סיפורונים |

הזרוע הארוכה של צה"ל

וכך זה מתחיל: "לדעת עד היכן מגיעה זרועו הארוכה של צה”ל. את הזרוע הקצרה והעבה אנחנו כבר מכירים, ראינו אותה חובטת הך וגם טראח"

אברי הרלינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאוד רצינו לדעת עד היכן מגיעה זרועו הארוכה של צה”ל. את הזרוע הקצרה והעבה אנחנו כבר מכירים, ראינו אותה חובטת הך וגם טראח.

תחילה התנגדו דוברי צה”ל והרמטכ”לים לחשיפה של הסודות הצבאיים, וטענו בסנטר נחוש שזאת בגידה במולדת. לאחר שהסברנו להם שהפרסום דווקא יצרוב בתודעה של כולם את כושר ההרתעה, הם השתכנעו, בתנאי שדובר צה”ל ינהל את מסיבת העיתונאים, עם תצלומי אוויר וצילומי וידיאו בשחור לבן של פיצוצים.

ביום תצוגת התכלית התכנסנו כולנו בבסיס צה”ל אי־שם, בצל סככת התקשורת החגיגית, כולל חיים יבין שחזר לשדר לרגל האירוע. גדוד טנקים התפרש בקו הרקיע וזקף תותחים. במרכז רחבת אספלט גדולה ניצב מגדל בטון עגול ובקצהו, כטיל על כן שיגור, ביצבצה הזרוע. בראשה נצץ בשמש אגרוף הפלדה רב המוניטין ובליטות מחודדות מזדקרות ממנו לכל עבר. קצין קרבי חובש קסדה לחץ על כפתור אדום ותיכף ומיד הונפה זרועו הארוכה של צה”ל אל האוויר בכוח אדיר ובתרועת פיצוץ מתמשכת. תזמורת צה”ל צעדה בסך ומסוקי תקיפה חיפו מלמעלה. בטלוויזיה נמסר כי תנועת הקונים בקניונים התדלדלה.

זרועו הארוכה של צה”ל הסתערה לכיוון מזרח ללא היסוס, אגרוף הפלדה עם השפיצים הבהיק במעופו. מהירותה של הזרוע היתה מסחררת עיניים, היא בקעה והתמשכה מתוך פי הבטון משורגת שרירים. ריח מסעיר של אבק שריפה מעורב במי גילוח נדף ממנה.
הזרוע חצתה את ירדן בטיסה בגובה נמוך וצמוד לתוואי הקרקע. עיראק חלפה כלא היתה תחת אגרוף הפלדה הממורט בעל המצלמה המשוכללת הכוללת מערכות לצילומי לילה, אינפרא אדום ועוד כמה פיתוחים סודיים שטרם הגיע הזמן לפרסם. הצילומים זרמו בשידור ישיר אל הבור בקריה וגם שם נמצאים כתבינו. הזרוע קרבה במהירות לאיראן, מפלס ההתרגשות עלה, אך בניגוד לתחזיות של כל הפרשנים היא לא הנחיתה שם את אגרופה הקמוץ. “יותר רחוק מאיראן”, הם צהלו וחזותיהם נפוחים מגאווה.

אחרי איראן נגוזה אפגניסטן, וקשמיר, כאשר חצתה את הרי טיבט כיסתה שכבה של קרח את האגרוף שהמשיך מזרחה עוד ועוד, עד שחצה את סין, את אסיה כולה, איי יפן טסו על המסכים בכל בית ונותרו הרחק מאחור.

יד קולוסאלית של זֵאוּס. המאה השנייה לפנה”ס. המוזיאון הארכיאולוגי באתונה

והנה האוקיינוס השקט, מרחביו החשוכים. חלק מן הצופים הלכו לנמנם כדי לצבור כוח לקראת הבאות, וביקשו מאחרים להעיר אותם או כיוונו שעון מעורר לעוד חצי שעה. שאון גליו העצומים של האוקיינוס הועבר השידור חי לסמרטפונים מהדור החדש.

אגרוף הפלדה הישיר את דרכו אל השמש העולה. ראש דסק חדשות החוץ הבחין באיי הוואי, קטנים וזעירים תחת עוצמתו התודעתית של צה”ל עם השפיצים, אשר באחד מהם לפחות דחוס חומר נפץ מעורבב בסלעים שנאספו במיוחד ממצדה ומקברות המכבים.
הזרוע המשיכה לצבור תנופה. רשתות השידור הזרות הצטרפו לשידור הישיר. הנשיא אובמה התקשר בטלפון האדום, כולו נסער, לאחר שהזרוע חצתה את מקסיקו השכנה ללא התראה. אבל אז שוב צפו כולם באוקיינוס, הפעם האטלנטי, וכולם שכחו מהבכיינות שלו. רוני דניאל הצביע באולפן על האיים הקנריים בעזרת אלת בייסבול.

יבשת אפריקה נתגלתה לעיני כל. הזרוע אצה־טסה מעל סוואנות ירוקות, עדרי זברות, מדבר סהרה, מעל ראשי הרודנים השולטים שם, ומעל ראשי בני האדם הנמלטים מהם כל עוד רוחם בם. בתי הכנסת בערים הקדושות התמלאו במתפללים וזעקות של מזמורי תהילים נשמעו בישיבות. הזרוע הארוכה חצתה את לוב, את חופי פורט סעיד המצרית, באולפן ערוץ 2 ראש הממשלה החוויר בשידור חי. מקום הפגיעה הצפוי היה ברור. “העולם הוא עגול”, תפסו את ראשם ראשי הפיקודים בבעתה, “אגרוף הפלדה בא עלינו בהפוכה”, חבטו במצחם אחרים, ולקול יללות שבר חבטה זרועו הארוכה של צה”ל במגדל השידור ובסככת התקשורת, ניפצה לרסיסים את מגדל הבטון שממנו יצאה, וגדעה את עצמה.

רבים מאתנו נהרגו. עיתונאים אחדים קיבלו את פרס סוקולוב היוקרתי לאחר מותם. הממשלה הקימה ועדה לקביעת שיעור הפיצויים המגיעים למשפחות החללים והחללות שאיבדו את יקיריהם על מזבח הסקרנות. "ועדת טרומפלדור" קראו לה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ