יבגני אונייגין בתרגום חדש, אליס מונרו, חוויאר מריאס ועוד

ספרים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספרים

נפשות מתות: הספר השלם*ניקולאי ו' גוגול

הספריה החדשה

תרגום חדש של הספר המלא, כולל הכרך השני, המספר את קורותיו של צ'יצ'יקוב הנוכל שעורך מסע ברחבי רוסיה וקונה מבעלי אחוזות זכויות של איכרים וצמיתים שכבר מתו אך עדיין רשומים כחיים, אלה "נפשות מתות". בעת המסע נחשף צ'יצ'יקוב לרשעותה וטפשותה של הביורוקרטיה ושל החברה הרוסית. מרוסית: רנה ליטוין.

התחייה*לב טולסטוי

כרמל

דמיטרי נכליודוב הוא בן אצולה שאהב ופיתה פעם את קטיושה מסלובה, וגרם להידרדרותה לשולי החברה. עתה היא מואשמת ברצח. הוא מתלווה למסלובה, שנידונה לעבודות פרך, ונעשה עד בעל כורחו למערכת הענישה והכליאה, שחפים מפשע רבים מרצים בה עונשים. טולסטוי מערער על עצם זכותם של בני האדם לשפוט ולהעניש בני אדם אחרים, ומציג את משנתו שעיקרה אי-אלימות ואהבת הזולת. מרוסית: דינה מרקון.

סיפורה של שפחה* מרגרט אטווד

כנרת, זמורה-ביתן

תרגום חדש. בעתיד ברפובליקת גלעד, יש לנשים אופציה אחת בלבד: ללדת ילדים. אם לא, יתלו על החומה או ישלחו אל אחת המושבות, שם ימותו מוות אטי ממחלת קרינה. אבל גם תנאי חיים דכאניים אינם יכולים למחוק את התשוקה המינית של הגיבורה ושל שני הגברים שעתידה תלוי בהם. מאנגלית: סמדר מילוא.

חיי נערות ונשים*אליס מונרו

מחברות לספרות

הרומן היחיד של אליס מונרו - אמנית הסיפור הקצר - המתאר את קורותיה של נערה צעירה הגדלה באונטריו הכפרית של שנות הארבעים. דרך מורות רוחניות אחדות ומפגשיה עם מין, לידה ומוות, היא חוקרת צדדים אפלים ומוארים של נשיות. מאנגלית: אורטל אריכה.

אליס מונרו

בעקבות הזמן האבוד: הזמן שנמצא*מרסל פרוסט

הספריה החדשה

חוליה חמישית בטבעת הזמן האבוד, ואחד משיאי יצירתו של פרוסט. מלחמת העולם הראשונה נכנסת כדמות ליצירה, ואווירת האפוקליפסה מועתקת אל נשף מסכות שבו מתגלים פני הגיבורים, שהזיקנה שינתה לבלי הכר. מצרפתית: הלית ישורון.

הם יורים גם בסוסים* הוראס מקוי

אחוזת בית

"הם יורים גם בסוסים", שעובד גם לקולנוע, מביא את סיפורם של צמד משתתפי מרתון הריקודים, בימי השפל הכלכלי בארצות הברית. מאנגלית: יובל בן-עמי.

מתוך הסרט "הם יורים גם בסוסים", 1969

יבגני אונייגין*א"ס פושקין

גוונים

תרגום חדש ליצירת המופת של גאון השירה הרוסית. מרוסית: יואל נץ.

שקרים. האמת היא...* לנה דיוואני

ספרי עליית הגג וידיעות ספרים

החיים שלנו נשלטים על ידי הפחד. כדי לגרש אותו אנחנו משקרים - קודם כל לעצמנו ואחר כך לאלה שאנחנו אוהבים. כולם משקרים ברומן היווני מרובה הדמויות הזה, ומפחדים מהיום שבו האמת תיחשף. מיוונית: אמיר צוקרמן.

ים סרגסו הרחב*ג'ין ריס

כתר

ספר המספר את האירועים שקדמו לרומן הידוע של שרלוט ברונטה, "ג'יין אייר". הגיבורה היא ברתה מייסון, אשתו המטורפת של רוצ'סטר - יורשת קריאולית שמשפחתה משיאה אותה לג'נטלמן בריטי.היא נעקרת מהמקום שבו גדלה והופכת לאשה שהשתגעה וננעלה בעליית הגג. מאנגלית: ברוריה בן ברוך.

מלחמה ומלחמה* לאסלו קרסנהורקאי

בבל

בתוך קופסה האמורה להכיל מסמכים משפחתיים, מגלה עובד ארכיון כתב יד מיוחד ונדיר העוסק בארבעה גברים המופיעים בכמה נקודות מפנה של ההיסטוריה העולמית ונאלצים שוב ושוב להימלט מאימי המלחמה והחורבן. עובד הארכיון מבין שמרגע ששלף אותו מהקופסה, חייו השתנו. הוא מחליט להציל את הטקסט ולהביאו לידיעת העולם. מהונגרית: רמי סערי.

ניאבק בצללי*לידיה ז'ורז'

כרמל

בליל המילניום ישתנו כליל חייו של פסיכואנליטיקאי שמפענח בקליניקה שלו בליסבון את חלומותיהם וסיפוריהם של מטופליו. באותו לילה רב הפסיכואנליטיקאי עם אשתו ופוגש אשה אחרת, וחייו נסחפים לסבך המסתורין האופף את מטופליו. מפורטוגלית: מרים טבעון.

המכון לכיוון שעונים* אהמט טנפינר

שוקן

היירי אירדל, מובטל עלוב תושב איסטנבול, מתרפק בגעגועים על זיכרונות ילדותו כשוליה של שען, מומחה ופילוסוף של הזמן. כעבור שנים, מפגש מקרי עם מייסד המכון לכיוון שעונים הופך את חייו על פיהם. מטורקית: משה סביליה שרון.

הבט בליצנים*ולדימיר נבוקוב

רסלינג

הרומן האחרון של נבוקוב. מסע אוטוביוגרפי-בדיוני של סופר רוסי לשעבר המתחתן כמה פעמים, נהפך לאב, נוסע עם בתו ממוטל למוטל ונישא לבסוף לבת דמותה. מאנגלית: יניב פרקש.

הנאהבים*חוויאר מריאס

מודן

כל בוקר, כשמריה מתיישבת לשתות את קפה הבוקר שלה בבית הקפה, היא רואה אותם: זוג כבן חמישים עם שני ילדים קטנים, המקרינים אהבה ושמחה. יום אחד, הזוג נעלם. לימים מגלה מריה שהגבר נרצח בדקירות על ידי קבצן. כשהאישה חוזרת בגפה לבית הקפה מזמינה אותה האלמנה לביתה ושם היא פוגשת באחד מחבריו של הבעל המת ומתאהבת בו.

שנה הפכפכה*מלאני גידיאון

מטר

שנה בחייה של אשה המתעמתת עם פנטסיות נעוריה המתרחקים ועם מציאות של בעל, ילד וכלב (שאחד מהם בורח). הספר החל כטור שבועי ב"ניו יורק טיימס".

האיליאדה*הומרוס

מאגנס

האיליאדה ניצבת בפתח השירה האפית של תרבות המערב: סיפור השנה האחרונה של מלחמת טרויה. התרגום החדש מנסה לשמור על סגנון קולח וברור, המאפיין את המקור היווני, תוך שימת לב למצלול העברית ולמוסיקליות ערבה לאוזן. לתרגום נוספו מבוא קצר וכן הערות רבות.

עיר המלאכים או מעילו של ד"ר פרויד*כריסטה וולף

ספרית פועלים

גיבורת הספר חוקרת מכתבים מעיזבון של אלמונית, אשר היגרה מגרמניה הנאצית למושבה גרמנית בלוס אנג'לס. תוך כך היא עצמה חווה את הלם המפגש של יוצאת העולם הקומוניסטי עם העולם המערבי. מגרמנית: רוני לוביאניקר.

חיות*פדריגו טוצי

נהר

ספרו של פדריגו טוצי (1883-1920) מורכב מ-69 קטעים פואטיים-הגותיים קצרצרים שבכל אחד מהם מופיעה חיה אחרת. זהו למעשה סיפור חייו של האדם כיצור נשלט בעולם אבסורדי. מאיטלקית: שירלי פינצי-לב.

קונטרפונקט*אנה אנקוויסט

הספריה החדשה

כל פרק ברומן של אנקוויסט בנוי סביב אחת מווריאציות גולדברג של באך. במרכזו פסנתרנית המתמודדת באמצעות הנגינה עם זכר בתה שמתה. אנקוויסט עצמה שכלה ב-2001 את בתה בתאונת דרכים. מהולנדית: רן הכהן.

מה שמתרומם חייב להשתנות (שם זמני)*פלאנרי אוקונור

מחברות לספרות

קובץ סיפורים מאת הסופרת האמריקאית הגדולה, שנכתבו סמוך למותה ממחלת הזאבת וראו אור ב-1965. הקובץ עוסק בנושאים של גזע, אמונה ומוסר, וביחסים בין הורים לילדיהם. מאנגלית: ליה נירגד.

הרמאית הישרה*טובה ינסון

כתר

רומן של הסופרת הפינית-השוודית טובה ינסון, שנודעה בעיקר בספרי "המומינים". לעולמה המוגן והלא מאורגן של אנה, מאיירת מצליחה של ספרי ילדים, נכנסת קטרי, בחורה מעשית, ישירה וחסרת עכבות, המתחילה לנהל את חייה וכספה. האם היא מסייעת או מנצלת אותה? משוודית: דנה כספי.

הארץ המובטחת* סבסטיאן בארי

אחוזת בית

לילי, קשישה שבורת לב שנכדה האהוב התאבד, מבקשת בזמן הקצר שנותר לה לספר את קורות משפחתה. כמו בספרו של בארי "הכתובים הסודיים", גם כאן נמצאת המלחמה לעצמאות אירלנד ברקע. מאנגלית: צילה אלעזר.

מסע סנטימנטלי בצרפת ובאיטליה מאת מר יוריק* לורנס סטרן

כרמל

ספרו האחרון של מחבר "טריסטרם שנדי". המספר, מר יוריק - בן דמותו של סטרן - חיבר מסה עוקצנית, חדורה עקרונות מוסר, ועם זאת בעלת עלילה חושנית על מסע מאשה נחשקת אחת לשנייה יותר מאשר מאתר תיירות אחד למשנהו. מאנגלית: שרה ש' פרידמן.

איסטנבול, העיר וזיכרונותיה* אורהאן פאמוק

כנרת, זמורה-ביתן

סיפורה של עיר ותושביה - איסטנבול הגדולה והמפוארת נהפכה לענייה, אך נותרה עדיין גאה מספיק לנסות ולהסתיר, בלי הצלחה, את עונייה. על חורבותיה גדל ילד, בן לאב לא-יוצלח, רודף שמלות וחלומות שווא. מטורקית: משה סביליה-שרון.

חיים דמיוניים*מרסל שווב

סמטאות

22 ושתיים ביוגרפיות של דמויות בולטות בתולדות העת העתיקה, האמנות, המשפט והפשע: אלים-למחצה, מכשפים, קוסמות, פילוסופים, משוררים, ציירים ורוצחים סדרתיים. מצרפתית: שי סנדיק

קופסת המצלמה: סיפורים מחדר החושך*גינטר גראס

כנרת, זמורה-ביתן

רומן המשך לספר "לקלף את הבצל". שמונה ילדים המקליטים את זיכרונות הילדות וההתבגרות שלהם. הם מתארים את אביהם, המרפרף בחייהם תוך כדי כתיבת ספריו, ואת מארי, ידידת המשפחה, אולי גם מאהבת, שהתמונות שקולטת קופסת המצלמה המיושנת שלה, האגפא-בוקס, מספקות לאב רעיונות לספריו. מגרמנית: חנה לבנת.

עלילת נישואין* ג'פרי יוג'יניידס

מודן

שנות ה-80 המוקדמות באחד הקולג'ים. הכלכלה האמריקאית נמצאת במיתון עמוק. מדלן כותבת את התזה שלה בספרות אנגלית על "עלילת נישואין". אבל בחיים מיטשל מאוהב במדלן, שמאוהבת בליאונרד, שנמצא במצב נפשי רעוע ואינו יכול להשיב לה אהבה. יוג'ינידס הוא מחבר הספר זוכה פרס פוליצר "מידלסקס".

השפעה*ג'יין אוסטן

כתר

תרגום חדש לרומן האחרון שכתבה אוסטן ופורסם רק אחרי מותה, ב-1818. אן אליוט, בת 27, היא הגיבורה המבוגרת ביותר שאוסטן יצרה, אשה שבצעירותה ידעה אהבה גדולה לימאי חסר רכוש, פרדריק וונטוורת, אך אולצה על ידי משפחתה להפר את האירוסין. מקץ שמונה שנים היא פוגשת אותו שוב, והפעם הוא קפטן עשיר. מאנגלית: מיכל אלפון.

בעל זבוב*ויליאם גולדינג

עם עובד

קבוצה של ילדים אנגלים נקלעת לאי בודד ומקימה חברה הרחוקה מאוטופיה. תרגום חדש ועדכני לספרו של חתן פרס נובל ויליאם גולדינג. מאנגלית: אמיר צוקרמן.

הרוח יוצא*פיליפ רות

כנרת, זמורה-ביתן

נייתן צוקרמן חוזר לניו יורק ומבקש להתעורר לחיים חדשים. את דרכו אל החיים האלה סוללים - וחוסמים - צעירה יפהפייה, שאת תשוקתו הפרועה אליה לא יוכל צוקרמן לממש, וגבר צעיר, הטוען שחשף סוד אפל מחייו של הסופר הנשכח ע"א לונוף. מאנגלית: אמיר צוקרמן.

גשר על הדרינה*איוו אנדריץ'

כרמל

תרגום חדש לרומן מאת אנדריץ', זוכה פרס נובל לספרות. גשר מוקם מעל נהר הדרינה, ליד העיר הקטנה וישגראד, על פי יוזמתו של מחמד פחא סוקולוביץ', בכיר רם דרג בממשל העותמאני. העלילה משתרעת על פני כ-400 שנה וכוללת סיפורים הקשורים בגשר. מסרבית: דינה קטן בן ציון.

הסגת גבול*רוז טרמיין

סימנים

אח ואחות מתגוררים בבית חווה בלב דרומה של צרפת, הוא אלכוהוליסט והיא חולמת לנקום על הבגידות הסמויות שהרסו את חייה. אל חייהם מגיח סוחר עתיקות מלונדון שמחפש בית באזור ומניע סדרת אירועים אלימה ויצרית. מאנגלית: יואב כ"ץ.

לרוץ*ז'אן אשנוז

סמטאות

אמיל זטופק רץ. המשטר נכבש על ידי הנאצים, המשטר נכבש על ידי הקומוניסטים, המשטר הוא סטאלניסטי, כלוא מאחורי מסך ברזל, ואמיל שובר קונוונציות ולא מפסיק לקבוע שיאי עולם. מסלולו של עלם צ'כוסלובקי בן שבע עשרה, שמתחיל את הכשרתו במפעל לייצור נעליים בתקופה של אירועים היסטוריים במאה העשרים, ובאהבתו לריצה ובניגוד מוחלט לרצונו, משרת את המכונה הפוליטית. מצרפתית: שירה חפר.

הנשים*ת"ק בויל

חרגול

גיבור הרומן הוא האדריכל האמריקאי פרנק לויד-רייט. בויל מספר את סיפור חיי האהבה הסוערים והשערורייתיים שלו באמצעות ארבע הנשים החשובות בחייו. מאנגלית: ליה נירגד.

טירזה*ארנון גרונברג

ספרית פועלים

חייו של יורגן הופמייסטר מאבדים כיוון: הוא מפוטר ממקום עבודתו, בתו עומדת לצאת למסע באפריקה ואשתו חוזרת פתאום לאחר היעדרות של כמה שנים. מהולנדית: רחל ליברמן.

הדוור מצלצל פעמיים* ג'יימס מ' קיין

ספרית מעריב

סיפורו של פרנק צ'יימברס, נווד צעיר שמגיע יום אחד לאכול בדיינר נידח ובסופו של דבר נשאר לעבוד שם. את הדיינר מנהלים קורה, אשה צעירה ויפהפייה, ובעלה המבוגר ממנה. בין השניים מתפתח רומן והם מתכננים לרצוח את הבעל. מאנגלית: לאה ששקו.

קין*ז'וזה סאראמאגו

הספריה החדשה

ספרו האחרון של הסופר הפורטוגלי, זוכה פרס נובל. סאראמאגו מספר, בדרכו, את הסיפור התנ"כי הנודע ומעורר שערורייה. מפורטוגלית: מרים טבעון.

האיש במצודה הרמה* פיליפ ק' דיק

עם עובד

ספר הנחשב לגולת הכותרת של סופר המדע הבדיוני פיליפ ק' דיק: אלה שנות ה-60, אבל לא אלה שאנחנו מכירים: גרמניה הנאצית ויפאן הקיסרית ניצחו במלחמת העולם השנייה. העלילה מתמקדת בסופר מד"ב מצליח שמדמיין את ההיסטוריה לאחר נצחונן של בנות הברית. מאנגלית: שמעון אדף.

כישוף למתחילים*קלי לינק

בבל

אלן רוצה להתגרש מלאבי, אבל כשאתה נשוי לרוח רפאים הפרוצדורה מסתבכת; ג'רמי מארס יורש תא טלפון הניצב במדבר ליד לאס וגאס ומקבל שיחות טלפון מסתוריות מדמות בסדרת הטלוויזיה האהובה עליו; ואריק עובד משמרות לילה בחנות שזומבים משוטטים בה בלי לקנות דבר. קובץ סיפורים שני של קלי לינק ("דברים מוזרים קורים"). מאנגלית: דבי אילון.

אנטומיה של היעלמות* הישאם מטאר

כתר

ספרו השני של הסופר הלובי הגולה בלונדון הישאם מטאר. גיבוריו גולים ממולדת לא מזוהה בשל משטר העריצות שבה. נורי חי עם אביו במצרים. אמו מתה בילדותו, והאב נושא לאשה את מונה הצעירה, מושא כמיהתו של נורי עצמו. מאנגלית: מרב זקס-פורטל.

יונים מתעופפות* מלינדה נאג' אבונג'י

ספרית פועלים

זוכה פרס הספר הגרמני ל-2010. הספר מבוסס על חוויותיה האוטוביוגרפיות של המחברת והוא מספר על הגירת משפחתה מבוסניה לשווייץ. בספר מתואר הפער הקיים בין שני העולמות - יוגוסלוויה לשעבר ומערב אירופה, ועולה סוגיית הקשר ההולך ונמשך עם המולדת. מגרמנית: רוני לוביאניקר.

כל הבקרים שבעולם* פסקאל קיניאר

סימטאות

רומן העוקב אחר חייהם של המלחינים סאן קולומב ומארין מארה ועוסק באהבה, חלוף הזמן הבלתי נמנע וכן עומקה של המוסיקה. זאת כאשר ברקע האטמוספרה הצרפתית של אותה תקופה. מצרפתית: חגית בת-עדה.

ראיית העולם (שם זמני)* אליס לפלנט

כנרת, זמורה-ביתן

במרכז מותחן זה עומדת דמותה של הד"ר ג'ניפר ווייט, מנתחת אורתופדית בפנסיה שחשודה ברצח ידידתה ועמיתתה. הבעיה היחידה היא שווייט לא יודעת האם ביצעה את הפשע או לא. מאנגלית: אורטל אריכה.

ביער אפל*מרסל מרינג

שוקן

מסע אל מעמקי החשכה של אירופה במאה ה-20. סיפורו של יעקב נוח, ניצול שואה יחיד במשפחתו השב לעירו אסן שבהולנד לאחר שלוש שנים במסתור, ומפיח חיים בחנות שהשתייכה להוריו לפני המלחמה. הוא מקים משפחה אך אינו מצליח להשתחרר מאירועי העבר. מאנגלית: יואב כ"ץ.

יוצר ההדים*ריצ'רד פאוארס

עם עובד

מארק שלוטר, 27, נפגע בראשו בתאונה ואחותו הבכירה קארין חוזרת לעיירת מוצאם כדי לסעוד אותו. אבל כשהוא שב להכרתו, מארק בטוח שקארין היא מתחזה. זהו ספרו הראשון של פאוארס המתורגם לעברית. מאנגלית: אמיר צוקרמן.

סוף, והתחלה*אסתר אורנר

רסלינג

מכתב לאם בשנה שלאחר מותה הנכתב בידי בת מתאבלת. המכתב-יומן מציג יחסים מורכבים עם אם שנעדרה במשך שנות מלחמת העולם השנייה וגם לאחריה לא הצליחה להתקרב ולקרב את בתה. אסתר אורנר חיה בתל אביב אך כותבת בצרפתית ומפרסמת את ספריה בצרפת. מצרפתית: אירית עקרבי.

את האח שלי*מרינה צבטייבה

רסלינג

באגרת פיוטית, הממוענת לסופרת צרפתייה, בודקת וממציאה צבטייבה את יכולת ההולדה של נשים בינן לבין עצמן במובן היצירתי, הגופני והאנושי, ובמיוחד את היכולת לאהוב. מצרפתית: מיכל בן-נפתלי.

מטרהורן*קרל מרלנטס

ספרית מעריב

מרלנטס, קצין נחתים לשעבר, כתב את הספר במשך 30 שנים. קצין טירון מגיע לוייטנאם עם הרגשת שליחות ושאיפה לחזור הביתה בריא, שלם ועטור מדליות. מהר מאוד הוא נשאב לשגרה השוחקת והקטלנית של פעילות מבצעית בג'ונגלים של וייטנאם ומתעמת עם האטימות של דרגים גבוהים שמנהלים את המלחמה בשלט-רחוק. מאנגלית: אריה חשביה.

משחק קלאס*חוליו קורטאסר

כרמל

ב"קלאס" עוסק קורטאסר בתודעה ובפיצולה דרך סיפור אהבה אורבני בין גבר לאשה, שהם גם שני צדדים של תודעת המספר. הרומן נקרא בשני אופנים: על פי סדר הפרקים העוקב, או על פי קפיצות שהמחבר מכתיב. מספרדית: יורם מלצר.

עם לילה*כריסטינה קומנצ'יני

הספריה החדשה

אשה נוסעת לחופשה עם בנה בן השנתיים. היא סובלת מדיכאון שאחרי לידה. באחד הימים היא תוקפת את הילד שלה. בעל הבית, הגבר שגר מעליה, קולט את המתרחש. תשוקתם זה לזה של שני הזרים, שניהם נשואים ובעלי משפחות, מתממשת בדרך יוצאת דופן. מאיטלקית: אלון אלטרס.

איוולת*הורסיו קסטיינוס מויא

בבל

לידיו של עורך חסר שם נמסר דין וחשבון מפורט על רצח ילידים בידי משטר צבאי עלום. בהדרגה גובר בו החשד שמא הוא עצמו נרדף על ידי הצבא והכנסייה, בעוד העדויות שאליהן הוא נחשף הולכות ומשתלטות עליו. מספרדית: יורם מלצר.

כל הימים*קתרין גרלוף

חרגול

חמישה דורות של נשים הקרובות זו לזו יותר מכפי שהן מעלות בדעתן. סיפורן על לידות והזדקנות, על אהבות מאוחרות ואובדן משרטט את תולדות גרמניה בחצי המאה האחרונה. מגרמנית: גדי גולדברג.

האיש שלנו בהוואנה* גרהם גרין

פן וידיעות ספרים

תרגום חדש לקומדיה שחורה המתרחשת בהוואנה, קובה, בתקופת שלטונו של בטיסטה. סיפורו של וורמולד, מוכר שואבי אבק, המקבל הצעת עבודה בשירות הביון הבריטי. הוא מקבל את ההצעה משום שאינו מרוויח די לספק את צרכיה של בתו היפהפייה בת ה-16. מכיוון שאין לו מה לדווח, וורמולד שולח ללונדון דו"חות כוזבים. מכאן והלאה העלילה מתחילה להסתבך. מאנגלית: יואב כ"ץ.

זיכרונותיו של דורבן* אלן מבאנקו

הספריה החדשה

מבאנקו, יליד קונגו, מביא את סיפורו של דורבן ביער האפריקאי, שאינו סתם מכרסם קוצני, אלא כפיל של אדם. בלילות הוא יוצא עם אדונו למשימות רצחניות ברחבי הכפר, ובימים הוא מהרהר בקיום האנושי והחייתי, וחולם על עתיד טוב יותר. מצרפתית: ניר רצ'קובסקי.

לגרגר זפת*יאכים טופול

אחוזת בית

סיפורו של איליה, נער יתום מצ'כוסלובקיה של שנת 1968, ששגרת חייו בבית היתומים הנוצרי, לצד אחיו הנכה, מופרעת עם פלישת הכוחות הסובייטיים. כשאיליה - בחיפושו התמידי אחר דמות אב - נעשה לחייל צעיר בטנק סובייטי, נהפך הסיפור לגרוטסקה. מצ'כית: פאר פרידמן.

מותה האטי של לוסיאנה ב'* גיירמו מרטינס

עם עובד

סופר צעיר מקבל פנייה מאשה שעשר שנים קודם לכן עבדה בשירותו כקלדנית. היא מספרת לו כי ארוסה ואחריו כל יקיריה מצאו את מותם בתאונות שונות ומשונות. היא חושדת כי מאחורי כל זה עומד קלוסטר, סופר רב תהילה ואקסצנטרי שהיה מעסיקה במשך זמן רב. מספרדית: מואיז בן הראש.

הסטירות*הוראטיוס

מוסד ביאליק

שיח דיאלקטי בענייני מגרעות אנוש, כגון שאפתנות וחמדנות, וכן בענייני הפואטיקה של סוגת הסאטירה: הביקורת החברתית שמטרתה לשכנע את הבריות לחדול מפגמיהן כדי לחסוך מעצמן אומללות נעשית בהומור מעודן. מלטינית: רחל בירנבאום.

בגן הזיכרון* יואנה אולצ'אק-רוניקר

שוקן

סאגה משפחתית הנפרסת על פני ארבעה דורות ומתבססת על תצלומים, מכתבים ויומנים ששרדו. משפחת הורביץ היהודית-פולנית, שראשיתה באמצע המאה ה-19, נהפכה ברבות הימים לחלק מהאינטליגנציה הפולנית. חוג מכריהם כלל אישים כיוליאן טובים ויאנוש קורצ'אק. משטרים טוטאליטריים דורסניים ומלחמה נוראה גרמו לה להתפזר ברחבי העולם.

YX*סאנדרו ורונזי

קרן

סיפורו של כפר מבודד השוכן בהרים שהשלווה בו מופרת על ידי סדרה של מעשי רצח אכזריים, שחלקם בלתי הגיוני. את התעלומה מנסות לפתור שתי הדמויות המרכזיות: כומר ופסיכיאטרית. האחד מציע את האמונה הדתית, ואילו השנייה את החשיבה המדעית. מאיטלקית: אלון אלטרס.

ברחוב האחיות השחורות* צ'יקה אוניגווה

אריה ניר

ארבע נשים שונות מאוד זו מזו מצאו את דרכן מאפריקה לבית זונות ברובע האורות האדומים שבבריסל. כאשר סיסי, האשה המסתורית ביותר ביניהן, נרצחת, עולמן השביר ממילא מתמוטט. הטרגדיה מובילה אותן לחלוק את סיפוריהן. מאנגלית: נעה שביט.

שטן בגן העדן*הנרי מילר

גוונים

מהדורה חדשה לנובלה שאזלה מן השוק. סיפור על ידידות מעמיקה בין מילר עצמו לקונרד מוריקאנד, צייר, אסטרולוג תמהוני, טפיל חברתי וכו'. דיוקן האמן כאדם גבולי המתקשה להשתלב בחברה.

קומדיה בסולם מינורי ומותו של היריב*הנס קיילסון

כתר

שני ספרים מאת הסופר הגרמני-יהודי הנס קיילסון, שמת לפני חודשים אחדים בן 101. הספרים נכתבו לפני מלחמת העולם השנייה ובמהלכה בהולנד, שאליה נמלט ובה חי עד מותו. נובלה על זוג הולנדים שמסתיר גבר יהודי בעת הכיבוש הגרמני וסיפורו של נער יהודי החווה את עלייתו לשלטון של "היריב" בגרמניה. מגרמנית: רחל בר חיים.

זרמים באביב*איוואן טורגנייב

כתר

סיפור אהבה אוטוביוגרפי בחלקו: אהבתו הנואשת של דמיטרי סאנין, בן 22, לג'מה רוסלי היפה, שעובדת עם הוריה בקונדיטוריה. בלהט של אהבה ראשונה, הבחור הצעיר מוכן להקריב הכל למען אהובתו. הוא זוכה בדו-קרב ומחליט להתחיל חיים חדשים ולמכור את אחוזתו ברוסיה. מרוסית: פטר קריקסונוב.

יוצרים*קורי דוקטורוב

גרף

שני גיקים אמריקאים שבונים אימפריה עסקית ממכירת ההמצאות החדשניות שהם מייצרים במוסך הביתי שלהם. כשאחת ההמצאות שלהם, הדפסת חפצים בתלת מימד, מושכת את תשומת לבם של התאגידים הגדולים, הם מוצאים את עצמם בליבו של מרדף מותח בלוויית עיתונאית הרפתקנית.

נפוליאון הפרסי* איראז' פזשחזאד

חרגול

סאגה משפחתית המתרחשת בטהראן של שנות ה-40, ספר פולחן באיראן שלפני מהפכת חומייני. מפרסית: אורלי נוי.

בלשי הפרא*רוברטו בולניו

עם עובד

ארטורו בלאניו ואוליסס לימה, שני משוררים מקסיקאים, יוצאים למסע בעקבות סופרת בלתי ידועה שנעלמה לאחר המהפכה המקסיקאית של 1916. זהו רומן רחב יריעה, שיש בו אהבות, מעשי רצח, בתי משוגעים וקמפוסים אוניברסיטאיים. מספרדית: משה רון ואדם בלומנטל.

הסמוראי האחרון*הלן דה ויט

הספריה החדשה

סיבילה היא אם חד הורית בניו יורק העובדת בשלוש משרות שונות כדי לפרנס את עצמה ואת בנה הקטן, לודו. הילד לומד יוונית עתיקה בגיל ארבע ובמהרה משתלט על שפות נוספות. כשסיבילה צופה עימו בסרטו של אקירה קוראסאווה "שבעת הסמוראים", לודו לומד יפאנית בעזרת הסרט, ומחליט לעזוב את הדירה כדי לחפש את אביו האמיתי.

מחיצות*אמיט מג'מודר

הכורסא

על רקע חלוקת הודו בשנת 1947, בעוד אירופה מתמודדת עם השלכות מלחמת העולם השנייה, מספר דמויות מוצאות זו בזו את המשפחה שאבדה להן: תאומים הינדים שאביהם מת, נערה סיקית שבורחת מאביה שניסה להרעיל אותה כדי שלא תאבד את תומתה, ורופא מוסלמי מבוגר שצולע לעבר המדינה המוסלמית החדשה - פקיסטאן.

הקיץ של הקאובוי* הנס יורג שרטנלייב

כתר

רומן חניכה המתאר את חברותם של שני נערים בציריך של 1974. הנס פטר, בן 17, פוגש באימון כדורגל את בוירוט הכריזמטי ונמשך לאופיו הפרוע וגם לאחותו, יולנדה. הנס פטר ובוירוט מאוחדים באהבתם למוסיקה ויוצרים קשר מלא עוצמה שמצליח לעמוד גם בטרגדיה קשה. האם הזמן יצליח לפורר את החברות הזאת? מגרמנית: דפנה עמית.

חרש המלים (שם זמני)* בלייק צ'רלטון

גרף

ספר פנטסיה המתרחש בעולם שבו מקור הקסם טמון ביכולת להרכיב מלים ומשפטים. במרכז הסיפור נער שפעם נחשב כמי שעתיד להגשים נבואה עתיקה, אבל אי יכולתו להרכיב מלים באופן נאות גורמת להידרדרותו.

פייתפול, העיירה הקטנה שלנו*טאנה פרנץ

מודן

בשנת 1985 פרנק מאקי היה בן תשע-עשרה וחי בדוחק עם משפחתו בפייתפול שבדבלין. הוא מתכנן לברוח ללונדון, להתחתן עם חברתו רוזי, להשיג עבודה טובה ולהיחלץ מהעוני. אך בלילה שבו קבעו לברוח רוזי נעלמת. עשרים ושתיים שנים מאוחר יותר, נמצאת מזוודתה של רוזי בבית נטוש, ופרנק, כעת בלש במשטרה, נאלץ לחזור הביתה.

פריז-ברדיצ'ב בשישה ימים* אונורה דה בלזק

נהר ספרים

בלזק ראה בז'אנר ספרות המסעות סוגה ספרותית ירודה וולגארית. ועם זאת, ואף כי בצורת מכתב, הוא מספר לידיד את סיפור המסע שערך ב-1847 מפאריס לברדיצ'ב אשר באוקראינה בשישה ימים. הסיבה האמיתית למסע היתה כמובן אהבתו לרוזנת הפולנייה מאדאם האנסקה, אותה נשא לאישה בברדיצ'ב ב-1850, שנת מותו. מצרפתית: ראובן מירן.

העבודה*אניבל חרקובסקי

כרמל

כשביקוש העבודה עולה בהרבה על ההיצע, נערות נאלצות לעבור סדרה של השפלות במסע להשיג עבודה. ככל המועמדות, גם דיאנה לובשת את מה שהפכו למדים של המזכירות: חצאית קצרה וחולצה מעט שקופה. ביום הראיון מחליטה דיאנה לעשות מעשה. היא הולכת לשירותים ופושטת את תחתוניה. וכן, היא זוכה במשרה. מספרדית: פרידה פרס-דניאלי.

הגשר הנסתר* ג'ולי אורינגר

כנרת, זמורה-ביתן

סיפור אהבה שעמדה במבחן של אסון על רקע בודפשט ופאריס. שלושה אחים שחייהם נהרסו בגלל מלחמה. מאבקה של משפחה אחת לשרוד אל מול הכוחות המאיימים להשמידה בשעה האפלה ביותר בהיסטוריה. כוחה ההרסני של האמנות בשעת מלחמה. ג'ולי אורינגר היא זוכת "פרס התגלית" של הירחון הספרותי ה"פאריס רוויו". מאנגלית: דנה אלעזר הלוי.

ילדות מתורגמת*ג'ן קווק

מטר

קים ואמה נמלטות מהונג-קונג לארצות הברית לאחר המהפכה הקומוניסטית. קים, שלומדת בבית ספר יסודי, בודדה וסובלת מהצקות הילדים, אך ציוניה הגבוהים מאפשרים לה לקבל מלגה לתיכון פרטי. וכך היא עוברת מדי יום מהתיכון היוקרתי שבו היא לומדת בבוקר למפעל הבגדים שבו היא עובדת אחר הצהריים עם אמה.

דרך בריטניה 22* אמנדה הודג'קינסון

מודן

סוף מלחמת העולם השנייה. סילבנה ובנה בן השמונה מפליגים בחזרה הביתה מפולין לבריטניה, לאחר ששרדו את כל שנות המלחמה ביערות. בבית מחכה להם יאנוש, בעלה של סילבנה. אך שש השנים שבהן חיו בנפרד הותירו חותם על חייהם, יאנוש שבוי ברומן שניהל עם אישה אחרת בזמן המלחמה, וסילבנה נוצרת בליבה סוד גדול.

אי השקרים*מרי הורלוק

מודן

לא קל לקאת רוזייר בת החמש-עשרה באי הבריטי הזעיר של גרנזי שבתעלת למאנש. אביה מנסה לחשוף את האמת על הדברים שקרו באי במהלך הכיבוש הנאצי והיא נהפכת מתלמידה מצטיינת לרוצחת, אבל היא נשבעת שאין זו באשמתה. ב-1984 מגיעה ניקולט, הבלונדינית היפה, לתיכון של קאת ולוקחת אותה תחת חסותה. אך בגידה אכזרית מפרידה ביניהן.

אמנות ההקמה לתחייה*הרנן ריברה לטלייר

כתר

ישו מאלקי הוא גלגול של המשיח הנוצרי, נביא מטעם עצמו, שתר את צ'ילה באמצע המאה ה-20 כדי להביא את בשורת האל והחורבן לכפרים הנידחים במדבר, ביחד עם מגדלנה, הזונה הקדושה. המחבר עצמו גדל בעוני מרוד במדבר אטקאמה. מספרדית: פרידה פרס-דניאלי.

בית מאיה* אסא דה קיירוש

מחברות לספרות

רומן חניכה רחב היקף שנכתב ב-1888 והמתרחש בליסבון בסוף המאה ה-19. קרלוס מאיה הוא יורש לאחת המשפחות העשירות בפורטוגל, גבר יפה תואר, נדיב ומוכשר, החובב חיי מותרות וסיפורי אהבה ומתנהל בחברה נטולת מוסר, אשר נסחפת בלהט ובהכרה אל אובדנה. מפורטוגלית: רמי סערי ופרנשיסקו דה קושטה ריש.

נובמבר*אנטוניו קלסדו

רימונים

סטודנט צעיר ממדריד אוהב שני דברים: את חברתו ללימודים, אווה, וספרים. אנדרס הוא קורא כפייתי הקונה ספרים בזה אחר זה ועם כל ספר שהוא קונה, הוא גם גונב עותק מאותו הספר. הוא ממשיך במנהגו, עד שיום אחד הוא נתקל בעותק מסתורי שמוציא לאור רב-עצמה מעוניין בו בכל מחיר. מספרדית: יורם מלצר.

לעולם אל תתן לי ללכת (שם זמני)*קאזואו אישיגורו

הספריה החדשה

דיסטופיה מדע-בדיונית על ילדים הלומדים בבית ספר למחוננים של הסופר הבריטי יליד יפאן.

העניים בלודז'* סטיב סם-סנדברג

כנרת, זמורה-ביתן

גטו לודז' הוקם בפברואר 1940 והיה הגטו האחרון שנפל. רומן היסטורי זה מציג את שלטונו האבסולוטי של מנהיג הגטו, ראש היודנראט מרדכי חיים רומקובסקי. משוודית: רות שפירא.

החיים הזוגיים*סרחיו פיטול

הכורסא

תהפוכות בחיי נישואים של זוג בורגני מקסיקאי. האשה מנסה לחסל את בעלה השנוא, אותו היא מאשימה בגסות והמוניות. אך כל נסיונותיה פוגעים בה עצמה, עד הסוף המר.

מסע ארוך כל כך* רוהינטון מיסטרי

כנרת, זמורה-ביתן

סיפורו של אב הודי מסור המסתבך בתום לב בקנוניה פלילית בצמרת המדינה, ומשתדל, איכשהו, להישאר בדרך נאמן לעצמו. הספר מתמרן בלי קושי בין שלוש שפות לפחות. מאנגלית: אורטל אריכה.

אביב*דייוויד סאלאי

כתר

ג'יימס, יזם דוטקום לשעבר שאיבד את כספו, וקתרין, פקידת קבלה במלון, נפגשים בחתונה ופוצחים ברומן. קתרין פרודה מבעלה ומתלבטת אם לחזור אליו וג'יימס למוד אכזבות מהחיים. סיפור על מערכת יחסים קצרה, שסופה ידוע מראש, ועל כל הצרימות הקטנות המלוות אותה. מאנגלית: שרון פרמינגר.

שער במדרגות*לורי מור

מחברות לספרות

רומן ראשון אחרי 15 שנים לסופרת האמריקאית מחברת "ציפורים באמריקה". סטס, סטודנטית בעיירת קולג' במערב התיכון, עובדת בתור אומנת לתינוקת מאומצת ומתוודעת לעולם מוזר ופצוע. מאנגלית: שמעון בוזגלו.

מועדון הכחדה*ג'פרי מור

כנרת, זמורה-ביתן

נייל נייטינגייל עומד באמצע לילה קפוא, מחוץ לכנסיה מתפוררת. לפתע הוא שומע רכב מתקרב. הוא מסתתר ורואה אדם זורק שק גדול אל תוך תעלה בצד הדרך ונוסע משם. נייל ממהר ושולה את השק הכבד. בשק ישנה נערה צעירה. היא מחוסרת הכרה ומדממת למוות משני חתכים. מאנגלית: ארז אשרוב.

מפת העולם הבלתי נראה* טאש אוו

גרף

סיפורם של שני אחים יתומים שהופרדו בילדותם על רקע הולדתה של מלזיה העצמאית בשנות ה-60. האחד אומץ על ידי זוג מלזי עשיר המתגורר בקואלה לומפור, השני על ידי צייר הולנדי המתגורר בעיירת חוף ענייה. כשהם מתבגרים, הם מחפשים זה את זה.

סלסטינו לפני השחר* ריינלדו ארנס

כרמל

ארנס (מחבר "לפני שירד הלילה") מביא סיפור התבגרות בכפר נידח בקובה. מבעד לעיניו המתבוננות והרגישות של המספר-הילד נחשפים הקוראים למציאות חיים קשה במשפחה אלימה ומסוכסכת. מספרדית: אורי בן דוד.

הנערה המכנית* פאולו באצ'יגלופי

גרף

רומן על אנדרואידית, אשה מלאכותית, שנוצרה למטרת עינוגם של אנשי עסקים עשירים בתאילנד עתידנית, בה קלוריות משמשות כמטבע עובר לסוחר בעקבות משבר אנרגיה חמור והתמוטטות כלכלת העולם.

היעד*רובי זינק

רימונים

אדם הבוחר להישאר אלמוני מגיע לחופשה בת שבוע במדינה עלומה שכבר אינה אלא שטח של מוות, קרקע של ציד פראי וברוטלי. המלון המהודר בו הוא שוהה מאוכלס בעיקר בעיתונאים ובתיירים מבקשי הרפתקאות וריגושים, שרכשו חבילת נופש לאזור מוכה אסון. תירגם: ליאור בצר.

בזמן שבני תמותה ישנים* קורט וונגוט

כנרת, זמורה-ביתן

16 סיפורים קצרים, הכוללים קומדיות, סיפורי אהבה ומהתלות קצרות, שסובבים סביב היחסים שבין גברים ונשים, אהבה והקשר בין אנשים. מאנגלית: מרינה גרוסלרנר.

תמורת לילה של אהבה* אמיל זולה

נהר ספרים

שני סיפורים קצרים המתורגמים לראשונה לעברית מאת הסופר הצרפתי, מחבר "החיה שבאדם", "ננה" ועוד. מצרפתית: אביבה ברק.

הכוכבים אינם עוצמים עין* מארק דוגן

הכורסא

מריה, נערה גרמנייה צעירה, חיה לבד בחוות המשפחה. אין לה איש והיא נאבקת לשרוד. השנה היא 1945, אביה בחזית והאנשים הראשונים שהיא פוגשת הם שני שוטרים נאצים מושחתים שגונבים ממנה ואונסים אותה. היא מסתתרת, ואחד השוטרים שמבחין בה מסתיר זאת מהשוטר השני ומציל את חייה.

הנוסטלגיה של הדרקונים* דימוסתניס קורטוביק

כתר

המומיה של קורבן הרצח הקדום ביותר בעולם, שהתגלתה באי יווני בזמן מלחמת העולם השנייה, מושלכת הרוסה למחצה למרתפי המוזיאון לפרה-היסטוריה באתונה. לילה אחד היא נגנבת ומוברחת אל מחוץ לגבולות יוון. מנהל המוזיאון יוצא למסע ארוך ורב תהפוכות ברחבי אירופה כדי להוכיח את חפותו. מיוונית: אמיר צוקרמן.

מוכר האתמולים*חוזה אדוארדו אגואלוסה

מחברות לספרות

אנגולה במאה ה-20. פליקס ונטורה הוא מוכר עבר. אם אינך אוהב את העבר שלך, הוא ימציא לך עבר חדש, מלא בזיכרונות טובים יותר, כולל אילן יוחסין ותמונות. לוחם מחתרת נמלט מגיע אליו כדי להחליף את זהותו, אך עד מהרה מסתבך בזהות החדשה ואינו יודע עוד להבדיל בינה ובין זהותו המקורית. מפורטוגלית: רמי סערי.

החברות הכי טובות* ג'ניפר ויינר

מודן

בגיל תשע אדי דאונס מאמינה שהיא ו-וואלרי אדלר יהיו חברות טובות לנצח. אבל בשנות הטיפש-עשרה שלהן וואלרי בוגדת בחברות כשהיא מצטרפת לחבורת המקובלים, בעוד אדי היא השעירה לעזאזל של בית הספר. כעבור חמש-עשרה שנים אדי גרה בבית הוריה ומטפלת באחיה הבעייתי. היא מחפש את אהבת חייה באינטרנט כשוואלרי דופקת על דלתה בבקשת עזרה.

לוגיקומיקס*אפוסטולוס דוקסיאדיס וכריסטוס פאפאדימיטריו

ספרי עליית הגג וידיעות ספרים

רומן גרפי המגולל את החיפוש האפי אחרי יסודות המתמטיקה וטבע האמת המתמטית. איורים: אלקוס פאפאדטוס ואני די דונה. מאנגלית: אמיר צוקרמן.

נו ואני*דלפין דה וגה

כנרת, זמורה-ביתן

רומן התבגרות על לו, ילדה מחוננת, שמוקפת במבוגרים איתם היא לא יודעת איך באמת להתמודד. מערכת יחסים מתפתחת בינה לבין נו ההומלסית והופכת לחברות אמת.

בתו של הקליגרף*יוג'ניה קים

מטר

נאג'ין הקוריאנית נולדה ב-1910 לקליגרף מיוחס. בחייה היא מנסה לשלב בין הכבוד שהיא חשה כלפי המסורת לבין אפשרויות חדשות - שכלל אינן מובנות מאליהן דאז - לימודים, עבודה מחוץ לבית ואהבה.

כשאלוהים היה ארנבת* שרה וינמן

כנרת, זמורה-ביתן

הספר עוקב אחר חייה של אלי מוד בשתי תקופות זמן. בראשונה היא ילדה בשנות ה-70, שנהנית מעולם דמיון עשיר אותו היא חולקת עם חברתה הטובה ביותר ג'ני. התקופה השניה היא בשנות העשרים המאוחרות לחייה של אלי. היא גרה בלונדון בעוד ג'ני מרצה עונש מאסר על הריגת בן זוג מתעלל. מאנגלית: דנה אלעזר הלוי.

בלתי שביר*לורה הילנברנד

מודן

בילדותו היה לואיס זמפריני עבריין מועד המשתתף בפריצות לבתים ובקטטות. בנעוריו הוא ספורטאי באולימפיאדה בברלין. אך כשמתחילה מלחמת העולם השנייה הוא מתגייס לצבא והופך לטייס בחיל האוויר האמריקאי. יום אחד מתרסק המפציץ שבו הוא טס אל תוך האוקיינוס השקט וזמפריני "שניצל" מצליח לעלות על רפסודה ומתחיל במאבק על הישרדותו.

רחובות צ'רלסטון*פאט קונרוי

מטר

ליאו קינג היה בן תשע כשמצא באמבטיה את גופת אחיו הגדול והמוצלח שהתאבד. בשנים הבאות ליאו שוהה במוסדות פסיכיאטריים, מתאושש ומתחבר עם חבורה משונה של נערים ונערות. כעבור עשרים שנה, אחת הבנות שהיתה בחבורה, ועכשיו היא כוכבת הוליוודית, מבקשת עזרה מחבריה הוותיקים במציאת אחיה התאום שגוסס מאיידס בסן פרנסיסקו.

האדם האוטופי (שם זמני)* ליסה לאנג

גרף

במלבורן של סוף המאה ה-19 מקים יזם אקסצנטרי אולם משחקים ומציב בו את מיטב שעשועי התקופה: תמנון ענק, תזמורת כלי נשיפה, כושי לבקן ועוד. אלא שלמרות כל עושרו הוא בודד, והוא מחליט לפרסם מודעה בעיתון שתביא לו אשה. המעשה מזעזע את העיר כולה.

הנפילה; גלות ומלכות* אלבר קאמי

הספריה החדשה

תרגום חדש לנובלה "הנפילה" המונולוג של ז'אן באטיסט קלמאנס, עורך דין פריסאי שאינו נענה לזולת ושוקע במחשבות על טעויות העבר; ולעוד סיפורים מתוך הקובץ "גלות ומלכות" של קאמי, זוכה פרס נובל לספרות. מצרפתית: ניר רצ'קובסקי.

שלוש נשים חזקות* מארי נדייאה

כתר

שלושה סיפורים של שלוש נשים שחייהן נחלקים בין אפריקה לבין צרפת. נורה חוזרת לבית אביה בסנגל ומגלה שעליה להתמודד שם עם פשע נורא; פנטה לכודה בחיים שלא רצתה עם בעלה רודי; וקאדי נאלצת לעזוב את מולדתה ולצאת למסע הגירה חסר רחמים מאפריקה לאירופה. הספר זכה בפרס גונקור ב-2009. מצרפתית: עדה פלדור.

ירוקה*ג'יי לייק

גרף

ירוקה הוא הכינוי שמקבלת גיבורת הסיפור, שאינה יודעת את שמה האמיתי. בילדותה נמכרה על ידי אביה והובאה אל ארץ צפונית קרה, שם היא מטפסת במעלה הסולם החברתי בתור נערת ליווי ומתנקשת.

אבן מקיר*מריה ברבל

רימונים

בת חמישית במשפחה החיה בכפר קטן בהרי צפון ספרד מגוללת את סיפור חייה, המתרחש על רקע האירועים ההיסטוריים של ספרד מראשית המאה העשרים ועד אחריתה. מספרדית: רמי סערי.

יוגה ביץ'*סוזן מוריסון

הכורסא

אישה צעירה, בת 25, אתאיסטית, מעשנת ומכורה לקפאין, מחליטה להתחבר לצד הרוחני שלה. היא נוסעת לסדנת יוגה בבאלי בעקבות מדריכתה הנערצת, בתקווה למצוא את דרכה בחיים. הספר החל כמופע סטנדאפ בארה"ב.

האורות בבתים של אחרים* קיארה גמברלה

כתר

מנדורלה איבדה את אמה כשהיתה בת שש. לפני מותה הורישה אותה האם לדיירי בניין הדירות שבו גרו, בצירוף רמז מתעתע על זהות האב שמעולם לא היה לה. מנדורלה חיה אצל כל המשפחות בבניין ומחליפה דירה ומשפחה בכל שנה. מאיטלקית: יערית טאובר.

שומרי ההיסטוריה* דאמיאן דיבן

מודן

ההורים של ג'ייק נעלמו והם יכולים להיות בכל מקום בעולם ובכל זמן - משפחתו של ג'ייק שייכת לחבורה סודית של שומרי ההיסטוריה. החיפוש אחר הוריו שולח את ג'ייק מן המאה ה-21 בלונדון אל המאה ה-19 בצרפת, שם הוא מגלה את התוכנית השטנית של הנסיך זלדט להרוס את העולם.

הסאגה של משפחת מארקס*חואן גויטיסולו

מחברות לספרות

משפחת מארקס - קרל, אישתו ובנותיהם - נוחתת הישר אל שנות ה-90 של המאה ה-20. כיצד מתמודד הוגה המרקסיזם עם ההאשמות בדבר ניצול משנתו בידי הקומוניזם הכושל? כיצד הוא מתמודד עם הקפיטליזם הגואה ועם כשלון תחזיותיו? מספרדית: אדם בלומנטל.

פשעו של האב אמארו* אסה דה קיירוש

כרמל

ספרו של הסופר הפורטוגלי בן המאה ה-19 מספר על האב אמארו, כומר צעיר המנהל פרשת אהבים. הריון והפלה לא מוצלחת מביאים למותה של אמליה אהובתו. הכנסיה מטפלת בפרשה בדרכה: היא מחפה על הכומר ואפילו מקדמת אותו. מספרדית: יורם מלצר.

מלחמת אמני הגפנים* לורה אן גילמן

גרף

הראשון בטרילוגיית פנטסיה המתבססת על רעיון מקורי במיוחד: בעולם בו מתרחש הסיפור ניתן להפיק קסם אך ורק מיין, ורק חברי מעמד אמני הגפנים מסוגלים לכך.

ארץ האש*סילוויה איפרגירה

כרמל

סיפורו האמיתי של ג'מי באטון, נער תושב וולאיה שבפטגוניה, שנקנה לעבדות והובא ב-1830 לאנגליה. מספרדית: שוש נבון.

אובלומוב*איוואן אלכסנדרוביץ' גונצ'רו

מחברות לספרות

יצירה סאטירית שנכתבה במקור ב-1859 ומגוללת את סיפורו של אציל נהנתן ועצלן בתקופה שבה חוסר מעש עדיין נתפש בעיני האצולה הרוסית כמטרה ראויה. דמותו של החולם העדין, המתעורר לחיים לרגע אחד בשל אהבה, הוא משל לדמותה של התרבות הרוסית. מרוסית: דינה מרקון.

תמונה דבלינאית* אנריקה וילה-מטאס

רימונים

סמואל ריבה סגר את הוצאת הספרים שלו. הוא מבכה את תום תקופת הדפוס ומחליט לערוך בדבלין בחברת ידידיו הסופרים לוויה חגיגית לעולם מו"לות הספרות, הסופרים האמיתיים והקוראים המוכשרים - שחרב. מספרדית: איתי רון.

ההיסטוריה של ההיסטוריה* אידה הטמר היגינס

מחברות לספרות

מרגרט טאוב היא מדריכת תיירים בברלין, המגלה יום אחד שהיא נרדפת על ידי רוחה של מגדה גבלס, אשתו של שר התעמולה הנאצי שהרעילה את שבעת ילדיה. מאנגלית: ברוריה בן ברוך.

קורבנות בימי קודש* אנטוניו דל מסטו

כנרת, זמורה-ביתן

פנימיית בנות של הכנסיה הקתולית בערבות הרחוקות של ארגנטינה. הבנות בפנימייה עדות למעשה מיני קשה המתרחש מחוץ למבנה, לנגד עיניהן, ובו בזמן לוקרסיה המרדנית, בת ה-15, מבקשת רק דבר אחד: לאבד את בתוליה. מספרדית: רינת שנידובר.

הרכבת של הלילה האחרון* דצ'יה מריאני

כנרת, זמורה-ביתן

11 שנים לאחר סיום מלחמת העולם השנייה יוצאת מריה אמארה סירוני בעקבות אהובה מילדות, עמנואלה אורנשטיין - הנער היהודי שכתב לה מגטו לודז'. מאיטלקית: יורם מלצר.

לקונה*ברברה קינגסלובר

מודן

סיפורו של הריסון שפרד, שולייתם של האמן המקסיקאי דייגו ריברה ואשתו פרידה קאלו. בביתם הוא פוגש את טרוצקי וקושר את גורלו עם אמנות ומהפכה.

מר בוטן (שם זמני)*אדם רוס

כנרת, זמורה-ביתן

אליס פפין מסיימת את חייה מלאי הדכאון, חוסר הביטחון והמאבק בהשמנת יתר על שולחן המטבח, כשבוטן תקוע בגרונה. חקירה בלשית מגלה ברומן למגירה של בעלה הנחבא אל הכלים קווים מקבילים למתרחש בעולם האמיתי. מאנגלית: יעל אכמון.

זמן בין התפרים* מריה דואנייאס

מודן

ערב מלחמת האזרחים, עוזבת תופרת צעירה את מדריד בעקבות גבר. השניים נוסעים לטנג'יר ושם היא קושרת את גורלה עם דמויות מפתח פוליטיות הנמנות על שלטונו של פרנקו.

קאפזיוס: הרוקח מאושוויץ* דיטר שלזאק

כנרת, זמורה-ביתן

רומן תיעודי על הד"ר ויקטור קאפזיוס, רוקח ששירת באס-אס באושוויץ. מגרמנית: חנה לבנת.

אמאדו מיו*פייר פאולו פזוליני

קרן

שתי נובלות של פזוליני הצעיר. הבמאי, התסריטאי והסופר, מספר בהן על אהבותיו הראשונות ועל התנסויותיו האירוטיות כאיש צעיר בשנות מלחמת העולם השנייה. פזוליני לא פירסם את הנובלות בחייו, והן נמצאו בעיזבונו. מאיטלקית: אלון אלטרס.

רמפול איש החוק* ג'ון מורטימר

אחוזת בית

תרגום ראשון לעברית של סדרת ספרי רמפול, הפרקליט הלונדוני הנרגן והמזדקן שאוהב סיגרים ויין זול ומגן במקוריות על פושעים פליליים - אך לא מצליח להגן על עצמו מפני רעייתו האימתנית. מאנגלית: מיכל אלפון.

חלומות על אושר*ליסה סי

מודן

המשך סיפורן של האחיות מאי ופרל, גיבורות "נערות שנחאי". ב-1957 מגלה ג'וי שאמה הביולוגית היא מאי ולא פרל. היא נוסעת לסין במטרה למצוא את אביה. פרל יוצאת בעקבותיה.

קרוב לידנוו*קווין פנמאן

ספריי עליית הגג וידיעות ספרים

רומן המתאר מנקודות המבט של שתי נערות - תאומות ויהודיות ככל הנראה - מסכת של פוגרום ומרדף שאיכרי ידנוו מבצעים במשפחתן. מגרמנית: חנן אלשטיין.

שני העולמות שלי* סרחיו חייפץ

כרמל

סופר נקלע לעיר בדרום ברזיל ימים ספורים לפני יום הולדתו ה-50. הסופר שוקע בהתבוננות בפארק המצוי וההתבוננות מציפה תובנות על הווה ועבר, על עידן הגלובליזציה שמטשטש כל מאפיין מקומי, ועל אבדן ייחוד וזהות בעולם שהגיבור חי בו. מספרדית: יורם מלצר.

YOB GOD*אווה הורנונג

אריה ניר

לאחר שננטש בעיצומו של החורף האכזרי של מוסקווה, עוקב ילד בן ארבע אחר כלבה משוטטת ומגיע למאורתה. שם הוא מצטרף אל ארבעת הגורים היונקים מעטיני אמם ומתחיל לחיות ככלב רחוב בלהקה.

הניסוי הגדול (שם זמני)* אלה יבלונסקי

מודן

סיפורו של רופא-חוקר שנפל בדרך להגשמת חלום. הסיפור מתרחש בצרפת של המאה ה-17 ומבוסס על אירועים היסטוריים.

העדינות*דויד פונקינו

כתר

נטלי פוגשת ברחוב את פרנסואה, נישאת לו, ומאבדת אותו כשהוא נהרג בתאונת דרכים. מתוך האבל והכאב היא מצליחה לבסוף להתאהב מחדש. "העדינות" מעובד בימים אלה לקולנוע עם אודרי טוטו בתפקיד הראשי. מצרפתית: לי עברון-ועקנין.

__________________________________________________________

פותחים ספר

חלום קלטי

הרומן החדש של חתן פרס נובל לספרות לשנת 2010, מריו ורגס יוסה, "חלום קלטי" שייצא באחוזת בית, מבוסס על סיפור חייו של רוג'ר דייוויד קייסמנט (1864-1916), פעיל אירי למען זכויות אדם שהוצא להורג בידי הבריטים; מפקיד בשירות האימפריה, דרך מבקר חריף של הקולוניאליזם הבריטי, ועד הצטרפותו לכוחות המורדים האיריים. מספרדית: עינת טלמון

דלת התא נפתחה, ועם שטף האור ומשב הרוח חדר גם רעש הרחוב שקירות האבן בלעו בדרך כלל. רוג'ר התעורר בבהלה. הוא מיצמץ בעיניו, מבולבל, נאבק להירגע, והבחין בצלליתו של השריף נשענת על מפתן הדלת. בפניו הנפולות, שפמו הבהיר ועיניו חורשות הרע, סקר אותו השריף באיבה שמעולם לא טרח להסתיר. הרי לך מישהו שיסבול אם ממשלת אנגליה תעניק לעצור את החנינה המיוחלת.

"ביקור," מילמל השריף בלי להסיר ממנו את מבטו.

הוא קם על רגליו ושיפשף את ידיו זו בזו. כמה זמן ישן? אחד מהעינויים של כלא פנטונוויל היה אובדן תחושת הזמן. בכלא בריקסטון ובלונדון טאואר הוא הצליח לשמוע את צלצולי הפעמונים שציינו את חצאי השעות ואת השעות העגולות. כאן, הקירות העבים לא איפשרו לשאון הפעמונים של כנסיות רחוב קלדוניאן ולהמולת שוק איזלינגטון להסתנן פנימה, והשומרים שהוצבו על דלת התא שלו מילאו בקפידה אחר ההוראה שלא להחליף איתו מילה, מטוב ועד רע. השריף כבל אותו באזיקים והורה לו לצאת ולצעוד לפניו. האם יש בפי עורך הדין שלו בשורות טובות? האם הקבינט התכנס והגיע לידי החלטה? האם ניתן לייחס את הסלידה, שניכרה יותר מאי-פעם על פניו של השריף, לכך שעונשו הומתק? הוא פסע במסדרון ארוך של לבנים אדומות שהשחירו מחמת הלכלוך, בין דלתות ברזל של תאים ובין קירות דהויים שלאורכם היו קבועים חלונות גבוהים ומסורגים, במרווחים של עשרים או עשרים וחמישה צעדים, שמהם אפשר היה לראות פיסת שמיים אפורה. מדוע היה לו קר כל כך? היה זה חודש יולי, שיאו של הקיץ, מדוע אפוא סמר עורו מכפור?

ספר הילדים

רומן שחיברה א"ס בייאט והיה מועמד לפרס בוקר ב-2009. סיפורה של סופרת ילדים וילדיה באנגליה של סוף המאה ה-19 על רקע העולם העשיר של ספרי הילדים. רומן ריאליסטי שנכתב במסורת התקופה שבה הוא מתרחש. הוצאת מחברות לספרות, מאנגלית: שירלי אגוזי

שני הנערים עמדו בגלריה של הנסיך אלברט והביטו כלפי מטה אל נער שלישי. היה זה ב-19 ביוני, 1895. הנסיך מת ב-1861, וראה רק את ניצני המפעל השאפתני שלו להקמת אוסף מוזיאונים שהאומנים הבריטיים יוכלו להתעמק בהם במיטב הדוגמאות של מלאכת העיצוב. דיוקנו, דיוקן איש עניו ועטור-מדליות, שובץ בפסיפס בטבור הקשת הדקורטיווית בקצהו האחד של יציע צר, שנמתח מעל לחלל החצר הדרומית. החצר הדרומית היתה מעוטרת פסיפסים נוספים - דיוקנאות של ציירים, פסלים, קדרים - "ארמון גיבורי התהילה אשר בקנזינגטון". הנער השלישי השתופף לצד תיבת-זכוכית רבת-רושם, אחת מתוך סדרה שלמה, שבתוכה הוצגו אוצרות זהב וכסף. טום, הצעיר מבין שני הנערים שהביטו כלפי מטה, חשב על שלגייה בארון-המתים שלה העשוי זכוכית. הוא גם חשב, בהביטו כלפי מעלה, אל אלברט, שכלי-הקיבול והכפיות והקופסאות, אשר הזדהרו באור הנוזלי מתחת לזכוכית, דומים לאוצר-קבר מלכותי שקם לתחייה (אחדים מהם היו כאלה). את הנער הנוסף לא יכלו לראות בבהירות, משום שנמצא מצדה האחר של אחת התיבות. נראה היה שהוא מצייר את תכולתה.

ג'וליאן קיין הרגיש כמו בבית במוזיאון דרום-קנזינגטון. אביו, מייג'ור פרוספר קיין, נשא בתפקיד "אוצר מיוחד למתכות יקרות". לג'וליאן מלאו לא מזמן חמש-עשרה שנים, והוא היה תלמיד-פנימייה בבית הספר על-שם מרלו, אבל כעת הוא החלים בבית מהתקף צהבת גועלי. הוא לא היה גבוה ולא נמוך, גופו דק, פניו מחודדים וצבע עורו צהבהב, גם בלי הצהבת. את שיערו השחור והחלק סירק בפסוקת-אמצע, והיה לבוש בחליפת בית-ספר.

חירות

גיבורת הרומן של ג'ונתן פרנזן (עם עובד, מאנגלית: עפרה אביגד) היא חירות פאטי, כדורסלנית לשעבר, שרואה בעצמה חלוצה: היא גאלה מעליבותו בית יפהפה בפרוור מוזנח - למגינת לבם של שכניה האפרו-אמריקאים, שבעיניהם היא "הורסת את השכונה"

הידיעה על וולטר ברגלנד בכלל לא הגיעה אל העיתונות המקומית - הוא ופטי עברו לוושינגטון שנתיים קודם לכן ולא עוררו עוד כל עניין בסנט פול - אבל בני האצולה של רמזי היל לא היו נאמנים לעירם עד כדי כך שלא יקראו את "הניו יורק טיימס". ב"טיימס", בכתבה ארוכה ובלתי מחמיאה בעליל, סופר איך וולטר הצליח לסבך קשות את הקריירה שלו בעיר הבירה. שכניו לשעבר התקשו ליישב את הדברים שנכתבו עליו בטיימס ("יהיר", "מתנשא", "בעל מוסריות מפוקפקת") עם האיש הנדיב, החייכן וסמוק הפנים, שהיה מדווש על אופניו אל משרדי התאגיד 3M לאורך שדרת סאמיט מדי יום ביומו, אפילו בשלגים של פברואר; נראה להם מוזר שוולטר, שהיה ירוק יותר מ"גרינפיס" ושהיו לו שורשים בכפר, יסתבך בעסקה מפוקפקת עם תעשיית הפחם ובפגיעה באיכרים. מצד שני, תמיד היה משהו לא לגמרי בסדר במשפחת ברגלנד. וולטר ופטי היו מחלוציה הצעירים של רמזי היל - האקדמאים הראשונים שקנו בית ברחוב בארייר מאז שלבה הישן של סנט פול ירד מגדולתו, שלושה עשורים קודם לכן. הם שילמו פרוטות על בית ויקטוריאני, ואז שיפצו אותו בעבודת פרך במשך עשר שנים. כבר בהתחלה הצית מישהו נחוש במיוחד את המוסך שבחצר ביתם, וגם הספיק לפרוץ למכוניתם פעמיים לפני שבנו מחדש את המוסך. מעבר לסמטה, במגרש הריק, התנחלו אופנוענים צרובי שמש ושתו שם בירה, צלו נקניקיות, והרעימו במנועיהם גם בשעות הקטנות של הלילה - עד שפטי יצאה אליהם בטרנינג ואמרה, "הי, מה הסיפור שלכם?" פטי לא היתה מפחידה כלל וכלל, אבל בתיכון ובקולג' היתה ספורטאית מצטיינת ועדיין נותרה בה מין תעוזת ספורטאים אופיינית.

שאלת פינקלר (שם זמני)

ספרו של הווארד ג'ייקובסון, זוכה פרס בוקר ב-2011: ג'וליאן טרסלוב, גוי ורווק, שדרן רדיו כושל חוזר מארוחת ערב עם שני חבריו האלמנים היהודים. בדרכו הביתה הוא מותקף. כמה מלים שהשודד ממלמל מערערות אותו וגורמות לו לפקפק בזהותו. הוצאת כתר, מאנגלית: יותם בנשלום

הוא היה צריך לצפות את זה מראש.

חייו היו שרשרת של אסונות. הפעם הוא היה אמור להיות מוכן.

הוא היה מאלה שצופים את העתיד מראש. לא תחושות בטן מפוקפקות לפני השינה ואחריה, אלא סכנות קונקרטיות וממשיות לאורו של יום. עצים ופנסי רחוב קמו עליו ושברו לו את הרגליים. כלי רכב איבדו שליטה ועלו על המדרכה והפכו אותו לגל של עצמות מרוסקות וקרעי בשר. חפצים חדים נפלו מפיגומים וננעצו בתוך ראשו.

נוראות מכול היו הנשים. כשהיה ג'וליאן טרלאב נתקל באישה מהסוג שמצא חן בעיניו, היה סופג את המהלומה לא בגוף אלא בנפש. היא הייתה מנפצת את שלוותו לרסיסים. נכון, שלווה לא הייתה לו, אבל היא הייתה מנפצת את התקווה לאיזשהו סוג של שלווה שתהיה לו בעתיד. היא-היא הייתה העתיד.

אנשים שצופים את העתיד סובלים מליקוי בחוש הזמן, זה הכול. השעונים של ג'וליאן טרלאב לא היו מכוונים. מיד כשראה את האישה היה רואה מה יהיה בסופה: את הצעת הנישואים שלו, אותה מהנהנת, את הבית שיבנו יחדיו, את וילונות המשי הכבדים והמוסטים שדרכם מסתנן אור סגלגל, את הסדינים הנערמים כעננים, את ניחוח העשן הדק הנישא מן הארובה - כל כוך ופינה - את גג הרעפים הארגמני, את הגמלונים ואת החלונות הקטנים הקבועים בהם, את אושרו, את עתידו - כל זה היה ניחת עליו ברגע שהייתה חולפת לצדו.

היא לא נטשה אותו בגלל גבר אחר, לא אמרה לו שנמאס לה ממנו ומהחיים המשותפים אתו, אלא הלכה לעולמה בחלום המעוצב בשלמות של אהבה טרגית - מוכת שחפת, לחת ריסים, ולרוב משוררת מילות פרידה שנלקחו בהשאלה מן האופרה האיטלקית הפופולרית.

החדר הכחול

ז'ורז' סימנון, הסופר הבלגי הפורה, מוכר לקורא העברי בעיקר בזכות נובלות נפלאות שתרגם יהושע קנז וכמובן בזכות מפקח המשטרה האגדי שלו, מגרה. המוסיקאי ערן צור בחר מתוך יצירתו הענפה שתי נובלות מתח אירוטיות, "החדר הכחול" ו"בטי", ותירגם אותן לעברית. הספר ייצא בהוצאת מודן

"הכאבתי לך?"

"לא". "אתה כועס עלי?" "לא". זה היה נכון. ברגע הזה הכול היה נכון כי הוא חווה את המעמד כחיית פרא. בלי לשאול את עצמו שאלות, בלי לנסות להבין, בלי לחשוש שיום אחד יהיה מה להבין. לא זו בלבד שהכול היה נכון, אלא הכול גם היה ממשי: הוא, החדר, אנדרה העירומה, שרועה על המיטה הסתורה בירכיים פשוקות, טיפת זרע סבוכה בכתם הכהה של ערוותה. האם היה מאושר? כן, היה עונה ללא היסוס אילו נשאל.

כלל לא עלה בדעתו לכעוס על אנדרה על שנשכה את שפתו. זה היה חלק מהכול, מיתר הדברים, וגם הוא היה עירום, עמד לפני המראה בחדר הרחצה וטפח קלות על שפתו במגבת ספוגה במים קרים.

"אשתך לא תשאל אותך שאלות?"

"אני חושב שלא".

"היא שואלת אותך לפעמים?"

למילים לא היתה כל חשיבות. הם דיברו להנאתם, כמו שמדברים אחרי האהבה. הגוף עוד רגיש, הראש מעט ריק.

"הגב שלך יפה".

כתמים אדמדמים הכתימו את המגבת, וברחוב היטלטלה משאית ריקה על אבני המרצפת. במרפסת שוחחו אנשים. פה ושם היה אפשר לזהות מילים שלא הצטרפו לכדי משפט ולא הביעו דבר.

"אתה אוהב אותי, טוני?"

"אני חושב..."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ