ילדים ונוער

אבנר שפירא
אבנר שפירא

התרנגולת שהלכה אחורה*נורית זרחי

עם עובד

כשהילדה נכנסה הביתה, היא ראתה את התרנגולת מסתובבת במטבח. "מה העניינים?" שאלה הילדה. "עשיתי טעות שנכנסתי לבית שלך", אמרה התרנגולת. "המקום שהייתי בו קודם היה הרבה יותר טוב". איורים: הילה חבקין.

קרמר החתול יוצא אל היער*מאיר שלו

עם עובד

ספר שני על החתול קרמר, שמתאר הרפתקה מקפיאת דם בחיי קרמר, בימי היותו גור חתולים שובב. איורים: יוסי אבולעפיה.

שייקספיר לפני השינה: 14 המחזות הגדולים בקיצור (ובצורת סיפור)*טל ניצן

אחוזת בית

עיבודים למחזותיו הידועים ביותר של ויליאם שייקספיר, ביניהם: "המלט", "מקבת", "רומיאו ויוליה", "יוליוס קיסר", "אותלו" ועוד. איורים: מירה פרידמן.

וואנגארי מאתאי*תמר ורטה

עם עובד

לאחר "מרטין" ו"גנדי", סיפור חיים נוסף בסדרה על מנהיגים ומנהיגות שנאבקו למען צדק אנושי. וואנגארי, זוכת פרס נובל לשלום ב-2004, נולדה למשפחה כפרית שעיבדה במשך ילדותה את האדמה ושכשכה במימי הנחלים הצלולים. היא יצאה למאבק נגד הרס הסביבה, הקימה והנהיגה תנועת נשים בשם "חגורה ירוקה", ונאבקה בשלטון הקנייתי המושחת.

עלילות איננה-אישתר בשאול* ש. שפרה

עם עובד

לאחר עלילות גלגמש ועלילות אנזו, הנשר הגדול, סיפור נוסף מתוך המיתולוגיה המסופוטמית שנכתב לפני 3,500 שנה על אודות איננה, אלת האהבה והמלחמה. המשוררת ש. שפרה, זוכת פרס זאב ועיטור אנדרסן, תירגמה מן המקור הקדום. איורים: כריסטינה קדמון.

על זנבה של ארנבת* דליה רביקוביץ

עם עובד

"אני בן חמש וחצי עכשיו/ ונסעתי באוטו וגם ברכבת/ אבל מעולם לא יכולתי לרכוב פשוט על זנבה של ארנבת". איורים: שמרית אלקנתי.

במבי*פליקס סאלטן

מודן

קורותיו של האיל במבי מלידה ועד בגרות ביער השחור של אוסטריה. סאלטן מתאר את חיי היער והופך את סיפור התבגרותם של במבי וחבריו בעלי החיים למשל מקסים על עולם הילדות. מגרמנית: מיכאל דק.

הסיפור שאינו נגמר* מיכאל אנדה

כנרת, זמורה-ביתן ולידורי

תרגום חדש לספר ההרפתקאות המגשים את חלומו הכמוס של כל קורא צעיר - להפוך בעצמו לגיבור הסיפור. על בסטיאן הביישן והבודד, אטריו האמיץ ומלחמתו בתוהו וגורלה של ארץ פנטסיה.

אני חתול תעלול, הנושא בטיפול*דוקטור סוס

כתר

שלושה ספרים בסדרה המחורזת והמאוירת שמוביל חתול תעלול, ובה הוא מלמד ילדים להכיר את העולם - מהשמים ועד לאדמה, מהים ועד ליבשה. מאנגלית: לאה נאור.

שושנה אדומה מעופפת* שלומית כהן-אסיף

ספרית פועלים

סיפור על גברת ואדון שמיטיבים לריב. הוא מוכר בלונים והיא מגדלת שושנים. קוצי השושנים שלה מפוצצים את הבלונים שלו; הבלונים המתפוצצים שלו מרעישים באוזניה. עד שיום אחד הגברת נוסעת ומוכר הבלונים מגלה עד כמה היא חסרה לו. איורים: יוסי אבולעפיה.

יומנו של חנון*ג'ף קיני

כנרת, זמורה-ביתן

מהדורה מנוקדת לספר הראשון בסדרה. מאנגלית: תומר קרמן.

הלב והבקבוק*אוליבר ג'פרס

כתר

ילדה שמניחה את לבה בתוך בקבוק למשמרת וכל עולמה משתנה ומתרוקן, עד אשר ילדה קטנה ממנה מוצאת את המפתח ללבה. מאנגלית: רימונה די-נור.

בן המלך והעני*מרק טוויין

מודן

דרמה בדיונית המשלבת סאטירה חברתית. הסיפור המפורסם על הנער העני בשם טום הדומה באופן בלתי צפוי ליורש העצר האנגלי, אדוארד השישי. במהלך העלילה שני הנערים מתחלפים בתפקידיהם. מאנגלית: נאוה סמל.

מה נעים להיות בחוץ*עדולה

פועלים

ספר לפעוטות ובו שירי טבע קצרצרים, בצבע ובצליל, מאת סבינה מסג. איורים: הילה חבקין.

דרקולה: המהדורה המוערת* בראם סטוקר

גרף

יצירת המופת הגותית של בראם סטוקר מלווה בהערות, איורים וצילומים. כולל הקדמה מאת ניל גיימן. מאנגלית: אורי שגיא.

לילה טוב מפלצת*שירה גפן

עם עובד

"אתם לא מבינים", אומרת רותי, "יש מפלצת כחולה עם אף כתום, וברגע שאני עוצמת עיניים היא נכנסת אלי לחלום". על קשייה של ילדה אחת קטנה לישון. איורים: נטלי וקסמן שנקר.

מדיקן*אסטריד לינדגרן

כנרת, זמורה-ביתן

מדיקן היא ילדה פראית ושובבה, מלאת תושייה וסקרנות, שחייה השלווים בכפר השוודי הקטן הם כר פורה להרפתקאות ולדמיון. משוודית: דנה כספי.

משפחת המומינים - חורף קסום *טובה ינסון

כתר

ספר שני בהוצאה המחודשת של סדרת ספרי המומינים של טובה ינסון. חורף אחד, במקום להמשיך לישון בשלווה עד בוא האביב, מומינטרול מתעורר. הוא מגלה עולם קפוא וחשוך, מאוכלס ביצורים מרתקים. משוודית: דנה כספי.

איך זרחה לי השמש באונייה שלום*נעמי שמר

עם עובד

סיפור מחורז שנמצא בעזבונה של נעמי שמר לאחר מותה. המספרת מפליגה באונייה מהודרת לצרפת, ובוקר אחד משכימה קום במיוחד כדי לראות את זריחת השמש, אך ללא הצלחה - השמש פשוט לא זרחה. איורים: רוני מליץ.

כפל, חיסור, חיבוק* מירי רוזובסקי

כנרת, זמורה-ביתן

לפנימיית "רמות מדבר" בדרום הנגב מגיעים חמישה צעירים כדי ללמוד כתיבה יוצרת. אורי רוצה להיות סופרת, מיקה רוצה לכתוב שירים, מירנה רוצה לחזור הביתה, סלים רוצה להיות עיתונאי.

אז מה עושים עכשיו* חיים אידיסיס

רימונים

ספר ראשון לילדים של התסריטאי והמחזאי חיים אידיסיס ("רחוב סומסום", "עניין של זמן","החיים זה לא הכול"), המלווה בגובה העיניים ובלשון מחורזת את ההתרחשויות המשעשעות הפוקדות קבוצת ילדים במהלך חופש אחד ארוך מדי.

ספר הג'ונגל*רודיארד קיפלינג

מודן

עלילותיו המפורסמות של מוגלי הן רק חלק מספר הג'ונגל, שהוא אוסף בן שני חלקים של סיפורים ושירים מחיי יערות הגשם של הודו. בפעם הראשונה מתורגם החלק הראשון במלואו וללא שינויים. מאנגלית: יואב כ"ץ.

הבלדה על ארי ודרצ'י* דני סנדרסון

אגם

שירו המוכר של סנדרסון כסיפור ילדים מעודד דימיון. איורים: אבנר כץ.

הרפתקה בתיאטרון* עדנה מזי"א

כנרת, זמורה-ביתן

יותם הביישן אוהב לשחק עם דודה אלישבע במשחקי תפקידים, לעוף על כנפי הדמיון ולשכוח את ביישנותו. אבל מה קורה כשהוא מלווה את דודתו השחקנית לתיאטרון? איורים: אורנה סמורגונסקי.

ירושלים על הים*דניאלה כרמי

בבל

בבוקר שבת, כשהשיממון מאיים לגבור, יוצאים שני אחים עם המטפלת שלהם, אריקה, למסע עליז ברחבי ירושלים. איורים: הילה חבקין.

ארטמיס פאול: הרומן הגרפי* אואן קולפר

כנרת, זמורה-ביתן

עיבוד בצבע מלא ובקומיקס לספר הראשון בסדרה על ארטמיס מאנגלית: עפרה אביגד.

בדרך של גליה*רונית רוקאס

כנרת, זמורה-ביתן

עכשיו גליה היא האחות הגדולה, ולאמא יש ילדה קטנה חדשה. אז גליה מחליטה לצאת למסע בגינת הבית, כדי לחפש בית אחר לנסיכה החדשה של אמא. איורים: דייוויד הול.

ציד הצבעים: סיפורו של נחום גוטמן*לאה נאור

יד יצחק בן-צבי

ספר המתאר את דמותו של הצייר נחום גוטמן. מילדותו דרך נעוריו, בגרותו ולימודיו בבצלאל, נדודיו בחו"ל וחייו כצייר מפורסם בארץ. הספר מלווה בתמונותיו של גוטמן שנתרמו על ידי משפחתו והמוזיאון הקרוי על שמו.

סודותיה של סיתי* נעמי שיהאב נאי

מבע

מפגש ראשון בין סבתא פלסטינית לנכדתה האמריקאית, שאינן דוברות זו את שפתה של זו. הספר מתורגם מאנגלית ויראה אור בשתי מהדורות: בתרגום לעברית של נאוה סמל ובתרגום לערבית של מרזוק חלבי.

הטיול הקט*נעמי שמר

עם עובד

השיר המוכר "לטיול יצאנו, כלנית מצאנו, על גבעת הדשא במערב..." הופך לחוויה צבעונית בזכות איורי גזרי עיתונים של ליאת יניב.

לארי סופרסטאר* לי הודג'קינסון

איגואנה וכנרת

לארי סופרסטאר הוא גיבור כל כך עצום, עד שאין בספר מקום לאף אחר, או לפחות ככה הוא חושב. לי הודג'קינסון היא אנימטורית, סופרת ובימאית. מאנגלית: שהם סמיט ואמנון כץ.

אי הנשרים*דב אלבוים

עם עובד

בהשראת "מעשה בשבעה קבצנים" מאת רבי נחמן מברסלב. מה קורה כשהנשרים צריכים להמליך מלך, מי מהם יזכה בכבוד? איורים: ליאורה גרוסמן.

נסיכת פיות כזאת*ג'ולי אנדרוז ואמה וולטון המילטון

כתר

השחקנית ג'ולי אנדרוז ובתה כתבו על ילדה אחת, רגילה לגמרי, שיודעת בוודאות מוחלטת שהיא נסיכת פיות. מאנגלית: מיכל אלפון.

סירנו*אדמון רוסטאן

פלא

עיבוד לילדים לסיפור "סירנו דה-ברז'ראק". מצרפתית: רועי חן. איורים: רבקה דוטרמן.

ומני הערפד: התעוררות* ל.ג'. סמית

הקיבוץ המאוחד

שני ספרים ראשונים בסדרה שעובדה גם לסדרת טלוויזיה, על משולש אהבה שלכודים בו האחים הערפדים סטפן ודיימון סלווטורה והנערה היפה אליינה ג'ילברט, הנקרעת בין שניהם. מאנגלית: רחל אהרוני.

ספר שירים לילדים (שם זמני)* תום זיידמן פרויד

אבן חושן

תרגום לספר שירי ילדים הראשון והלא מוכר שכתבה ואיירה תום זיידמן פרויד, אחייניתו של זיגמונד פרויד. הספר יצא לאור לראשונה בברלין בשנת 1914. מגרמנית: בתה אביבה הררי. עיבוד: רוני סומק.

זאוס*ג'ורג' אוקונור

ספרית פועלים

ספר ראשון בסדרה המספרת מחדש את המיתוסים היווניים כסיפורי קומיקס. מאנגלית: נגה שביט.

גוונים של לונדון: שם הכוכב* מורין ג'ונסון

גרף

רורי, נערה מלואיזיאנה, מגיעה ללמוד בפנימייה הקשורה בג'ק המרטש. כאשר שורת מקרי רצח בלונדון של היום מחקה במדויק את הרציחות מהעבר, רורי מוצאת את עצמה במפתיע בלב העניינים.

13 הסודות*מישל הריסון

מודן

הספר השלישי בטרילוגיה לנוער. רואן חוזרת לגור באחוזת אלבסדן תחת שמה האמיתי. אך היא רדופה על ידי הפיי אלדריך, שנשבע כי ינקום בה.

שנת הבת-מצווה שלי* חגית רנרט

כתר

הפסיכולוגית חגית רנרט מלווה את הנערה בשנת בת המצווה שלה ומציעה לה 24 משימות, שעוזרות לה להגדיר מיהי עכשיו ומה הייתה רוצה להיות.

חתולה לבנה*הולי בלאק

גרף

קאסל הוא בן למשפחת פשע, שבניה נולדו עם היכולת להשפיע על אנשים אחרים באמצעות מגע כף ידם. כשחתולה לבנה פוקדת את חלומותיו וגורמת לו לסכן את חייו, הוא מוכרח להשיג עזרה מקרוביו העבריינים.

כעורים*סקוט ווסטרפלד

גרף

ספר ראשון בסדרה. בעתיד שאחרי אסון אקולוגי, הליך רפואי פשוט הופך כל נער ונערה שמלאו להם 16 ליפי תואר. גיבורת הספר ממתינה בקוצר רוח לניתוח שיעשה אותה ליפה ובינתיים נקלעת לקשר עם מחתרת של סרבני יופי.

שעון בן חיל*לוין קיפניס

ספרית פועלים

ספר קרטון לפעוטות ובו מבחר משירי לוין קיפניס: "רקפת", "שעון בן חיל", "גינה לי" ועוד. איורים: גיל-לי אלון-קוריאל.

הסודות של באום*הילי כהן

מודן

אבא של נעמה, נערה מתבגרת שאמה נפטרה, ממציא שעובד עבור ארגון סודי. הכל משתנה כאשר הוא נוסע לחו"ל ונעלם לזמן רב, והיא מגלה בחדר העבודה המצאות שלו ויוצאת לחפש אחריו.

מצודת החידות של הוורגגזיזיצים*ש. צבי

עם עובד

חיזר תופס שני ילדים בדרכם לפעולה בצופים, לוכד אותם בחללית שלו ושואל אותם חידות כדי לבדוק את מידת האינטליגנציה של המין האנושי. איורים: נוני סגול.

עכשיו אני כבר יודע*זיו כהן

סלע ספרים

גרסה מחודשת לספר על עולה חדש, בן למשפחה אמידה שמתאהב בבת כיתתו ממשפחה עניה.

המכשפה הקטנה ובית הבובה* שרית גורן

כתר

מטילדה היא מכשפה מהסוג המיניאטורי, שבעקבות היעלמות הדיו במחברת מבחן המכשפות שלה יוצאת אל המושבה תל-יהודה ומסתבכת הרבה מעבר למה שהתכוונה.

הזאבים של גרייס: שהות* מגי סטיווטר

איגואנה וכנרת

אחרי שסם וגרייס מצאו זה את זה, עליהם להילחם כדי להישאר יחד. אבל אז לעולמם נכנס קול, זאב חדש שעברו מלא כאב וסכנה. מאנגלית: גילי בר-הלל סמו.

גיבורי האולימפוס: בן נפטון* ריק ריירדן

גרף

המשך עלילותיו של פרסי ג'קסון. כל זיכרונותיו של פרסי נמחקו, מלבד שם אחד: אנבת'. כעת הוא חייב להשיב לעצמו את זיכרונותיו ולהבין מי הוא והיכן הוא נמצא.

שומרת הדרקונים* קרול וילקינסון

גרף

יתומה קטנה שלא ידעה את שמה משמשת כשפחתו של שומר הדרקונים הקיסרי בסין.

תיאודור בון 2 *ג'ון גרישם

מודן

והפעם: חברתו הטובה ביותר של תיאודור בון, אפריל, נעלמת מחדרה באמצע הלילה. חקירת המשטרה מגיעה למבוי סתום, על תיאו להשתמש בידע המשפטי שלו כדי להציל את אפריל.

ההחלפה*ברנה יובנוף

ספרית פועלים

מקי, נער בן 16, גר אמנם בעיירה ג'נטרי, אבל הגיע אליה בינקותו מעולם תת-קרקעי אפל. כשאחותה התינוקת של ידידתו נעלמת, מבין מקי שעליו לשוב לשם ולשחררה. מאנגלית: נילי לוי.

תעלומת הג'ירף הננסי* מיכל זהבי

ספרית פועלים

ג'רפי הוא ג'ירף שגודלו כגודל כלב. מנהל גן החיות מתייחס אליו כאטרקציה ושירה ויונתן מנסים להציל את הג'ירף הקטן.

הגוף שלי הוא רק שלי* יעל פדר

שוקן

גיא ותמר חוזרים מהגן ומספרים לאמא שלמדו על האיברים הפרטיים בגופם שבהם אסור לאיש לגעת. שיחה מתפתחת בין אמא לילדים, במהלכה מסבירים השניים לאמא מתי מותר להורים או לרופא לגעת במקומות האינטימיים בגופם, מה לעשות כשמישהו מנסה לפגוע בך, ולמי צריך לספר על דברים לא טובים שקרו.

מפוצלת*ורוניקה רוט

הקיבוץ המאוחד

כרך ראשון בטרילוגיה. ביאטריס פראיור, הגיבורה בת ה-16, בוחרת להימצא בפלג "בלי חת", המטפח את האומץ. עליה לעבור בהצלחה תהליך חניכה מאתגר. מאנגלית: נילי לוי.

החוש השישי של אגם* חנה לבנה

ספרית פועלים

אגם היא נערה גיל ההתבגרות, שחיינית מעולה שמתגוררת על יד הכנרת ומגלה שיש לה חוש מיוחד שבזכותו היא מצילה שוב ושוב את הקרובים לה. איורים: הילה חבקין.

ביום שמש בהיר* טלי כוכבי

איגואנה וכנרת

מחווה ל"ויהי ערב" של פניה ברגשטיין. במציאות עירונית עכשווית, ילדה קטנה ההולכת לגן עם אמה מנסה להציל גור חתולים.

אינקרסרון + סאפיק* קת'רין פישר

כתר

יצירה פנטסטית על עולם מפוצל, שחציו עשוי לפי כללי הטקס של ארמון מלוכה וחציו האחר הוא כלא נורא ובו מלחמת הקיום היא יומיומית. מאנגלית: איריס ברעם.

קשקוש*נגה אלגום

עם עובד

לאמא אליפסה ולאבא מלבן נולד במזל טוב בן. הוא היה מין קו שכזה מוזר וכל הצורות ליחששו בייאוש: "אוי ואבוי! תסתכלו, הוא קשקוש!" איורים: ענבל שבד

פינוקי משחק במלים* אריק היל

שוקן

מזיזים חלונות ומגלים הפתעות. פינוקי אוהב ללמוד מלים חדשות.

ספר המשפחות הגדול (שם זמני)*מארי הופמן

איגואנה וכנרת

הספר מציג סוגים שונים של משפחות ואת חייהם השונים. בכל כפולה נראה הבט אחד של חיי משפחה, דוגמת חיים בבית, חיות מחמד, חופשות ובתי ספר.

משפחת קיין והאלים המצריים 3 *ריק ריירדן

גרף

המשך הרפתקאותיהם של קרטר וסיידי קיין במלחמתם נגד נחש הכאוס אפופיס, השואף לבלוע את השמש.

מסיבת בננה*אפרת שהם

מודן

ממש לפני השינה, ליאור רואה ענן בצורת קוף שבולע את הירח. הוא אינו מצליח להירדם ואז יורדת אליו הדובה הגדולה ומזמינה אותו לטיול בין הכוכבים.

הסודות של ניקולס פלמל בן האלמוות 4*מייקל סקוט

כתר

התאומים מסן פרנסיסקו, סופי וג'וש, מצטרפים אל ניקולס פלמל, האלכימאי מהמאה ה-14, בניסיון להציל את העולם מאנגלית: סיוון מדר.

זיטה ילדת החלל*בן הטקה

כתר

ספר קומיקס על ילדה שנקלעת להרפתקה בחלל, בעקבות היעלמות חברה הטוב.

תחשבו על זה*לורה בולר

דני ספרים

מהי משמעות החיים? האם יש נשמה? איך נוצר היקום? מה זאת אהבה? מה ההבדל בין טוב ורע? מהו סוד האושר? מאנגלית: חגי ברקת.

משחקי הרעב 3 *סוזן קולינס

כנרת, זמורה-ביתן

הספר השלישי והאחרון בטרילוגיה. האם תנצח קטניס אוורדין בקרב האחרון והקשה מכל? האם תתייצב בראש המרד בשליטיה האכזריים של פנאם? מאנגלית: יעל אכמון.

מנועי אנוש*פיליפ ריב

גרף

בעולם עתידני, הערים כולן נעות על פני האדמה ומתקיימות על ידי ציד ערים קטנות יותר, אותן הן בוזזות ואת תושביהן משעבדות להפעלת המנועים האנושיים שמניעים אותן. לראש העיר של לונדון יש שרק נער ונערה יכולים לעצור את שעומד להתרחש ולהציל את עירם מאבדון.

מר פופר והפינגווינים* ריצ'רד ופלורנס אטווטר

הקיבוץ המאוחד

קלאסיקה אמריקאית משנת 1938. מר פופר חי בדוחק בעיירה קטנה עם אשתו וילדיו. יום אחד הוא מקבל בדואר פינגווין. מכאן הכול מסתבך. מאנגלית: יצהר ורדי.

הלו*אלכסנדרה אדורנטו

ספרית פועלים

ספר ראשון בטרילוגיה. בטאני המלאכית נשלחת מלמעלה יחד עם אחיה המלאכים גבריאל ואיבי למשימת הצלה בעיירה מנומנמת. המטרה: להגן על העיירה מפני כוחות הרע. מאנגלית: מיכל פרנזל.

מילון מתמטי לילדים* אורה שיינרמן

אגם

מילון מונחים מתמטיים לפי האלפבית לגיל הרך. את הספר מלווות סינוס וקוסינוס - שתי תולעים המשוחחות ביניהן על ההגדרות והדוגמאות.

די להצקות* אמה צ'יצ'סטר קלארק

טל-מאי

מימי המסכנה! היא אוהבת את בן הדוד שלה, מומו, אבל הוא מציק לה כל הזמן והיא לא יכולה לסבול את זה יותר. יום אחד היא מחליטה ללמד אותו לקח. מאנגלית: מאירה פירון.

ההרפתקאות המדהימות של לב האריה ושלנו*אלן גילילנד

ספרית פועלים

עורב גונב את סיכת הקישוט היקרה של אמא. אמא מאשימה את התאומים הנרי והנרייטה ומאיימת שאם הסיכה לא תוחזר לפני יום הולדתם חיות הצעצוע שלהם יימסרו לחנות צדקה. החיות יוצאות למצוא את הסיכה. מאנגלית: אלינוער ברגר.

אליהו הנביא היקר* אלן לינדברג

פלא

מכתביו של טל, ילד בן 8, לאליהו הנביא, בהם הוא מבקש מתנה לפסח. ערך המתנה הולך ויורד ממכתב למכתב, כי טל מבין שלא מגיעה לו מתנה גדולה עקב הצרות שהוא עושה לכולם. איורים: י. קים.

הבלוט*אדווארד גיבס

איגואנה וכנרת

כל חיות היער רוצות לאכול את הבלוט הצהוב שנפל מהעץ אבל לו יש תוכניות אחרות.

דני לא אוהב מברשות שיניים* זחרה היקס

פלא

דני לא אוהב מברשות שיניים. אבל הוא אף פעם הוא לא שמע על מברשת הקסמים. מאנגלית: אלן לינדברג.

בגינה שלי*קווין הנקס

הקיבוץ המאוחד

ילדה מגדלת בגינה שלה ארנבים משוקולד, עגבניות גדולות כמו כדור ים, פרחים שמחליפים צבעים ועוד. מאנגלית: נעמי בן-גור.

צעצועים יוצאים לבלות* אמילי ג'נקינס

טל-מאי וידיעות ספרים

ספר ראשון בסדרה החדשה על חייהם הסודיים של שלושה צעצועים. יום אחד הילדה שלהם מחליטה להכניס אותם לתוך תיק והם חושדים שהחליטה להוביל אותם ישר למזבלה. מאנגלית: רונית רוקאס.

מי המפסיד*אשר וינשטיין

אוריון

קובץ שירי ילדים מחורזים מעולם החי. איורים: נורית יובל.

האחיות גרים, בלשיות מהאגדות*מייקל באקלי

ידיעות ספרים

ספר ראשון בסדרה על דפני וסברינה, יתומות שנמסרות לזקנה תימהונית שטוענת שהיא סבתן ומתגוררת בעיירה קטנה, בה מגלות האחיות שהן צאצאיות של האחים גרים מספרי האגדות.

נוגה (שם זמני)*נועה רום

רימונים

הספר האחרון בטרילוגיה שבמרכזה עומדת נוגה, שמתחילה כעת את שנת הלימודים בכיתה י"א. בעין מפוקחת היא צופה בהתמודדויות שלה ושל חבריה ברגעים האחרונים של הנעורים.

רני-רן והפעמונית, או הקץ להרטבה הלילית* תלמה כץ

אוריון

מטרת הספר היא לסייע, להאיר ולכוון את המשפחות בהן קיימת התופעה לאפשרויות הטיפול המגוונות. איורים: אלית אבני.

יומן הירח שלי* יעל יצחקי גולן

אגם

ספר פעילות לילדים המשלב יומן מעקב אחרי הירח, וגם משימות ועובדות על אודותיו.

חיוך של נסיך* קתרין ריינר

אגם

הנמר נסיך איבד את החיוך שלו ומצא אותו מתוך תנועה וריקוד והחלטה נחושה שאין יאוש בעולם. מאנגלית: יהודה אטלס.

איך לעשות הכל* ג'ון וודוורד

דני ספרים

איך לקחת טביעות אצבעות, להכין חוות נמלים, לאלתר מצפן מגנטי, לרכוב על חד-אופן, למדוד גובה של עץ או לבנות מסלול מיני-גולף. מאנגלית: חגי ברקת.

יונתן הקטן (בינתיים)* אורה רובין

בית אל

יונתן הוא כבר לא כל כך קטן, אבל הגדולים מסביב עוד לא הבינו את זה. הוא כבר יודע לספור, להתפלל ואפילו אחראי על זריקת הבקבוקים למחזור. שירים קצרים על ילד שרוצה כבר להיות מבוגר.

יפתח המוצלח*מיכל חזון

ידיעות ספרים

ספר ראשון בסדרה. יפתח נוטה להבין ביטויים באופן מלולי מדי: כשאומרים לו, למשל, להסביר פנים, הוא מסביר מהו אף, מהו פה ומהן גבות.

סדרת גדולי העולם היהודי *רננית פרשני

בית אל

סדרת קומיקס המציצה אל עולמם של גדולי המחשבה היהודית. איורים: אלברט זמורה.

__________________________________________________________

ביאליק למתחילים

ניסיון לקרב את יצירתו של חיים נחמן ביאליק לילדים ולבני נוער ייעשה בשני ספרים שיראו אור בשנה הבאה. בספר "אומרים יש אהבה", שיתפרסם בהוצאת מודן, מגוללת הסופרת גלילה רון-פדר-עמית את סיפור חייו של המשורר הלאומי החל בילדותו בגולה, דרך עלייתו לארץ ישראל ועד יום קבורתו. הספר כולל קטעים משיריו של ביאליק, הרלבנטיים להבנת סיפור חייו, והסברים על מושגים ואישים. רון-פדר-עמית פירסמה בעבר סיפורים ביוגרפיים על מנחם בגין, זאב ז'בוטינסקי ואברהם (יאיר) שטרן.

בהוצאת אבן חושן יראה אור פרסום חדש ונאמן למקור ליצירתו המפורסמת של ביאליק, "אצבעוני". הספר ראה אור במקור בתחילת שנות ה-20 בהוצאת "אמנות", כחלק מסדרת "גמליאל" בפרנקפורט, בליווי איורים צבעוניים מאת ח' שקלבר, שיצורפו גם למהדורה החדשה. "אצבעוני" - כינוי שהיה מחידושי הלשון של ביאליק בעברית - היא פואמה לילדים הכתובה כדיאלוג בין הילד, שואל השאלות, לבין אצבעוני, המספר על חייו ועל החופש הטמון בחיים בחיק הטבע.

__________________________________________________________

פותחים ספר

השביעייה הסודית

השנה תחל הוצאת אחוזת בית לפרסם את סדרת הנוער הנודעת של אניד בלייטון, "השביעייה הסודית", בתרגום חדש. בספר הראשון מתוודעים הקוראים אל פיטר, ג'נט, ג'ק, ברברה, פאם, קולין, ג'ורג' והכלב סקמפר שחוקרים את המתרחש בבית מסתורי. מאנגלית: דנה אלעזר-הלוי

תוכניות לאספה של השב"ס

"כדאי שנכנס אספה של ‘השביעייה הסודית'," אמר פיטר לג'נט. "לא היתה לנו אספה כבר המון זמן".

"כן, נכון, רעיון מצוין!" אמרה ג'נט, וסגרה בחבטה את הספר שקראה. "רק תדע, פיטר, שלא שכחנו מהחבורה - היו לנו כל כך הרבה פעילויות בחופשת חג המולד, שפשוט לא היה לנו זמן לארגן אספה".

"אבל אנחנו מוכרחים לכנס אספה", אמר פיטר. "בשביל מה יש לנו חבורה אם אנחנו לא עושים שום דבר? כדאי שנשלח הודעה לשאר החברים".

"אז עכשיו יש לנו חמש הודעות לכתוב", אמרה ג'נט ונאנחה. "פיטר, אתה כותב מהר יותר ממני - אתה תכתוב שלוש, ואני שתיים".

"האו!" אמר סקמפר, הקוקר ספנייל.

"כן, אני יודעת שגם אתה היית שמח לכתוב הודעה אם היית יודע לכתוב," אמרה ג'נט וליטפה את ראשו החלק והבהיר של הכלב. "אתה יכול לקחת את המעטפה בפה ולמסור אותה. זאת תהיה העבודה שלך, סקמפר".

"מה נכתוב?" שאל פיטר, ובינתיים קירב אליו דף וכירסם את קצה העט בזמן שניסה לחשוב על המילים המתאימות.

"טוב, נראה לי שפשוט כדאי להגיד להם שיבואו הנה", אמרה ג'נט. "אנחנו יכולים לקבוע את האספה במחסן הישן שבקצה הגינה, ליד החממה עם הפרחים. אמא מרשה לנו לשחק בו בחורף כי הוא קרוב לדוד החימום של החממה, ודי נעים שם".

פותחים ספר

מי אכל את הירח

הנה יראה אור בספרית הפועלים מבחר של שירים וסיפורים שבכולם מאיר הירח, אך בכל אחד מהם הוא מקבל פנים שונות. בספר טקסטים קלאסיים מאת מרים ילן-שטקליס, יצחק דמיאל, אנדה עמיר-פינקרפלד, לאה גולדברג, שלומית כהן-אסיף ולאה נאור, ששירה מופיע כאן. איורים: אורה איתן

מי אכל את הירח

מי אכל את הירח,

רק אתמול היה עגול.

איך אפשר את הירח

כמו תפוח לאכול?

כבר שאלתי את יורמי

הוא אמר שזה לא הוא.

וגם דני וגם רמי

וגם יוסי לא ראו.

אבל נטע'לה סיפרה לי

כי הכול קרה שלשום.

מאוחר מאד בלילה

נטע לא יכלה לישון.

כי למעלה בשמים

רצו מלאכים קטנים,

שיחקו עם הירח,

התחבאו בעננים.

כל הלילה, כל הלילה

שיחקו השובבים

ושברו מן הירח

אולי אלף כוכבים.

אז חבל על הירח

הוא עצוב מאד ודאי,

אם יהיה לי זמן בערב

אתקן אותו ודי.

פותחים ספר

מכרות המלך שלמה

ספרו הראשון והמפורסם ביותר של הנרי ריידר האגרד, "מכרות המלך שלמה", רואה אור השנה בתרגום מחודש בהוצאת מודן. הגיבור, אלן קווטרמיין, יוצא עם משלחתו לאפריקה בעקבות האוצר האגדי של המלך שלמה, ומסתבך בשלל צרות, להנאתנו הרבה. מאנגלית: יהודה אטלס

דבר מוזר הוא שבגילי המתקדם - לא מכבר חגגתי את יום הולדתי החמישים-וחמישה - אמצא את עצמי נוטל בידי עט, כדי לנסות לכתוב היסטוריה. אני תוהה, איזו מין היסטוריה תהיה זו כשאסיים את סיפורי, אם בכלל אגיע אי-פעם אל קץ המסע.

עשיתי הרבה דברים בחיי, חיים שנראים לי ארוכים למדי, אולי מפני שהתחלתי לעבוד כשהייתי כה צעיר. בגיל שבו נערים אחרים עדיין חובשים ספסלי בית-ספר כבר הרווחתי את מחייתי כסוחר-נודד במושבת הכף. מאז, עסקתי במסחר ובציד והייתי גם לוחם וכורה. אבל, רק לפני שמונה חודשים נעשיתי בעל הון של ממש.

אכן, הנחתי את ידי על סכום נאה בהחלט - עדיין אין לי מושג מה גודלו - אבל איני חושב שהייתי מוכן לעבור שוב כל התלאות שחוויתי בחמישה-עשר או שישה-עשר החודשים האחרונים, כדי להשיג סכום כזה. בשום פנים ואופן לא! אפילו לו ידעתי מראש שאגיע לקץ ההרפתקה בריא ושלם, עם מלוא הסכום והכל. הריני אדם מתון מטבעי, ששונא כל אלימות. יתרה מזאת, כבר נקעה נפשי מהרפתקאות.

אני תוהה מדוע אני הולך לכתוב ספר זה; הרי אין זו דרכי. אינני איש ספרות, למרות שאני קורא במסירות בברית הישנה וב"אגדות אינגולדסבי". הרשו לי, אפוא, להציג את מניעי לכך, רק כדי לראות אם בכלל יש לי כאלה. סיבה ראשונה: מפני שסר הנרי קרטיס וקפטן ג'ון גוד ביקשו זאת ממני.

סיבה שנייה: מפני שאני שוכב כאן, בדרבן, כשכאב עז מכרסם ברגלי השמאלית. אני תקוע בצרה זו מאז שהאריה הארור ההוא נעץ בי את שיניו, ומאחר שהמצב עוד החמיר לאחרונה אני צולע יותר מאשר אי-פעם. יש, כנראה, איזה רעל בשיני אריות.

תגובות