ברונו שולץ

אדוני הנכבד, היקר!

תודה. לא ציפיתי לזה, אך עמוק בלבי ביקשתי, דרשתי בלהיטות את תשובתך. בעצם, אף ביסודה של התשוקה העקשנית שבספרי, שוכנת הכמיהה הנושנה הזאת. הרגעת אותה בי היום, השׂבעתָ עד מלאות גדותיה - הנה זו הגשמה!

קצת מאוחר זה בא - לא באשמתך.

כשבאת לפני שנים ספורות לדרוהוביץ’, נכחתי גם אני באולם. הסתכלתי בך בעוגמת נפש מרדנית, והתמלאתי תחושות נקמה והערצה בעת ובעונה אחת. היֹה היה. בימים ההם, מרוב הערצה חסרת אונים, הביא אותי ספר שיריך לידי ייאוש. כאב לי לקרוא בשיריך שוב ושוב - ובכל פעם להדוף למעלה את סלע התפעלותי הכבד, שעוד בטרם יגיע לפסגה, לא יכול להיאחז במורדות התלולים של התלהבותי, ונפל למעמקים. השירים הפילו אותי ושיכרו אותי, רמזו לי על כוחות עליונים של ניצחון המצויים באדם, שעתיד לשמוח ולהשתחרר יום אחד. האמנתי אז באגדה על “תקופת הגאונות” שכביכול היתה פעם בחיי, שלא קרתה מעולם, ורק ריחפה אי שם; חלמתי על תקופה, שכל דבר בה נשם בזוהר צבעים אלוהיים, וכל אחד בה בלע את השמים באנחה אחת, בגמיעה כחולה טהורה.

לא היה ולא נברא. רק בשיריך התגשמה התקופה ההיא בשפע, כעין־טווס מדממת בתכלת, בריסים צעקניים. בכל אלה היתה דומה לקן קוליברים רעשני...

יוליאן טובים

למדתי ממך שכל הלוך רוח, אם מעמיקים לעקוב אחריו, מוביל אותנו דרך מְצרִים ותעלות מלים - אל מיתולוגיה כלשהי. אך לא מיתולוגיה קפואה בזמן של עמים ואגדות - אלא מיתולוגיה, שמתחת לפני השטח, תוססת בדמֵנו, מסתבכת בעמקי האבולוציה ומסתעפת אל הלילה המטאפיסי.

נראה לי שיש לך ברית עם השטן, במעמקי המיתולוגיה הזאת. כאן שיריך מגיעים להתעלות, פורצים דרך באמנותם, עולים מעל כל עבר.

היום הגיעה שעת הניצחון הגדולה שלי. נשבר מעגל הקסמים. כל מה שצברתי בתוכי מהערצתי, כל מה שנשגב בהתקפות התלהבותי - כל זרות שפעלה עד כה נגדי - כל אלה מאשרים ומקבלים אותי. תודות.

ברונו שולץ
דרוהוביץ’, 26 ינואר 1934
רח’ פלורינסקה 10

תירגמה מפולנית: קטקה מזורצ’ק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ