עלייתו ונפילתו של הקומוניזם, מדינת ישראל בראי האופנה, הרפובליקה הרומית ועוד

ספרים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספרים

התהוותה של אירופה* רוברט ברטלט

מוסד ביאליק

הספר עוסק בהיסטוריה של אירופה בימי הביניים המאוחרים בשנים 950-1350. הוא בוחן כיצד נוצרו מדינות בעקבות כיבושים ועוקב אחרי ההתפתחויות בלשון, במשפט, באמונות ובמנהגים שליוו את הלחימה ואת ההתיישבות של המהגרים בפריפריה האירופית.

נאורות ומהפכה*עמוס הופמן

רסלינג

סינתזה פרשנית של עיקרי הנאורות בצרפת, כפי שהופיעו בכתביהם של הוגיה המרכזיים. הספר מנתח גם את הקשרים בין עיקרי הנאורות לבין המהפכה הצרפתית כתהליך יצירתה של תרבות פוליטית חדשה, ומסתיים בהערכה כללית של השלכותיה של הנאורות על העידן המודרני.

היסטוריה בלא נחת: בין יהודים לגרמנים*עורכים: בעז נוימן, גלילי שחר ורוני הירש-רצ'קובסקי

עם עובד

קובץ מאמרים מפרי עטם של תלמידיה של הפרופ' שולמית וולקוב, מן המובילות בחקר היחסים בין יהודים לגרמנים במאות האחרונות. תלמידיה של וולקוב, שנעשו חוקרים בעצמם, מעמידים תמונת מצב של המחקר ההיסטורי בישראל בנושא יחסי גרמנים ויהודים.

נקודה. קו. רשת*תמר אשורי

רסלינג

מה שהחל כחזון של בודדים - בניית מכונות המאפשרות לאנשים מרוחקים להעביר ביניהם מידע בקצב העברת המחשבות - התפתח למערך תקשורת משוכלל, שקשה לדמיין את החיים בלעדיו. הספר מביא את ההיסטוריה של טכנולוגיות מדיה אלקטרוניות.

נשים, מעמד ומשפחה: צמיחתה של הבורגנות היהודית בגרמניה הקיסרית*מריון קפלן

מרכז זלמן שזר ומכון ליאו בק

תהליך המודרניזציה של יהדות גרמניה והשתלבותה בחברה הבורגנית הגרמנית מנקודת מבט מגדרית. חלקו הראשון של הספר עוסק בהיבטים שונים של חיי המשפחה והבית של היהודים. חלקו השני עוסק במאבק של נשים יהודיות-גרמניות להתקבל במרחב הציבורי.

עולים במשורה*אבי פיקאר

מכון בן-גוריון

הספר מציג מחקר היסטורי על נושא מרכזי ורגיש: מדיניות ישראל בסוגיית עלייתם של יהודי צפון אפריקה. הספר משלב בין שיח ביקורתי ושיח לאומי, ובוחן את מדיניות העלייה בישראל על פני רצף היסטורי וביחס אל מדיניות הגירה במקומות אחרים בעולם.

ממבצע כושל למיתוס מכונן: יציאת תימן 1949* אסתר מאיר-גליצנשטיין

רסלינג

מבצע "מרבד הקסמים", שבו הועלו יהודי תימן לישראל, היה אחד הרגעים המכוננים בעיצוב החברה הישראלית. בניגוד למיתוס המציג אירוע נפלא, מתמקד ספר זה במחיר העלייה ובשאלה מדוע הוצג מבצע כושל זה כאירוע מופלא.

עלילות נעורים: אוטוביוגרפיות של בני נוער יהודי מפולין בין שתי מלחמות העולם*עריכה מדעית: אברהם נוברשטרן

המכון לחקר תולדות יהדות פולין באוניברסיטת תל-אביב ובית שלום עליכם

מבחר מוער של 20 אוטוביוגרפיות שכתבו בני נוער יהודיים מפולין. מבט לחיי היומיום של בני נוער יהודי בפולין ערב השואה, וגם לתפישת ה"אני" וה"פרטי" שלהם.

בגדי הארץ החדשה: מדינת ישראל הצעירה בראי הלבוש והאופנה*ענת הלמן

מרכז זלמן שזר

הספר בוחן את שבע השנים הראשונות של ישראל דרך תחום ההלבשה. הספר משחזר את לבושם של ישראלים ממגזרים שונים בעבודה ובעת הפנאי, ומנתח את האופנים שבהם שיקף הביגוד אידאולוגיות פוליטיות, הבחנות מעמדיות וניסיונות לעצב זהות לאומית ישראלית.

אחד העם והרצל* יוסי גולדשטיין

מרכז זלמן שזר ומרכז דינור

הספר מציג את הפולמוס העז בין מצדדי נורדאו והרצל לבין תומכי אחד העם על אופיה הפוליטי והתרבותי של הציונות.

ספינת העבדים, היסטוריה אנושית*מרקוס רדיקר

בבל

מעט מאוד ידוע על כלי השיט שהביאו את מיליוני האפריקאים ליעדם בספינות עבדים למערב. ספרו של רדיקר מתעד את מכלול החיים האנושיים במיקרוקוסמוס הזה, שלעתים כונה "צינוק צף". מאנגלית: אמציה עידו.

העבדות בעת העתיקה בישראל, בנצרות הקדומה ובעולם היווני-הרומי*דוד רוקח

האוניברסיטה הפתוחה

הספר עוסק בחלקו הראשון בתופעת העבדות בעת העתיקה. בחלקו השני של הספר מובאים מאות מקורות העוסקים בעבדות הקדומה.

בילטמור: בדרך לתוכנית מדינית, זיכרונות מן העיזבון, יוני 1941 - ספטמבר 1942* דוד בן גוריון

מכון בן-גוריון

בכרך זה, השלישי בסדרת זיכרונות בן-גוריון מתקופת מלחמת העולם השנייה, כונס התיעוד הראשוני על מהלכי בן-גוריון מאז פלישת הגרמנים לברית המועצות ב-22 ביוני 1941. למרות סכנת הפלישה לארץ ישראל, עמד בן-גוריון על כך שההנהלה הציונית תוסיף לחתור למימוש חזונה, ולשם כך יצא לבריטניה ולארצות הברית, שם הציג את תפישותיו המדיניות. שיאו של מסע זה היה בוועידת בילטמור, העומדת במרכז ספר זה.

מאה שנות גן ילדים בארץ ישראל*מרים סנפיר, שוש סיטון וגילה רוסו-צימט

מכון בן-גוריון

הספר, מציג את מערכת החינוך והחברה הישראלית בראי סיפורו של גן הילדים בארץ ישראל של המאה ה-20.

ציוויליזציה: המערב ומתחריו* ניל פרגוסון

עם עובד

ההיסטוריון הבריטי יוצא למסע אל בירות העולם הישן ומעוזי הכלכלה החדשה, בחיפוש אחר סוד הצלחתן של מדינות אירופה להתגבר על עוצמתן של אימפריות מסורתיות וחזקות במזרח ב-500 השנים האחרונות. אך שואל: האומנם איבד המערב בשנים האחרונות את יתרונו? מאנגלית: ארז וולק.

היסטוריה של המלחמה המודרנית*עורך: צ'רלס טאונסהנד

רסלינג

אסופת מאמרים שמתארים ומנתחים את המלחמה מראשית העידן המודרני ועד ימינו. חלקו הראשון של הספר מתאר את התפתחותם הכרונולוגית של כלי הנשק, האסטרטגיה, הטקטיקה ועוד, מן המאה ה-16 ועד לסוף המאה ה-20. חלקו השני מציג ניתוח נושאי של המלחמה המודרנית. מאנגלית: ניצן לפידות.

עלייתו ונפילתו של הקומוניזם*ארצ'י בראון

עם עובד

עליית הקומוניזם היתה התופעה הפוליטית המסעירה ביותר של המחצית הראשונה של המאה ה-20. ואילו חיסולו של הקומוניזם חולל את התמורות הפוליטיות המכריעות בעשרות השנים האחרונות. המחבר מציע לקוראיו היסטוריה מקפת ומפורטת ומלווה את סיפורו בניתוח של האידיאולוגיה והתנועה שעיצבו את העולם. מאנגלית: כרמית גיא.

מלחמת גאליה* גאיוס יוליוס קיסר

כרמל

שבע רשומות פרי עטו של גאיוס יוליוס קיסר ועוד רשומה שחוברה לאחר מותו על ידי מעריצו וידידו, אולוס הראטיוס. ברשומות אלה מתאר קיסר את המלחמות שניהל במשך תשע שנים עם השבטים הגאלים והגרמאנים. מלטינית: משה ליפשיץ.

מרדכי רוכב על סוס, חגיגות פורים בתל אביב*חזקי שוהם

אוניברסיטת בר אילן

הספר עוסק בחגיגות הפורים ביפו ובתל אביב בין השנים 1908-1936, על מרכיביהן הייחודיים כחלק מהדת האזרחית הציונית. חגיגות הפורים משמשות כמקרה-מבחן ליחס בין העיר והכפר בתהליך בניין האומה; ותפקיד המסורת בתרבות העברית החדשה.

בין לאום למקום: הקהילה העברית בחיפה המנדטורית* ענת קדרון

יד יצחק בן-צבי

הספר עוסק בתהליך בנייתה של קהילת היהודים בני העדות השונות בחיפה בשלהי התקופה העותמאנית ובתקופת המנדט.

מלחמה בלי גבולות*יעקב טובי

אוניברסיטת חיפה ומכון ז'בוטינסקי

סיפורה של המלחמה העיקשת שניהלה התנועה הציונית הרוויזיוניסטית בשנים 1930-1940 בסוגיית העלייה לארץ ישראל.

חלומה של נורה*קובי פלד

אוניברסיטת חיפה וידיעות ספרים

משנות ה-70 של המאה ה-19 ועד 1948 שכן פלג של שבט בדואי גדול בסביבות הכפר הערבי פסוטה, שתושביו יוונים קתולים. ספר זה מביא את סיפורו הכמעט בלתי מוכר.

לנינגרד*אנה רייד

אריה ניר

במשך 872 ימים היתה לנינגרד מכותרת באופן כמעט מוחלט על ידי הצבא הגרמני. המחברת מביאה את סיפורו של המצור אשר לא היה כמותו מבחינת היקף הכוח הצבאי והסבל שנגרם לאוכלוסייה האזרחית. מאנגלית: עדי הירש.

לחפור את עיר דוד*רוני רייך

החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה

המחקר הארכיאולוגי קבע כי את הגבעה הדרומית-מזרחית של ירושלים הקדומה יש לזהות עם עיר דוד הנזכרת במקרא. הספר מביא את סיפור חפירתה וחקירתה מאז הימים הפרהיסטוריים ועד לחידוש היישוב בה בשלהי התקופה העותמאנית.

עלייתה ונפילתה של הקיסרות הסינית*יורי פינס, גדעון שלח, יצחק שיחור

האוניברסיטה הפתוחה

סדרה בת שלושה כרכים המציעה דיון שיטתי במקורותיה, צמיחתה ומסלול חייה של הקיסרות הסינית, מראשיתה ועד לנפילתה של השושלת הקיסרית האחרונה, שושלת צ'ינג, בשנת 1912.

הפטריוט (שם זמני)* אריה לוסיאן פלשטיין

קינג

המחבר, שהיה ילד בשואה ועלה לארץ עם גרעין של חברים מן התנועה הציונית בפאריס, מתאר את ההווי בקיבוצים, את שירותו הצבאי, את עבודתו כמודד ואת יחסו החם לחבריו, גם אלה שנשארו בארץ כמוהו וגם אלה שעזבו.

האם פאריס בוערת?* לארי קולינס ודומיניק לאפייר

פן וידיעות ספרים

בתקופת כיבוש פאריס על ידי הנאצים ביקש היטלר להרוס את פאריס אבל דרישתו מעולם לא בוצעה. הסיבות לאירוע ההיסטורי יוצא הדופן מוצגות כאן. מאנגלית: דרורה בלישה.

כבלי אנדרומדה* הדס ועופר רגב

פורת

ניצב אריה שפק, מראשי ארגון מכבי בתל אביב, לוחם בבריגדה היהודית ומפקד פלוגת שועלי שמשון בקרבות הנגב. ב- 1950 מונה שפק לראש מינהל יפו בעיריית תל אביב אולם האיש שכונה "השריף של יפו" הואשם בנטילת שוחד, ונאלץ להיאבק על חפותו.

מחוץ לתחום: המפגש היהודי עם האימפריה הרוסית המאוחרת*בנימין נתנס

מרכז זלמן שזר

הספר דן במפגש בין יהודים לרוסים בחברה הרוסית במאה ה-19: בניסיון להתאים אמנציפציה יהודית נוסח אירופה לזירה הרוסית, בסוגיית היהודים בעלי זכויות היתר, בהתנסותם של סטודנטים יהודים במוסדות להשכלה גבוהה, ובעורכי הדין היהודים.

הרפובליקה הרומית בראי ההגות המדינית*פרגוס מילר

מרכז זלמן שזר

לרפובליקה הרומית היה תפקיד מכונן בעיצוב ההגות המדינית בימי הביניים ובעת החדשה. ספרו של מילר פורש לפני הקוראים את המקורות השונים על מערכת השלטון הרפובליקאית ברומא, דרכי פרשנותם והשימוש שעשו בהם הוגים פוליטיים מאז ראשיתה של האימפריה הרומית ועד ימינו. מאנגלית: עלית קרפ.

ספר הלחישות* ורוג'אן ווסגניאן

ספרית פועלים

גיבור הספר, סבו של המחבר, מספר את עלילת בריחת משפחתו מארמניה לרומניה ואגב כך מגולל את הסיפור המושתק של שואת הארמנים. מרומנית: אנני שילון.

נקום ובנינו: כך שוקם הקיבוץ הדתי מחורבנו במלחמת העצמאות*נחום ברוכי

יד יצחק בן-צבי

בפרוץ מלחמת העצמאות נמצאו עשרת קיבוצי תנועת הקיבוץ הדתי כולם ומחציתם חרבו ונמחקו מהמפה. כשוך הקרבות החלה התנועה תהליך שיקום בממון ובכוחות נפש. הספר מתאר את התהליך הארוך והכואב של שיקום התנועה וקיבוציה.

כרונולוגיה של התנועה הרוויזיוניסטית*מינה גאור

מכון ז'בוטינסקי

תיעוד כרונולוגי את ההיסטוריה של התנועה הרוויזיוניסטית, מאז היווצרותה ב-1923 ועד להתפרקותה ב-1951. התיעוד מקיף את כל הארגונים והמוסדות שהיו קשורים לתנועה. את התיעוד ילוו ביבליוגרפיה מקיפה ומילון מושגים.

גבורה והדרה*אמיר גולדשטיין

מכון ז'בוטינסקי ויד יצחק בן-צבי

מחקר המבקש לחלץ מההיסטוריה של הימין הציוני את סוגיית עולי הגרדום ולהציבה במוקד הדיון. לטענת המחבר, בחינה של יצירת מיתוס עולי הגרדום עשויה לתרום להבנת ההיסטוריה של הימין הרוויזיוניסטי מצד אחד וללמד על הזיכרון הקולקטיבי הישראלי מצד שני.

הפצצה*הווארד זין

הקיבוץ המאוחד

בספר זה יוצא ההיסטוריון האמריקאי הווארד זין נגד ההצדקה המבצעית והמוסרית של הפצצות. זין מנסח קריאה אוניברסלית ליטול אחריות אישית ולא לציית באופן אוטומטי לנוכח פשעים המבוצעים בשמנו. מאנגלית: ארן ליביו

האומה החמושה*דב תמרי

מודן, מערכות ומשרד הביטחון

כחלק מההכנות להקמת המדינה עיצב היישוב בארץ ישראל משנה ביטחונית שגרסה קיום כוח מזוין המבוסס על גרעין קבוע קטן וגיוס כולל בעת חירום. הספר מציג את התפישה, ומנתח את דרך הפעלת כוחות המילואים.

מלחמת ההתשה בגבול המזרחי *זאב דרורי

מודן, מערכות ומשרד הביטחון

זאב דרורי, שנטל חלק פעיל במלחמת ההתשה בגבול המזרחי של ישראל בין 1967-1970 כקצין זוטר, ערך מחקר מקיף על אודותיה במסגרת המחלקה להיסטוריה של צה"ל.

בנקודת הכובד* ג'קי אבן ושמחה מעוז

מודן, מערכות ומשרד הביטחון

האלוף בדימוס, יעקב (ג'קי) אבן, מגולל את סיפור מלחמת יום הכיפורים באוגדת אריאל שרון מנקודת ראותו כסגן מפקד האוגדה, מהגיוס בימ"ח ועד הפסקת האש.

אפריקה וישראל*אריה עודד

מאגנס

המחבר, שפעל באפריקה כשני עשורים מציג את השיקולים המדיניים, הביטחוניים, הכלכליים וההומניטריים שהניעו את ישראל לקיים נוכחות נרחבת ביבשת אפריקה בשנות ה-60, את ניתוק היחסים ב-1973 והחזרה לאפריקה בשנות ה-80.

מדיניותה הפאן-ערבית של בריטניה 1922-1915* ישעיהו פרידמן

מאגנס

מחקר העורך בחינה מחודשת של התבססות המנדט הבריטי בארץ ישראל והניסיון העקר ליישב בין המטרות של היהודים והערבים. מאנגלית: עמנואל לוטם.

אשה עברייה אל הדגל* ענת גרנית-הכהן

יד יצחק בן-צבי

הקריאה "אשה עברייה אל הדגל", שהידהדה ביישוב, חושפת את הסוגיות המרכזיות שמעצבות את הדיון בגיוס כ-4,000 נשים עבריות לכוחות הבריטיים במלחמת העולם השנייה: האם מדובר בדגל התנועה הציונית שהיה לדגלו של היישוב, או בדגל הממלכה המאוחדת שהחזיקה במנדט על שטחה של ארץ ישראל?

ירושלים היהודית החדשה בתקופת המנדט* יהושע בן-אריה

יד יצחק בן-צבי

הספר בוחן את השכונות שנבנו והתפתחו בירושלים בתקופה המנדט, משחזר את הרחובות, הבתים ותושביהם, תוך הסתמכות על המפקד של יהודי העיר מספטמבר 1939. באמצעות זאת הוא מביא את סיפור החלק היהודי החדש של העיר.

כתבים, כרך א'*זאב ז'בוטינסקי. עורך: אריה נאור

מכון ז'בוטינסקי

הכרך הראשון במהדורה המדעית של כתביו האידיאולוגיים-פוליטיים של זאב ז'בוטינסקי. הכרך כולל מאמרים בנושאים מגוונים, מחופש העיתונות והזכות לחינוך דתי ועד למהות הלאומיות ומעמדם וזכויותיהם של מיעוטים אתניים במדינה רבת-לאומים.

העולם הזה (שם זמני)* כריסטופר לויד

מטר

ספר המסכם בדרך קלילה את ההיסטוריה של העולם שלנו, מאז ראשית היווצרותו של כדור הארץ והיווצרות החיים על פניו, דרך כל ההתפתחויות החשובות בציוויליזציה האנושית ועד ימינו.

פותחים ספר

המשפחה הראשונה

"המשפחה הראשונה: טרור, סחיטה והולדת המאפיה האמריקאית", ספרו של מייק דש, יראה אור בהוצאת ספרי עליית-הגג וידיעות ספרים. דש מפיח חיים בדמויות ההיסטוריות ומשחזר את אווירת התקופה, לאחר מחקר מעמיק בארכיונים בארה"ב ובאיטליה. מאנגלית: דבי אילון

החדר עורר תחושה של קרקעית קבר. הוא היה טחוב, בלי חלונות, עם תקרה נמוכה, ובערב הניו-יורקי הגרום הזה - צונן ומנוכר כמבטו של שוטר.

בחוץ, ברחוב פרינס שבלב שכונת איטליה הקטנה, התלכסן טפטוף דק, שנקווה בין ערימות האשפה המרקיבה הפזורות בצד הכביש והותיר את אבני המרצפות חלקלקות ובוגדניות. בפנים, מתחת ללוח מודעות ועליו פרסומת לבירה לגר, השתרע בתוך קרביו של בית דירות מטונף בר פועלים זול וחסר ייחוד. בשעה מאוחרת זו - אחרי שלוש לפנות בוקר ב-14 באפריל 1903 הבר היה מוגף ודומם. אבל בין הצללים שבקצהו הרחוק של הבר עמדה דלת מהוקצעת בגסות וסגורה היטב. בחדר שמאחורי הדלת הזאת ישב בנדטו מדוניה ואכל את סעודתו האחרונה.

בשלטים תואר המקום כמסעדת ספגטי, אבל לאמיתו של דבר זה היה מזנון מהסוג הבסיסי ביותר. תנור ישן נדחק באחת הפינות ופלט אדי ריח. מחרוזות שום עבשות הידלדלו מן התקרה וניחוחן התערבב בריח הירקות המתבשלים. מלבד זאת כלל הריהוט כמה שולחנות גסים ונמוכים, קומץ כיסאות עתיקים וכיור ברזל מחליד שהזדקר מאחת הפינות. מנורות גז הקיאו אור חרדלי, ועל קרשי הרצפה החשופים פוזרה נסורת מעץ ארז, שבסופו של יום עמוס נקרשה בתערובת סמיכה של רוק, קליפות בצלים ובדלי סיגרים איטלקיים כהים.

מדוניה החל לאכול ברעבתנות את נזיד השעועית, הסלק ותפוחי האדמה - תבשיל איכרים מזין ממחוז הולדתו, פלרמו. הוא היה גבר חסון וממוצע קומה, נאה לפי מושגי העת ההיא, בעל מצח גבוה, עיניים בגוון ערמוני ובלורית סמיכה של שיער חום. שפם גדול, שקצותיו חודדו בקפידה בדונג, איזן את השיפוע החד של חוטמו הרומאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ