שרית חדד - "20" | גבולות הממלכה

בתוך האלבום הארוך מדי של שרית חדד מסתתר אלבום קצת יותר קצר והרבה יותר מוצלח

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בן שלו
בן שלו

האלבום החדש של שרית חדד מביא אתו חדשות טובות וחדשות רעות. נתחיל דווקא ברעות. הן מסתכמות בציון עובדה יבשה: באלבום הזה יש 20 שירים. או בעברית מדוברת: פאקינג עשרים שירים!

נכון שחדד לא הוציאה אלבום אולפן כבר שנתיים וההפסקה הזאת (שהיא קצרה בשביל זמרות אחרות אבל ארוכה מאוד בשביל נמלה עמלנית כמוה) איפשרה לה לצבור כמות נאה של חומרים. נכון גם שהכישלון המתמשך של הפופ המזרחי בייצור זמרות חדשות מחזק את המעמד (העליון ממילא) של חדד, שניצבת בודדה בפסגה כמעין המלכה האם בארץ שאין בה אפילו נסיכה אחת לרפואה. ונכון שזהו האלבום ה-20 של חדד ומתבקש לחגוג את המספר העגול והמדהים הזה בצורה גרנדיוזית. אבל צריך לחשוב גם על ההשלכות של הבחירה להוציא אלבום שכולל 20 שירים ונמשך 74 דקות.

קשה לחשוב על זמר ישראלי שמסוגל להיכנס להרפתקה כזאת ולצאת ממנה עם אלבום ששומר על רמה גבוהה לכל אורכו. חדד לא הצליחה. יש כמה וכמה שירים ב"20" שאינם יאים למידותיה וסגולותיה של זמרת נהדרת כמוה, והאלבום כולו עמוס מדי ונמשך לנצח. החן והבהירות שקורנים כמעט מכל משפט שחדד שרה מוכנסים כאן לתוך מסגרת ארכנית ומתישה, שההצדקה היחידה לקיומה היא מתמטית.

אבל - וזה אבל גדול מאוד - בתוך האלבום הארוך והלא אחיד הזה מסתתר אלבום טוב מאוד. צריך רק לדעת למצוא אותו. זה לא קשה. האלבום הזה מחזיק בערך 12 שירים, ופשוט מאוד להבדיל בינם לבין השירים שהם מטען עודף ומיותר. מאחר שחדד היא זמרת מצוינת, ומכיוון שיש לה נוכחות מקסימה, גם השירים הלא טובים באלבום לא באמת מזיקים. חלקם היו מרוויחים מביקור של משטרת הטעם הטוב, אחרים עשויים לא רע אבל נשמעים כמו ניסיון מלאכותי לייצר את מה שהולך היום בפופ המזרחי. שום דבר שמעליב את האינטליגנציה או מצדיק שימוש בשורש ז.ב.ל, אבל בתוך אלבום כל כך ארוך באמת שאין סבלנות לסתם שירים.

וזאת התלונה האחרונה שאתם עומדים לשמוע על "20", מפני שהאלבום הטוב שמסתתר בתוכו (נקרא לו "12", נניח) מחזיק בערך 40 דקות של מוסיקה שתענוג להקשיב לה. שירים שיש בהם גם קצב וגם נשמה, גם אסתטיקה וגם אינטליגנציה, והכל בקולה המובחר של חדד.

עמוד השדרה של האלבום הזה הוא קבוצת השירים שכתב, הלחין והפיק הנרי (או כפי שהוא מעדיף: Henree). יש שמונה שירים כאלה, וכמעט כולם טובים מאוד. הנרי כתב אותם מנקודת מבט של אשה בעלת נפש מורכבת, רגשות הומים ונטייה לדרמה, ויש תחושה שהוא ממש חי את ההוויה הכל כך לא זכרית הזאת.

"שירה של לילה", למשל, שמושר בעברית ובערבית, הוא ככל הנראה השיר הכי חושני שחדד שרה מעודה: "אלף כוכבים עיניך, זיכרוני בוער/ חולמת את שפתיך, גופך המתעורר/ רק בך רציתי, נערי שלי/ מגע גופך הוא החטא היחיד שלי". חדד שרה אותו בשילוב של רוך וכוח, ללא פאתוס וסימפוניית אנחות שהיו מאפיינים בוודאי ביצוע של ריטה לשיר כזה.

לא רק שירי אהבה לוהטת יש כאן אלא גם שירי פרידה מפוכחים ויפים ("מאחלת לך", "מה שלומך יקירי"), וגם שיר אחד של אשה לאשה, ולא במובן שאתם חושבים. "קומי וצאי" הוא שיר סולידריות, שהנמענת שלו היא אשה שחווה התעללות מסוג כלשהו מצד בעלה: "הוא לא בשבילך, אחותי כלה/ אל תתעצבי ואל תבכי/ ברגליים קלות, אחותי חבולה/ רוצי עכשיו, אל תחכי/ מארץ אוכלת, מארץ בוגדת/ קומי וסעי לך יונתי התמה/ קומי עכשיו אל עבר הדלת/ אל תחכי אפילו שנייה".

הנרי הלחין את השירים האלה כמו שצריך, בתנועה דו-כיוונית שמצד אחד שלה יש כובד טורקי שמחזיר את חדד לתחילת הדרך שלה, ומצד שני יש פופ סינתסייזרים מערבי שמנסה (ולרוב גם מצליח) למזג מינימליזם עם נפח רגשי. נכון אמנם שמבחינה מלודית הנרי לא ניפק הימנונים מפוארים (השיר "חולת אהבה", למשל, מחוויר בהשוואה לשיר נפלא באותו שם בדיוק שדקלה הוציאה לפני כשנה), אבל הוא צייד את חדד באסופה של שירים טובים, שעם עוד שלושה-ארבעה שירים חביבים בעלי תוכן יותר קליל, פרי עטם של כותבים אחרים, משלימים את האלבום החדש היפה שבתוך האלבום החדש הארוך של שרית חדד. *

שרית חדד - "20". אבי גואטה הפקות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ