טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה עם מינוי לאתר, עכשיו: 37% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

כל האמצעים החוקיים כשרים להשגת עבודה

התפקיד - שלך 303 עצות מעשיות שיסייעו לך להשיג עבודה

תגובות

יהושע שטאובר. איורים: צבי פלדמן. הוצאת קריירה, 167 עמ', 59 שקלים

מבחנו של הפוליטיקאי בפוליטיקה המקומית האמריקאית הוא ביכולתו ליצור מקומות עבודה. פוליטיקאים אמריקאים מצליחים הם אלה שמביאים לעריהם ומדינותיהם שפע מקומות עבודה. ככל שמקומות עבודה אלה איכותיים יותר, מן הסוג המשלם לעובדים שכר גבוה יותר, כן נחשבת ההצלחה לגדולה יותר. שר האוצר בנימין נתניהו בחר במודל הכלכלי האמריקאי ואולם, במבחנו היסודי ביותר הוא נכשל עד כה שוב ושוב - מדיניותו איננה מביאה ליצירת מקומות עבודה. יוצא שאנו סובלים מחסרונות השיטה האמריקאית ואיננו נהנים מיתרונותיה.

הרעיון המרכזי של השיטה האמריקאית הוא שהמאבק הכלכלי מביא לעלייה בפריון. מי שרוצה להצליח חייב להיאבק ומי שנאבק כהלכה מצליח. התשובה לשאלה אם פלוני או פלונית יצליחו או ייכשלו במובן הכלכלי תלויה בהם ובהם בלבד. התוצאה היא מאבק כלכלי חריף וחסר פשרות בין מקומות העבודה השונים מצד אחד, ומוסר עבודה גבוה מצד שני. התוצאה בכל הנוגע לאזרח הבודד היא מאבק מתמיד על השגת מקום עבודה ועל שמירתו.

המעמד החברתי והכבוד העצמי ברובה של החברה האמריקאית נגזרים מיכולתו של אדם להשיג מקום עבודה ולהחזיק בו. יהושע שטאובר מציע בספרו "התפקיד - שלך!" 303 עצות להשגת מקום עבודה הולם. בשוק עבודה מן הסוג ההולך ומתפתח כאן העצות הללו עשויות להועיל למועמדים להתקבל למקומות העבודה שבהם הם חפצים.

העצות של שטאובר נוגעות לארבעה תחומים עיקריים: בחינת שוק התעסוקה, וכישוריו ורצונותיו של המועמד ביחס לשוק זה; אופני הפנייה לארגונים שבהם מבקש המועמד להתקבל לעבודה; הראיון - ההכנה, אופני ניהולו, בחינת המראיין וסיום הראיון; לאחר הראיון - מעקב אחר התוצאות והתמודדות עמן במקרה של כישלון. כמו כן כולל הספר נספחים מועילים אחדים, ביניהם דוגמאות לכתיבה נכונה של קורות חיים, אתרי אינטרנט לשירותם של מחפשי העבודה ותהליכי האבחון במכונים למיון עובדים.

הספר עשוי בהחלט לסייע בחיפוש עבודה, שכן מחפשי עבודה רבים לוקים בשגיאות בסיסיות בתהליך החיפוש. במקרים רבים אנו עדים להתנהלות כושלת של מחפשי עבודה, כמו הגעה באיחור לראיון עבודה, לבוש ומראה בלתי הולמים ושאינם מעוררים כבוד, כתיבה שגויה של קורות חיים, ניהול שיחה באופן שאינו מדגיש את כישוריו הטובים של המועמד, ועוד. סיכויי התעסוקה של מי שמיישמים את העצות המופיעות בספר יהיו בוודאי טובים מאלה של עמיתיהם שלא קראו בו, או שאינם מיישמים את תכניו.

הספר מדגיש דבר שרבים חשים בו זה מכבר: כל האמצעים החוקיים כשרים להשגת מקום עבודה. "יש להפוך את חיפוש העבודה לפרויקט משפחתי", אומר המחבר וממליץ לצרף למאמץ הזה חברים, הורים של חבריהם של הילדים בבית הספר, ובכלל כל מי שעשויים להועיל להצלחתו של הפרויקט, נוסף על הדרכים הרגילות הכוללות את עמודי המודעות בעיתונות, לשכות התעסוקה, חברות כוח אדם וכו'.

הספר מתאים לתקופתנו, שבה מעטים מקומות העבודה, ומשום כך המאבק המתחולל על כל מקום עבודה הולך ומחריף. מנגד, חבל שהמחבר לא כלל בספר פרק שמסביר את המגמות הכלכליות של תקופת נתניהו, הנוהג על פי שיטות הקפיטליזם האמריקאי. פרק כזה היה מעמיד את 303 העצות שמציע המחבר למחפשי עבודה בהקשר החברתי המתאים. פרק כזה גם היה עשוי לסייע למחפש העבודה להבין את אופן המחשבה העקרוני של המעסיק בחברה הקפיטליסטית החדשה, שהולכת ומתגבשת כאן מכוח המדיניות הכלכלית הנוכחית. פרק כזה גם היה מאפשר לקוראים מידה של ביקורת כלפי התהליך שאליו רוב רובנו מובלים כשעינינו עצומות.

יורם סלבסט הוא פעיל בעמותת "מחויבות לשלום וצדק חברתי". ספרו "סיפורי סביון" ראה אור בהוצאת גווניםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות