הכלכלה בישראל, העלייה הרוסית ועוד

ספרים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספרים

מולדת יחפה: מחשבות ישראליות*אבי שגיא, ידידיה צ' שטרן

עם עובד והמכון הישראלי לדמוקרטיה

החברה הישראלית, גורסים מחברי קובץ מאמרים זה, נדמית כמי שטרם החלימה ממחלות הילדות וכבר תוקפים אותה מכאובי הזיקנה. תוך דיון השואב מתחומי עיון שונים, כגון משפט, פילוסופיה ודת, מנסים המחברים להעניק לחברה הישראלית משקל ומשמעות חדשים.

מעבר לחומות הכחולות: משטרה ושיטור בישראל* אראלה שדמי

הקיבוץ המאוחד

הספר מציג גישות שונות לחקר המשטרה ומנתח את ההיסטוריה של משטרת ישראל על בסיס תיאוריה ביקורתית-קונפליקטואלית - ומנקודת מבטן של הקבוצות הסובלות מידה הקשה של המשטרה. בין היתר, הספר דן בתהליכי הפרטת השיטור ובהפיכת הביטחון לסחורה.

ג'וני הרקוב ומלכת הצמרמורת - תרבות-נגד בבריחה מהישראליות*אבי פיטשון

רסלינג

תיעוד של תרבות השוליים הישראלית של שנות ה-80 מנקודת מבטו של אחד ממכונניה. פיטשון שופך אור על הדרך בה ההתאהבות בפאנק האנגלי נהפכה מפנטסיה אסקפיסטית לשפה פוליטית חדשה שממומשת בהקשר מקומי.

הסיפור של גבי ורבקי* ליאור אלפרוביץ'

אחוזת בית

סיפור חייהם ומותם של גבי ורבקי הולצברג, שליחי חב"ד שנרצחו בפיגוע הטרור במומביי בנובמבר 2008. תוך כדי מעקב אחר תולדות בני הזוג והשתלשלות האירועים הטראגית, הספר פותח צוהר אל עולמה של תנועת חב"ד.

"משפט ואדם", גבורות לאמנון רובינשטיין*עורכים: עלי בוקשפן וערן דוידי

המרכז הבין תחומי

מבחר מאמרים המוקדשים לתחומים שונים בהם נגע ואותם עיצב פרופ' אמנון רובינשטיין במשך חייו המקצועיים. הספר, שיוצא לאור עם הגיעו לגבורות של פרופ' רובינשטיין, יופיע ככרך של כתב העת "משפט ועסקים".

כלכלת ישראל*אבי שמחון

מודן ומשרד הביטחון

בראשיתה היתה הכלכלה הישראלית מבוססת על חקלאות ותרומות והתאפיינה במעורבות ממשלתית בשוק. כיום יש בישראל כלכלת שוק פורחת, אך גם תוצר נמוך לנפש ואי-שוויון חברתי. הספר מביא את סיפורה של הכלכלה הישראלית מראשיתה ועד היום ומנסה להתוות את הכיוון שבו נלך בשנים הקרובות.

"כלכלת ישראל". הפגנת מחאה בדרישה לצדק חברתי סמוך למוזיאון תל אביב, 30 ביוליצילום: תצלום: טל כהן

יחסי צבא-חברה בישראל, השלכות על קבלת החלטות בנושאי ביטחון ושלום* עורך: אפרים לביא

מרכז תמי שטינמץ למחקרי שלום באוניברסיטת תל אביב

בישראל רווחות גישות שונות בנוגע ליחסי צבא-חברה והשלכותיהם על קבלת החלטות בנושאי ביטחון ושלום. קובץ זה, פרי עטם של חוקרים שונים, מנסה לשפוך אור על אחת הסוגיות הרגישות בחברה בישראל.

בדלתיים פתוחות*ענת פלג

מטר

האם שופטים מסוגלים להתעלם מדעותיהם הנחרצות של עיתונאים ובעלי אינטרסים בנוגע לאשמת הנאשם? ספרה של פלג, חוקרת ולשעבר כתבת קול ישראל לענייני משפט, מנסה להשיב על כך, ולבחון את השפעת התקשורת על ההליך המשפטי בישראל. עורכת: עליזה וולך.

הפוליטיקה של הקורבנות: תיקון עוולות היסטוריות בישראל*רות אמיר

רסלינג

הקורבנות היא מרכיב משמעותי באתוס הישראלי ובפוליטיקה בת זמננו. המחברת עוסקת ביכולתה של קהילת קורבנות לראות אל מעבר לסבלה הפרטי ומציעה התבוננות רב-תחומית בפוליטיקה של תיקון עוולות היסטוריות בישראל.

מעבר לחילון: מסורתיות וביקורת החילוניות הישראלית*יעקב ידגר

מכון ון ליר והקיבוץ המאוחד

הספר מציע מבט ביקורתי על החילון והחילוניות הישראליים, ועושה זאת מתוך עמדה השואבת מנקודת מבט מסורתית על סוגיות של זהות יהודית בישראל.

הביורוקרטיה של הכיבוש: משטר היתרי העבודה בגדה המערבית, 2006-2000 * יעל ברדה

מכון ון ליר והקיבוץ המאוחד

המחברת משרטטת באמצעות ראיונות, תצפיות, ניתוח של חומרים משפטיים, ממשליים וצבאיים את דיוקן המערכת הארגונית המסובכת אשר מרכיבה את הביורוקרטיה של הכיבוש הישראלי בשטחים.

סוגיות משפחתיות בעיניים משפטיות*דפנה הקר

מודן ומשרד הביטחון

התפתחויות טכנולוגיות, שינויים אידיאולוגיים ותנודות דמוגרפיות מערערים את המבנה המשפחתי המסורתי ומאפשרים מגוון משפחתי חסר תקדים בהיסטוריה האנושית. ספר זה בוחן באילו אופנים מתמודד המשפט הישראלי עם התמורות שעובר מוסד המשפחה בעשורים האחרונים.

"'רוסים' בישראל". המופע "מרוסיה באהבה" בפארק הירקון בתל אביב, 2005צילום: תצלום: גיא רייביץ

"רוסים" בישראל: הפרגמטיקה של תרבות בהגירה*עורכות: יוליה לרנר ורבקה פלדחי

מכון ון ליר והקיבוץ המאוחד

אסופת מאמרים המביאה קולות מגוונים מתוך הקולקטיב דובר הרוסית בישראל, החל מנכי מלחמת העולם השנייה, דרך נערות במוסדות דתיים ועד למוסיקאי רוק. חוט השני שעובר בין מאמרי הספר הוא הדיון בקולות ה"רוסיים" ההטרוגניים כמתרחשים בתוך הישראליות.

דיאלוג בגוף ראשון: ישראל והעלייה הרוסית, 2011-1989 * לילי גלילי ורומן ברונפמן

מטר

מחברי הספר, לילי גלילי, כתבת בעיתון "הארץ", ורומן ברונפמן, לשעבר יו"ר מפלגת "הבחירה הדמוקרטית" ומומחה לסובייטולוגיה, מתעדים באופן ביקורתי את אחת התופעות החשובות אך הפחות מובנות בהיסטוריה של ישראל: העלייה הרוסית. עורכת: עידית נבו.

תיאוריה ביקורתית בישראל* עורך: יהודה שנהב

מכון ון ליר והקיבוץ המאוחד

הספר, שיוצא לרגל 20 שנה לכתב העת "תיאוריה וביקורת", מאגד ארבע הרצאות על מצב התיאוריה הביקורתית ועל תפקידה בתוך המבנה החברתי והפוליטי של ישראל מאז היווסדו ועד היום.

הבית כטקסט: החברה הערבית בוואדי עארה בראי המרחב* קובי פלד

רסלינג

הספר דן בבית המגורים בחברה הפלסטינית בישראל, ומתמקד בקשרים בין מלאכת הבנייה ללכידות החברתית, בין המארג המרחבי למבנה המשפחה, בין התבנית האדריכלית לזהות המגדרית ובין עיצוב הבית לדיוקן התרבותי.

מעשה בקמע: מרפאות מסורתיות ערביות בישראל* אריאלה פופר-גבעון

אוניברסיטת חיפה ופרדס

צוהר לעולמן של המרפאות המסורתיות בתרבות הערבית בישראל. הספר מתאר את תהליך ההכשרה לעיסוק בריפוי, את שיטות הטיפול, את הנשים הפונות לעזרתן והבעיות שבעטיין הן נעזרות במרפאות, את התמורות שמחולל בהן הטיפול ואת מעמדן של המרפאות בקהילה.

מהישרדות להתבססות: תמורות בחברה החרדית בישראל ובחקרה*עורכים: קימי קפלן ונורית שטדלר

מכון ון ליר והקיבוץ המאוחד

קובץ מחקרים המצביע על כך שהחברה החרדית, שבעבר היתה נתונה באיום קיומי, מתחזקת, מרחיבה את שורותיה ומקרינה ביטחון עצמי. למעבר זה, מהישרדות להתבססות, יש השלכות מכריעות על אופני ההתבוננות בחברה זו, ועל השיקולים הרלוונטיים בקביעת מדיניות חברתית ארוכת טווח.

לקראת דמוקרטיזציה במנהיגות החרדית? דוקטרינת דעת תורה במפנה המאות ה-20 וה-21 *בנימין בראון

המכון הישראלי לדמוקרטיה

מתוך עיון בדרך ההנהגה של שני המנהיגים החרדים הבולטים בעשורים האחרונים, הרב שך הכריזמטי והרב אלישיב הפרגמטי, התבוננות בהווה והעלאת תרחישים לעתיד מנסה המחבר לברר מה תהיה דמות פניה של המנהיגות החרדית ולאן היא תוביל את הציבור החרדי.

תקשורת המונים בישראל* אורן סופר

האוניברסיטה הפתוחה

הספר מתחקה אחר נקודות ציון מרכזיות בהיסטוריה החברתית-פוליטית של תקשורת ההמונים העברית, מאז ראשית ימי העיתונות העברית ועד לראשית העשור השני של שנות האלפיים.

של מי העיר הזאת? תכנון וחיי היומיום*טובי פנסטר

הקיבוץ המאוחד

ספר הבא לבחון את הפער בין תפישתו של המתכנן-המומחה, המעצב את המרחב העירוני, לבין האופן שבו תופשות קהילות את המרחב המעוצב ומשתמשות בו בחיי היומיום.

שחיתות פוליטית בישראל* דורון נבות

המכון הישראלי לדמוקרטיה

מחקר הבוחן את התפתחות השחיתות הפוליטית בישראל מאז קום המדינה ועד ראשית ממשלת נתניהו השנייה. את הספר מנחות שתי שאלות עיקריות: האם השחיתות היא תופעה מרכזית בפוליטיקה הישראלית, ומה אפשר לעשות כדי לטפל בדפוסי השחיתות שמאפיינים אותה?

זרים למחצה*אלון דמלה

אוריון

הספר, שמורכב מתובנות מתוך רשת האינטרנט שנכתבו על ידי קבוצה של חברים כתגובות לדיונים שהעלה המחבר לפייסבוק, בוחן את מצבה החברתי של הקהילה האתיופית בישראל ואת המציאות הישראלית בעיני צעירים יוצאי אתיופיה.

ממשל פתוח בישראל* תהילה שוורץ אלטשולר

המכון הישראלי לדמוקרטיה

במה מועילה הנגשה מלאה של מידע ציבורי? כיצד אפשר להיעזר בחוכמת ההמונים בלי להסתכן ברעש מגמתי? מחקר המדיניות מציע מתווה לשימוש בטכנולוגיות חדשות להגברת השקיפות וההשתתפות הציבורית בפעולות השלטון.

מרחב ומקום*חביבה פדיה

הקיבוץ המאוחד

הספר מציע אנליזה של הכוחות הפועלים על ההווה הישראלי מתוך המקורות ההיסטוריים והמיתיים של היהדות, ודן בזיקות שבין ההיסטורי לבין שאלות ותובנות מתחום הסוציולוגיה והפסיכואנליזה.

חניבעל*שמואל גורדון

מודן, מערכות ומשרד הביטחון

במלאות חמש שנים למלחמת לבנון השנייה מחזיר אותנו ההיסטוריון הצבאי שמואל גורדון לתהליכי קבלת ההחלטות שהובילו ליציאה למלחמה והכתיבו את ניהולה.

צה"ל חוקר את עצמו: חקירת חשדות להפרת דיני מלחמה*עמיחי כהן ויובל שני

המכון הישראלי לדמוקרטיה

מחקר הבוחן את מערכת החקירות הצבאית הישראלית המטפלת בחשדות להפרת דיני המלחמה מצד חיילי צה"ל, את השינויים שחלו בה בשנים האחרונות ואת התאמתה לדין הבינלאומי. הדיון, המתקיים בצלן של ועדת טירקל לחקירת אירועי המשט והביקורת הבינלאומית על ישראל, מציע רפורמות שונות במנגנון החקירה הישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ