ספרים

צליל ותמונה: יצירותיו של דייוויד בואי* עורך: עודד היילברונר

רסלינג

אוסף מאמרים של יוצרים ואנשי אקדמיה העוסקים בהיבטים שונים ביצירתו של בואי: בהגותו הפוליטית, זהותו המינית והשפעותיו על דור שלם של ישראלים.

דייוויד בואי. הקשר הישראלי

אדיפוס המלך*סופוקלס

עליית הגג וידיעות ספרים

גרסה תלת-ממדית לטרגדיה היוונית הקלאסית. מיוונית עתיקה: שמעון בוזגלו.

שבירת הכלים - קטלוג תערוכת אנסלם קיפר*אוצרים: מרדכי עומר ודורון לוריא

מוזיאון תל אביב

קטלוג התערוכה שתוכננה על ידי האמן במיוחד עבור מוזיאון תל אביב לאמנות. התערוכה עוסקת בשלושה נושאים: מיסטיקה יהודית, התנ"ך ושיריו של המשורר היהודי-רומני פאול צלאן. אנסלם קיפר מתייחס ביצירותיו לעברה האפל של גרמניה מולדתו, לשואה, לתורת הקבלה והנסתר ועוד. הקטלוג יכלול גם מאמרים וארבעה שירים של פאול צלאן שתורגמו בידי שמעון זנדבנק.

עיצוב במאה העשרים* ג'ונתן וודהאם

רסלינג

מבוא להבנת התפתחות העיצוב המודרני והפוסט-מודרני. הספר דן בצרכנות ועיצוב, זהות לאומית, אמריקניזציה, חברות רב-לאומיות, מוצרים גלובליים, מקורות השראה ומחויבותו החברתית של המעצב.

קטלוג רובנס

מוזיאון ישראל

קטלוג תערוכה שבמרכזה הציור "מות אדוניס" מאת הצייר הפלמי בן המאה ה-17 פיטר פול רובנס. התערוכה מציגה את הציור בהקשר של ציורים ורישומים מאת אותו צייר שהושאלו ממוזיאונים בעולם וששופכים אור על נושא התמונה ועל יצירתו של האמן. הקטלוג מכיל צילומי יצירות ומאמר פרשני של אוצרת התערוכה שלומית שטיינברג.

זמן שימור*אמנון בר-אור

בבל

כיצד מתמודדים עם זיכרון של מקום? איך מטמיעים את הזמן ההיסטורי בפנים העכשוויות של הסביבה? קווים לדמותו של תחום השימור האדריכלי, תוך התמקדות בהקשר המקומי הטעון, כפי שהוא מצטייר מניתוח מגוון רחב של פרויקטים שבהם היה מעורב בר-אור בשלושת העשורים האחרונים.

אדריכלים/ בתים* אורלי רובינזון

מודן

הספר מציג עשרות בתים ברחבי ישראל בתמונות המתעדות את רוח הבנייה הפרטית בישראל. הספר מתעד את האדריכלים עצמם ומאיר את אומנותם ואמנותם.

הפיוט כצוהר תרבותי*עורכת: חביבה פדיה

הקיבוץ המאוחד ומכון ון ליר

הספר של חוקרת הספרות והתרבות חביבה פדיה מבקש לפתוח שערים לקווי השבר של היצירה והזהות במרחב הארץ-ישראלי על ידי דיון בפיוט ובהיבטיו התרבותיים, ולגעת בנקודה שבה מצטלבים מבנים והבניות של זיכרון ושכחה, גלות וגאולה, קדושה וחולין.

זיכרון, טראומה ופנטסיה בקולנוע האמריקאי*בועז חגין

האוניברסיטה הפתוחה

הספר מבוסס על סדרת הרצאות שבהן הוצגו מחקרים על טראומה, זיכרון ופנטסיה ונערך דיון על האופן שבו אפשר להשתמש בהם ככלי בחקר התרבות. הספר מדגים גישות אלה על סרטים נבחרים מתוך הקולנוע האמריקאי העכשווי, ובוחן את הייצוגים הקולנועיים של טראומה והקשר שלהם לחברה האמריקאית העכשווית.

אוסף המחלקה להדפסים ורישומים*עורכת: מאירה פרי-להמן

מוזיאון ישראל

ספר הכולל כמאה יצירות חשובות מאת יוצרים ישראלים ובינלאומיים, שזמן יצירתם מתפרש מן המאה ה-17 ועד לימינו. היצירות מלוות בטקסטים פרשניים שנכתבו כולם בידי מומחים שונים בתחומיהם.

היסטוריה, זיכרון, זהות ואמנות: *נטליה בירגר

כרמל

הספר עוסק בהתפתחותו של המוזיאון היהודי, שהחלה עם עליית הלאומיות והאנטישמיות והגיעה לשיאה במלחמת העולם השנייה. הוא בוחן באיזו מידה משקף המוזיאון היהודי את מורכבותה של הזהות היהודית בעת החדשה, וחושף את התהליכים שעיצבו את אופיו כמו גם את התהליכים שגרמו לשינויים בתחומי העיסוק של המוזיאונים היהודיים.

בז'יוורני, אצל קלוד מונה* מרק אלדר

נהר ספרים

סדרת שיחות שערך המחבר, הסופר הצרפתי (זוכה פרס גונקור, 1913) מרק אלדר, עם ידידו הצייר קלוד מונה. השיחות התקיימו בביתו של מונה בז'יוורני וחושפות באינטימיות רבה את אישיותו, קשריו ודעותיו של הצייר הגדול, ודרכן את סיפורה של קבוצת הציירים האימפרסיוניסטים, על חבריה והיחסים המורכבים ששררו ביניהם. מצרפתית: אביגיל בורשטיין.

גולים בגבולם: הקולנוע הישראלי במפנה האלף* יעל מונק

האוניברסיטה הפתוחה

אפיון התמורות בייצוג המרחב והזהות הישראליים בקולנוע העלילתי של שנות ה-90 של האלף הקודם. במרכז הספר ההצעה לראות בפניו הקולנועיות עשור מלא תהפוכות חברתיות ופוליטיות שעקבותיהן, לכאורה, נעדרות מעלילות הסרטים של התקופה.

על מחול ומוות*תאופיל גוטייה

נהר ספרים

אסופה מכתביו של תאופיל גוטייה, המשקפים את אישיותו הכריזמטית, אהבתו העצומה למחול ובקיאותו בכל תחומי האמנות. מצרפתית: ליאורה בינג-ליניאל.

ייצוג הישראליות ועיצובה: מחזאות של סובול ומיטלפונקט ב-1970-2000*נורית נתנאל

הקיבוץ המאוחד ומכון מופ"ת

פעילותם האמנותית, והדרך שבה עיצבו סובול ומיטלפונקט את הדרמה המקורית, ביססו את מעמדה וקבעו את מקומה בקדמת הבמה של התאטרון הישראלי. דרך הניתוח הספרותי נבחן דיוקן החברה הישראלית המשתקף במחזות.

מחשבות ונבואות* לאונרדו דה-וינצ'י

נהר ספרים

קטעים מקוריים קצרים בהם מבטא דה-וינצ'י את ראיית העולם שלו, דעותיו ומחשבותיו הנבואיות. מאיטלקית: ראובן מירן.

ליאונרדו דה וינצ'י. דיוקן עצמי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ