אמנון ז'קונט

אחד מחברי המערכת הבכירים ביומון הגדול "ידיעות היום", שאת שמו ע. ביקשה שלא לחשוף אך הסכימה שנקרא לו ברוח הזמן א., התגנב השבוע אל משכנה ובידו כמה עמודי נייר מודפסים בצפיפות והדליק את מוחה של ע. כשפתח ואמר: "כל מה שייאמר כאן צריך להישמר בסוד".

"כמובן", השיבה ע., שכמעט כל אחד מלקוחותיה פותח את שיחתו עמה באמירה הזאת.

"ובכן, על דליפת הכור ביפאן שמעת בוודאי. לקראת גיליון הפסח הקרוב שלחנו כתב בכיר להביא סיפור אנושי מרגש ובלעדי מפוקושימה. הוא חזר ואכן הביא אתו סיפור כובש לב".

"טוב מאוד", העירה ע., "נמאס כבר לקרוא את הדיווחים היבשים על מצבה של ליבת הכור".

"כאן הבעיה", אמר א., "הסיפור מצוין, אבל איכשהו הוא לא מתיישב עם המציאות, וכמה פרטים בו נשמעים בדיוניים. רצינו לבקש שאת, כמומחית לחומרים בדיוניים, תקראי אותו ותחווי את דעתך".

ע. מיד שקעה בקריאה. הכתב ליווה צוות הצלה אמריקאי שבמכשירי האיכון שלו נקלט איתות מורס קלוש מתוך אזור הסמוך לכור. אותות המורס אמנם לא הצטרפו למלים אך לא פסקו לאורך כל שעות היממה. האם ייתכן שמישהו שם לכוד בין החורבות? הצוות מפליג אל האתר הנגוע, והכתב מציג את חבריו למסע ומתמקד במפקד הצוות, רב סרן בצי היפאני שאשתו ובנותיו לא נמצאו מאז רעידת האדמה וכנראה נספו. הוא מתאר תחושת האשם של המפקד על כך שלא היה אתן בבית ומזהה גם מערכת יחסים המתפתחת בין המפקד ובין מתנדבת מאוסטרליה, שהמראות הקשים גורמים לה להתמכר לאלכוהול.

ברגע שהצוות מתקרב אל הכור הפגוע, הכתב מתאר בחיות את הרעמים שנשמעים מתחת למעטה הבטון. חברי הצוות, והוא עמם, מתקרבים אל תחנת מחקר קטנה, הסמוכה למבנה הכור. בתחנה שהו בעת הצונאמי כמה מדענים וטכנאים, שעסקו במעקב אחר תנועת לווייתנים באוקיינוס השקט. הצוות מוצא את גופותיהם.

מיהו המאותת האלמוני? שואל הכתב בדרמטיות. התשובה באה מפיו של המפקד, המגלה בחדר הקשר על מפתח המורס מסגרת של אחד החלונות שנעקרו. כשהיא מיטלטלת עם הרוח, היא מניעה את הידית ושולחת לאוויר את האותות שהצוות קלט.

"כתבה יפה", אמרה ע. "למה אתם חושבים שהיא בעייתית?"

"משום שמומחה לפיסיקה גרעינית אמר לנו שריאקציה אטומית לא יוצרת רעמים. לכן עלה בדעתנו שאם חלק מן הפרטים לא נכונים, ייתכן שהכתבה כולה היא פרי הדמיון".

"ובכן", ע. פתחה, "אני לא יכולה לדעת אם הפרטים נכונים או לא, אבל אני משוכנעת שהסיפור אינו פרי הדמיון".

חיוך של רווחה פשט על פניו של א. "אבל", ע. זקרה אצבע מזהירה, "הוא גנוב".

"קראת אותו בעיתון אחר?" נחרד א.

"בספר", ע. קמה אל מדפי הספרים. "והוא גם נהפך לסרט".

מהו הספר?

פתרונות לחידה אפשר לשלוח למייל: sfarim@haaretz.co.il בין הפותרים נכונה יוגרלו שלושה ספרים. לזוכים תימסר הודעה

פתרון חידה מספר 124:

הספר שהזכירה ע. הוא "נשים קטנות" מאת לואיזה מיי אלקוט. בין הפותרים נכונה עלו בגורל: תמימה אידלסון, מיכל רגב, חיים ניסני

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ