5 מי יודע

הספרים המומלצים של השבוע

"ראש עקום" של נאוה סמל, "קיצור תולדות האנושות" של יובל נח הררי ועוד. עורך מוסף "ספרים" עם חמישה כותרים שלא כדאי לפספס

ספרים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספרים

ראש עקום

נאוה סמל. הוצאת זמורה-ביתן, 308 עמ', 89 שקלים

אגדות הן מפלט וחבל הצלה. אבות אבותינו השכילו להבין זאת בדרכם האינטואיטיבית, טיפחו את המסורת הסיפורית והעבירו הלאה מדור לדור. חוט איתן של חומר ורוח, של הישרדות ומירוק, כורך יחדיו את כל המעשיות והאגדות הללו, אותו חוט קדום ששזור במורשת התרבות האנושית באופן כה מושלם ואורגני, ושבלעדיו אי אפשר לדון כלל בהתפתחות הציביליזציה.

ספרה של נאוה סמל הוא סיפור אגדה חכם ומרובד, שחבל כמוס משתלשל ממרכזו. אהבה, מסירות, געגועים ורוח גבורה מחברים בין קצהו האחד לקצהו השני, וקורים של פחד נדבקים בו. תומאסו בן השש, בעליו של החבל, הגיח לעולם בחשכת הפאשיזם, זהותו וגורלו בגדר חידה, ועולם הדמיון הוא מקלטו הבלעדי. לפנינו אגדה על חבל וילד.

לביקורת המלאה: "ראש עקום"

רבקה קרן

נאוה סמל. סיפור אגדה חכם

קיצור תולדות האנושות

יובל נח הררי. הוצאת דביר, 447 עמ', 94 שקלים

קיצור תולדות האנושות" הוא ארוחת שחיתות רב תחומית של היסטוריה, ביולוגיה, פסיכולוגיה, כלכלה, חקלאות ומדע, המצטרפים לדיוקן עצמי של החיה האנושית. סגולתו העיקרית של הררי כמספר היסטורי היא היכולת הנהדרת לפשט, לתמצת, להעמיק ולהנהיר כל אירוע ורעיון, והתוצאה היא ספר היסטוריה עם סקס אפיל שלא פוגם כהוא זה באיכויותיו המחקריות ומפריך את הסברה הנפסדת שלפיה מחקר אקדמי לא יכול לענג גם הדיוטות.

לביקורת המלאה: "קיצור תולדות האנושות"

אירי ריקין

פרות ברפת תעשייתית בקיבוץ ניר יצחקצילום: אייל טואג

רגע: מבחר שירים

 ויסלבה שימבורסקה. תירגם מפולנית: דוד וינפלד. כרמל, 72 עמ', 74 שקלים

"רגע" הוא מבחר אקראי במידת מה, אבל מייצג בהחלט וערוך בקפידה, מיצירתה של שימבורסקה. הוא מקיף את שירתה מ-1972 ועד היום, לרבות שירים מאוחרים שטרם כונסו בספר במקור הפולני, ואפשר למצוא בו כמה מן הפנינים שבשירתה, ובהן "חתול בדירה ריקה", "שנאה" או "רשימת ביקורת על שיר שלא נכתב". אמנם אין זו אסופה מקיפה של "מיטב השירים", ובכל זאת, נדמה כי את "רגע" אופפת איזו אווירת סיכום. אפשר שהמודעות לגילה של שימבורסקה, בת ה-88, היא המעוררת תחושה שכזאת - חרף החיוניות המתפרצת של כתיבתה - ואפשר ששימבורסקה עצמה, אשר הזמן ומקומו של האדם בקוסמוס הוא מנושאי שירתה החוזרים ונשנים, מעוררת אותה בעצמה.

לביקורת המלאה: "רגע"

ארז שוייצר

שימבורסקה. אווירת סיכוםצילום: מתוך הסרט התיעודי "לפעמים החיים נסבלים"

קרמר החתול יוצא אל היער

מאיר שלו. איורים: יוסי אבולעפיה. הוצאת עם עובד, עמ' לא ממוספרים, 68 שקלים

קרמר החתול מחליט לפרוש מחיי חברה בכלל. קל לתאר איך צץ הרעיון לשלוח את קרמר החתול, הצייד הקטן, ליער. חתולי בית המסתווים בין פרחי פטוניה, אורבים בשקט לזבובים לפני שהם מזנקים עליהם, נוחתים בכפות רכות על האדמה וחופרים בה, וגם מאיימים על הארנבות של השכנים הם מראה מוכר. יש משהו קומי בפער בין מה שנדמה כי מתחולל בראשם - סצינה מתוך סרט טבע בערבות אפריקה - לבין כדור הצמר המפונק המתכדרר לו בתוך אדנית. מאיר שלו לוכד את כל הדינמיקה הזאת בצורה יפה, וגם כותב הכל בחריזה המתנגנת בקלות בקריאה בקול. יוסי אבולעפיה מצייר את קרמר בשובביות. ברקע הוא שותל רמזים מספריו הקודמים של מאיר שלו (הכינה נחמה) ובדיחות להורים (מטוס הנושא שלט "העם דורש") וסתם בדיחות חזותיות, כמו הכובע של רובין הוד שמחובר בחץ לגזע עץ.

לביקורת המלאה: "קרמר החתול יוצא אל היער"

רותה קופפר

איור מתוך הספר: יוסי אבועלפיה

קומדיה בסולם מינורי

האנס קיילסון. תירגמו מגרמנית: רחל בר-חיים ודפנה עמית. הוצאת כתר, 205 עמ', 89 שקלים

גיבורי הרומן "קומדיה בסולם מינורי" הינם בני זוג, בעל ואשה; "אנשים אפורים", לא משכילים, חסרי מודעות פוליטית, שהמציאות הקיצונית, ודווקא זו שהזאיבה רבבות, היא שדחפה אותם להיות לגיבורים בעל כורחם. ולהסתיר בביתם איש יהודי הנרדף על ידי הנאצים. "קצת עצוב" היא גם הגדרה כוללת להלך רוחו של הספר. קצת עצוב (לא מאוד), מאופק ושקט, כמו ניקו, המסתתר בביתם של וים ומרי, כמו וים ומרי עצמם, כמו ביתם. הבית הזה, שניכר בו שהיה שקט עוד קודם לבוא "האורח", כמו נעשה שקט יותר כשהוא נאפף בסוד, והשקט נוכח גם בסגנון הכתיבה הבהיר, באופי המחשבות, במיעוט הדיאלוגים. לעצבות פנים מורכבות, שכן קיילסון, שלימים שמו ילך לפניו גם כפסיכיאטר, הקפיד לעצב את הדמויות לא כדמויות מופת אלא כבני אדם, בעלי חולשות אנושיות, קטנוניים לעתים.

לביקורת המלאה: "קומדיה בסולם מינורי"

שהם סמיט

ההמלצות הקודמות: החדש של עמוס עוז והצצה אל תנועת חב"ד>>>

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ