שלושה ספרים בקצרה: זהות כפולה, דלישס ונאמנותו של החשוד X

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עלית קרפ

זהות כפולה רם אורן. הוצאת קשת, 319 עמ', 98 שקלים.

אלי ונועה בארי, זוג נשוי, חיים ללא אהבה: היא נישאה לו בגלל יופיו ומשום שהיתה בודדה, והוא נישא לה בגלל כספה. במלאת שנתיים לנישואיהם הם מרוחקים זה מזה ומעט החיבה ששררה ביניהם התפוגגה זה מכבר. על אף שהעסק של אלי נקלע שוב ושוב למשבר מסרבת נועה להלוות לו כסף, ובצר לו הוא מחליט לרצוח אותה. וגם עושה זאת. מכיוון שאינו רוצה לשבת בכלא כל חייו, הוא מתחזה לחולה נפש ובעזרתו של פסיכיאטר שמשתף עמו פעולה הוא מוכרז כבלתי כשיר לעמוד לדין. בחלוף שנתיים הוא משתחרר מבית החולים לחולי נפש שבו אושפז כדי לרשת את ממונה העצום של אשתו ולפתוח בחיים חדשים. מנהלת המחלקה שבה מאושפז בארי, עדנה פורת, היא פסיכיאטרית יפה ורווקה בת 38, שמנהלת רומן עם מנהל בית החולים דן בהט. כשהיא מנסה להיפרד ממנו כדי לפתוח בחיים חדשים עם גולן אלבז, חוקר המשטרה שחוקר את הרצח, הוא מתנכל לה והיא נאלצת לעזוב את בית החולים. ביחד מוכיחים אלבז ופורת מיהו בארי באמת. כמו שקורה תמיד אצל רם אורן, הנשים בעלילה מובילות את החד גדיא הזה אל סופו הטוב: הרשעים מקבלים את עונשם והנאהבים חיים ביחד באושר ובעושר.

דלישס ניקי פלגרינו. מאנגלית: מרים שפס. אריה ניר, 302 עמ', 89 שקלים.

מריה דומינקה היא הבת הבכורה במשפחת קרוזה מהכפר סאן-ג'ולי, שהוריה מפסיקים את לימודיה כדי שתעזור במלאכות הבית. היא מסייעת לאמה ועובדת בבית הקפה של פרנקו אנג'לי כדי לחסוך כסף ולברוח לרומא. כשהיא חוזרת משם אחרי שנה, וכרסה בין שיניה, מכריחים אותה הוריה להינשא לבן השכנה, והיא עוזבת אותו עם התינוקת לאחר שהוא מכה אותה. היא בורחת לאנגליה, מוצאת עבודה ונישאת לאלכס פוקס, שמטפל בה ובבתה קיארה באהבה. כשקיארה גדלה, היא הופכת לשפית מפורסמת ומחליטה לנסוע לאיטליה כדי להכיר את משפחתה שאיתה לא היה לה שום קשר ולהרהר בעתידה המקצועי. כאן מתחיל החלק הגרגרני של הספר שבמרכזו הניסיון לאושש את מעמדה של איטליה כארץ האוכל הטוב, היין המשובח והגברים החתיכים והחרמנים. קיארה כותבת ספר בישול חדש, איטלקי כמובן, מתאהבת בפאולו שלא ברור אם הוא אחיה או בן דודה, מגלה שהוא סתם נצלן, נפרדת ממנו, הופכת לכוכבת טלוויזיה ומתאהבת בג'ובני אנג'לי, בנו של בעל בית הקפה שבו עבדה אמה לפני שנות דור. אוהבי התבשילים הסמיכים ועתירי השום שאינם פוחדים מקלישאות ייהנו כהוגן.

נאמנותו של החשוד X קייגו היגשינו. מיפנית: עינת קופר. כנרת, זמורה-ביתן, 287 עמ', 89 שקלים

יאסוקו הנאוקה ובתה מיסאטו רוצחות את שינג'י טומיקאשי, בעלה לשעבר של הנאוקה, לאחר שהוא מתנכל להן. שכנן, אישיגמי, מורה למתמטיקה, שומע את הרעשים ובא לבדוק מה קורה. הוא מציע להסתיר את הגופה ולעזור להן להיפטר מהראיות הקושרות אותן לרצח. הן נענות לו והוא מצליח להיפטר מהגופה באופן מושלם כל כך שרק חברו מימי הלימודים, יואגווה, פיסיקאי מחונן, מצליח לגלות מה באמת קרה ומה עשה אישיגמי כדי להציל את מי שבה התאהב בסתר, וגם כשלא ידעה כלל וכלל על רגשותיו כלפיה הביאה לחייו אור ומשמעות. זה ספר מקסים שיש בו מחוות אינספור ליצירות מערביות, וביניהן גם לסרטו של היצ'קוק "החבל", ל"חטא ועונשו" של דוסטוייבסקי ואולי יותר מכולם לספרות האקזיסטנציאליסטית. אלא שאם האקזיסטנציאליזם עוסק בקיומם של החיים כשהוא מעמת אותם עם משמעותם, הרי שקייגו היגשינו עוסק באהבה האקזיסטנציאלית, זו הקיימת ללא הסבר, ללא משמעות וללא סיבה אמיתית. הבחירה באהבה כזאת, שגיבורה הוא סמוראי יפאני שמוכן לעשות הכל למענה ובעיקר להקריב את חייו, הופכת את הספר הזה ליצירה מרגשת שמזמן לא קראתי כמותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ