החידה הספרותית: ע. צופיה | עבירה גוררת עבירה

אמנון ז'קונט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמנון ז'קונט

ע. צופיה היא תולעת ספרים בלתי נלאית, העובדת בשב"ס. לא, לא שירות בתי הסוהר כי אם שירות בילוש ספרותי, סוכנות בלשים השייכת לה ומתמחה בפענוח תעלומות-חיים באמצעות עלילותיהם של ספרים. מדי פעם מתייצבים במשרדה לקוחות שפנו לכל בלש, חוקר או פסיכולוג בעיר, אך העניין שמציק להם נשאר בלתי פתור. ע. מקשיבה להם, סורקת את מאגר הספרים הענק שבראשה ובמשרדה - וכמעט תמיד מספקת את התשובה.

?

משפטו של הנשיא לשעבר משה קצב לא השאיר בתודעתה של ע. רישום מיוחד. אחרי הכל, בספרים הרבים שקראה כבר נתקלה בפרשות מסעירות מזו. אך שאלה שנשאלה בראיון רדיו בסוף השבוע האחרון חייבה אותה להתייחס לנושא. "כבלשית ספרותית", פתחה המראיינת, "איפה לדעתך טעה הנשיא קצב? הרי הכל התפוצץ כתוצאה ממה שהתפרש בעיניו כנסיון סחיטה. האם היה צריך לשלם לא' את הסכום שכביכול דרשה? האם היה צריך להימנע מפנייה אל היועץ המשפטי?"

ע. השיבה ב"לא" נחרץ. "בכל הספרים שקראתי - אף סוד לא נשמר לעד. סודו של קצב היה פורץ החוצה בשלב כזה או אחר".

"כלומר, זהו סיפור שסופו ידוע מראש?"

"בוודאי".

"אז במה טעה קצב?"

"מעבר למעשיו הנפשעים טעותו של הנשיא לשעבר, כמו של אנשי ציבור רבים שחטאו, היתה שלא הפנים את המשמעות האמיתית של התפקידים שהוטלו עליו. הוא ראה בהם עוד ג'וב ותו לא, בעוד שהיה עליו להבין שתפקיד השר הוא מעמד רם שנמסר בידו כפיקדון והוא לא יכול להחזיק בו ולכפות את עצמו על העובדות תחתיו. הפער בין הבנת תפקיד ובין ההתנהגות לבש ממדים גדולים עוד יותר כשקצב נבחר לנשיא המדינה".

"את יכולה לחשוב על גיבורים ספרותיים שלקו באותו עיוורון?"

כדרכה, ע. הירהרה רגע ואז אמרה: "כן, ודווקא לא ראש מדינה או מדינאי דגול, אלא מנהיג רוחני של קהילה כפרית, אי שם במזרח אירופה, שבעקבות כמה מתנות שקיבל מאחד הגבירים, נעתר והסכים לנסוע לחגיגת ברית מילה אצל אותו גביר".

"כלומר, הוא חטא בקבלת שוחד".

"לא זה העניין. הוא חטא בקוצר ראות בכך שהסכים לצאת לחגיגה, למרות שהדבר היה עלול לגרום לכך שיאחר לאירוע אחר, משמעותי בהרבה, שהיה אמור להתקיים באותו יום, בשעת בין הערביים".

"כלומר, הוא נהג איפה ואיפה".

"סבלנות", אמרה ע. והמשיכה: "כשהגיע לברית המלה, שוב שכח את מעמדו והשתכר, כך הפך את עצמו לצחוק בעיני הקהל. לבסוף, יצא בחזרה לביתו בשעה מאוחרת מדי, ומאחר שגם עגלונו הגוי היה שיכור, הלך הסוס לאן שרצה והעגלה נתקעה בשלג העמוק. גם כאן קיבל המנהיג הכפרי החלטה שגויה, ובמקום להישאר במקומו, כפי שאפשר היה לצפות ממנו על פי מעמדו, נמלא פחד והתגנב לישון באחד הפונדקים, כשהוא מקווה שלא יבחינו בזהותו. בבוקר גילה אותו בעל הפונדק והגיע למסקנה שאם המנהיג הגיע לשם בנסיעה, אין זאת אלא שהוא, הפונדקאי, טעה בתאריך. בקיצור, המנהיג הכפרי, שלא נהג על פי האמת הפנימית שאפשר היה לצפות שתשכון בו, החטיא את הפונדקאי, שמצדו החטיא גם את אשתו ואת בתו".

"והדבר התגלה?"

"בוודאי. המנהיג בא לבסוף על עונשו בכך שעוונו נגלה באותו בוקר, כשנכנס אל העיירה שלו, בעגלה, לעיני כל בני עדתו".

מהו הספר?

פתרונות לחידה אפשר לשלוח למייל: sfarim@haaretz.co.il בין הפותרים נכונה יוגרלו שלושה ספרים. לזוכים תימסר הודעה

פתרון חידה מספר 118:

הגיבור חובב הבטלה והמנוחה שנקרא בטעות "אברמוב" הוא אובלומוב, גיבור ספרו של איבן אלכסנדרוביץ גונצ'רוב, הנושא גם הוא שם זה. בין הפותרים נכונה עלו בגורל: מירי אור, יגאל קצנלבוגן וסימה אוריון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ