שלושה ספרים בקצרה: ניסוי ותהייה, נערה מרדנית ופרפרי לילה

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עלית קרפ

ניסוי ותהייה

רן זילבר. גוונים, 143 עמודים, 68 שקלים

אוסף הסיפורים הקצרים של רן זילבר ממוקם בעיקר בירושלים: בקווי האוטובוסים ברחובות, בוופל הבלגי של באבט ועוד. גיבוריו, חלקם טיפוסים ביזאריים, כמו המטיפים באוטובוסים (בסיפור "דוד ריקודים") או מאושפזי המחלקות הפסיכיאטריות ומטפליהם (בסיפור "סלע וגרגר"), וחלקם שבורי לב מכל מיני סוגים: כזה הוא הילד בסיפור "מותר", שמאמץ כלב שחור למרות התנגדות הוריו, או סמדר גיבורת הסיפור "סמדר", שמפנטזת על יחסים עם בחור דמיוני. זילבר שולח ידו גם בעתידנות, למשל בסיפור "איש המחר", שהספרים שאותם מחבר הגיבור שלו מנבאים במדויק התרחשויות עתידיות, או "הקטלוג", שעוסק בזוג שמנסה להביא לעולם ילד מהונדס גנטית אלא שתקציבם אינו מאפשר להם להשתיל בו את כל התכונות שהם חושקים בהן. הבעיה אינה בבחירת הנושאים, אלא בתוכן שיוצק בהם המחבר, שאינו מתגבש לכלל סיפור קצר: כתיבתו של זילבר משתמשת בעלילה כדי להדגים את רעיונותיו, ולכן היא דידקטית, ואין בה את התנופה ואת התמציתיות העלילתיות ההכרחיות לסיפור כזה. חבל שמי שקיבל את האוסף הזה מיהר לפרסמו במקום להעיר את תשומת לבו של המחבר לחולשות הללו.

נערה מרדנית

רו פרימן. מאנגלית: חמוטל ילין. מטר, 398 עמודים, 88 שקלים

לטה היא הילדה המשרתת הגדלה בביתה של משפחת ויתנגי בסרי לנקה: יש אומרים שהגיעה ממנזר ויש אומרים שהיא בתו הלא חוקית של אבי המשפחה. כך או כך, ההבדל המעמדי בינה לתרה, בת המשפחה, נשמר בקפדנות. כשאם המשפחה מסרבת לבקשתה לקנות לעצמה זוג סנדלים, היא מפתחת מערכת יחסים עם אג'ית, שמיועד לשאת את תרה, והרה כתוצאה מיחסיהם. היא נשלחת למנזר, יולדת את בתה, שנלקחת ממנה, ואחרי כמה שנים, כשתרה נישאת לגהאן, שהיה אהוב לבה של לטה, היא שבה כמשרתת לביתם ומגדלת את בנותיהם. היא הרה פעם שנייה לגבר לבן ומפילה את העובר, ובפעם השלישית שהיא הרה, והפעם לגהאן, מחליטה לשמור את הילד ומספרת הכול למשפחת ויתנגי, על בגידותיהם ההדדיות והעוולות שגרמו לה. כשאבי המשפחה מגלה לה מה מוצאה, מתברר שאמה סבלה גם היא מטרגדיה שבגללה השאירה אותה במנזר. "נערה מרדנית" הוא לא רק טרגדיה, אלא גם כתב אשמה חריף נגד החברה בסרי לנקה: הבדלי המעמדות החורצים גורלו של אדם, היחס לנשים והניצול שמנצלים אותה אנשי המערב במין ערבוביה נוראה המטילה קארמה אפלה על תושביו של האי.

פרפרי לילה

קארל מנדרס. מאנגלית: עופר שור. כנרת, זמורה-ביתן, 271 עמודים, 89 שקלים

קורנליוס ון-בריל היה איש עסקים הולנדי בעת שנשלח על ידי מנהל החשבונות של החברה שבבעלותו להתרשם ממה שהתחולל במחנות הריכוז בפולין בסוף מלחמת העולם השנייה. אחרי שהוא רואה את הזוועה, הוא נתפס ונכלא, נשלח למינסק, מצטרף ללהקת מוסיקאי ג'אז, מתוודע לחיבתו של שליט ברית המועצות לז'אנר הזה, נשלח למוסקווה ומשם, לאחר שחינו סר, הוא נשלח ללא משפט לגולאג ל-10 שנים. הוא חוטב עצים וישן בחוץ בקור הסיבירי המקפיא ואחר כך עובד בבית החרושת לצבעים, עד שבריאותו מתחסלת כליל. כשהוא יוצא משם, הוא נשאר לגור במושבה צמודה לגולאג מכיוון שאינו מוצא כוח לשוב להולנד. בינתיים, בהולנד, גדל בנו אצל אחותו וחי חיים רגילים למדי: נפגש עם חברים, הולך לבית הספר, מלעיט את עצמו במטעמים ומפתח כשרון ריצה יוצא דופן. כישרונו זה מביא אותו לספרטקיאדה שמתקיימת במוסקווה כרץ מרתון. שם הוא מכיר את ראש להקת הג'אז שאביו ניגן בה, מצליח לאתר אותו ומשתמש בכישרונו הגדול כדי להציל את חייו. "פרפרי לילה" הוא רומן בעל רקע היסטורי שמנסה לעסוק גם ביחסי אב נעדר עם בנו וגם בטרגדיה של הגולאגים. התוצאה - בינונית למדי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ