חמש שאלות ליוסף שנקר | צירי לידה

רפואת הנשים בישראל עברה שינויים עצומים, כולל פיתוח של טיפולי פוריות חדשניים וירידה בתמותת יולדות ותינוקות. ספר חדש מתאר את ההיסטוריה של התחום ואת התפתחותו, לא מעט בזכות החיבור בין מחקר רפואי לקידום זכויות סוציאליות

ורד לי - צרובה
ורד לי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ורד לי - צרובה
ורד לי

טיפול רפואי, מאמין הפרופ' יוסף שנקר, צריך להיות שוויוני לכל אדם. כך, לפני שנים, הגיעה אליו למחלקת נשים ויולדות בהדסה עין כרם בת דודתו של חומייני. "היא טופלה ועברה ניתוח בהצלחה ויכול להיות שהתינוק שנולד לה הוא כיום אדם שלא כל כך בעד קיומה של ישראל, אבל אין לדעת. צריכים להיות אופטימיים", צוחק שנקר, שניהל את המחלקה במשך 22 שנים וכיום הוא פרופסור מן המניין למיילדות וגינקולוגיה באוניברסיטה העברית. בספרו עב הכרס, "האישה - קידום בריאותה" (הוצאה עצמית), סוקר שנקר את הקריירה העשירה שלו לצד התפתחות הרפואה בארץ בכלל ורפואת נשים בפרט. הוא מתאר כיצד פותחו טכנולוגיות חדשניות לטיפולי פוריות ומציג את הקשר הישיר בין קידום בריאות הנשים בישראל לשיפור זכויותיהן. צריך לדאוג, הוא מדגיש, לא רק לתרופות אלא גם למצב סוציאלי ולזכויות יסוד.

הגעת לרפואה בגלל אביך הכירורג, שנפטר כשהיית ילד. מדוע בחרת דווקא ברפואת נשים?

"זה התחום הכי טוב בעיני ברפואה, כי אין תחושה טובה יותר מאשר ליצור חיים. אני עוסק גם בתחום הפוריות, כולל הפריות מבחנה, וזוכה בנוסף להיות עד ליצירת חיים מראשיתם. מבחינה מקצועית, אין התרגשות גדולה יותר מאשר להיות שותף ללידה, נוכח בה - ולראות איך יצור חי נולד".

מהם ההישגים המשמעותיים ביותר בתחום בריאות האשה בישראל?

"ראוי להזכיר שלושה. הראשון הוא צמצום תמותת היולדות. בשנים 1955-1960 עמדה תמותת האמהות בישראל על 22 מקרי מוות מתוך 100 אלף לידות. כיום ישראל היא מדינה ששיעור תמותת היולדות בה הוא הנמוך בעולם - ארבע פטירות לכל 100 אלף יולדות. הקמת טיפות חלב, מעקב רפואי אחר נשים בהריון ושירותי חדרי הלידה הם מהגורמים העיקריים להישג זה. השירותים שהזכרתי ביחד עם פיתוחן של יחידות פגים הביאו להישג השני: אנחנו משתייכים למדינות שבהן גם תמותת הילודים היא מהנמוכות בעולם. ההישג השלישי הוא בכך שישראל היא חלוצה בפיתוח שיטות להפריה חוץ גופית - ?ילדי מבחנה' ומגוון שיטות נוספות לטיפול באי-פוריות. בהדסה עין כרם נקבעה הצלחה עולמית כאשר הושג הריון באמצעות תרומת ביציות. פיתחנו גישה זו כדי לעזור לנשים עם כשל שחלתי להשיג הריון וללדת ילדים. כיום התגלית פותחת אפשרויות לשימור פוריות אצל נשים מבוגרות, כולל נשים בתקופת גיל המעבר".

האם בישראל לא איבדו פרופורציות בנוגע לטיפולי פוריות?

"כן, הטיפולים כאן הם לא בפרופורציות המקובלות בעולם - אולי אפשר לייחס את זה לצו האלוהי בתורה ?פרו ורבו ומלאו את הארץ'. אנחנו, לדוגמה, המדינה היחידה שמאפשרת לאשה או לזוג לקבל טיפול הפריה בחינם עד להבאת שני ילדים. אנחנו גם מאפשרים למתגרשים הנישאים מחדש - תופעה המתעצמת בישראל - להביא ילד באמצעות טיפולי פוריות על חשבון משלם המסים".

עד כמה השתנתה לאורך השנים מעורבותו של בן הזוג בתהליך ההריון והלידה?

"בעולם המודרני הולכת ובולטת יותר ויותר השתתפות הבעל בתהליך הזה. בישראל מעניין לראות את השינוי גם באוכלוסייה הדתית-חרדית ובאוכלוסייה המוסלמית, ובעיקר בדור הצעיר. לפני 30 שנה לא היית רואה גברים באים לחדרי הלידה. כיום הם שותפים גם בבדיקות שהאשה עושה במהלך ההריון, בידע, בתמיכה ובליווי בעת הלידה, וגם בבעיות שקשורות לגידול הילדים".

כאיש מקצוע עתיר ניסיון, ועל רקע מחאת הרופאים המתמשכת, איזה ציון היית נותן לרפואה הציבורית בישראל?

"אנחנו בין המובילים בעולם באיכות הרפואה הציבורית. בתחום שלי התפתחה אופנה ללכת לרפואה פרטית, אבל היא מיותרת. במסגרת הפרטית נעשות, למשל, הרבה בדיקות מיותרות - בדיקות אולטרסאונד שלא נחוצות, בדיקות גנטיות רחבות טווח ובדיקות מי שפיר בלי הוראה רפואית שבאמת מצדיקה זאת. היום אשה יכולה לעבור הריון בשלום וללדת ילד בריא במסגרת הרפואה הציבורית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ