שלושה ספרים בקצרה: ההר הבלתי נראה, נא להתנהג בהתאם ומשחק הריגול

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עלית קרפ

ההר הבלתי נראה

קרולינה דה רוברטיס. מאנגלית: דנה אלעזר-הלוי. מטר, 446 עמ', 95 שקלים

"ההר הבלתי נראה" הוא ספר שכדאי לפנות לקריאתו כמה ימים, להתמסר לו כראוי וליהנות ממנו, מכיוון שהוא ספר מעולה שרק לעתים רחוקות מזדמן לקרוא שכמותו. הסיפור מתרחש במהלך המאה ה-20 באורוגוואי והוא סיפורן של ארבע גיבורות: הראשונה, פחריטה, נישאה למהגר מוונציה ועוברת אתו למונטווידאו. למחייתה היא רוקחת צמחי מרפא ומצליחה להתפרנס מהם גם כשבעלה נעלם למשך כמה שנים. בתה אווה נשלחת לעבודה כשהיא רק בת 14 ואחרי שהיא נופלת קורבן לניצול מיני היא בורחת לארגנטינה ונישאת לרופא. זעזועים פוליטיים משיבים אותם למונטווידאו, אבל כשבעלה רוצה לשוב לארגנטינה, היא מסרבת ונותרת באורוגוואי עם שני ילדיהם. סלומה, בתה, שהיתה ילדה קטנה כשאביה עזב, מצטרפת בבגרותה לכוחות המהפכניים, משתתפת במעשי טרור, נאסרת, עוברת עינויים ומעשי אונס שכתוצאה מהם נולדת בתה ויקטוריה. קרולינה דה רוברטיס מצליחה לטוות סיפור שיונק בעת ובעונה אחת ממסורות סיפוריות פנטסטיות ומריאליזם אכזרי שנסמך על עובדות היסטוריות, כשהיא יוצרת דמויות מרתקות של נשים שהקורא מלווה אותן בנפש משתוקקת.

נא להתנהג בהתאם

יובל אברמוביץ'. סלע ספרים, 287 עמ', 89 שקלים

שירה דננברג, עיתונאית, משתתפת בתוכנית הריאליטי "בית משותף". ביחד עם עוד כמה דמויות פרודיות מתוך הסלבריטאות הישראלית, וביניהן כוכבת עבר בלונדינית ששמה מעוגן היטב באחת מהסדרות הקומיות בטלוויזיה, קוסמטיקאית בלונדינית, הומו אקסצנטרי שעוסק ביח"צנות ועוד שלל דמויות שכולן עבות כמיקרון, היא מבלה בבית, רבה עם הדיירים ומנסה להפיח משמעות בשיממון חייה. כשאחת מדיירות הבית נרצחת לפתע, מחליטה הפקת התוכנית לשחרר את המשתתפים ודננברג חוזרת הביתה אל חברה השוטר. ביחד, פחות או יותר, הם יוצאים לגלות מי הרוצח, וגם שומעים את הודאתו בעניין אחרי המון תפניות מופרכות בעלילה. הגם שהגימיק שבבחירת הנושא מזדקר לעין, כל זמן שאברמוביץ' מדשדש לו בביצת הסלבריטאות זה עוד בסדר, אבל כשהוא מבין שזה לא מספיק וצריך גם איזה סיפור, הוא מסתבך. הוא ממציא עוד ועוד פרטים כדי לחבר עלילה כלשהי, אבל היא לא מתפתחת מעבר למדור רכילות מורחב במקומון ומתמקדת בשאלות הרות גורל, כמו מי אכל, מי נפגש, מי נושק ומי חובק. בעילגות, בשגיאות כתיב ובחוסר אבחנה לשונית בין זכרים לנקבות.

משחק הריגול

ג'ורג'ינה הרדינג. מאנגלית: דורית בריל פולק. מודן, 267 עמ', 88 שקלים

קרוליין, אמם של אנה ופיטר ויאט, נעלמת בוקר אחד בדרכה לאוקספורד. זמן קצר אחר כך נמסר להם שנהרגה בתאונת דרכים. הם לא משתתפים בהלווייתה ואיש אינו מרבה לשוחח עמם לאחר מכן על אודותיה, כך שהחלל שנפער בחייהם מותיר להם כר נרחב למשחקי דמיון שעוסקים בשאלה מי היתה אמם ומה נסיבות היעלמותה. מכיוון שהיתה ממוצא גרמני, סבור פיטר, הבכור, שהיתה בכלל מרגלת של הגוש הסובייטי שנאלצה לנטוש הכ ל מאחוריה ולהימלט משום שהתגלתה. אנה גדלה בצל אותם חשדות, שאינם מתפוגגים גם כשאביהם לוקח אותם לקברה. כשהיא כבר אשה מבוגרת ואם בעצמה, יוצאת אנה לחפש את שורשי משפחתה בעיר קלינינגרד. היא שבה משם מבולבלת לא פחות מכפי שנסעה: הרישומים העירוניים אינם תואמים את השם שבו הציגה את עצמה אמה; סיפור אישי שנראה דווקא מתאים מגלה אמת מאיימת. זהו ספר עצוב ועדין על עידן אחר, שבו היו סודות רבים יותר וגם אנשים הגונים פחדו לחשוף בפני ילדיהם את האמת. זהו ספר של חשבון נפש ושל גילוי עצמי, שמתאר ניסיון להתחקות על עקבותיו של אדם מת, והוא מעלה בלב הקוראים מחשבות רבות ותובנות חדשות ועמוקות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ