שלושה ספרים בקצרה: גנובה, שאלה של זהות ומלכודת המנגו

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עלית קרפ

גנובה

לזלי פריס. מאנגלית: עפרה אביגד. הוצאת כתר ועברית, 341 עמ', 92 שקלים

דיוויד מיצ'ל מוצא אשה שנפלטה לחוף. בתחילה הוא סבור שמצא גופה, אבל כשהיא מעפעפת הוא מתחיל להחיות אותה. היא מתאוששת מעט, ואז מתברר שאיבדה את זיכרונה. כשתמונתה מתפרסמת בעיתון, מזהה אותה דייל, המניקוריסטית, כחברתה הטובה לוטי ויינרייט, הספרית שאתה עבדה במכון היופי על ספינת תענוגות. ביחד עם ידידים נוספים היא יוצאת כדי להשיב ללוטי את זיכרונה, וביחד הן מסתבכות בצרות. מתברר שהפלגת התענוגות שבה נפגשה עם זוג אמריקאים מקסימים הסתיימה באופן בלתי מענג בעליל. העלילה מתמקדת לא רק במה שקרה עד לרגע שבו נפלטה ויינרייט לחוף, אלא גם במה שקורה לה ולדייל חברתה לאחר מכן. הסוף הוא סוף נהדר, שבו כל הרעים באים על עונשם וכל הטובים פוסעים אל עבר העתיד הוורוד. זה ספר מתח לכאורה, אבל הוא פשטני, אין בו הפתעות אמיתיות ועלילתו צפויה. גם את הגיגי הספריות והמניקוריסטיות לא אהבתי וגם על הניתוחים הפסיכולוגיים הייתי מוותרת בשמחה. אבל אולי דווקא החולשות הללו הן שיהפכו אותו לספר שמתאים לצעירים, או לפחות לאוהדי טקסטים שנשמעים כאילו מקורם ב"היפה והחנון".

שאלה של זהות

א. עובד. הוצאת אופיר ביכורים, 211 עמ', לא צוין מחיר

רחל ויינברג, רופאה בת 41, היא לא רק יפהפיה מדהימה, אשת קריירה, אם מסורה ואשה לוהטת במיטה, אלא גם מדענית בעלת שם בינלאומי בחקר האיידס. אבל גם אצל נשים מושלמות יש חריקות מדי פעם, ואחרי שובה מכנס מוצלח בטוקיו מתברר שהוריה המזדקנים זקוקים לטיפול. היא נוסעת אליהם, מזמינה עוזרת, גנן ומתקין מזגנים וגם שוהה במקום כמה ימים שבמהלכם נופל לידיה תיק האימוץ שלה, שממנו התעלמה 23 שנה. היא יוצאת למסע חיפושים אחרי אמה הביולוגית בד בבד עם טיפול בכל חובותיה היומיומיים ובמיוחד בחולים שלה, שאחת מהן, מרים תורג'מן, גוססת מאיידס במחלקה שלה. בסוף המסע מגלה הרופאה המהוללת את זהותה של אמה הביולוגית, רק חבל שהכתיבה הפשטנית של א. עובד חושפת את זהותה לקורא כבר בתחילתו. בדרך לא שוכח המחבר להטיף קצת מוסר לשמאלנים, שזה תמיד טוב, ולהשחיל לעלילה איזה משגל לסבי, כי זה תמיד מגרה את הבורגנים. אם אמנם ניסה המחבר להציג את נושא הזהות לקהל קוראיו, הוא עשה לו שירות רע בדמויות הפלקטיות שיצר ובעלילה שכל צעד בה צפוי מראש.

מלכודת המנגו

מוחמד חניף. מאנגלית: עידית שורר. הוצאת מטר, 340 עמ', 89 שקלים

מי לא רוצה להרוג את הרודן זיא אל חק, שליטה של פקיסטאן ב-11 השנים האחרונות? כולם: סגנו, הזומם לרשת אותו, ראש המודיעין שלו וגם שיגרי הצעיר.

שיגרי הוא גיבור הספר והמספר, בנו של הקולונל שיגרי שאולץ להתאבד על ידי הרודן, הרואה בקוראן ספר אקטואליה. כשעובייד, חברו של שיגרי שהוא גם אהובו ושותפו לחדר בקורס טיס, נעלם, הוא מושלך לכלא בחשד לקשירת קשר נגד הרודן. שיגרי עובר עינויים ומגלה שגם חברו עובייד, ממש כמוהו, נמצא בכלא ועובר עינויים דומים.

הם מודים בסוף במה שלא עשו, מסגירים זה את זה ויוצאים לחופשי כדי להוציא לפועל, והפעם באמת, את נגד אל חק. אל חק אינו יודע מי בדיוק נמצא כרגע בעקבותיו, והאמת היא, שכולם נמצאים בעקבותיו. כל מבקשי נפשו של הרודן נמצאים גם הם בסכנת נפשות, שמא ייפלו קורבן למזימה שהוא מטרתה.

"מלכודת המנגו" מזכיר את "מלכוד 22" שכאילו הותאם למאה ה-21, עם זאת הצחוק שהוא מעורר טבול במרירות שנובעת מהכרה במסר הנבואי המוצג בו למי שמוסר את ארצו בידיהם של כוהני הדת הצבועים ובידיהם של הפטריוטים לכאורה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ