"תמונות משני עולמות" מאת אמנון שמוש | חי בדו קיום

ההווה שייך למצליחנים צעירים, אבל כפי שמבהיר שמוש ב"תמונות משני העולמות", מי שסללו להם את הדרך לא בהכרח גמרו את הסוס

יעל נעמני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל נעמני

תמונות משני עולמות

אמנון שמוש. הוצאת מסדה, 167 עמ', 97 שקלים

מעניין מה חושב אמנון שמוש על הספרים שנכתבו בשנתיים-שלוש האחרונות על הקיבוץ. איך הגיב אחד ממייסדי קיבוץ מעיין-ברוך על "הביתה" ו"היינו העתיד", השונים זה מזה אך עצובים מאוד כל אחד בדרכו. האם הזדהה, כקיבוצניק וכסופר, עם מה שעוסק בו נתן שחם ב"לוח חלק", דרך גיבורו הקיבוצניק הצייר. מכיוון ששמוש, שהתעוור, כבר לא יכול לקרוא בעצמו, והוא גר בשפיץ של הגליל העליון, רחוק מכל ספרייה לעיוורים, לא בטוח שנחשף לספרים האלה. אך ממה שעולה מ"תמונות משני עולמות", בטוח היה מוצא בהם עניין.

ספרו החדש של שמוש הוא קובץ רשימות, ממואריות ברובן. העולם הראשון, שתופס את רוב העמודים, מוגדר כ"תמונות נושנות מחיי היחד" ונוגע להוויה הקיבוצית. סדר פסח, שירה בציבור, הקרנת סרטים, גיוסים, שגרת רועי הצאן - לא חסרות לו חוויות לחלוק בהן. אלה מלוות בהרהורים על האופן שטבע האדם הכריע בו את הניסיון החברתי ששמוש היה שותף לו - הוא מסרב להשתמש במושג כישלון. שמוש העיוור פקוח עיניים - מצד אחד מתרפק לא מעט על העבר וכואב את גורלה המופרט של התנועה שהיה ועדיין הוא חלק ממנה, מצד שני מתוודה על כך שהחברים בקיבוץ "מרביתם לא ביקרו בביתך ומעולם לא ביקרת בביתם... אני חבר הקיבוץ, אבל חברי האמיתיים, מרביתם מחוצה לו".

העולם השני נקרא "תמונות ישנות נושנות מילדות נשכחת", ובו חוזר שמוש אל ילדותו בחאלב ואל גלגוליה של משפחתו. הוא מסדר את החומרים בתוך מסגרת ששאולה מהחומש המקראי: בראשית, שמות וכו'. יש גם חלק שלישי לספר, קצרצר, תחת השם הנייטרלי "תוספות". הוא מעין המשך לחומש הילדות: עלייתו של שמוש לארץ והסתגלותו לתל אביב, ועוד רשימה זרה מעט בתוכנה - על רקע יום הנישואים ה-60 של שמוש ואשתו - ובה הוא בוחן את המקום הדומיננטי של נשים בחייו.

ניכר ש"תמונות משני עולמות" לא עבר עריכה - הרשימות לא אחידות באיכותן, חלקן ארוכות מדי, ויש פרטים שחוזרים על עצמם במרחק של עמודים ספורים. ניכר גם שלא עבר הגהה יסודית: אותיות חסרות, אותיות משתכלות, רווחים מיותרים. אבל עם כל המגרעות, יש בו כמה וכמה תמונות שכובשות את הלב: תרומת הקיבוץ לעברית המדוברת, הוויתור של שמוש על לימודים אקדמיים מתקדמים בגלל צו התנועה, התהוותה של הקריירה הספרותית שלו בתוך אותה תנועה שלא תמיד חיה בשלום עם האספירציות האמנותיות של חבריה. יש בו סיפור מתוק להפליא על טבלת היופי שהגה שמוש הילד, כשעוד נקרא אדמון, ובה דירג את נשות הקהילה היהודית בחאלב על פי מראן. גם קורות משפחת שמוש, שהתפזרה בעולם, מסקרנים מאוד, והסיפור על הפגישות השנתיות בהרי לבנון בין הפלג החאלבי לפלג האלכסנדרוני של המשפחה פשוט מעורר קנאה. זה המזרח התיכון כפי שרוב הישראלים לא מכירים.

שני העולמות שפורש כאן שמוש מראים עד כמה דמותו יוצאת דופן. מזרחי שדבק בתנועה שרוב חבריה באו מאירופה. עברי חדש שסירב למחוק את העבר הגלותי ונשאר מחובר לתרבות שצמח בה, לא ויתר על תרומתה לזהותו ויותר מכך ליצירתו - ספרו הידוע ביותר היה ונשאר "מישל עזרא ספרא ובניו", על קורותיה של משפחה יהודית-חאלבית. סופר שהתעקש לחיות בפריפריה, רחוק ממוקדי הכוח התרבותיים.

כיום הוא כבר חצה את גיל 80 ושייך למגזר שהחברה הישראלית מעדיפה להתעלם ממנו. הזקנים האלה, שייקחו תרופות וישתקו. אבל שמוש לא רוצה לשתוק. הוא מתקשה לכתוב פרוזה, אבל לא יכול שלא לכתוב, והוא ממשיך להוציא ספרים. בגלל שהוא סופר בעל שם, הוא יכול להקים לתחייה, לפחות על הנייר, הוצאה שכבר מזמן לא קיימת (מסדה), ולגייס חברים אמנים שיוסיפו איורים (בספרו הקודם, "גלויות מעולם האמת", זה היה מנשה קדישמן. הפעם זה חיים מאור). הילדים הם העתיד, ההווה שייך למצליחנים צעירים, אבל כפי שמבהיר שמוש ב"תמונות משני העולמות", מי שסללו להם את הדרך לא בהכרח גמרו את הסוס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ