שלושה ספרים בקצרה: פרשת מלון פולסקי, שובו של סרן ג'ון אמט וצרות בגן עדן

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עלית קרפ

פרשת מלון פולסקי

ליאון ה' גילדין. מאנגלית: ש' מרגלית. כנרת, זמורה-ביתן, 143 עמודים, 76 שקלים

רוזה פוירמן כבר ידעה שילדיה ובעלה נרצחו בידי הנאצים בעת שהצטרפה לקבוצת היהודים שהסתתרה בבית הקברות ליד מלון פולסקי בוורשה. במלון התקבצו לקראת סוף מלחמת העולם השנייה יהודים שחפצו באשרות כניסה למדינות דרום אמריקה. הם זכו במזון ובאירוח תחת פיקודו של הקולונל הנאצי פטר האופטמן וחלקם נעלם משם אחרי זמן מה. פוירמן נשלחת למקום בידי המחתרת כדי לגלות מה מתחולל בו ושם מכירה את איציק, שגם אשתו וילדיו נרצחו, והם נהפכים לזוג. כשהאופטמן מגלה אותה הוא מורה לה להפוך לעוזרתו ואחר כך לפילגשו. כשהיא הרה לו, הוא מחליט לשלוח אותה ואת איציק לפלשתינה ומחליף את שמותיהם לאנה ולחיים, ובכך למעשה מציל אותם. יחד אתם שהו במלון גם רבקה ושלוימה, שאחרי מסע ייסורים מגיעים גם הם לפלשתינה. שני הזוגות מגדלים את ילדיהם ומחתנים שניים מהם זה לזה. אנה מעידה במשפטו של האופטמן אחרי המלחמה, ובכך מצילה את חייו. סיפורה של אנה, ושל הילד שילדה לקצין גסטפו וגידלה אותו עם בעלה, הוא סיפור מרתק שגם אם אין בו אמת היסטורית, הוא מתמצת סיפורים היסטוריים רבים אחרים.

שובו של סרן ג'ון אמט

אליזבת ספלר. מאנגלית: דורית בריל-פולק. הוצאת מודן, 388 עמודים, 88 שקלים

סרן ג'ון אמט שב לאנגליה ממלחמת העולם הראשונה פגוע בנפשו ולכן כשגופתו נמצאת ירויה, משוכנעים בני משפחתו שהוא התאבד. אחותו נפגשת עם לורנס ברטראם, שהיה חברו ללימודים ושירת אתו בצבא, כדי לנסות להבין מה גרם לכך. ברטראם בודק את העניין ומגלה שאמט היה מעורב במלחמה בפרשייה נוראה: הוא עמד בראש פלוגה שהצטוותה לירות בהארי הארט, קצין שנאשם בעריקה. בד בבד עם הגילוי הזה, מצטברים עוד גילויים, ובהם העובדה שכל מי שהיה מעורב בהוצאה להורג של הארט, נהרג: אחד בתאונת רכבת, אחד בטביעה ואחרים בירייה שמרטשת את פרצופם, בדומה לאופן שבו נהרג הארט. מי רוצח אותם ולמה? ברטראם יוצא עם ידידו כדי לגלות את התשובות לשאלות ולהרגיע את נפשו הפגועה. אליזבת ספלר כתבה ספר מרגש על הדור של משוררי אנגליה וסופריה שאבד במלחמת העולם הראשונה - חלקם בגופם וחלקם בנפשם, על השינויים שחלו בחברה האנגלית כתוצאה מהמלחמה ההיא והיא מעלה את הפרשה הכאובה של אנשים שהוצאו להורג בשדה הקרב בידי מפקדיהם שלהם. זהו לא רק ספר אנושי מאוד, אלא גם מחווה ספרותית נפלאה.

צרות בגן עדן

יגאל צור. כנרת, זמורה-ביתן, 206 עמודים, 89 שקלים

דותן נאור, בוגר יחידת המסתערבים ששירת בשב"כ, שוחרר מהשירות בנסיבות בעייתיות ופתח סוכנות לאיתור תיירים ישראלים נעדרים. אביה של סיגל ברדון פונה אליו כדי שיאתר את בתו, יפהפייה מבית טוב שנסעה לתאילנד וזה זמן מה לא יצרה קשר עם משפחתה. נאור יוצא לבנגקוק כדי לנסות לאתר אותה. אף שזו עיר ענקית, נדמה לו שחוטים נסתרים נטווים סביבו: נהג מונית שמחכה לו בכל אשר ילך, ושלל הישראלים שאותם הוא פוגש, מימי שירותו הצבאי וגם מכמה ימים אחרים, שהמשותף לכולם שהם אנשי שוליים ולפעמים ממש גנגסטרים, וכולם נאלמים דום ברגע שהם שומעים את שמה של ברדון. יגאל צור כתב ספר מתח שחושף את הגיהנום ששמו בנגקוק, על מאורות הסמים שלה, על הזנות המגוונת הפועלת בה, על הישראלים החיים בה ומתפרנסים מהברחת סמים ומעסקי המין, ועל התרמילאים המוכנים לטבול בסחי עד צוואר בדרך לאיזו חוויה מטהרת. גיבור הספר הוא גיבור אמריקאי דובר עברית: הוא גבר מסוקס ששותה ויסקי לארוחת בוקר וממשיך למטרה הבאה בטרם ישוב למולדתו. אף שהספר כתוב היטב, אם היה לקורא חשק כלשהו לנסוע אי פעם לבנגקוק, אין ספק שהספר ימחה לו כל זכר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ