אינני רוצה להיוולד

סיפור

צבי אייזנמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי אייזנמן

היא בהריון, אף-על-פי שכבר הגיעה לסוף תקופת פוריותה. היא עברה ייסורים נפשיים וגופניים, הרופאים נואשו ממנה, אך היא לא אמרה נואש. יום אחד פסק הרופא: "זהו, אין לנו שום אמצעים לעזור לך". אבל היא, משום מה, לא האמינה. משהו שינן בראשה: "אל תאמיני". הימים נהפכו לשבועות, השבועות לחודשים, והנה זה בא. בטנה מזדקרת והיא מראה אותה בגאווה לכולם. יהיה לה ילד!

והילד ישנו. היא מרגישה אותו מתקרב. הוא כבר ליד שערי לבה. היא משוחחת אתו לילה לילה. היא מלטפת את הבטן ומדברת אליה ומשוכנעת שהוא שומע אותה. והעיקר, הוא שלה. היא מקרבת את שפתיה הסדוקות מהתרגשות אל בטנה, ובלחש הנמוך ביותר, כאילו מישהו עלול לשמוע, אומרת: "בני, אין לך מושג כמה השפלות, כמה בדיקות, כמה דקירות, כמה תרופות בלעתי בגללך". הוא זע, והיא מרגישה את תנועותיו.

היא אומרת לו: "בני, כמה דוקרות לי השכמות, כמה אין להן סבלנות לחכות כדי לחבק אותך בזרועותי, לקרב את שפתי לשפתיך הקטנטנות. את כוס המרורים שלי בציפייה לבואך שתיתי עד תום. בוא כבר! שפתי רוטטות מתשוקה לנשק אותך. אני אורגת סולם כדי שתוכל להגיע אלי במהרה".

אבל הוא עונה: "אמי, אני נאלץ לסרב לך. אל תנסי להשפיע. אל תדחפי, אל תאלצי אותי להיפרד ממך. בשום מקום בעולם לא יהיה לי יותר טוב מאשר בבועת האהבה שלך".

היא בוכה והדמעות זולגות על לחייה. אבל בלי קול. והוא ממשיך: "אמי, אני יודע שיהיה לך קשה לשמוע את מה שבפי הלא מעוצב עדיין, אבל אני חייב לומר לך: אינני רוצה להיוולד! אני רוצה להישאר ברחמך. טוב לי פה. חם לי פה. הלחות מגינה עלי מקיפוח. הביטי סביבך! ראי מה קורה בחוץ. אינני מוכן לצאת אל חוץ כזה, שבו רוגשת סופה שאין יודע מאין באה. אינני רוצה להיות שותף לכל הפורענות שעל פני האדמה. איני חפץ לקחת חלק בחורבן העולם. האם את מבינה?

"את אומרת לי שבחוץ מסתובבים בני אדם? באחד הימים יקומו בני אדם אלה איש על אחיו להורגו. ערים וכפרים יחריבו בידם. עמים יירדו לטמיון. הטבע יתרום את חלקו לחורבן. אגמים וימים יקפצו למעלה מעריסתם, כאילו מישהו נשכם, ובנופלם חזרה ייהפכו לבוץ טובעני. הרי הגעש בכל פינות העולם ייעורו ויקיאו את הלבה הרותחת בתהומות. בבטן האדמה רותחת הלבה, כועסת ומחכה. היא תזרום ותרד ממרומי ההרים, דוהרת ומכסה כל מה שעומד בדרכה. בהתקררה ייהפכו הכל למאובנים. האנשים יהיו לפסלי כאב שפניהם המעוותים מביעים זעם, תדהמה וחוסר אונים. העצים יתאבנו אף הם, ורק אלה שהספיקו לרדת למחתרת, להעמיק מטה עד תחתיות העולם, יצילו את קיומם.

"הוי אמי, אם את רוצה בטובתי אל תפריעי לי. תני לי להישאר בבועת האהבה שלי!"

הילד מתעקש. במעט הכוחות שצבר הוא נצמד לבועה. אך הוא חש שהדבר בלתי אפשרי. הוא מפסיד ואמו מנצחת. לבסוף הוא יוצא לאוויר העולם. האחות המיילדת תופסת את רגליו בידיה ומניחה לראשו לצנוח מטה. הוא מרגיש מרומה ומשמיע קול זעקה. הקול גדול כל כך, שספי העולם מתרופפים.

***

צבי אייזנמן נולד בוורשה ב-1920 ועלה לארץ לאחר קום המדינה. הוא הצטרף לקבוצת המשוררים ביידיש "יונג ישראל" (ישראל הצעירה), וכל ימיו כתב ופירסם שירה ופרוזה ביידיש. באחרונה החל לכתוב גם בעברית, בין השאר את סיפורו הזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ