שרת התרבות רגב מקימה ועדה לבחינת חוק הספרים

השרה רגב הודיעה על כוונתה בדיון בנושא חוק הספרים שהתקיים הבוקר בהשתתפות חברי כנסת, סופרים ובכירים בשוק, ביוזמת ח"כ יואב קיש (הליכוד). לדברי השרה, היא "מוטרדת מכך שהציבור לא נכנס לחנויות הספרים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שרת התרבות והספורט מירי רגב הודיעה היום (רביעי) על הקמת ועדה לבחינת חוק הספרים, וזאת על מנת לבצע בו התאמות ושינויים, ואמרה כי אין ברצונה לבטל את החוק. השרה רגב אמרה את הדברים בדיון בנושא חוק הספרים שהתקיים הבוקר בהשתתפות חברי כנסת, סופרים ובכירים בשוק, ביוזמת ח"כ יואב קיש (הליכוד). במהלך הדיון הודיעה השרה הנכנסת על החלטתה. הוועדה החדשה תתבקש להציג את המלצותיה לתיקון החוק בתוך 60 יום.

רגב ציינה כי הוועדה המייעצת ליישום החוק ביקשה שלא לחולל בו שינויים כעת, אלא להמתין שנה נוספת כדי לבחון את השפעותיו על שוק הספרים. ״אני לא רוצה לחכות שנה. אני רואה שכמות האזרחים שנכנסים לחנויות הולכת וקטנה. כשמוכרים פחות כולם מפסידים, גם הסופרים שאנחנו רוצים להגן עליהם. אני רוצה שיהיו יותר יוצרים מהפריפריה והמרכז שירגישו שלהיות סופר זה לא להיות פראייר״, אמרה רגב בדיון במליאת הכנסת והוסיפה, ״החלטתי להוסיף לוועדה המייעצת עוד גורמים בשרשרת: את נציגי רשתות הספרים, את נציגי המו"לים וכן ח״כ מהקואליציה וח"כ מהאופוזיציה: יואב קיש ותמר זנדברג. תוך שישים יום, ולא יותר, הוועדה תביא המלצה על חוק הספרים. אם הוועדה תחליט שנכון יהיה לשנות את חוק הספרים או לבטלו, אני לא פוחדת משום שינוי״.

שרת התרבות רגבצילום: אוליבייה פיטוסי

לדבריה, ״אני מוטרדת מכך שהציבור לא נכנס לחנויות הספרים. מאז שנכנס החוק יש ירידה במספר ספרי הביכורים. ספר הוא לחם לנפשם של ההמונים. לעם הספר מגיע ספר במחיר עממי. ספר הוא לא מותרות. צריך למצוא את האיזון העדין בין היכולת לכל אזרח בישראל לקנות ספר במחיר עממי ליכולת שלנו לשמור על הסופרים".

קיש אמר במליאת הכנסת, ״חוק הספרים העלה את מחיר ספר ביכורים מ-44 שקלים ל-68 שקלים עכשיו. סופרים רבים שמכרו אלפי עותקים נתקלים היום בבעיה. ספר חדש נשחק ולא מצליח למכור. חוקקנו את החוק כדי שאותם סופרים יקבלו גמול ראוי אך לצערי קרו שני דברים ושמעתי מלים קשות על כך שרצחנו את השוק. אנחנו בממשלה מפקחים על מחירי החלב, הביצים הלחם ודואגים שהמחיר יהיה נמוך. בתחום הזה יש אבסורד: אנחנו דואגים שמחיר הספר יהיה יקר. לצערי באנו לתקן בחקיקת החוק, אך יצאנו מקלקלים״.

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) אמרה במליאה ״זה לא הזמן לבטל כליל את החוק. רק התחלנו. צריך להכניס בו מספר שינויים. מצבה של התרבות הישראלית, שהספרות היא נתח חשוב מתוכה, הוא הנושא שצריך להעסיק אותנו עכשיו״. שפיר הציעה להוריד את המע"מ על ספרים כפי שמקובל בכמה מדינות בעולם. ״בספרד המע"מ על ספרים עומד על ארבעה אחוז לעומת מע"מ כללי שעומד על 16 אחוז. באוסטריה המע"מ על ספרים עומד על 10 אחוזים לעומת 20 אחוזים מע"מ כללי. ניתן לעשות צעדים על מנת לייצר את ההנחה לספרים גם מכיוון אחר״. שפיר הוסיפה כי ״שר החינוך מדבר לא מעט על חשיבות החינוך למתמטיקה. האם חינוך לתרבות וספרות חשוב פחות? אנחנו צריכים להיזהר כשמקדשים את הלימודים הריאליים על פני לימודי התרבות״. ח"כ מרב בן ארי מכולנו אמרה ״המחיר הגבוה של כל ספר הדיר את רגלינו מהחנויות. כבר לא קנינו ספרים אם הם לא במבצע. פתאום ספרים פגומים הפכו ליותר מעניינים. האפשרות שכולנו נוכל לקנות ספר במחיר סביר תקרב יותר משפחות לעולם הזה. לא ניתן להתעלם ממחירם הגבוה של הספרים. במקרה שלהלן עלינו להיות חכמים ולא צודקים. להבין שבסופו של יום אנשים לא נכנסים לחנויות ולא קונים ספרים״.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ), שמתנגדת לביטול החוק, אמרה בדיון, "'ארבע במאה' זה לא חזות הכל. חוק הספרים נועד להחזיר למה שכתוב בספר את הכבוד ולא רק למה שכתוב על מדבקת המחיר. חוק הספרים מסייע לסופרים ולחנויות עצמאיות, ומחירי הספרים ההתחלתיים שמוטבעים על הספרים התחילו לרדת. האם מה שיש היום בשוק זו תחרות או דואופול דורסני? האם אנחנו לא רוצים לפתח עוד חנויות ורשתות? חוק הספרים מסייע לזה".

מוקדם יותר התקיים דיון בכנסת בהשתתפות מו"לים וסופרים על הליקויים בחוק הקיים. הסופר רם אורן ציין כי הוא מתנגד לביטולו של חוק הספרים: "במבצעי 4 ב-100 אני מקבל פחות מהעלות שלי על ספר. הסופר מעוניין לקבל תמורה על מה שהוא עובד. אכפת לסופרים מהכסף למרות שהם יודעים שלא יתעשרו מזה. אם חוק יבוטל נחזור לאנרכיה שאין דומה לה בעולם".

הסופר ליעד שהם ציין כי הוא תומך בביטול חוק הספרים: "לי כסופר חשוב שיקראו את מה שאני כותב. אנחנו במצב בו כמות הספרים שנמכרו ירדה. ספרים נאבקים על מקומם. המטרה שלנו לחזק את השוק ואחד התמריצים למכור ספרים הוא בעזרת מחיר נמוך. אף אחד לא ציפה שפחות ופחות אנשים יכתבו ספרים".

בועז ארד, מנכ"ל מרכז איין ראנד וממובילי המאבק בחוק הספרים אמר בדיון כי: "רק ליקוי מאורות יכול להוביל, בטענה של הגנה על הספרות, להתייקרות הספרים ולהרחקת הציבור מהחנויות ומן הספרות - במקום לקרבו, להוזיל, ולאפשר את המהלך שהפך את הספר לחלק בלתי נפרד מחיי התרבות בישראל, כפי שהיה עד חקיקת החוק. המתיימרים לייצג את הציבור אטמו אזנים ועצמו עיניים בסירוב לבחון את הניסיון הרע במדינות בהם הופעלה חקיקה דומה, והתעקשו להפוך גם את ישראל, מדינת עם הספר, למדינה שבמו ידיה חנקה את שוק הספרות שלה. מצער שהתנהלות כזאת ממשיכה גם לאחרונה עם פרסום הדו"ח על מצב השוק מטעם משרד התרבות, דו"ח המבקש לקרוא ללילה יום וליום לילה ולשכנע שהכישלון הוא הצלחה". לדבריו, "כנסת ישראל שגתה שגיאה קשה כאשר הרשתה לחוק בלתי חוקתי בעליל הפוגע בחירות הביטוי לעבור. כל דקה שהחוק הזה נשאר בספר החוקים מכתימה אותנו וראוי להסיר כתם זה בטרם יתפשט. בטלו את החוק. בלי תנאים, בלי סיפורים, בלי תירוצים".

ח"כ תמר זנדברגצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ