אדוארד סעיד, אריאל הירשפלד ואחרים

ספרים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ספרים

קמפו סנטו*וו.ג. זבאלד

כתר

קובץ רשימות וקטעי פרוזה של הסופר הגרמני, המשוטט במחוזות העבר וההווה, הספרות והזיכרון. הספר, שפורסם לראשונה שנתיים לאחר מותו של זבאלד, ב-2001, נע בין מסע שערך בקורסיקה לבין מסות שכתב על יוצרים כגון פרנץ קפקא וגינטר גראס. מגרמנית: טלי קונס.

קובץ מסות*אסף ענברי

בית - יצירה עברית וידיעות ספרים

ספרו הבא של אסף ענברי, מחבר הרומן "הביתה" (ידיעות ספרים, 2009), יהיה קובץ מסות על הספרות הישראלית והקשר שלה למקורות הסיפור היהודי. ייכללו בו מסות ספרותיות, חברתיות ופוליטיות, שחלקן לא פורסמו עד כה.

שלושה ספרים חדשים בסדרת "לקרוא את"* עורך: אריאל הירשפלד

אחוזת בית

סדרת "לקרוא את" מבקשת לקרב את יצירותיהם של סופרים עבריים לקהל הקוראים, לפענח את הפואטיקה שלהם ולמקם את יצירתם ברצף ההיסטורי של הספרות העברית. לאחר צאתם של שלושת הספרים הראשונים בסדרה, שעסקו בש"י עגנון, דן צלקה ואורלי קסטל-בלום, עתידים לראות אור ספרים על אתגר קרת, דבורה בארון ויהושע קנז.

בכוח האל, תיאולוגיה ופוליטיקה בספרות העברית המודרנית*חנן חבר

מכון ון ליר בירושלים והקיבוץ המאוחד

נקודת המוצא של הספר היא שעל אף פני השטח המתחלנים של התרבות הציונית, ניתן לזהות בתשתיתה רגישות עמוקה לתיאולוגיה, ששימשה אותה בגיבוש הפוליטיקה התרבותית שלה. הספר מציע קריאות פוליטיות ביצירותיהם של ברדיצ'בסקי, אלתרמן, עגנון, אורי צבי גרינברג, משה שמיר, דליה רביקוביץ, מאיר ויזלטיר ורונית מטלון.

אדיפוס, לידתו של מיתוס* מעין מזור

כרמל

הספר עוסק בניתוח ובפרשנות של מגוון דרכי ההבעה של המיתוס של אדיפוס ביוון העתיקה, למן הופעתו הראשונה בתקופה הארכאית באפוסים של הומרוס ועד לסוף המאה החמישית לפנה"ס.

"אדיפוס ואנטיגונה", אנטוני ברודובסקי, 1828

גולים: שירה מזרחית בישראל* יוחאי אופנהיימר

רסלינג

ספר זה מתאר את השירה שנכתבה בעברית ב-30 השנים האחרונות על ידי יוצרים מזרחים. עד היום התמקד המחקר באופן שבו הוצבו המזרחים כ"אחר" ובדחיקת תרבותם לשוליים על ידי השיח ההגמוני. ספר זה דן בפואטיקה של הכתיבה המזרחית ובוחן אותה במונחים של "ספרות גלותית", ומעצם כך מבחין באוטונומיה התרבותית של המשוררים המזרחים.

הרועה העברי: גלגולים של דימוי וסמל מספרות ההשכלה לתרבות העברית החדשה בארץ ישראל*מיכל סדן

יד יצחק בן-צבי

הספר עוסק בפער שבין השכיחות הגבוהה של דימוי הרועה בתרבות העברית החדשה לבין המעטים שניסו להחיות בפועל את דמותו של הרועה העברי הקדום. המתח שמתגלה בין המציאות לבין הגילומים התרבותיים מעלה לדיון כמה סוגיות הנוגעות לכינון מפעל התחייה הציונית בארץ ישראל ולצמיחת התרבות העברית החדשה.

תרבות ואימפריאליזם* אדוארד סעיד

רסלינג

בהאירו את הדוקטרינה האימפריאלית השוררת בחלק ניכר מהתרבות המערבית, החל ב"לב המאפליה" מאת ג'וזף קונרד וכלה ב"תרבות המדיה", מראה סעיד כיצד תפישותיהם של מחוללי הקולוניזציה ושל משועבדיה שזורות בתפישות שהניעו את האימפריאליזם לפני 100 שנה ומניעות אותו כיום. מאנגלית: נעם רחמילביץ'.

שאלות על ספרות* דרור בורשטיין

מוסד ביאליק

הספר מציע דיון על עצם מעשה הקריאה, על עצם הספרות, ושואל שאלות שמטרידות את המחבר כקורא וככותב, במציאות שבה שאלות על הספרות אינן נשאלות כמעט. פרקי המסה כוללים דיונים משווים בין סוגיות ספרותיות לאלו של האמנות הפלסטית.

כל כתבי אורי צבי גרינברג, כרך יח*עורך: דן מירון

מוסד ביאליק

בכרך זה מובאים מאמרים ונאומים מהתקופה שקדמה לשואה ב-1933 ועד שנות השבעים. במאמרים עוסק אצ"ג בשאלות העם והתרבות העברית והיהודית ובשאלות פוליטיות שעל הפרק. הרשימות מלוות בביאורים והערות מאת עורך כל כתבי אצ"ג, פרופ' דן מירון.

בדק בית: על לבטי זהות, אידיאולוגיה וחשבון נפש בספרות העברית החדשה* חיה שחם

מכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות

ספר זה מתמקד במתח שבין הזהות היהודית והישראלית, תוך כדי בחינת מגוון של יצירות ספרות עבריות, פזמונים ואמנות פלסטית. שחם פורשת יריעה של הקשרים ספרותיים ואידיאולוגיים ומעלה שאלות חברתיות, היסטוריות, אידיאולוגיות ופוליטיות.

אקווה-פואטיקה*יהונתן דיין

רסלינג

"מובי דיק" של הרמן מלוויל מלא ביורדי ים, ספינות, איים רחוקים, לווייתנים, דיונוני ענק ושאר יצורי מעמקים. מתחת לפני השטח של מרחבי הים, ניתן לגלות אף פואטיקה מימית, אקווה-פואטיקה. ספרו של דיין בוחן את ההיסטוריה של מופעי הים בספרות, ודרכם מוביל אל הים שאליו הפליג מלוויל בדמיונו.

המשוררות העבריות הראשונות: הדרמה של הכתיבה והאהבה*דנה אולמרט

אוניברסיטת חיפה וידיעות ספרים

הספר דן בשירתן של המשוררות העבריות המודרניסטיות הראשונות: רחל, אסתר ראב, יוכבד בת-מרים ואלישבע. המחברת מתמקדת בדימוי הפסיכו-פואטי העצמי של המשוררות ועוקבת אחר הקושי התרבותי והפסיכולוגי שעמד בפניהן בהיכנסן אל השדה הגברי של השירה העברית ואחר הפתרונות הייחודיים שכל אחת מהן מצאה כדי להתמודד עם הקשיים.

שוליים: שייכות יהודית בספרות אירופית עכשווית* סוזנה צפ ונטשה גורודינסקי

מוסד ביאליק

חיבור זה מבקש לחקור את הפואטיקה של תיאור החוויה היהודית בספרות כפי שהיא מצטיירת בארבעה רומנים עכשוויים. לדעת המחברות, זהות יהודית, כפי שהיא מיוצגת ומדומיינת בטקסט ספרותי, אינה נתונה מראש באורח א-פריורי, אלא היא מתפתחת בתוך סיטואציה נרטיבית ספציפית, המאפשרת מבט אל מעבר לגבולות הספרות הלאומית.

פרידות, פרידות סופיות: אסופת רשימות וביקורות ספרות*ירון גולן

ירון גולן

ירון גולן היה איש ספר, מבקר ספרות, בעל טור ומו"ל. בספר, שמכיל ראיונות ורשימות על ספרים ואנשים, מופיעים תיאורים של הלכי הרוח ו"הדופק הפועם" של שנות ה-80 בספרות הישראלית.

גנזי פרל*שמואל ורסס

המכון לחקר תולדות יהדות פולין באוניברסיטת תל אביב ובית שלום עליכם

אוסף מאמרים של פרופ' שמואל ורסס, בכיר חוקרי ספרות ההשכלה, שמת בשנה שעברה. הקובץ מוקדש ליצירתו הרב-תחומית של יוסף פרל, דמות מרכזית בתולדות תנועת ההשכלה במזרח אירופה, והוא מבוסס ברובו על כתבי יד לא ידועים. עורך: יונתן מאיר.

גבולות גנובים*אלי שי

כתב

מדריך מסעות אל מחוזות הרומן של א"ב יהושע ובמוקדו: החיפוש אחר הזמן האבוד של השבט הספרדי והירושלמי הנחבא אל הכלים. על אף שורה של רמיזות אישיות, יהושע הקפיד לשמור על מידה רבה של ריחוק דיסקרטי בכל הקשור בשורשיו העדתיים. החיבור הנוכחי מציע פענוח של ציר זה, וחושף את אחורי הקלעים של המעשה הספרותי.

כי מרה מאד הדעת: עת הגיבורה האינטלקטואלית-יוצרת בסיפורת של אלישבע ולאה גולדברג*רבקה אלינב

מכון מופ"ת

גולדברג ואלישבע הן שתי היוצרות הראשונות שהציגו בספרות העברית טיפוס חדש של גיבורה - אינטלקטואלית ויוצרת. על רקע השליטה הגברית בעט עולות השאלות: האם הצטרפותן של נשים למעגל הלימוד והיצירה מסמנת מגמה של שחרור? האם המבט הנשי ברא גיבורות אוטונומיות מבחינה רוחנית ונפשית? והאם מוצדק להכתיר גיבורות אלו בתואר "אינטלקטואליות יוצרות"? הספר מבקש לענות על שאלות אלו.

נקרופוליס, המסדרון הלבן* ולדיסלב חודסביץ'

כרמל

פרקים מזיכרונותיו של חודסביץ', מהבולטים שבמשוררי "תור הכסף" בספרות הרוסית. ב"נקרופוליס" משרטט חודסביץ' דיוקנאות של משוררים ואנשי רוח רוסים בעשורים הראשונים ורבי התהפוכות של המאה ה-20. בפרקים שתורגמו מתוך "המסדרון הלבן" מתוארים היחסים המורכבים בין המשוררים לבין השלטונות בשנות הרעב והתוהו שלאחר המהפכה. מרוסית: דינה מרקון.

דתיות והומור ביצירתו של קפקא*פליכס ולטש

מוסד ביאליק

פליכס ולטש מבקש בחיבור זה "להאיר את אישיותו של קפקא ואת יצירותיו מצדדים שנראו לי מיוחדים לקפקא על פי היכרות אישית וידידות נאמנה - הדתיות וההומור והתפקיד שהיה להם בחייו וביצירתו". מגרמנית: אמציה פורת.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ