חמש שאלות לאבי ציטרשפילר | כוחנו עלה

הם משככים כאבים, מרגיעים עצבים, עוזרים בדיאטה, והרשימה כמעט בלתי נגמרת. ספר חדש סוקר את המנעד הרחב של צמחי המרפא, בטבע ובגידול ביתי, ואת התועלת שאפשר להפיק מהם

נועה לימונה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועה לימונה

אם נחתכתם במטבח כשהכנתם תבשיל עם כורכום, אל דאגה: תוכלו לתבל בו גם את הפצע ולזרז בכך את הגלדתו. בתה לימונית תוכלו להיעזר להרגעת העצבים, הרחה של שמן לבנדר תגביר את הולכת הסרוטונין ותשפר לכם את המצב רוח, ושמן הפיגם יאלחש כאבי גב ויטפל בדלקות. ספרו של אבי ציטרשפילר "סודות מן השדות" (מדיה 10) מסביר איך המטבח יכול להפוך לבית מרפא. הוא מפרט את סגולותיהם של הצמחים השונים, איך ללקט חלק מהם במסלולי הליכה מומלצים ולגדל אחרים בסביבה הביתית, ומה לערבב עם מה לצורך כפול: בשביל הטעם ובשביל הבריאות.

מה הקשר שלך לצמחי מרפא?

"אני חקלאי, אגרונום, הרבליסט ותבלינאי, ועוסק בעשור האחרון גם בתיירות חקלאית. זכיתי לגדול בבית שגידל תבלינים וצמחי מרפא כחלק מהפרנסה. אמי ואבי היו ניצולי שואה, שעסקו בהתחזקות דרך האדמה והיו חלוצי הענף בארץ. בית הורי היה תחנת מעבר לא רשמית של משרד החקלאות, והמטבח של אמא שלי אירח את החוקרים הראשונים של התחום. יש סיפור על אשת הנשיא בן צבי, שהגיעה למושב שלנו, בית לחם הגלילית, וכשהציגו אותה לאבי, היא כרעה ברך, נישקה את ידו והחלה לבכות. היא התרגשה מהמפגש עם היד שמעבדת את האדמה".

מה ההבדל בין צמח רגיל לצמח מרפא?

"צמחים רגילים מספקים לנו שומנים, פחמימות וחלבונים, אבל לצמחים יש גם חומרים שניוניים, ובמשך האבולוציה, כאשר הצמח נאבק ונאלץ לפתור בעיות, הוא מייצר לעצמו את חומרי המרפא שלו. צמחי מרפא הם אלה שאנחנו מצפים מהם לספק לנו את החומרים השניוניים. למשל ורסיניה, צמח שמשמש להרזיה. איך הוא משפיע על חילוף החומרים של בעלי החיים? כשצמחים הפכו מחשופי זרע לבעלי פירות ושחלות, הם שאפו לכוון את התיאבון של החיות בסביבתם ולקבוע מתי יאכלו אותם ומתי לא, כדי להגביר את הפצת זרעיהם. לפני הבשלת הפירות הנושאים את הזרעים הצמח מייצר חומרים שמעלים את רמת הסרוטונין של החיות, מה שגורם להם לאכול פחות ממנו בתקופה זו ולאכול ממנו יותר לאחר הבשלת הפירות. לכן את הוורסיניה קוטפים כמה שבועות לפני הבשלת הפרי".

יש בוודאי גם אמונות טפלות בנוגע לסגולות של צמחים.

"אחד המעגלים הראשונים שהצטרפו לשימוש בצמחים הוא המעגל הדתי, שנטה לייחס גם את המחלה וגם את הריפוי לרצון האל. במקרים שייחסו לדברים קדושה, קצרה משם הדרך למיסטיקה ולפולחן. צמח הפיגם, למשל, הקרוי כאן רודה, נחשב לצמח שמביא מזל. מיכלאנג'לו ודה וינצ'י היו מחזיקים אותו בכיס, כי האמינו שהוא חלק מכוח היצירה שלהם. ההסבר להתהוות האמונה הזאת פשוט. הצמח מכיל חומרים שמרחיקים כמעט את כל בעלי החיים, בעיקר נברנים ומפיצי מחלות, ולכן במקום שהיה בו רודה לא פגעה, למשל, מגפת הדבר".

למה אתה ממליץ בספר על צמחים מסוימים לליקוט בטבע ועל אחרים לגידול בבית?

"סביבת הליקוט היא סביבה מבורכת, גם משום שאפשר להפיק יותר מצמח שגדל בסביבתו הטבעית, שם הוא ממצה את הפוטנציאל שלו, וגם משום שהיא מקרבת אותנו לטבע. יש צמחים שהליקוט מסכן אותם, והם מוגנים, ולכן אני מסביר איך לגדלם בסביבה הביתית באופן שמחקה את הסביבה הטבעית. יש צמחים שהליקוט דווקא מחזק אותם, כמו הזעתר, שבארץ בעיקר האוכלוסיה הערבית מלקטת אותו - ועושה את זה בצורה מושלמת. לכן אני לא מסכים עם רשות הטבע והגנים שאסרה על ליקוטו, אבל מתוך התחשבות בתקנה, הכללתי אותו בין הצמחים לגידול בבית".

אפשר בכלל ללקט צמחים בתוך העיר?

"זה תלוי. מצד אחד, הסביבה האורבנית רוויה בצמחים. מצד שני, חלקם נמצאים בקרבת הכביש ומזדהמים. אבל יש אינסוף פינות וחצרות שאינן פונות לכביש, ואפשר ללקט מהן. יש צמחי מרפא מדהימים בעיר. בחיפה, למשל, בחניות הציבוריות יש צמח שנקרא ויתניה, והוא באיכות מצוינת. הצמח מייצר חומרים שהם דמויי הורמוני מתח, שמאזנים את היכולת של בלוטת יותרת הכליה לפעול תחת מתח. צריך לייבש את השורש שלו, לקצוץ ולהרתיח - 2 גרם ליום".

כתבות מומלצות

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ