מהו הסוד שהכנסייה כולה חוששת מגילויו

ב-13 במאי 1917 דיווחו שלושה ילדי רועים על התגלות אלוהית ליד הכפר פטימה בפורטוגל; שישה חודשים ברציפות, תמיד ב-13 בחודש, התגלתה לשלושת הילדים הבתולה הקדושה, כשבפיה שלוש נבואות. שתיים מהנבואות האלה נחשפו, אחת נשמרה בסוד. מדוע? על רומן המתח המצוין "הסוד השלישי", העוסק באירועים האמיתיים שהתרחשו בפטימה

עדי שורץ
עדי שורץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עדי שורץ
עדי שורץ

הסוד השלישי

סטיב ברי. תירגמה מאנגלית: אינגה מיכאלי. הוצאת מטר, 410 עמ', 88 שקלים

לקולין מיצ'נר יש משימה: הוא צריך להציל את העולם מסכנת כליה. האמצעי שעומד לרשותו הוא כמה דפים מצהיבים, כתובים בכתב יד צפוף, שכתבה נזירה פורטוגלית לאחר שהמדונה אם האלוהים התגלתה לה כשהיתה ילדה. מיצ'נר בטוח שאם רק יצליח להשיג את כתב היד הזה, וישכנע את האנושות לפעול לפי ההוראות של המדונה - החורבן יימנע.

את כתב היד הזה אפשר לראות כיום באתר האינטרנט של הוותיקן, משום שהעלילה הבדיונית שטווה סטיב ברי במותחן המצוין הזה מבוססת על אירועים אמיתיים. ראשיתם ב-13 במאי 1917, כאשר שלושה ילדי רועים דיווחו על התגלות אלוהית ליד הכפר פטימה בפורטוגל. שישה חודשים ברציפות - כל פעם ב-13 בחודש - התגלתה לשלושת הילדים הבתולה הקדושה, כשבפיה מסרים ותוכחות. אף אחד מלבדם לא הצליח לראות אותה, ובכל זאת, בהתגלות האחרונה, באוקטובר אותה שנה, נקבצו סביבם רבבות מאמינים.

המדונה הותירה שלושה מסרים, למעשה שלוש נבואות, והגדירה אותם כסודות; שניים מהם נחשפו בידי לוסיה דוש סנטוש, אחת הילדות, אך הסוד השלישי הוסתר במשך שנים ונחשף רק בשנת 2000. עד היום ממשיכים רבים להאמין כי הכנסייה מנעה את פרסום "הסוד השלישי" בגלל תוכנו הסנסציוני, ולמעשה גם כשכבר פירסמה אותו, פירסמה רק את חלקו. אותו חלק חסר, החלק שלכאורה צונזר, הוא בדיוק החלק שמיצ'נר מנסה להשיג.

מיצ'נר, עוזרו האישי של האפיפיור קלמנטיוס ה-15, הולך ומשתכנע כי הביורוקרטיה של הוותיקן מסתירה את כתב היד משום שמבחינתה הוא חומר נפץ. הוא לא בדיוק יודע מה מחכה לו בכתב היד, אבל ברור לו שמדובר במסר מהפכני מאם האלוהים עצמה.

האמת היא שהכנסייה תמיד חששה מהתגלויות כאלה ולא ששה לאמצן לחיקה. עם או בלי קשר לתוכנן, התגלויות אלה מאיימות על הכנסייה ברמה העמוקה ביותר. משום מה יש לבתולה הקדושה נטייה מוזרה להתגלות דווקא לילדים, לקבצנים, או לכל מיני אנשים שלא עברו את מסלול ההסמכה של הכנסייה. כך היה בפטימה, כך גם בלורד שבצרפת.

אבל אם דבר האלוהים יכול להגיע לכל אדם, למה בדיוק נדרשת הכנסייה? הכנסייה הקתולית, שראתה עצמה תמיד כמי שמופקדת על תיווך בין האל לאדם, מאבדת במקרה כזה את סיבת קיומה. בפטימה, כמו במקרים אחרים, נאלצה הכנסייה להכיר בהתגלות בתגובה לדרישה מצד המאמינים, ורק לאחר שמקום ההתגלות כבר נהפך לאתר לעלייה לרגל.

במקרה של מיצ'נר מתייצב מולו לא פחות מאשר מספר שתיים בוותיקן, מזכיר המדינה (תפקיד שמקביל לראש ממשלה) הקרדינל אלברטו ואלנדריאה. מזכיר המדינה, מתברר, הציץ במקרה בחלק שצונזר, ומאז הוא משתדל בכל כוחו להעלים את "הסוד השלישי". מיצ'נר יוצא לרומניה כדי לאתר את הכומר הקשיש שתירגם את הסוד מפורטוגלית לאיטלקית. לאחר מכן הוא ממשיך לבוסניה, לעיירה קטנה שגם בה התגלתה מריה וגם שם הותירה כמה מסרים.

מבלי לגלות יותר מדי מהעלילה, נוכל רק לומר שיש בה ביקורים ליליים בארכיון הוותיקן, תככים ותמרונים פוליטיים, שני כמרים שמפרים את נדר הפרישות ומקיימים יחסי מין עם אותה אשה (לא באותו זמן), גופה מושלכת מצוק ויותר מאפיפיור אחד שמת מוות לא-טבעי. מי שמחפש מותחן פסיכולוגי מעמיק לא יבוא על סיפוקו. הקורא יודע על הדמויות בדיוק מה שדרוש לו כדי להבין את העלילה, ולא מלה אחת יותר. אבל זה ספר מרתק, ספר מתח של ממש, שכמעט בכל עמוד שלו יש תפנית מפתיעה. תחושת הכמיהה לגלות מה מחכה לקורא בעמוד הבא היא אולי המחמאה הגדולה ביותר שניתן להעניק לספר.

בדרך מצליח ברי לעסוק כמעט בכל הנושאים שמעסיקים כיום את הכנסייה; המתח הבסיסי הוא בין האמונה הפרטית והאינטימית, שמיוצגת בספר במיצ'נר, המנסה "ליצור עולם טוב יותר", לבין ההיררכיה הקתולית הממסדית שטובעת פעמים רבות בסבך של תככים ואינטריגות. הכנסייה הרשמית מיוצגת על ידי ואלנדריאה ועוזרו הנאמן, פאולו אמברוזי, שמתעניינים בעיקר בהישרדות של עצמם. אבל בספר מופיעות גם "השאלות האתיות" של תחילת המאה ה-21 - הסמכת נשים לכמורה, נישואים חד-מיניים, שימוש באמצעי מניעה והתרת האיסור על כמרים להינשא.

הבחירה של ברי דווקא בהתגלות בפטימה יכולה להיות מוסברת באובססיה של לפחות שני אפיפיורים במאה האחרונה. הראשון היה אוג'ניו פאצ'לי, פיוס ה-12, שראה סמליות מיוחדת בעובדה שהוסמך לכמורה באותו יום שבו אירעה ההתגלות הראשונה (13 במאי 1917). השני היה קרול וויטילה, יוחנן פאולוס השני, שניצל מהתנקשות ברומא ב-13 במאי 1981. התנקשות זו היתה למעשה התממשות של הסוד השלישי (החלק שפורסם), שכן הילדה לוסיה תיארה איך האב הקדוש "נהרג בידי קבוצה של חיילים שירו עליו קליעים וחצים" (עמ' 59).

את הספר חותם, כמה מתבקש, מאבק יום הדין בין הטובים לרעים, כמעט כמו בסרט "בצהרי היום" (או לחלופין, בחזון יוחנן). בסוף מתברר שיש אלוהים, ושכן, כמה מרגיע, דעתו נוחה לנו מאוד.

The Third Secret / Steve Berry

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ