קרלה ברוני מצטרפת למגזר

עלא חליחל מאמץ את הקול הנשי ונלחם על צדק חברתי

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עלית קרפ

"יחסי הסודיים עם קרלה ברוני" הוא קובץ סיפורים שתוקע סיכות קומיות בחברה היהודית ובחברה הפלסטינית בישראל באמצעות סיטואציות אנושיות.

הספר, שיתפרסם בהוצאת כנרת זמורה-ביתן, הוא יצירתו הראשונה של עלא חליחל המופיעה בעברית, וקדמו לה שלושה ספרים בערבית שיצאו לאור ברמאללה, בקהיר ובביירות.

באחד הסיפורים שמופיעים בקובץ ושמו "בעלי נהג אוטובוס" המספרת והגיבורה היא אשה. ספר על הקול הנשי שבו בחרת להשמיע את הסיפור הזה, שנדמה, שבחברה מסורתית, קשה למחבר גבר להשמיעו שבעתיים.

"המניע הפרטי שלי בחיי וגם בכתיבתי הוא חיפוש הצדק. כפלסטיני זה מדריך אותי אל מול יחסי עם מדינת ישראל והסוגיה הפלסטינית, ובמישור החברתי זה מראה לי את הדרך הטבעית והמתבקשת: זכויות נשים, ילדים, הקהילה הפלסטינית ההומו-לסבית והמוחלשים והרדופים בכלל.

ברוני בבית הנשיא בירושלים ב-2008

"אני מנסה לחפש את הקולות הללו בכתיבתי ובמחשבותי, ואחד הדברים שעוזרים לי הוא המציצנות המתמדת שבה אני עוסק בחיפוש אחר דמויות ודיאלוגים בסביבה הקרובה.

"הקול הנשי בשבילי הוא קול החיים: האם, האחות, הרעיה, המאהבת או הידידה. אני משוחד כשמדובר בכוחן של הנשים וחושב שהן יותר מעניינות מהגברים בכל המובנים, כשהחיים בחברה מסורתית מאלץ אותן להיות יצירתיות בצורה בלתי רגילה. אני חי בשלום עם הצד הנשי שבתוכי, מטפח אותו ומקיים אתו דיאלוג מתמשך. הדיאלוג הזה מעלה שאלות יומיות חלקן קשות הנוגעות בזהות ובקיום שלי כגבר בחברה פטריארכאלית, שברגע הופך ממדוכא למדכא.

"הקושי הניצב לפני כגבר הוא ברור, אך ילדותי בכפר ערבי שהתאפיינה בנוכחותן של נשים חזקות וצבעוניות איפשרה לי להפוך את עורי. אמי היא אשה מיוחדת וחזקה מאוד וגם בת זוגי מזינה אותי כל הזמן בחוכמה שמסייעת לי להתקרב לקול הנשי שאותו אני מחפש.

"חיי האישיים הם המקור העיקרי של הכתיבה שלי, וכסופר אני רואה במקום שבו אני חי את המקום החשוב ביותר בעולם. באמצעות הקול הנשי אני מנסה להגיד משהו על המציאות שבה אני חי, ואם יתמזל מזלי - על הטבע האנושי בכלל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ