ספרי השנה הבאה

הספרים החדשים של מאיר שלו • נורית זרחי • ישעיהו קורן • ג'ונתן פרנזן • אליס מונרו • אומברטו אקו • יהודית קציר • פול אוסטר • אסף ענברי • וגם ספרי הילדים, המתח, ההיסטוריה, היהדות , הביוגרפיה, השירה, האמנות והפנאי

ספרים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספרים

צל גבירתנו*נורית זרחי

ידיעות ספרים

סיפורים הקשורים זה בזה ומספרים יחד סיפור אוטוביוגרפי שמשולבים בו פרקי חיים, עם פרקי תרבות, הגות וספרות.

שתי כפות ידיים ומלה* ישעיהו קורן

הספירה החדשה

קובץ סיפורים חדש לישעיהו קורן, שהרקע שלהם הוא מושבה ותיקה בשרון. אחדים מן הסיפורים מתרחשים בשנות ה-40, ערב קום המדינה, ובהם נופים, דמויות ומצבים אנושיים המסופרים מנקודת מבטו של ילד אחד.

אחות שמש*דרור בורשטיין

כתר

אורי אולמן, עורך דין בתחילת שנות הארבעים לחייו, בא לבית אביו בירושלים כדי לנסות לברר מדוע התאבדה אחותו לפני שנה. דרך הניסיון שלו לדובב את המוות ואת החיים מספר הרומן סיפור התפוררות של משפחה אחת ונחקרים הקשרים הגלויים והסמויים, בגוף ובנפש, שמחברים בינינו לבין האנשים שאמורים להיות הקרובים לנו ביותר.

האדמה זוכרת*דורון נשר

אחוזת בית

רומן שנכתב בעקבות יציאתו המפתיעה של המחבר לשליחות ארוכה עם משפחתו כנציג קק"ל בקליפורניה. במרכז הרומן עומד אב משפחה שמוצא את עצמו בתפקיד זר ומוזר, נתקל ביהודים אמריקאים ומוצא את עצמו מתבונן מזווית חדשה ואחרת על זהותו כיהודי וישראלי.

בזעיר אנפין*ירמי פינקוס

עם עובד

1989. כמדי קיץ מתכננים הצינמנים, חנוונים אמידים מתל אביב, לנסוע לחופשה בטירול. קרוביהם העניים, הזלצמנים, המנהלים תמרוקייה כושלת, נכספים אף הם לנפוש שם וכדי להגשים את החלום הם נכנסים לעסקי הקונפקציה ותצוגות האופנה לוועדי עובדים. קומדיה טרגית רבת-משתתפים. ספרו של פינקוס, "הקברט ההיסטורי של פרופסור פבריקנט" זכה בפרס ספיר לספר ביכורים לשנת 2009.

ראש עקום*נאווה סמל

כנרת זמורה-ביתן

בית חווה בפיימונטה שבאיטליה תחת הכיבוש הנאצי רוחש סודות אפלים. ילד יתום בשם תומאסו, מדלנה, זמרת אופרה צעירה ואמה גדועת היד מנסות לשרוד בזמנים הקשים. חייל גרמני שמתאהב במדלנה מערער את חייהם. שנים אחר כך מתגלגלת יצירה מסתורית לידיה של אחות בבית חולים שמקריאה אותה לחולה אלמוני השרוי בתרדמת.

מחול העקרבים (שם זמני)* שפרה הורן

כנרת זמורה-ביתן

אוריון, יתום מלחמה שאביו נהרג עוד בהיותו בבטן אמו, מספר על שתי נשים שאהב: יוהאנה, גרמנייה בעלת עבר מסתורי שגידלה את אביו בשעתו ולאחר מכאן סייעה לאמו של אוריון בגידולו, והלגה, אהובתו הגרמנייה, המגיעה לישראל וסוחפת אותו אחריה. הסיפור נע בין ירושלים של שנות השבעים וברלין של ימינו.

בעלי החוב (שם זמני)* איריס לעאל

כתר

חלק ראשון: לונדון בתחילת העשור הקודם: עסקי הנדל"ן של הבעל פורחים בזמן שאשתו נקלעת למשבר ומנהלת רומן עם מלצר צעיר. חלק שני המתרחש בעיצומו של המשבר הכלכלי העולמי: עסקי הנדל"ן של הבעל קורסים ובני הזוג חוזרים לישראל, למציאות רגשית וכלכלית חדשה.

עוגת הצפון*חיותה דויטש

אחוזת בית

ארבעה חברים משתתפים בחוג לכתיבה יוצרת ביישוב מרוחק בצפון הארץ, ומחפשים אחרי אמת ואהבה - לא בהכרח בסדר הזה - בתוך חברה שנאבקים בה כוחות סותרים של שמרנות ומהפכה. הרומן מתרחש בקרב הציונות הדתית ומחוצה לה, לאורך שלושים שנה. חיותה דויטש היא מחברת "ככה נראית גאולה" ו"נחמה: סיפור חייה של נחמה ליבוביץ'".

אצבעות של פסנתרן (שם זמני) *יהלי סובול

כנרת זמורה ביתן

רומן עתידני. בתל אביב, אחרי המלחמה הבאה, מנסים בני הזוג יואב וחגית קירש, פסנתרן קלאסי ועורכת וידאו במערכת חדשות, לחזור לשגרת חייהם ולמצוא את דרכם בסבך הכלכלי והבירוקרטי שנוצר בעקבות המלחמה וחילופי המשטר. הם מסתבכים בחקירה משטרתית המערבת גם את המטה העליון הזמני, שהוקם תוך כדי המלחמה ושולט במדינה.

החיים קשים, הא?*קובי ניב

כנרת זמורה-ביתן

מה באמת קרה לילד שצעק "המלך הוא עירום" ושעל פי האגדה המפורסמת של הנס-כריסטיאן אנדרסן זכה בכבוד ויקר? הילד הקטן, פסקל אדלרספליגל, קרא באמת ובתמים, במציאות ההיסטורית של אירופה השסועה במאה ה-19 את אותה קריאת תיגר כלפי "המלך" היינריך, הקיסר מטעם עצמו של הדוכסות הזעירה פלנסבורג-גליקסבורג, שהתקיימה פחות משבע שנים בלבד.

סוסעץ*יורם קניוק

ידיעות ספרים

הוצאה מחודשת לספר שראה אור לראשונה ב-1974. עמינדב סוסעץ, צייר ישראלי, משאיר את אשתו ובתו בניו יורק, וחוזר לישראל לאחר שנים של היעדרות. מתוך כישלונו כאדם, כאיש משפחה וכאמן, הוא מחליט לעשות סרט על חייו, משפחתו ועירו ובו הוא מבקש לפצח את חידת חייו ויצירתו.

מתוך הסרט "סוסעץ", על פי ספרו של יורם קניוק

עץ, בית, טקס*אפרת דנון

הספריה החדשה

שלוש נובלות הקשורות זו לזו. "דג בבטן" (הספריה החדשה, 2004), ספרה הראשון של דנון, זכה בפרס מטעם נשיא המדינה והאוניברסיטה העברית ליצירת ביכורים.

מי אוהב אותך יותר ממני (שם זמני)*תמי ארד

כתר

קורותיה של אישה צעירה אשר מנסה לשקם את חייה בשנה הראשונה שלאחר מותו של בעלה הטייס בתאונת אימונים. הרומן עוקב אחר תהליך האבל שהיא חווה, אחר ניסיונותיה המהוססים לבנות את עצמה ואת חייה מחדש, כאם חד-הורית וכאדם עצמאי.

איזיס פורטונה (שם זמני)* חגי דגן

כנרת זמורה-ביתן

נהג מונית ירושלמי חובב נשים ואלכוהול נקלע לפעילות צוות הממונה על מיגור תופעות על-טבעיות בבסיסי צה"ל. הצוות נלחם בשדים יהודים שמתעקשים לחזור ולהגיח מתוך הכתבים העתיקים, המסורות והאמונות. בתוך כך מתפרץ סיפור עתיק ואפל על שתי אלות שנשבו בתקופת התלמוד, ומאבקן באל היהודי ומלאכיו, שנמשך עד היום.

תחתוני גבר זר*מיכל זמיר

ידיעות ספרים

בבוקר אותו יום מכרה את דירתה. לפני זה נפטרה מהאוטו, ולפניו מבעלה. השלישי. מונולוג של אשה באמצע החיים, אחת שתמיד תופסים אותה, שמשקרת לא רק מתוך הכרח, העורכת בינה לבין עצמה את מאזן חייה.

ירח משוגע*שרה אנג'ל

אריה ניר

מסע אל נפשו החצויה של נער צעיר, הנאלץ להתמודד עם ההחלטה הקשה ביותר בחייו ועובר תהליך של התפכחות, התבגרות, השלמה ותקווה. גיבור הספר נע מהסמטאות האפלות של יפו ושלל טיפוסיה לתעלותיה הציוריות של אמסטרדם ומכוני האגרוף נוטפי הזיעה והדם שלה.

כה אמר וינסנט, החתול הטיפש (שם זמני)*אסף שור

כתר

גיבורי הספר הם ארבעה בני משפחה אחת וחתול מת-חי הפורע את סדרי חייהם. האב, עמיקם, פסיכולוג, נתון בעיצומה של התעוררות ארוטית לא צפויה. האם, נטע, מחפשת את הדרך אל לב ילדיה המשונים: מתי, שמפסיקה לאכול, ואוריה, שחוזר בתשובה, מסתגר במרתף ואז קם חתולים מת ומתחיל לדבר אליו דברים משונים מאוד.

נערות למופת*שהרה בלאו

כנרת זמורה ביתן

רומן התבגרות. באולפנה בבני ברק, קבוצת נערות עורכת חזרות למחזה שיספר את סיפורן של תשעים ושלוש הקדושות - תלמידות "בית יעקב" מקראקוב, שהתאבדו יחדיו כדי שלא ינוצלו על ידי החיילים הנאצים בזמן השואה. לבטי גיל ההתבגרות של התלמידות נשזרים ומתפתלים בתכני המחזה. שהרה בלאו היא מחברת הרומן "יצר לב האדמה".

קודים*קרן פלס

ידיעות ספרים

ספר ביכורים. תמר מעולם לא הכירה את אביה באמת, כיוון שחזר ממלחמת יום הכיפורים אדם אחר משהיה. היא יוצאת למסע הזוי בצפון הארץ עם חבריו הלומי הקרב של אביה, שבמהלכו מתוארות תלאותיה של פלוגה ו' מגדוד 890 בימי הקרבות הקשים של מלחמת יום הכיפורים. הספר מבוסס על עדויות אמיתיות.

בעוד אלף ימים* גלית סליקטר-ברק

הליקון

הדוברת בספר מרותקת למיטת בית חולים בעקבות ניתוח מוח. מתוך המוח הפתוח והחבוש עולות תמונות זיכרון - ילדות רחוקה, ספרים ישנים, מקומות שהיו ואינם והמוות, שכבר נמצא שם, במסדרונות בית החולים, על סף הראש. גלית סליקטר היא מחברת הרומן הגרפי "משק 54", שיצרה ביחד עם אחיה, המאייר גלעד סליקטר.

כשנשארנו לבד*אלון אלטרס

כנרת זמורה-ביתן

רומן על יחסים מורכבים בין אב לבן, האחד מהגר והשני, הצעיר, יליד הארץ. הספר מתמקד בעשרים השנים האחרונות לחייו של האב, אחרי מותה הפתאומי של האם, מעברו המהיר עד כאב של האב לביתה של אשה אחרת, וניסיונותיו של הבן לפרש את המהלך הזה על שלל משמעויותיו.

בת, אהובה*ניר רצ'קובסקי

ידיעות ספרים

מדאם דה סוויניה, אצילה פריסאית מימי לואי ה-14, כתבה במשך רבע מאה אינספור מכתבים לבתה האהובה, שנאלצה לחיות הרחק ממנה, בפרובנס. המכתבים הפכו לאבן פינה של הספרות הצרפתית ומשמשים עדות לאחת התקופות המרתקות בהיסטוריה של צרפת ולאהבה טרגית על סף השיגעון, של אם לבתה.

ימי חול (שם זמני)*עינת יקיר

כתר

משפחה של מהגרים עוברת להתגורר בשכונה בדרום תל אביב: פטר, בחור בשנות העשרים לחייו, המועסק כשוליית נגרים; אמו, המגדלת את ילדיה לבדה ומתפרנסת מקריאה בקפה; ואחותו הקטנה. עלילת הרומן מסתבכת כאשר פטר מוצא את בעל הנגרייה מת בביתו - ומחליט לעשות מעשה. עינת יקיר היא מחברת הרומן "מרכז בעלי מלאכה".

"ימי חול". התחנה המרכזית הישנה בתל אביב

כל התשובות נכונות*ירון פריד

ידיעות ספרים

לגיבור הספר יש קריירה מדשדשת, אמא גוססת, אחות לא-תפקודית, אהבות נכזבות וחברים שרוטים, אבל הוא, ברוב חמדנותו, רוצה יותר. הוא מנסה לכתוב רומן על חייו ומאמין שכל העולם מצפה לספרו המבושש לבוא.

בחייהם ובמותם*נרי ליבנה

מודן

אוטוביוגרפיה שקרית המבוססת על תחקיר מקיף ועוסקת בנפתולי חייהם וסודותיהם של הורי המחברת, ששניהם נפטרו באותו יום עצמו, בנסיבות שונות ובמקומות שונים, ובכך מתמצה כל הדמיון ביניהם.

עזים*דניאלה כרמי

עם עובד

סיפור מדברי על שלושה ישראלים שמחפשים דרך לא שגרתית להרוויח כסף. ומוצאים.

מקום בטוח ללב*הגר ינאי

כנרת זמורה-ביתן

ברלין, נובמבר 1938. לני, או כפי שמכנים אותה, "פראו ברבור שחור", עומדת על הבמה במועדון לילה. מן החוץ עולה קול ההמון המתפרע ברחובות ברלין, אבל לני אינה שומעת דבר. על פי התוכנית שלה עד סוף המופע תגיע אל שיא-שיאו של העונג הגופני לעיני קהל של גברים תאוותניים, כולל קציני גסטאפו.

בעירום מלא*ליהי חנוך

ידיעות ספרים

סיפור אישי בשפה שירית-אפית על חיים ומוות במשפחה ישראלית. הורים. אחים. ילדים. נכדים. חברים. בני זוג. ארץ. מולדת.

בכל לבי קראתיך*יהודית רותם

כנרת, זמורה-ביתן

הספר מתרחש בשתי זירות: בפרוור ברלינאי ובחברה הליטאית-תורנית בירושלים: שולמית ועמנואל הם בני זוג חרדים, הנוסעים לעבוד בבית אבות יהודי בברלין. העולם החדש הנפתח לפניהם גורם לעמנואל זעזוע עמוק, בעוד שולמית מנצלת את השינוי כמנוף לחיים חדשים, מלאים ומאתגרים.

ספר המרחק*עידו אנג'ל

מודן

אפרת ואורי, סופרת ומבקר ספרות, עומדים משני קצותיה של בטנה ההולכת ותופחת של אפרת. ככל שהבטן גדלה, כך הם מתרחקים זה מזה. התקשורת המשמעותית היחידה של אורי עם אפרת היא דרך מכתבים שהוא כותב לה בראשו. אפרת מסתירה מפניו של אורי את העובדה שהיא אינה מצליחה לכתוב מאז ההריון.

יצאתי לחפש אהבה, תכף אשוב *חנה גולדברג

כתר

חברותן האמיצה של שתי נשים וקשרי האהבה שלהן עם הגברים שבחייהן הנפרשים לאורך ארבעה עשורים. השתיים נפגשות כנערות בחיפה של שנות החמישים. מכאן ואילך הן יתאהבו ויתאכזבו, יתרחקו ויתקרבו, יאבדו וימצאו.

בלה*אלון עידן

אחוזת בית

רומן ראשון מאת העיתונאי אלון עידן. בלה היא מזכירה רפואית שמכניסה בכל בוקר תצלומי סי-טי של חולי סרטן למעטפות. בגיל 44 מגיעים לידיה הצילומים שלה. זהו סיפורה של אשה שלא הספיקה לחיות, כפי שהוא מסופר על ידי בנה, שהחליט לחקור את הזיכרון שנותר ממנה.

כחול נגד עין הרע*רחל חלפי

הקיבוץ המאוחד

ספר סיפורים פרי עטה של רחל חלפי, המשוררת. הסיפורים נכתבו במשך שנים רבות ועל כולם משוך קו פיוטי המציג את האירועים המתרחשים בסיפורים כבבואת הלכי הנפש של גיבוריהם.

מהמבחנה ה-12*מוטי שריר

מעריב

תרופה חדשה שאמורה לרפא מחלת עיניים נפוצה, הופכת לזירת קרב בין יזמי תרופות. את המחיר משלמים קשישים שמאושפזים בבית אבות ומומתים כדי להשתמש בעיניהם לניסויים לפיתוח התרופה. 12 מבחנות, ובהן קרניות ורשתיות, נגנבות מהמעבדה שבה פותחה התרופה. באחת מהן נמצא הפתרון.

קופנהאגן בשבעה ימים* ארנה קזין

אחוזת בית

רומן הכתוב במתכונת של מדריך תיירים לבירת דנמרק. לכאורה, זהו מדריך מפורט המציג את האטרקציות של קופנהגן, אך למעשה - זוהי עלילה שבמרכזה מערכת יחסים סבוכה בין אם ישראלית לבנה יחידה, שעזב את ישראל לבלי שוב.

הקומדיה התל אביבית* יובל בן-עמי

אחוזת בית

רומן אוטוביוגרפי המבוסס על חוויותיו של המחבר מהעשור האחרון בעיר תל אביב: סיום נישואיו, נדידתו מצפון העיר לדרומה, ומעורבותו בסצנת התרבות המקומית ובמשחק הזהויות שמאפיין אותה.

מבעד לעיניים כחולות*ינון ניר

אריה ניר

שנה וחצי חלפו מאז שילדה תמר את דניאל וכמעט שלא עובר יום מבלי שתשאל את בועז: "למה לא סיפרו לנו שכל-כך קשה להיות הורים?" מבחינתה כולן שיקרו לה: אמה, חברותיה וסתם נשים ברחוב. רק בחדרי חדרים אמהות לוחשות זו לזו את האמת המרה. בין החלפת חיתולים לטיפת חלב היא מנסה לסיים את הדוקטורט ולהשיב את חייה למסלולם.

סיגלית הנסיכה הלוחמת* ריצ'ארד שילה

כתב

נסיכה יוצאת למסע רצוף הרפתקאות כדי להשיג תרופת פלא אשר תעיר את אהובה מהתרדמה שבה שקע, תוצאה של חץ מורעל שמצא דרכו לאזור המוסתר ביותר בגופו. בדרך היא נתקלת בסכנות מרובות וביצורים מוזרים, בהם מחבר הספר, אשר נכנס לעולם הסיפור באורח פלא.

משקפיים*ברק חמדני

כנרת זמורה-ביתן

אוסקר, ילד יהודי בן תשע, אסיר בגטו טרזיינשטט, חולם להיות סופר, ובינתיים משוטט בגטו וממלא את מחברתו ברשמים. בה בעת, קצין האס. אס. נימאייר עומד לארח בגטו בחשאי משלחת ביקורת של הצלב האדום. פגישה אקראית בין השניים מציתה את דמיונו של אוסקר.

שלוש דרכים להתמודד עם מוות*כרמל בן נפתלי

אחוזת בית

רומן ביכורים המורכב משני סיפורים קצרים ונובלה, העוסקים כולם בהתמודדות עם אובדן בהקשר של מוות ושל אהבה, ובקווים המקבילים בין שני סוגי האובדן האלה. במרכזם עומדים נערה שמתגעגעת לסבה האהוב, זוג אוהבים צעיר שנאלץ להיפרד, וצעירה שאביה מת מוות טרגי. כרמל בן נפתלי היא נערה בת 15 ממושב ברקת.

שמורת נפש*רבקה'לה מונדלק

ידיעות ספרים

דיאלוגים ומונולוגים של בני משפחה המתמודדים עם מותו של אחד מבניה, שהתאבד. כל אחד מהם מקבל את מותו של הבן, האח, האהוב, באופן השונה והייחודי שבו מקבל כל אחד מהם את מותו כאשר ברקע מרחפת ולא מרפה דמותו של הצעיר שהתאבד.

רחוב הפרדס (שם זמני)* דקלה קידר

כנרת זמורה-ביתן

יום אחד קם אדם ועוזב את אשתו ואת בנותיו אחרי עשרים שנות נישואין. אף שנראה שפטריית העשן לעולם לא תתפזר, מופיע לפתע בחייהן גבר חדש ועמו הבטחה לגאולה והזדמנות לתיקון אמיתי. רק פרט אחד עתיד להעכיר את התמונה המושלמת: הבן של הבעל החדש. בדרכו הפרועה ורבת הקסם הוא עתיד לערער את אמות הספים של הבית.

שלטר*עלמה גניהר

עם עובד

עוד ועוד אנשים רוצים להרחיק מעליהם את כל מי שנראים מאיימים בשונותם בצבע עורם, בדתם, בשפתם, במנהגיהם - אם על ידי גירוש ואם על ידי כליאה. במקלט הזמני שבו הזרים מתאכסנים בטריטוריה הזאת של הדחויים, הספר מתרחש.

שקרים אציליים*יובל אלבשן

ידיעות ספרים

ישראל בימינו אנו. מבצע חשאי להשבת בכיר נעדרי צה"ל, סא"ל נמרוד גרין, שזה עשור איש אינו יודע דבר על גורלו. במהלך המבצע נאלצים ראש הממשלה ועוזריו לא רק לשקר, אלא גם לפעול בניגוד לאמונותיהם. האם המאמצים יישאו פרי? יובל אלבשן הוא מחבר הספר "תמיד פלורה".

צילה*יהודית קציר

הספריה החדשה

רומן מתולדות משפחתה של המחברת, המבוסס על זיכרונות שכתבה אם-סבתה, צילה, וחומרים שנאספו בעשרים שנות תחקיר. תחילתו בפוגרום באודסה ב-1905, שבו נפגעו צילה וארוסה אליעזר במכת גרזן בפניהם וצילה איבדה אחת מעיניה. המשכו בעלייתם לארץ ישראל ונדודיהם עד לרמת-גן, שבה חיו במעין "קומונה" צמחונית והקימו פנימייה לילדים.

סבא פגסוס קראתי לו* רינה עוזיאל בלומנטל

כרמל

שתי נשים צעירות מגוללות את סיפור חברותן והתבגרותן. סיפורן פשוט לכאורה: שתי בנות יחידות למשפחות ניצולות שואה מרקעים שונים, שנפגשות בגימנסיה יוקרתית בתל אביב של שלהי שנות החמישים. חייהן נשזרים אלה באלה; השתיים זקוקות זו לזו ונרתעות זו מזו.

מגלה טמירין*יוסף פרל

מוסד ביאליק

הספר ראה אור בווינה בשנת 1819. סאטירה הכתובה בצורת מכתבים שמחליפים ביניהם עסקנים של כמה מחצרות הצדיקים החסידיים בראשית המאה הי"ט ובהם נפרסת רשת האינטריגות של עסקנים אלה הפועלים להאדרת שמם של הצדיקים שלהם ולקידום ענייני הממון שלהם. מהדורה מדעית שערך ד"ר יונתן מאיר, הכוללת פירושים ומראי מקום.

יולה*יואב אלוין

הספריה החדשה

לילה ויום אחד גדושים בהתלבטויות של אשה שמחליטה לברוח מביתה, מבנה ומבעלה. יולה, הבן המהרהר, מריץ את חייו קדימה ואחורה בתקווה למצוא דרך שתסכל את בריחת האם. מערכת היחסים הגבולית מגלה את קשרי המשפחה: משיכה אסורה, אהבה ושנאה בלתי אפשריות.

בית היולדות*דריה מעוז

כתר

רומן ריאליסטי המתאר שלוש נשים מיד לאחר לידה ומקבל תפנית כאשר הנשים מוכנסות מרצונן לאגף מסתורי בבית החולים, שמתברר כי לא כל כך קל לצאת ממנו. דריה מעוז היא חוקרת ומרצה לאנתרופולוגיה, מחברת "הודו תאהב אותי".

טור אהבה*חני גרפי

אבן חושן

רומן מתח מיסטי. חייה המשמימים ונטולי הרגש של צורפת היודאיקה, נוגה הראל, משתנים כאשר יהודי אמריקאי מסתורי בעל הון יוזם תחרות בין צורפים לבניית מנורת שבעת הקנים שתהיה זהה למנורת בית המקדש המקורית. הראל יוצרת קשר עמוק גדול הפוסקים בהלכות המקדש, שמנחה אותה , אך היא אינה יודעת כי מאחורי הקלעים רוחשים כוחות גדולים ממנה.

כביש מספר 1*גיתית כבירי

מודן

רננה, כתבת בכירה בתוכנית חדשות מרכזית, נשלחת לסקר פיגוע בירושלים. ביומיום היא מצליחה להחביא את רגשותיה מעצמה ומהעולם בתפקיד המסקרת, אבל כשמסתבר שהוריה ובנה נפגעו בפיגוע, מגיע הרגע שבו היא נאלצת לעבור לצד השני של העדשה.

מחנה המכשפות*אורי שוורצמן

בבל

בחור ישראלי משתחרר מהצבא ונוסע בשליחות אביו, איש העסקים, למשימה באפריקה. לאחר תאונת דרכים הוא מוצא עצמו בטיפולה של אישה שחורה בכפר מכשפות נידח השוכן ליד מכרה. זהו ספרו החמישי של שוורצמן.

כשהחלטתי להיות קטנה* נגה אלבלך

הספריה החדשה

אסופת נובלות וסיפורים קצרים שמעמידים בספק את החיבור בין הדברים הפשוטים ועוסקים בריאליזם שמחוות זעירות משבשות אותו. הספר זכה בפרס שרת התרבות תשע"א לספר ביכורים.

אחד על אחד (שם זמני)* נתן שחם

כנרת זמורה-ביתן

הגיבור מנסה לפענח את תולדות סבו, מי שהיה מחלוצי המו"לות העברית בוורשה בראשית המאה העשרים, על רקע זה מתפתחת עלילה חידתית הנעה בין הוצאה לאור בדירה קטנה בתל אביב לבין טירה מסתורית בפרנקפורט.

חלום וחיי יום-יום*אביב רצין

שוקן

ספר ביכורים. שלושה סיפורים הארוגים יחדיו בספר קומיקס מקורי: אמן הנאבק לתת ביטוי לרעיונותיו ולהתפרנס; יוצר שחולם על חזרה לעולם המיושן והמכני שלפני עידן הטכנולוגיה הדיגיטלית; וסיפור עתידני על צעיר שחי תוך בועת ג'לי ממוחשבת, שעלולה להתפוצץ בכל רגע.

אני שלי*יוסי מזרחי

כתב

סיפור קורותיה של הכלבה שלי, מפי שלי עצמה. במהלך הסיפור מגוללת הכלבה את התובנות שהעלתה לגבי בני האדם, חבריו הטובים ביותר של הכלב וגורמת לקוראים להבין מה עומד מאחרי התנהגויות שונות של הכלבים במצבים שונים.

בת של רב*אביגיל גרץ

אבן חושן

רומן ביכורים. אלישבע, בתו של רב מתמודדת עם מות סבתה ועם הסודות שנחשפים עם מותה. היא נזכרת בביקור מסתורי של אשה אמריקאית ששינה את חייה, כשהיתה נערה בת 18 בשעה שבה התחבטה בזהותה היהודית - החילונית.

עזיזה*יפה וגנר

כתב

אוסף סיפורים המתרחשים ברמת גן של שנות ה-50, המסופרים מנקודת מבטה של ילדה קטנה המתארת את דמויותיהם של בני המשפחה, השכנים והחברים הסובבים אותה, רובם מהגרים. הסיפורים נותנים שם ובמה לאותן דמויות שנדחקו לשולי ההתרחשות הציונית.

טרינידד*תמי זר

מודן

יום אחד יוצא דרז'ן מהמכולת שלו ובמקום לחזור הביתה הוא מחליט לנסוע לטרינידד. כבר שנים הוא מבטיח לעצמו לרקוד שם קליפסו על החוף. אבל אהבתו העזה לאשתו - הקסומה, הדמונית והמפתה - לא מניחה לו להתרחק.

הכל זריז*שרי שביט

אחוזת בית

רומן הביכורים שמספר את סיפורה של מלי מועלם, צעירה בת 23 משכונת הדר יוסף, שחוזרת להודו כדי לחפש בה את אחיה הגדול יזהר, שנעלם באורח לא מובן. למסע החיפושים מצטרף כנען גרוס, חוקר פרטי מבוגר ממלי, ויחד הם הולכים ומסתבכים, מתרחקים ומתקרבים.

טנקים באבן-גבירול* ישראל זמיר

גוונים

דודיק, הלום קרב ממלחמת יום כיפור, שניצל מלינץ' מצרי אחרי שמסוקו התרסק, איבד את זכרונו. מטפלת מטעם משרד הביטחון מנסה לעזור לו, אבל הוא מתגלגל לארצות הברית, מנגן מוזיקה, צורך סמים ומנסה לשכוח עצמו ולהמשיך בחיים בצל זיכרונות קשים.

הסנדלר מכוכבאן*ארז צדוק

סלע ספרים

רומן רחב יריעה על אהבה ושנאה, כמיהה וגעגועים, פשעים ונקמות, המתפרס על פני מאה שנים ושלוש יבשות. אחרי מות אמו יוצא רוברט סאל, ברוקר ניו יורקי אגוצנטרי לתימן, שם חיה משפחתו בעוני ובה מסתתרת תיבת פנדורה שמאיימת על עתידו.

אספלט*מיכל פיטובסקי

כתר

רומן ביכורים. ילדה ונערה הגדלות בירושלים של שנות התשעים, בסביבה שבה להתבגר משמעו לשרוד. על נשים צעירות הצריכות לא רק להתאהב ולהתעצב, אלא בעיקר להתגונן ללא הרף מפני התוקפנות והאדישות המקיפות אותן.

רב הנסתר - סיפור אמיתי שיקרה באמת*חנוך דאום

ידיעות ספרים

הספר מתחיל היכן שפרשת הרב מוטי אלון מסתיימת. במובנים אחרים, זהו סיפורם של אנשים המנסים לאהוב. הרב ניר גרוס, גיבור הספר, הוא גם גיבורה של תקופהה שבנו הוא אולי הקורבן הטראגי שלה. האם מותר לקהילה לסלוח לרבה שחטא? העיתונאי חנוך דאום הוא מחבר "אלוהים לא מרשה" ו"בשביל הנפש".

תל אביב (שם זמני)* יאיר חסדיאל

כנרת זמורה-ביתן

רומן ביכורים. בעולם חלופי שבו לא התרחשה שואה מעולם, עיתונאי פולני-יהודי מתבולל המתגורר בפולין, הריכוז היהודי הגדול בעולם, מוצא את עצמו במטוס, יחד עם אביו הדתי והחולה, בדרך לעיר הולדתו של האב - תל-אביב הנטושה והחרבה ברובה.

דרזדן יכולה לחכות* מואיז בן הראש

הקיבוץ המאוחד

רומן פוליטי חברתי. שלושה דורות של יוצאי מרוקו, החל מעולי שנות החמישים ועד לילידי הארץ בשנות השמונים, שלא עולה בידם להיחלץ מעברם וגם לא להדחיקו. תחת מערך של דיכוי בכל זאת מתנהלים להם חיים תוססים בקהילה המרוקאית הניצבת בין הלבנט למערב, בין ערב לצרפת. מואיז בן הראש פירסם למעלה מעשרים ספרי פרוזה.

הגיל השלישי

כתב

אנתולוגיה הכוללת עשרים סיפורים קצרים התוקפים מכיוונים שונים את נושא הגיל השלישי. הסיפורים נבחרו על ידי צוות שופטים בתחרות ועל ידי הגולשים באתר ההוצאה.

ציפורים כלואות*שמואל דהאן

כתב

שבע דמויות עם בעיות אישיות שמתחקות אחר הדפוסים האישיותיים שגרמו לבעיות: קרלוס נכשל במערכות יחסיו עם נשים, שירלי מתלבטת אם לבצע ניתוח לקיצור קיבה, יסמין מנסה לצאת מאשפוז כפוי במחלקה פסיכיאטרית ועוד.

טווס כפרות (שם זמני)* מיכל בר-פרו

קינג

מושבה אחת באזור השרון בסמוך לכפרי המשולש. על העדות והפלגים של תושבי האזור, המנהגים, הטעמים והניחנוחות, של ההוויה המקומית וברקע, אגדה קסומה על הטווס שביקש להמיר את קולו הענוג והזך בנוצות מרהיבות ביופיין.

אדם מיסודו עפר*שירה סטופל

ידיעות ספרים

סיפורם המורכב של צעירי המחנה הדתי-לאומי בצל תכנית ההתנתקות: משפחה שלא מצליחה להשתקם בעקבות הטראומה, צעיר אפוף אשמה שהשתתף בפעולת הפינוי, זוג שהולך ומתפרק, ודמויות נוספות שהאירוע טילטל את עולמן עד היסוד.

היכן שאינם*חגית גרוסמן

ידיעות ספרים

רומן ביכורים. על גבה של הגיבורה, מלי רוזנטל, תיק ובו מחברת, כלי כתיבה, צבעים, מכחולים, כמה ספרים ושמלה להחלפה. בלילות היא נוחתת במיטות של זרים שאותם היא פוגשת באקראי. מערכות היחסים האלו בדרך כלל לא מחזיקות מעמד, מלי עוזבת אותן ושוב יוצאת אל הרחובות.

מאטי*רעיה הלר

קונטנטו דה סמריק

מאטי נולדה בצרפת למשפחה קתולית וגדלה בבית שכף רגל זרה לא דרכה בו. אולי בגלל המלחמה, החליטה מאטי להמיר את דתה ובכך היא גזרה על עצמה חיי עוני ונידוי. סיפורה של אישה המיטלטלת בין מציאות לבין הזיה, ומיטלטלת בין פאריס לבין ירושלים - על רקע מלחמת העולם השנייה.

החתול של שרדינגר* אילן עמית

אריה ניר

ענבל, ביולוגית מולקולרית צינית בעלת נטייה מיסטית, מתבשרת על ידי בן זוגה שהוא עוזב אותה. היא יוצאת מדירתה אל הרחוב ומתחילה לרוץ. במהלך שלושה ימים של מרתון דחוס אירועים ותקריות היא מנסה ללכוד את אחותה הבלתי מושגת, שהתנתקה ממנה לפני שנים.

רולה*עמיחי שלו

ידיעות ספרים

ישראל, שנות ה-90. רויטל, צעירה מיואשת וזועמת, מואסת בגוף השמן שלה, בבית הריק והמנוכר שלה, בשכונה הסתמית, ובכלל בחיים, והיא לוקחת את עצמה ואת חברתה למסע באמסטרדם ובלונדון.

הרצל אמר (שם זמני)* יואב אבני

כנרת זמורה-ביתן

אפריקה, 2005. שני חברים משתחררים מהשירות הצבאי ויוצאים לטיול. הם לא בוחרים בנסיעה מערבה לאורך קו המשווה, כפי שעושים רבים מבני גילם, אלא בטיול למזרח התיכון, אל תל אביב-יפו, שם ינסו למלא את משאלותיהם.

רוח צפונית*גל אמיר

כנרת זמורה-ביתן

רובי שרקליס הוא עיתונאי עשוי ללא חת שהפך לסלב. כשהטורים שלו מתחילים לאבד תאוצה שולח אותו העורך שלו לעיירת נעוריו הצפונית והפרובינציאלית, שם התגלתה שוב גופתה של נערה צעירה. שרקליס מגלה שהסתבך בקונספירציה הגדולה על מידותיו.

הגביע של טנקרד*דליה מגידו

אגם

האם ישו היה יהודי חרדי? טל רונן, תל אביבית הייטקיסטית, מגיעה לנפוש בטבריה בעקבות אהבה נכזבת. על שפת הכינרת היא מוצאת את אחד הספרים הנעלמים בנצרות. מסע חיפוש עצמי המשולב במסע אחר הגביע של טנקרד, אחד המלכים שהגיעו לטבריה בתקופה הצלבנית, והסוד הגדול אותו שמר אלפיים שנה.

לא קרה כלום*גיא מאירסון

כתר

רכב עוצר ליד כפיר גבעון בן ה-16 העומד בשישי בערב בטרמפיאדה ביציאה מיבנה. שלושה צעירים יושבים בו ואחד מהם מבקש מכפיר את מכשיר הטלפון הנייד שלו לעשות שיחה קטנה. זה המכשיר שנקנה על יד אבא של כפיר, שיזכה במבט מחודש על בנו וחייו.

ויקטור ומאשה*אלונה קמחי

כתר

רומן הגירה המתרחש בישראל של שנות ה-70. ויקטור ומאשה הם אח ואחות, מתבגרים יתומים שעלו מרוסיה ומתגוררים בקריות עם סבתם.

יעקב בוצ'אן*נר מהלך

ספרית פועלים

בן לניצולי שואה הסופג מהוריו באופן אובססיבי את תחושת האיום התמידי המרחף על העם היהודי, מתנחל בגוש קטיף המטפח נער פלסטיני שכל משפחתו נפגעה בהפצצה אווירית ועובד בחממותיו, חבלן שנפצע אנושות והופך לנכה קטוע רגליים ועוד.

דלהי*מרים רבי

מטר בשיתוף עם "קסת"

ספר ביכורים. שני, צעירה שברירית, מתאהבת בגבר כריזמטי ואגוצנטרי, שנכבש בקסמי תורות המזרח הרחוק, ועוזב אותה שבורת לב באשראם נידח בהודו. שני חוזרת לארץ ומתחילה לשקם את חייה באמצעות עבודה עם ילדים ומערכת יחסים לא שגרתית עם הרופא שלה.

בובת תרנגול*נמרוד איטקין

כנרת זמורה-ביתן

יודה הוא בחור שאין בו טיפה אחת של פוליטיקלי קורקט. הוא עצבני, וולגרי, מלא הומור, חרמן, מעשן ושותה אלכוהול בכמויות מרשימות. הוא עובד כגנן בגינות שונות ברחבי צפון תל אביב ומתאהב בצעירה יפהפייה שיום אחד נעלמת.

לך בדרכו של חתול הביצות*דור טוקר

רימונים

אלון, בנו של מספר-סיפורים אגדי, יוצא לחפש את אביו, שנעלם באורח מסתורי. במסע שזורים סיפורים פנטסטיים, נחשים, חולד מדבר, מנורה שנעלמה מבית המקדש והוחזרה אחרי אלפי שנים, מכשפות וקוסמים, דובים ואנשי קרקס.

רק שש הברות*גיל פרנק

הקיבוץ המאוחד

רומן ביכורים. מערכת יחסים מורכבת וסוערת של זוג שחקנים - על הבמה, בביתם, ברחובות העיר, בהזיות ובחלומות.

יותר מדי נינה*דלית אורבך

ידיעות ספרים

אשה מיוחדת, גדולה מהחיים ואכזרית, מגלה באמצע החיים שיש לה אחות תאומה שהוסתרה ממנה, והן מחליטות להתחלף ביניהן.

אחיתופלים*גילית חומסקי

ידיעות ספרים

מסע התבגרות של אשה צעירה, מראשית חייה כילדה מאומצת, דרך ילדות בבית דתי-לאומי בבני ברק של שנות השמונים, ועד עצמאות הכרוכה בפרידה וניסוח מחודש של זהות.

הדחויים*רונן בלומברג

גוונים

סיפורים קצרים העוסקים בחיי דחויים שונים בחברה, ובעיקר בעולמם של חולי הנפש הגבוליים, החיים בדיור מוגן ומנסים להגיע אל החיים הנורמטיביים מחד גיסא, ומאידך גיסא נרתעים מהאוטומטיות שבתפקוד הבורגני.

למה אתה לא מחייך* אודי שרבני

מודן

רומן ביכורים. בתל אביב של שנות ה-80 הכל סלול ומובטח בחייו של גיבור הרומן - הוא מלך הכיתה, תלמיד טוב, אהוב הבנות ובעיקר הכדורגלן הכי טוב בשכונה. אבל פתאום הכל מתחיל להשתבש.

אבקשה*ראובן טבול

ידיעות ספרים

ארבע נובלות הקשורות זו לזו: ארבעה דיירים בבניין אחד בירושלים יוצאים בלילה גשום בחודש כסלו למסע פנימי-חיצוני. כל נובלה היא סיפורו של דייר אחר, והן מתרחשות בעולם צדדי של ירושלים של מטה.

משפחות שקטות (שם זמני)* הלה בלום

כנרת זמורה-ביתן

אשה צעירה ובן זוגה נוסעים לטיול לפריז. ברגע השיא של הטיול, בתום סעודה מופלאה במסעדה צרפתית נחשבת, משהו בלתי צפוי קורה. מאותו רגע הזוי נפרשת מערכת היחסים של המשפחה החדשה, ששותפים בה מלבד בני הזוג גם בתו של הגבר מנישואיו הקודמים ובתם המשותפת.

זה קורה מהר*ערן שגיא

כנרת זמורה-ביתן

גיבורי הספר הם אלון השמיניסט ואלי, חברת הילדות היפה והפרועה שלו. במבט ראשון דומה שחייהם של השניים זורמים באפיק הנעורים המקומי: בגרויות, מין, סיגריות, ג>וינטים ושאלות על אהבה. אך למעשה לכל אחד מהם רק הורה אחד, עצוב ועמום, והמורים שלהם אדישים או מבולבלים מאוד בעצמם.

ספר קיץ*אדם זרטל

כנרת זמורה-ביתן

קיץ 1938. בפלשתינה כנופיות ערביות מתארגנות לכדי צבא ובאירופה מלחמה עולמית ממשמשת ובאה. התיישבות יהודית קטנה הופכת לחלקת מריבה. הבריטים מבקשים לפנות את קומץ החלוצים, בן-גוריון דוחף להסכים, אבל סלע, מנהיג התנועה הכריזמטי, מתנגד.

הכישוף*מיכל חזון

ידיעות ספרים

כישוף אכזרי שהוטל על משפחה בעיראק לפני מאה שנה ממשיך ומהדהד בחיי נשות השושלת גם שלושה דורות לאחר מכן, בישראל של ימינו. בדור האחרון מבקשות זקנות השבט לגונן על הצעירה בנשות המשפחה לבל תפגע בה גזירת הגורל. האם תצליח להתיר את הכישוף?

לי M*קרן דהרי

כנרת זמורה-ביתן

ליאם הוא מתבגר תלוש, מנוכר לעצמו ולסביבה, שעטוף בכל מנעמי החיים, אבל רחוק מאביו העסוק ומאמו הנעדרת. בזכות המטפלת שלו, קארי, ובזכות שמחת הבישול שהכניסה בו, מפלס הזעם שלו פוחת, אך כשהיא נפגעת בתאונת דרכים, ליאם יורד מהפסים.

שהאדה (שם זמני)*יואב שמש

אגם

ספר ביכורים. שי, הומוסקסואל בארון, הוא מורה למוזיקה בתיכון לנוער בסיכון ביפו, שבו מסתופפים תלמידים משולי החברה. הוא משוחח עם שכנתו המוסלמית ודמויות יפואיות נוספות, שמספרות לו על גזילת קרקעות ואהבות בלתי אפשריות.

עם הארץ*יאיר אגמון

כנרת זמורה-ביתן

סיפור מסע. קצין קרבי, דתי, סקרן וייצרי משתחרר מהצבא, אורז עגלת שוק קטנה, תופס טרמפ ויוצא למסע לא מתוכנן בארץ ישראל. אנשי הארץ, ובעיקר נשותיה, מציעים לו תשובות שונות לשאלה המטרידה אותו.

ללכת על דגים*חיים נבון

ידיעות ספרים

שירי ויושי, צעירים דתיים ונרגשים, מתארסים. אולם לפתע נחשף סוד מסתורי מן העבר וממוטט את כל תוכניותיו של הזוג הצעיר, ואף מאיים על עתידה של המשפחה כולה. האם ייאלצו שירי ויושי לשאת אות קלון כל חייהם?

ישנני*אילנה סטרלין

מודן

קשר של שתיקה סביב דרמה מצמררת שהתרחשה בשנות החמישים באחד מקיבוצי העמק, נפרם באיחור של ארבעים שנה. האחיות נילי ושלומית נפגשות בעקבות משבר בחיי הנישואין של נילי, ויוצאות למסע של גילוי סודות.

הדחויים*רונן בלומברג

גוונים

סיפורים קצרים העוסקים בחיי דחויים שונים בחברה, ובעיקר בעולמם של חולי הנפש הגבוליים, החיים בדיור מוגן ומנסים להגיע אל החיים הנורמטיביים מחד גיסא, ומאידך גיסא נרתעים מהאוטומטיות שבתפקוד הבורגני.

מי בכלל דיבר על אהבה* אורית רז

ספרית פועלים

הצרות המתרגשות על רוחלה מתחילות ביום שאביה נוטש אותה ואת אמה ועוזב את הארץ. לאחר מכן היא מוצאת עצמה נאלצת להחליט אם לגדל לבדה תינוק, שאביו אינו רוצה בו. הדברים מתרחשים ממש בימים שלפני רצח רבין ורוחלה גם נחקרת בקשר לפרשת הרצח.

קוראת בתמרים*רלה מזלי

ספרית פועלים

סיפורים בז'אנר הדוקו/ספרות המציגים את המציאות האקטואלית הישראלית, על בעיותיה המרכזיות, דרך עיניה ותחושותיה והשקפת עולמה של המחברת.

יומנה של אישה מודרנית* ענת לויט

כנרת זמורה-ביתן

נוגה ודוב מכירים דרך אתר היכרויות ויוצאים למסע רב נפתולים של הקמת זוגיות. כל אחד מהם מביא אל הקשר החדש ילדים מנישואים קודמים, מפחי נפש, תובנות וסימני שאלה.

מי את?*זיו כהן

סלע ספרים

כמעט כמו כל צעיר אחרי צבא, כפיר מגיע לתל אביב כדי להגשים את עצמו בעיר הגדולה. הדירה שלו קטנה ומתפוררת, המשכורת מצומקת והעבודה משעממת. נשמע נורא? כפיר לא חושב שיש לו על מה להתלונן, ולא רק בגלל שכמעט בכל בוקר מתעוררת לצדו מישהי חדשה.

בארדייה*רועי שנער

אגם

המחבר, אמן שבע תשובות ותאב שאלות, שב לאחר שבע שנים אל הג'ונגל של בארדייה ששבה את לבו. יומן המסע האוטוביוגרפי מספר על כמיהה לחופש ובעיקר על אהבה; אהבה בין אדם לטבע, בין איש למקום, בין גבר לאשה.

הבאר שבעים*גיא עד

כנרת זמורה-ביתן

דניאלה גאוכמן הצליחה להימלט מבאר שבע לתל אביב והפכה לצלמת. אחיה אידו נישא למקומית, עשה ילד וקנה צמוד קרקע. כשאביהם מגיע מניו יורק לביקור בישראל, שממנה ברח עשרים שנה קודם לכן, הם נוסעים אליו.

איש יפה היה*חיים תדמון

הקיבוץ המאוחד

קובץ סיפורים מהווי העיר הגדולה. חיי משפחה, נוסטלגיה לילדות ומצבים קיומיים-אנושיים.

אופרה זה לא*דליה ביטאולין

כנרת זמורה-ביתן

ספר ביכורים. סיפוריהם המטלטלים של אנשים החיים בתוך תא משפחתי שתמיד חסר בו משהו: עבודה, השכלה, רציפות תרבותית, דמויות אב ואם מתפקדות. זהו עולם הנצפה דרך עיניהם של הילדים במשפחה כשבחזית הסיפור חוויית ההגירה.

תרנגול פרסי*פרי סני

אגם

סאגה משפחתית המתרחשת בתקופת הפריחה באיראן שלפני המהפכה האיסלאמית. בני משפחה מתלבטים בין דרישות היצר וצווי המוסר, וברקע הניחוחות של הקהילה היהודית באיראן, הטעמים, הצבעים, המראות והחלום על ארץ ישראל.

והוא היה*תמר לזר

ידיעות ספרים

התבגרותה של נערה דתייה שמעזה לערער על מוסכמות מקובלות, נזרקת מהאולפנה ופונה לחפש את דרכה, את רצונותיה ואת אלוהיה. מסע התבגרות על צירי האמונה והכפירה.

יומן המורה*אלמה וייך חושן

כנרת זמורה-ביתן

אירועים המתרחשים במשך שבוע אחד בין כותלי כיתה י"א 7 בתיכון בפתח תקווה והם עדות לפשיטת רגל מוסרית וערכית של מערכת החינוך.

אבן, נייר*תומר גרדי

הקיבוץ המאוחד

ספק רומן, ספק סיפור עדות המציג את בנייתו של המוזיאון לטבע והיסטוריה, «בית אוסישקין» בגליל העליון. תוך כדי השתלשלות העניינים, והצגה של מסמכים מקוריים, נחשפים מעשים ועלילות מן השנים הראשונות לאחר הקמת המדינה.

הנה מה*הגר דורון

מודן

רומן ביכורים. דוקטורנטית להיסטוריה מסיימת את לימודיה בדבלין, ועוברת לת"א - לדירה שעדיין שורה עליה רוחו של סבה. מצבו של "הסנדק", שעמו היא מנהלת יחסים עוד מנעוריה, מידרדר, וילדיו מאיימים עליה מפחד שיוריש לה את כספו.

אבוא בלי אוויר*יעל ינאי

כנרת זמורה-ביתן

בגיל ארבעים ומשהו אישה אחת מתכנסת עם בעלה וארבעת ילדיהם המתבגרים סביב שולחן האוכל לבשר על כך שאבא ואמא נפרדים. בחודשים הבאים היא תלמד ללכת לבד.

כמעט/ אולי*מאיה גווילי

גוונים

שתי נובלות ביכורים המתרחשות בקריית מלאכי, ובמרכזן גבר ואשה בני ארבעים, אבודים בין חלומות למציאות: מני הלכוד במערכת יחסים כושלת, עובד במוסך ונוסע ברכבות בזמנו החופשי, ודליה, רווקה מזדקנת שנדחפת להיכרות עם מאפיונר רוסי.

סוף הגוף*איל מגד

ידיעות ספרים

מנתח מהולל, מרדן ואיש מדון, המסוכסך עם הממסד הרפואי, תוהה בעקבות מותו של חברו הטוב מסרטן על יכולתה של הרפואה להושיע, על מקורה הרוחני של מחלה סופנית, על טיבם של יחסי חברות, ואיך החיים נראים מנקודת המבט של המוות.

נגמר הבקר (אבל גם ככה האוכל שלנו לא טעים)*זיו כהן

סלע ספרים

הספר הרביעי והאחרון בסדרה על דיילי האוויר של חברת התעופה אופק. שני דיילים חדשים, נטלי ודיוויד, מצטרפים לחברה ומאיימים לשבש את פעולותיה.

חורף-קיץ (שם זמני)*שי פניגר

מטר

שנת הלימודים האחרונה של אורי שטיין בן ה-17 מטלטלת במיוחד. אמו נפטרת במפתיע, ועליו להתמודד בו זמנית עם האבל שלו ושל משפחתו ועם אהבתו האסורה לחברו. הוא יוצא למסע שישנה את חייו.

רחוב שיח - חאמזה 17, קהיר* אברהם בר-אב בן-טאטה

רימונים

רומן היסטורי. מסע חושני של ריחות, צבעים, קולות ורגשות בחייה של משפחה יהודית קטנה ואמיצה בקהיר של ראשית המאה העשרים, מעט לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה.

רומן*הילה ארזי-חטאב

אחוזת בית

רומן ביכורים על קורותיה של משפחה ירושלמית מהמעמד הבינוני. לאה, מורה צעירה לספרות ואם לשתי בנות, מגלה לתדהמתה שהיא בהריון בדיוק כשבן-זוגה נמצא בכנס בחו"ל. העלילה עוקבת אחר התלבטויותיה באשר לעתיד ההריון עד לקבלת ההכרעה המפתיעה.

פותחים ספר

תל של אביב

ספרו של המתרגם רועי חן (הקיבוץ המאוחד) מביא סיפורים תל-אביביים עכשוויים, נטועים בעיר הגדולה ומתרחשים במקומות המרכזיים שלה, אך גם בפינות היותר חשוכות ואפלות בה. גיבורי הספר הם חתך חברתי של החברה הישראלית, המשנה כל הזמן את פניה. זו פתיחת הסיפור "לב של אבן"

אבקש מכל האבנים להמשיך בתנומתן, ללא כל שינוי, בהתפוררות האטית, העצלה, באדישות הכללית, בהתקלפות, בדממה. כולן מלבד אלה בקומה החמישית בבניין ההוא שם, בסמטת גן מאיר, ממש היכן שמתערטלת כעת חשופית רירית למול חילזון בקונכיה, שנדמה נבוך וזועם. היפרדו נא וחשפו למען קוראי את היצור המופלא השוכן מעבר לכן.

ודאי, ודאי, הוא לא יחיד במינו, כולנו יצורים מופלאים במידת מה, וכולנו מתבצרים מאחורי כתלי אבן מזה עידן ועידנים. כל העיר הזאת מלאת פירמידות מרובעות שבתוכן קבורים סודותינו הגסים: יחסנו האמיתי לילדינו, לבני זוגנו, או גרוע מכך, לעצמנו. ואף סודות פשוטים מאלה מוצפנים בין לבני דירותינו. רק לחשוב שיראו אותנו מדלגים בפתטיות בקרב נגד מקק מבועת, או הבעת הסלידה על פנינו בשניה לאחר שסגרנו את הדלת בחיוך, מלווים בני משפחה, מכרים או עמיתים, או האופן שבו אנו מדשדשים בחוסר מעש, ברגעי בדידות קשה מנשוא, או מזוויע מכך - כשאנו רוקדים בלי בושה עת נחגוג ניצחון או כיבוש. לשם כך, קירות אבן.

יאמרו לי, שטות רומנטית של סופרים, אנו מכותרים באבנים לשם הגנה מול איתני הטבע, או כנגד זרים חורשי רע. אבל איש פה לא תמים, נכון? במאה העשרים ואחת ידוע לכל כי בכוח הטבע למחות במחי יד את טירותינו המודרניות, הטבע לא מכיר בפתרונות אדריכליים כגון: מעקה ביטחון, גגון מגן, מקלטים, לעזאזל - מה יש לו להתרגש מכל זה, ולמה שיבדיל בינינו לבין הדבורים שבונות כוורות מלאכת מחשבת או הנמלים שחופרות קנים למופת? ובנוגע לחורשי הרע, גנב, אויב או מאהב, אלה ישיגו את מבוקשם גם אם ננעל את עצמנו או את יקירינו מאחורי אלף חומות. היה לי פעם חבר שהזמין ציור של מפת הכוכבים על תקרת חדר השינה. אני רוצה להרגיש שאני ישן תחת כיפת השמיים, אמר ואשתו ליטפה את ידו ברוך.

הילד האחרון של המאה

השנה יראה אור בהוצאת הספריה החדשה "הילד האחרון של המאה", ספר הכולל את כל הסיפורים של סמי ברדוגו, מתחילת כתיבתו. 15 מתוך הסיפורים שבספר נדפסים לראשונה בספר, ומתוכם מובא קטע מתוך הסיפור "הקסם של ז'אק"

ז'אק וארבעתנו כבר שנים קבוצה אחת. מצחיק אותנו לחשוב כמה זמן אפשר להישאר יחד. נראה שכלום לא משתנה אצלנו, וקשה לדמיין שמשהו ישבור אותנו. תמיד רק ז'אק ואנחנו, אנחנו וז'אק, ארבע נשים וגבר אחד. הפסקנו לחשוב שאולי משהו מוזר קורה לנו. עברנו את גיל שלושים. אף אחת מאיתנו לא חושבת לעזוב את המקום הזה עם מישהו אחר. אנחנו קוראים לעצמנו ‘חברים הכי טובים'. כולנו נולדנו כאן, וכמעט באותו זמן. מימי ואריאלה קטנות מעליזה ומאידה בשנה. ז'אק קצת יותר מבוגר מכולנו. רק לפני שבועיים חגגנו את יום ההולדת שלו, ועכשיו הוא בן ארבעים ושתיים, ולא נראה כזה.

כולנו רואים איך הכל מתפתח בבתים החדשים מסביבנו. אנשים שלא הכרנו באים לכאן מערים גדולות בארץ, אבל אין לזה שום השפעה עלינו. לז'אק יש אהבה גדולה למקום הזה, והוא מעביר אותה גם אלינו. בלי שכמעט הרגשנו, כל שנה חיברה בינינו יותר ולא נתנה לנו לעזוב. ז'אק יודע להביט נכון על הרחובות והבתים של המקום הזה, ואותו מבט בדיוק הוא מעביר לכל אחת מאיתנו, ואנחנו מחזירות לו תשובה בעיניים ומיד מביטות אחת על השנייה, מרגישות ערבוב של המבטים, כאילו הם רצים במעגל בלי הפסקה, ובלב אנחנו מסכימות לא להשתנות ולא לבגוד באמונה של החברות.

מימי היתה הראשונה שאמרה על ז'אק שהוא לא משתנה ותמיד נראה צעיר, והוא, כששמע את זה, התרגש נורא ופתח עיניים גדולות, כאילו סיפרו לו הפתעה שלא ידע, ואז קם לחבק את מימי מול העיניים של כולנו, והיתה בתוכנו דקירה נעימה של חום. מאז אנחנו מקבלות את זה כמו עובדה. הכל בגלל הפנים שלו, שנשארים חלקים ונקיים בלי קמטים, ומסתדרים עם העיניים שיש להן מין צחוק קבוע.

מטאטא וסיפורים אחרים

ליאוניד פקרובסקי, שעלה לארץ מקייב ב-1991, מתאר מציאות כואבת של הגירה. אוסף של סיפוריו ומסותיו, שפורסמו במוסף "תרבות וספרות" ב"הארץ", יראה אור (ספרית פועלים, מרוסית: טניה חזנובסקי ותומר שריג). הנה קטע מהסיפור "להתראות בגן עדן"

אם שואלים, נניח, מאה אנשים, מה המקצוע הכי עתיק בתולדות האנושות, כל המאה יענו מן הסתם: זנות. וכמובן שהם יטעו, מסתפקים בקלילות של התשובה האוטומטית שאינה דורשת מאמץ מוחי מינימלי. מוח יותר מתוחכם ישאל את עצמו שאלה אחרת: האם לאדם הראשון היה מקצוע? ואם כן, האם לא זה המקצוע העתיק ביותר? התשובה היא כזאת: כן, היה! ולא מקצוע אחד, אלא שניים. בואו נפתח את התנ"ך. בספר בראשית, בפרק ב' פסוק ט"ו, כתוב כך:

"ויקח יהוה אלהים את האדם וינחהו בגן עדן לעבדה ולשמרה..."

הנה לכם המקצוע הראשון והשני: "לעבדה" - פירושו להיות גנן, ו"לשמרה" - להיות שומר. אמנם, כמו כל דבר בספר הספרים, גם במקצועות האלה יש סמליות טהורה. ואכן, מה יש לטפח בגן עדן, שבו כל הצמחים מלכתחילה נוצרו מושלמים, ושום דבר לא יכול לפגום בהם? ומפני מי האדם הראשון והיחיד היה צריך לשמור על הגן?

עם בריאתה של האישה - חווה - מצלע האדם, נוצרו גם התנאים להיווצרות הזנות, המקצוע השלישי בעתיקותו. עם הזמן הוא דילג, בהתאם לביקוש הבלתי רגיל, למקום הראשון, כשהוא מאפיל על הגינון והשמירה ודוחק אותם החוצה. אבל זה בכלל לא אומר שאנחנו צריכים להיכנע לחולשה האנושית, לעוות את האמת ההיסטורית ולראות במקום הראשון הזה משהו שהוא מעבר לכיבוש עצמי פרימיטיבי.

לעיתים קרובות, הדמיון העייף שלי משתדל לתפוס דמות שניצתת לרגע ומיד נכבית, דמות של אישה לא צעירה, עם עקבות מרשימים של יופי שחלף. תווי פניה הקלאסיים מתחילים בקו המצח האצילי, אחר כך זורמים לכיוון האף הישר להפליא, בסגנון יוון העתיקה, שמהווה ניגוד לקימורים הרכים של השפתיים ולצורה הרכה של הסנטר הקטן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ