דוד אבידן, דורי מנור ואחרים

ספרים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספרים

רגע*ויסלבה שימבורסקה

כרמל

מבחר משיריה של ויסלבה שימבורסקה, המשוררת זוכת פרס נובל, מכל תקופות יצירתה, ובכלל זה שירים חדשים שעוד לא כונסו בספר. שירים העוסקים בשאלות קיומיות והגותיות ומהרהרים בגורלו של האדם המיטלטל בין חוקי הביולוגיה ותהפוכות ההיסטוריה. מפולנית: דוד וינפלד.

הקומדיה האלוהית*דנטה

מאגנס

תרגום חדש ליצירת המופת, הפואמה בת 700 השנים מאת דנטה אליגיירי, העוסקת במסעו של המשורר דרך שלוש ממלכות המתים (הגיהנום, כור המצרף, גן העדן) בעודו מלווה במשורר הרומי ורגיליוס ואהובתו, ביאטריצ'ה. סיפורו של אדם שנמצא בין תופת לעדן ומקווה להזדכך ולהגיע מכוח רצונו החופשי לגאולתו. כולל הערות וביאורים. מאיטלקית: ראובן כהן.

כל השירים: כרך ד', 1985-1991 *דוד אבידן

הקיבוץ המאוחד ומוסד ביאליק

כרך רביעי ואחרון זה משלים את כינוסה של שירתו ובו שיריו מהשנים 1985-1991 ובין השאר יראו בו אור לראשונה שירים מעיזבונו. עורכים: ענת ויסמן ודוד וינפלד.

מבחר שירים*משה אבן עזרא

אוניברסיטת תל אביב

הכרך הראשון של שירת הקודש של משה אבן עזרא מוקדש לפיוטים ליום כיפור. עורכים: ישראל לוין וטובה רוזן.

קריסטבל* סמואל טיילור קולרידג'

אבן חושן

תרגום ראשון לעברית ל"קריסטבל", הנחשב לאחד משלושת ספריו החשובים של קולרידג', לצד "קובלא קאן" ו"שירת הספן הישיש". השיר, שנכתב במשך עשרים שנה, עורר למן פרסומו הראשון ב-1816 שערוריות ומגוון פרשנויות בשל הערבוב בין מוזר למוכר והרמיזות הלסבו-ארוטיות שבו. מאנגלית: לילך ניינשטש.

אמצע הבשר, שירים 1990-2010*דורי מנור

מוסד ביאליק והוצאת הקיבוץ המאוחד

מבחר נרחב משלושת ספרי השירה שפירסם מנור עד כה ("מיעוט", "אלפא ואומגה" עם אנה הרמן ו"בריטון") לצד שירים חדשים שלא כונסו בספרים, וכן נספח של תרגומי שירה שראו אור בבמות שונות. בליווי מבוא מאת העורך, פרופ' דן מירון, הכולל התייחסות נרחבת לשירת המקור של מנור, למקומה בשירה העברית העכשווית ולחידושיה הצורניים והתמאטיים.

שירים כרך ג'*חיים גורי

מוסד ביאליק והקיבוץ המאוחד

כרך שלישי המקבץ את שיריו של גורי וכולל את הקבצים "מאוחרים" ו"עיבל"; שירים מתוך "הספר המשוגע"; שירים ופזמונים מימי הפלמ"ח; שירים מתוך סרטי התעודה על השואה; הפואמה התל-אביבית "בדרך לפלורנטין", ועוד.

כוכב זוהר*ג'ון קיטס

קשב

מבחר משירי קיטס (1795-1821), אחד מגדולי המשוררים הרומנטיים. בספר מבחר מן הסונטות הנודעות, מן האודות הגדולות וגם שירים פחות ידועים. כולל אחרית דבר "בזכות האמת, בזכות היופי", מאת ד"ר נועם רייזנר, חוקר השירה האנגלית. מאנגלית: אליעזרה איג-זקוב.

שמעון בוזגלו*טוראי כהן קורא שירים

ספרי עליית הגג וידיעות ספרים

ספר שיריו הרביעי של המשורר שמעון בוזגלו ובו שירים שהם לפעמים על גבול הפזמון, או על גבול הפרוזה. בוזגלו הוא גם מתרגם של מחזות יווניים רבים ("מדיאה", "אנטיגונה") ולאחרונה תירגם לעברית את שיריה של ספפו.

כל שירי (כרך ו)*אבא קובנר

מוסד ביאליק

כרך שישי ואחרון של שירי אבא קובנר, המכיל מיצירת המשורר שנותרה בעיזבון: חטיבה גדולה של שירים ליריים, ופרגמנט גדול של יצירת שירה-פרוזה מיוחדת במינה, "מחברות השוק", שבה ניסה קובנר לצרף יחד את העכשיו ואת מה שעבר ונעלם, את תל-אביב ואת וילנה של נעוריו, את שפת השירה ואת העברית של הרחוב. עורכים: פרופ' דן מירון ופרופ' רחל פרנקל-מדן.

פרש הנחושת*א.ס. פושקין

כרמל

הפואמה הפוליטית הלאומית של אלכסנדר פושקין, שגיבוריה הם פקיד זוטר, האנדרטה המפורסמת של פטר הגדול ונהר הנייבה. לתרגום הפואמה, בעקבות שלונסקי, נלווים תרגומי מקורות ומאמרים מן הספרות הרוסית, פירוש נרחב וכן הפואמה העברית "דילטור" מאת המשורר חיים לנסקי, שנכתבה בפטרבורג בעקבות יצירתו של פושקין. מרוסית: עמינדב דיקמן.

עיר ובהלות*אלי אליהו

עם עובד

ספרו השני של המשורר אלי אליהו (זוכה פרס ספר הביכורים של משרד התרבות על ספרו הראשון "אני ולא מלאך") ובו שירים ריאליסטים הנצמדים למכלול של חוויות אנושיות לצד שירים אלגוריים שמציירים מצבי נפש ותופעות בעולם. שפת הספר פשוטה ובהירה, קרובה מצד אחד אל הלשון המדוברת אבל יונקת מכל רבדיה של העברית, בהם המקורות המקראיים, הקורפוס הפרשני וסידור התפילה. הכתיבה מדודה ומעודנת ונעה על התדר שבין הדיבור המינורי ללחישה.

מזמור זמני - שירים* יונדב קפלון

מוסד ביאליק

כרך המכיל את ארבעת קובצי השירה שפירסם המשורר עד כה וחטיבת שירים "הזהב האחרון", הכוללת שירים שרואים אור לראשונה. שירה לירית, מודרניסטית ורליגיוזית שבה מיוצגים נופי הנפש באמצעות שלל דימויים עשיר הלקוחים משני האתרים העיקריים: העיר ירושלים ומדבריות מצפה רמון. הספר מלווה מסה מאת דן מירון.

נושא הפנס בליל הזאבים*סרגון בולוס

קשב

מבחר שירים ראשון בעברית לבולוס, משורר עיראקי, בן לעדה האשורית, שלמד ספרות השוואתית באוניברסיטת קליפורניה וחי ויצר בגלות. בספר שירים על חורף בפאריס, הפגנות ביוון, אהבה וקולנוע בקיץ של בגדד. לספר נוספה אחרית דבר מאת המתרגם ופתח דבר מאת רוני סומק. מערבית: פרופ' ששון סומך.

תל-אבסורד*מתן ארז קול-נשר

גוונים

זוכה בפרס רחל נגב לשירה תש"ע מטעם האוניברסיטה העברית. מדברי השופטים: "חריזה מעניינת ומיוחדת... מביע עמדה ביקורתית הומוריסטית חריפה".

מבחר שירים*זביגנייב הרברט

כרמל

מבחר מקיף מכל תקופות יצירתו של משורר הקלאסיקה החדשה. כל שיריו שראו אור בעברית וכן שירים שטרם כונסו בספר. עליו אמרה המשוררת ויסלבה שימבורסקה: "חיכינו בדריכות לכל שיר חדש שלו". מפולנית: דוד וינפלד.

כליל הכלילים*נועם ויסמן

אבן חושן

ספרו השלישי של נועם ויסמן, יליד תל אביב. מחזור בן ארבעה עשר כלילי סונטות החרוזות בנוסח אנגלי. חמש עשרה סונטות בכל כליל סונטות, וכל סונטה פותחת בשורה המסיימת את הסונטה שלפניה, ואילו הסונטה האחרונה נוצרת מצירוף ארבע עשרה השורות הללו.

בארוקו: אנתולוגיה של שירת אירופה מן המאה ה-17

כרמל

אנתולוגיה מקיפה של משוררים אירופיים שונים, מתשע ספרויות שונות. הספר מציג לקוראים את הנושאים, המוטיבים וצורות השיר שהיו אופייניים לשירת אירופה בתקופת הבארוק כולל משוררי התקופה המפורסמים, בליווי תחריטי אמנים מאנייריסטים בני התקופה. תירגם: עמינדב דיקמן.

משירי אוגווה יוקימיצו* יובל אידו טל

מוסד ביאליק

קובץ שירים מאת יובל אידו טל, שהוא מורה לזן בודהיזם, חוקר פילוסופיה ופסיכולוגיה בודהיסטית ומנחה מדיטציה. מחבר הספר "בודהיזם: מבוא קצר" בהוצאת אוניברסיטת תל אביב.

זה לא היה רחוק, זה לא היה קשה*ז'ואן מרגריט

קשב

ספר שלישי בעברית למשורר הקטלאני מחבר קבצי השירה "מעולם לא ראיתי עצמי יווני" ו"מבט במראה הפנימית" (קשב). לראשונה מובא הספר במלואו, כפי שפורסם במקור. הספר מכיל שירי אהבה, שירי געגוע לעבר, שירים על חייה ומותה של בתו החריגה ז'ואנה, שהלכה לעולמה בגיל 30, שירה על נופי ספרד ועוד. מספרדית: שלמה אביוב.

דגל הרפאים* איאן קרייטון סמית

קשב

מבחר שירים ראשון בעברית מאת המשורר הסקוטי איאן קרייטון סמית, 1928-1998. שירים קצרים העוסקים בילדות באיים ההברידיים, חוויות של מצוקה קיומית והגירה מסקוטלנד, עולמם של המשוררים והמיתוסים הגאליים. מאנגלית: רפי וייכרט.

מבחר שירים* ג'לאל אל-דין רומי

כתב

פרקים בהגותו של רומי, משורר, פילוסוף ומיסטיקן פרסי סופי, מייסד מסדר הסופים המרקדים. כולל הערות והארות על השירים המתורגמים מאת משה מנשהוף.

שמעתי את אלוהים צוחק*חפיז

אוריון

המשורר הסופי הגדול בכל הזמנים בתרגום לעברית. חפיז נולד בשם שאמס-אובד-דין-מוחמד (1320-1389) והוא המשורר הפרסי האהוב ביותר. שיריו הינם קלאסיקה בספרות הסופית ובפיוט המיסטי. הוא תורגם לאנגלית על ידי וואלדו אמרסון, שכינה אותו "משורר המשוררים". תירגם לעברית: נמרוד בורוש.

באווירה הפסטורלית של בית העלמין*יונתן ברקאי

אבן חושן

ספרו השני של יונתן ברקאי, ניצול שואה, שחקן, מורה ומשורר, שראה אור בפולין. עריכה: יקיר בן משה.

ים לא מוכר*יעל טומשוב

קשב

שיריה של טומשוב (ילידת ברה"מ) נטועים בתל אביב ובה בעת מנהלים דיאלוג מתמשך עם העולם התרבותי שננטש ועם שורשי הילדות שנגדעו. השירים מנסים לאתר שוב ושוב נקודות אחיזה בחלל נפשי רווי; תחנות ביניים לשוניות, זמניות בהכרח, בתחביר הנדודים.

מבחר שירים*רבי שלום שבזי

אוניברסיטת תל אביב

מפיוטיו של גדול משוררי תימן המלווים את הקהילה עד עצם היום הזה. עורך: יוסף טובי.

נעורים יפים*גוטפריד בן

כרמל

מבחר שירים משיריו של גוטפריד בן, משורר גרמני בן המאה העשרים. מגרמנית: אשר רייך.

הרמן ודורותיאה*גתה

אוניברסיטת תל אביב

יצירת המופת הלירית של גתה על אהבה בין פליטה יפה לעלם כבד ראש בימי פלישת הצרפתים לגרמניה במאה ה-18. מגרמנית: ניצה בן-ארי.

הים כמו באהבה* אורציון ברתנא

בית ליוויק

לקט שירים שהופיעו בעבר, פרי עטו של המשורר ברתנא, ואשר תורגמו ליידיש. בעברית יצאו עד כה כ-9 ספרי שירה שלו. פרופ' ברתנא הוא ראש המסלול לתואר שני במחלקה למורשת ישראל במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון.

עשרים ושמונה חיוכים* נועם פנחסוב

אוריון

שלושים חוויות ורגעים אינטימיים בחייו של פנחסוב, מוסיקאי. החל בילדותו במושב, אהבה גדולה, אכזבות, חיוכים ועוד.

מבחר שירים*ר' שמעון בן-צמח דוראן (הרשב"ץ)

יד יצחק בן-צבי

שמעון בן-צמח דוראן היה מגדולי חכמי ישראל, שהיגר מספרד לאלג'יריה בעקבות הרדיפות של 1391. הוא ידוע כפוסק הלכה בולט בדורו, אך עסק רבות גם בשירה. בספר מובאת כל שירתו במהדורה מדעית על פי כתבי יד.

נטו אישה*גוני בר

קונטנטו דה סמריק

שירים נשיים גרוטסקיים ובוטים המושפעים מיונה וולך ודליה רביקוביץ' ומנתצים מיתוסים כמו זה של האמהות.

פיסת עור פיל*הילה אהרון

אבן חושן בשיתוף קסת לשירה

ספר ביכורים למשוררת הילה אהרון בריק, עורכת את אתר "הבמה", בוגרת הליקון. שיריה פורסמו בבמות שונות, ביניהן: "שבו", "הליקון", "האדומה" ועוד.

זיפים*דן זהבי

גוונים

ספר שירה מאת מחבר הרומן "בערבי חג, לפעמים גם בימי שישי" (הקיבוץ המאוחד) ובו שירה לירית פוליטית שנכתבה בתקופה של כעשר שנים בין ראש הנקרה 2001 לחיפה 2010.

לתת למלאכים להחליט* יובל פז

אבן חושן

ספר ביכורים ליובל פז. יליד תל אביב, מורה לספרות. פירסם שירים, סיפורים ורשימות פרשנות ספרותית ב"הארץ", "ידיעות אחרונות", "העיר", "שבו", "עיתון 77", "הליקון", "מטעם", "אורות", "כתובת", "הכיוון מזרח" ועוד. עורכת: טל ניצן.

פותחים ספר

הרעש האילם

מבחר שירי סטפאן מלארמה בתרגום דורי מנור, יראה אור בהוצאת הקיבוץ המאוחד. מלארמה (1889-1842), מחלוצי השירה המודרנית, השפיע עמוקות על גדולי היוצרים של המאה ה-20, מריינר מריה רילקה ועד פול ואלרי, משטפן גאורגה ועד ת"ס אליוט

"היום היפהפה והבתול והנמרץ..." / סטפן מלארמה

היום היפהפה והבתול והנמרץ

האם הוא יבתק לנו במחי כנף שכור

את קשי אגם הלבן שרודף על סף הכפור

הקרח השקוף של המעוף שלא פרץ?

ברבור מן העבר נושא עוד זכר כה עמום

של תפארתו ונאבק לנסק אך לחנם:

הוא לא ידע לשיר את החיים ואת גנם

כשפרי החרף העקר הבהיק: השעמום.

כל צוארו אז ינער את לבן הגסיסה

שהמרחב ממיט על הצפור המתריסה

אך לא את חיל הארץ אשר בה כנפו נכבלת,

רפא שזהרו אל המקום הזה קושר,

הוא מתניח בחלום הבוז הקר אשר

עוטה שם הברבור שגלותו סרת תועלת.

תגובות