שלושה ספרים בקצרה: השיר העשירי, מול שמים ריקים ואבק שרפה

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עלית קרפ

השיר העשירי נעמי רגן. מאנגלית: עדה פלדור. כנרת, זמורה-ביתן, 367 עמ', 89 שקלים

אדם ואביגיל סמואלס, יהודים אורתודוקסים, חיים בפרוור יוקרתי בבוסטון ושמחים בחלקם: אחרי שנות עבודה ארוכות, הם עשירים, חברים מכובדים בקהילה ותורמים לצדקה. יש להם שלושה ילדים שגם הם נהנים מכל השפע הזה, אלא שבוקר אחד פורצים למשרד של אדם סוכני אף-בי-איי ולוקחים אותו לחקירה. לטענתם, הוא השקיע כספים בקרן בריטית שתמכה בטרור. עולמו חרב עליו, הוא מגורש בבושת פנים מבית הכנסת, לקוחותיו עוזבים אותו בזה אחר זה וגם ידידיו מפנים לו עורף. אבל דומה שאת הכאב הנורא מכל מסבה לו בתו הצעירה קיילה, סטודנטית למשפטים בהרווארד, שלאחר שארוסה המיוחס מבטל את אירוסיו איתה בעקבות האירועים, נוסעת לישראל ומצטרפת לקבוצה שעוסקת בחפירות ארכיאולוגיות במדבר יהודה ומתקבצת סביב הרב נתן, שמטיף לחיי פשטות וטוהר. נעמי רגן כותבת עלילות קולחות אבל פשטניות להכאיב. העולם שממנו באה משפחת סמואלס הוא עולם שכולו חומר, ועטיפת הדתיות שלו דקה עד מאוד; העולם שאליו מצטרפת קיילה הוא עולם רוחני להפליא. רגן מעמתת את שני העולמות הללו עד שהרוח כמעט שגוברת על החומר.

מול שמים ריקים עירית דנקנר-קאופמן. מטר, 280 עמ', 88 שקלים

עת השתחררתי מבית המשוגעים שמכיל הספר הזה, חשתי הקלה גדולה. אוריאלה היא אשה משוגעת: כשהיא נוסעת עם בעלה לאיטליה, היא גוררת מזוודה מלאה בחומרי ניקוי שאתם היא מקרצפת כל חדר שאליו היא נכנסת, משתתפת בארוחת ערב שבמהלכה מחזיקות שתי נשים באיבר מינו של בעלה, וילדה דוהרת על מטאטא וצורחת שהיא צריכה לעשות קקי. זה לא הכל: בעלה, שמנהל מחלקה גינקולוגית, מארגן לה פגישות אצל פסיכיאטרית כדי שתרשום לה תרופות הרגעה, אבל אז מתברר שהם מנהלים רומן. מדי יום שלישי היא פוגשת את חבריה מהמוסד שבו גדלה, שמאושפזים בבית חולים לחולי נפש, והם נותנים לה עצות ומחזקים אותן בכדורים. וכשהיא מעיפה את בעלה מהבית ומצטרפת לקבוצת נשים, הן מלמדות אותה כיצד לתפוס גבר חדש ומנסות להתלבש על הגרוש שלה. ההיו הדברים הללו הזיות של הגיבורה או שהם בדיון ספרותי ריאליסטי? לעירית דנקנר-קאופמן פתרונים. אם בתחילה סבור הקורא שהגיבורה היא סתם מופרעת, היא מוכיחה בהתנהלותה שהיא אמנם משוגעת רבגונית, אך אין בה - או בעלילה - התפתחות אמיתית.

אבק שרפה הרלן קובן. מאנגלית: ירון פריד. ידיעות אחרונות, ספרי חמד. 319 עמ', 98 שקלים

החדשות הטובות הן שסוכנות מ"ב - מיירון בוליטר - נמכרה לחברה גדולה שמיזגה אותה עם חברות אחרות שברשותה, ובכך אולי באה לקיצה קריירת ייצוג השחקנים והספורטאים של עורך הדין, בוגר הרווארד והבלש לעת מצוא, מיירון בוליטר. איך ימשיכו הקוראים את חייהם ללא אספרנזה, שותפתו של בוליטר, שנקראה במהלך קריירת ההתאבקות שלה פוקהונטס הקטנה, אחרי שוויתרה על חלקה במשרד על מנת לטפל בהקטור בנה? ואיך יסתדרו ללא סינדי הגדולה, מזכירתו רבת התושיה, המסתובבת ברחבי ניו-ג'רזי בתחפושת באטגירל שאותה היא נושאת בגאון על גופה המתנשא לגובה 1.96 מ' ומספר רב של קילוגרמים? אז מה השמחה, שואלים הקוראים? אולי עכשיו יתפנה הרלן קובן לכתוב רומן אמיתי, עם כל הכבוד לספרי מתח, כזה שנראה שהוא מתכנן לכתוב כבר זמן רב. דמויות בשרניות, עלילה, התפתחויות וכיו"ב - משימות שכתיבתו כבר מזמן בשלה אליהן. עד אז אפשר לקרוא את "אבק שרפה" כדי לגלות מדוע שמה סוז טי, כוכבת טניס לשעבר, קץ לחייה כשהיא בחודש השמיני להריונה, לאן נעלם אחיו הקטן של מיירון ומה יעלה בגורלה של גיסתו המכורה לסמים קשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ