סימון דה בובואר, אפלטון, מכתבי ניטשה ועוד

ספרים
ספרים

למען מוסר של דו-משמעות* סימון דה בובואר

רסלינג

בספר זה דה בובואר מצביעה על הבעיות המוסריות של האדם המודרני ודנה בשאלה איך ניתן ליצור ערכים תוך מודעות לאבסורדיות של הקיום. מצרפתית: קרן שמש.

מנון, לכס*אפלטון

ספרי עליית הגג וידיעות ספרים

תרגום חדש בסדרת "פילוסופיה" לשני הדיאלוגים הידועים של אפלטון. מיוונית עתיקה: שמעון בוזגלו.

החצרן והכופר*מתיו סטיוארט

כרמל

לייבניץ ושפינוזה הם מדמויות המפתח במחשבה הפילוסופית. ספר זה מביא תיאור של תולדות חייהם ותורתם של שני ענקי הרוח, השונים כל כך באופיים ובהגותם. מאנגלית: תרצה גור אריה.

האדם המשתחרר: אסופת טקסטים של הנאורות והמהפכה הצרפתית*עורכים: ראובן מירן ודניס שרביט

כרמל

מיהו האדם הנאור? מהם יחסי הגומלין הראויים בין הדת לבין המדינה? היכן עובר הגבול בין חירויות הפרט לסמכותן של הרשויות? סוגיות אלה העסיקו הוגים כרוסו, וולטר, דידרו, רובספייר, קונדורסה ורבים אחרים, שקובצו להם יחדיו בספר זה. מצרפתית: אבנר להב ושירן בק.

פילוסופיה יהודית כמדריך לחיים: רוזנצווייג, בובר, לוינס, ויטגנשטיין*הילרי פטנאם

מאגנס

הפילוסוף הילרי פטנאם מספר לנו על דרכו אל האמונה. הוא חוקר את הגותם של ארבעה פילוסופים יהודים דגולים ומסתייע בהם כדי לעצב את ההוויה הדתית והפילוסופית של חייו. מאנגלית: דבי אילון.

כתבים יהודיים*חנה ארנדט

הקיבוץ המאוחד

המאמרים, המסות והשיחות המובאים בספר מבטאים את השקפתה של ארנדט על המצב היהודי בעולם המודרני. הם דנים באנטישמיות, בפליט היהודי ובמצב הפליטות בכלל, בהיינריך היינה ובקפקא, בציונות, בסכסוך היהודי-ערבי, בפולמוס סביב הספר "אייכמן בירושלים" ובמדינת ישראל. מאנגלית: איה ברויאר.

הפילוסופים הארציים* רוברט היילברונר

שלם

הפילוסופים הארציים, מאת היסטוריון הכלכלה רוברט היילברונר, סוקר את תולדות התפתחותה של המחשבה הכלכלית תוך התמקדות בחייהם ובמחשבתם של התיאורטיקאים הגדולים של הכלכלה, דוגמת אדם סמית, תורסטיין ובלן, קרל מרקס, ג'ון מיינרד קיינס ואחרים. מאנגלית: גיא הרלינג.

הנה האיש: מבחר מכתבים של ניטשה*עורך: יעקב גולומב

כרמל

מבחר המכיל את מכתבי ניטשה אל גדולי היוצרים באירופה של המאה ה-19, אל אמו, אל אחותו ואל אהובתו הבלתי אפשרית, לו סלומה. נחשף בהם חבר ורע רגיש לצורכי ידידיו, רוח אצילית שחולניותה רק מעצימה את שאר רוחה. מכתביו האחרונים מעידים כי למרות שיגעונו, המשיך ניטשה להילחם באנטישמיות ובמיליטריזם של ביסמרק. מגרמנית: יפתח הלרמן-כרמל.

האובייקט הנשגב של האידיאולוגיה*סלבוי ז'יז'ק

רסלינג

הספר, שחשף את ז'יז'ק לעולם המערבי, מציג בצורה שיטתית כמה מעקרונות המחשבה שההוגה מוסיף לפתח עד היום, בהם החיבור בין הגל, מרקס ולאקאן. בין היתר, בספר זה ז'יז'ק מציג לראשונה את פרשנותו למושג הפטישיזם, כמושג שמראה כיצד חפצים חושבים או מאמינים במקומנו. מאנגלית: נועם יורן.

ליברליזם ומשבר המחשבה היהודית המודרנית* ליאו שטראוס

מוסד ביאליק ומכון ליאו בק

מבחר מסות המציגות את עיקרי ביקורתו הפילוסופית של שטראוס על המשטר הליברלי המודרני, ובוחנות את הזיקה שבין אופיו של משטר החיים, ה"פוליטיאה" בלשונו של שטראוס, בדמוקרטיה הליברלית המודרנית, לבין המשבר שאליו נקלעה ההגות היהודית המודרנית.

הזמן והאחר*עמנואל לוינס

הקיבוץ המאוחד

ספרו של לוינס מ-1948 הוא היצירה שבה מקבלת לראשונה מחשבתו צורה מגובשת: כיצד ניתן לצאת מן ההוויה? כיצד ניתן לחשוב את המוות אחרת מאשר מתוך פרספקטיבה של אין? מה משמעות יחסינו עם האחרות? לוינס מציע תשובות לשאלות אלו באמצעות ניתוחים פנומנולוגיים של המוות, האהבה, הזמן והיחס עם הזולת. מצרפתית: אלעד לפידות.

המסות, כרך שני* מישל דה מונטיין

שוקן

חלקה השני של המהדורה העברית המלאה של מסותיו של ההומניסט הצרפתי מישל דה מונטיין. תוך שילוב אנקדוטות, היסטוריה, ציטוטים קלאסיים ואבחנות לגבי מנהגיהם ואופיים של בני האדם, המסות דנות בנושאים כגון שירה ופוליטיקה, מין ודת, אמת ושקר, אהבה וידידות, התבודדות, גורל וטבע. אך מעל לכל, מונטיין חוקר את עצמו במטרה להבין מתוך תכונותיו שלו את טבע בני האדם בכללותו. מצרפתית: אביבה ברק.

השיחה האינסופית* מוריס בלאנשו

הקיבוץ המאוחד

ספריו של בלאנשו הם שיחה אינסופית עם הסופרים והספרות, עם המשוררים והשירה, עם ההוגים וההגות, תמיד עם ולא רק על, גם כשבני שיחו אינם מוזכרים בשמם. מצרפתית: דניאל אפשטיין.

הנאורות החדשה*יוסף אגסי

מודן ומשרד הביטחון

תנועת הנאורות פרחה באירופה בין השנים 1600-1800 בערך. לאחר התהפוכות הפילוסופיות והמדעיות של תחילת המאה ה-20, קמה תנועת נאורות חדשה שהמירה את הדרישה להוכחה בדרישה לביקורתיות, ובכך שינתה את יחס הרציונליסטים למסורת. המחבר מתאר חידושים פילוסופיים מרחיקי לכת, תוך שימת דגש על המשמעות המעשית שלהם.

קונפוציוס מהלב*יו דאן

כתר

ספר פרשנות ומדריך להשגת אושר אישי באמצעות תורתו של קונפוציוס. יו דאן, מרצה לקולנוע וטלוויזיה, עוררה עליה את זעמם של המדריכים הרוחניים הקלאסיים בקריאתה העכשווית במשנתו של הפילוסוף. ממשלת סין, לעומת זאת, אימצה אותה אל חיקה ומחיה עכשיו באמצעותה את משנתו של קונפוציוס כחלק ממדיניותה לעידוד "חברה הרמונית". מאנגלית: רוני פרייז.

10 פרדוקסים מוסריים* שאול סמילנסקי

אוניברסיטת חיפה וידיעות ספרים

הספר עוסק בפילוסופיה של המוסר ומציג לפני הקוראים עשרה פרדוקסים מקוריים ומגוונים. המחבר, מרצה לפילוסופיה באוניברסיטת חיפה, בודק את משמעותם של הפרדוקסים בחיינו ומציע לקורא התבוננות פילוסופית בשפה נהירה.

"כיצד אפשרית חברה?" ומאמרים אחרים*גיאורג זימל

הקיבוץ המאוחד

אסופת מאמרים מפרי עטו של הסוציולוג והפילוסוף הגרמני ממוצא יהודי, גיאורג זימל. לצד מאמרים על המתודה הסוציולוגית, על אופנה ומאמרו המפורסם על "הזר", תורגם במיוחד למהדורה העברית גם מכתב פרטי שכתב זימל, הנוגע לשאלת הזהות היהודית המודרנית ובמיוחד לרעיון הציוני. מגרמנית: מרים קראוס.

מחשבות לעצמי* מרקוס אורליוס

נהר ספרים

בניגוד לקיסרים רומיים אחרים, מרקוס אורליוס ניהל אורח חיים צנוע, וראה מתפקידו לדאוג לחינוכם של הדורות הבאים. "מחשבות לעצמי", שאורליוס כתב כמעין מורה דרך ומדריך להתנהלות אישית טובה ונכונה, נהפך לחלק מהספרות הסטואית ותורת המוסר בפילוסופיה הרומית העתיקה. מלטינית: אברהם ארואטי.

חמשת עמודי החוכמה הסינית* מחברים שונים

אסטרולוג

התרבות הסינית מעלה על נס את חמשת הפילוסופים הדגולים, "חמשת עמודי החוכמה", כשסביבם ניצבים תלמידיהם, המשלימים את מספר הפילוסופים ל-100. ספר זה מאגד מבחר מכתביהם של חמשת המורים: לאו-צה (דאו דה צ'ינג), מו-צה, צ'ואנג-צה, שון-צה וחאן מי-צה.

האל הפראי*אל אלוורז

כרמל

"האל הפראי" הוא מסע אישי וחסר פשרות אל חיים אשר סימן שאלה מתמיד משורטט על עצם קיומם, אל שאלת ההתאבדות. בה בעת, הספר הוא ניסיון למפות ולפענח מבחינה היסטורית-פילוסופית את התנאטוס, יצר ההרס העצמי, באדם. מאנגלית: יפתח הלרמן-כרמל.

אידיאולוגיה ואוטופיה* קרל מנהיים

שלם

חיבורו העיקרי של קרל מנהיים, מאבות הסוציולוגיה של הידע, חושף את שלל מניעיה של פעילות המחשבה. גילוייו שופכים אור על תהליכים חברתיים, ומנהירים את חלוקת התפקידים בשימושים החברתיים בידע ואת חלקה של חלוקת התפקידים הזאת בפעולתם של המנגנונים החברתיים השונים. מגרמנית: אביעד שטיר.

איך נעשה את מושגינו לבהירים *צ'ארלס סונדרס פירס

שלם

מבחר ממאמריו הפילוסופיים של ההוגה והמדען האמריקאי צ'רלס סונדרס פירס, אבי הסמיוטיקה וזרם הפרגמטיזם בפילוסופיה. אסופת המאמרים, שהיא פרסום ראשון בעברית של כתביו, אוצרת מגוון רחב של נושאים, החל באפיסטמולוגיה ובפילוסופיה של המדע וכלה בתיאוריה של התפתחות "יצירתית" ששיאה הוא האהבה. מאנגלית: חנה השקס.

תגובות