עליזה ציגלר

"מכאן אני ממשיך", ספרו של ג'ונתן טרופר (זמורה-ביתן, מאנגלית: נדב דרור), היה כיף גדול, אני מודה. מזמן לא צחקתי ככה מאירועים כל כך כואבים (אבא מת, האשה בגדה עם הבוס, אין עבודה בגלל הבוס... וזה לא הכל). סיפורה של משפחה יהודית-אמריקאית לא-מתפקדת (כמובן) שיושבת שבעה על האב מסופר בשנינות ובהומור, בכאב ובעצב גדול.

זה רומן פרוע, לעתים חסר כל רסן, שעוסק בכל הנושאים שמעניינים את כולנו - אהבה, סקס, נישואים, בגידה, מערכות היחסים בתוך המשפחה, אמא, אבא, אחים, אחות, חברי ילדות ומה שהשנים עושות להם. היו מי שטענו שכולם שם שנונים מדי, אבל טרופר מצליח בכתיבתו להמחיש להפליא לא רק את הצחוק הפרוע כי אם גם את הכאב העצום לנוכח הבגידה, את עוצמתם של זיכרונות ילדות ואת גודל הבדידות האנושית. וכל זה עובר בעברית בזכות התרגום המצוין של נדב דרור. בקרוב הסרט.

כספר מוחמץ בחרתי ב"משתה לאדם בודד", ששותפיו של דן דאור להוצאת הספרים חרגול - רעייתו גבי סילון וחברו יהונתן נדב - הוציאו יחד עם העורך, המשורר והחבר אלי הירש. זה מעשה שככל הנראה לא היה אפשר לעשותו בחייו של דאור (מחמת סוג של צניעות, אולי). השלושה הוציאו לאור קובץ יפהפה של תרגומים שלו לשירה משפות שונות, בעיקר מסינית אבל גם מצרפתית, אנגלית, גרמנית ועוד, וגם קצת שירים שהוא כתב בעצמו, והזכירו לכולנו, לכל אוהבי הספרות בכלל והשירה בפרט, את האיש הנפלא והמיוחד שהוא היה, את הידע העצום שלו ואת הכישרון הנדיר, כמתרגם שנע בין תרבויות ושפות, לקרב את הקוראים לעולמות אחרים.

למה הספר מוחמץ? מאותה סיבה שספרי שירה מתקשים להגיע אל קהל רחב, והוא שמחמיץ אותם. כי הספר של דאור, שיצא לאור בלעדיו, אחרי מותו, הוא מרתק, משעשע, מלמד ומרגש - כל מה שספרות טובה יכולה להיות.

עליזה ציגלר עורכת את סדרת "ליריקה" בהוצאת ידיעות ספרים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ