הארץ

ספק רב אם קינג דייוויד, שלו מיוחסים מזמורי תהלים, חשב על שער הכניסה המנוח לנמל חיפה כאשר שורר "שאו שערים ראשיכם ושאו פתחי עולם ויבוא מלך הכבוד" (תהלים, כ"ד). סביר להניח שהג'ינג'י מבית לחם היה מזיל ריר, לא פחות מכפי שעשה לפני אכיש מלך גת, לו קפץ בזמן אל הקרקס הצבעוני והסוער שהתקיים במתחם שער 5 בשנים הגועשות ההן, כשלא רק מלך אחד שעט דרכו אלא שעטנז אלילי של מלכים ומלכות בעיסוקים שונים ובמלבושים מגוונים.

הרבה עבר על המקום: ימים יפים ורבי הוד לצד ימים אפלים, כיום בריחתם של ערביי חיפה וגירושם ממנה; וגם סתם ימי חול שגרתיים. השער, שנקרא על שמו של סר פרדריק פאלמר - מהנדס בריטי שהחל בבניית הנמל בשנות ה-20 של המאה הקודמת, עד חנוכתו הרשמית באוקטובר 1933 - שקק חיים כמה עשורים, עד שנסגר לפני כעשר שנים: אווירתו הססגונית פסה מן העולם ורק העגורנים, המחסנים, יתדות האבן, המליחות והרצינות הקודרת של הרציפים, שהיו שם תמיד, נותרו בו.

במשך עשרות שנים פקדו את המקום מאות אלפי מהגרים, פליטים, עקורים, נוסעים סמויים, נוסעים גלויים, סוחרים, צדיקים, רשעים, פושטי נבלות, ימאים ישראלים, מלחים זרים, פיראטים בפוטנציה, יצאניות של כוכים עגמומיים, מארחות בברים של המאחרים בנשף, מוכסים, מבריחים מקצועיים וחובבים, חלקם ימאים.

קברניטים זרים רבים עברו בשער, וביניהם גם קפטן אנסלדו שעליו כתב נתן אלתרמן את "שיר תשובה לרב חובל איטלקי". הדברים המתוארים בשיר התרחשו אמנם בחוף נהריה, אבל השורות "הן ראית כיצד מספינות על החוף/ הם נושאים את עמם עלי שכם", התנגנו בי פעם כשהייתי עובר סמוך למקום. אבל היום כבר לא.

גם דמויות פחות הרואיות היו חלק מהנוף: מלחים, שביקשו לעשות השלמת הכנסה כדי להפוך ביום מן הימים לעכברי יבשה, היו עולים בכבש האונייה ויורדים בו. בעלותם היו רזים ומכווצים וברדתם הפכו עבים, לאחר שלבשו שלל פרטי לבוש מוברחים: מכנסיים, חולצות ושאר ירקות, בעיקר ג'ינסים, שהיו להיט גדול ומבוקש בעבור קליינטים מכל רחבי הארץ שהתגודדו סביב הדוכנים הרבים שבעיר התחתית של חיפה. הימאים הישראלים, כמו גם דברים רבים אחרים, נעלמו מזמן מהנוף.

את התסיסה ירשו משרדים שדופים, חנויות טאבו, שני ברים, תחנת מוניות "הניצחון", שראתה ימים יפים יותר, כמו גם שרידי דוכנים המתקיימים על אש קטנה מאוד. שער 5, שעמד במוקד שביתת הימאים בתחילת שנות ה-50, כבר אינו עונה. אמנם אוניות באות ויוצאות וסחורות עוברות לסוחר, אבל זה לא זה.

את מקומם של אותם גיבורים ירשו אחרים. אחד מהם, רב חובל פולני ושיכור למחצה, הציע יום אחד לנוכחים הוותיקים באחד הברים לקחתם באונייתו לכף התקווה הטובה. הם קפצו על המציאה והבטיחו להגיע בהמוניהם לקראת ההפלגה הצפויה, לא לפני שיניחו בצד את זיכרונותיהם שלהם.

ספרו של אבשלום קווה, "הים הזקוף", ראה אור בהוצאת עם עובד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ