אורן נהרי | רציונלי, ולא במקרה

על "ההצגה הגדולה בתבל" ו"משפט פריס"

אורן נהרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן נהרי

זה לא שהשנה לא יצאו ספרי פרוזה טובים, זה אני. השנה לקיתי ברעלת פרוזה קלה, וזו הזדמנות טובה לכתוב על שני ספרי עיון מעולים - מתוך רבים - שיצאו השנה.

הספר הטוב של השנה, לטעמי, הוא "ההצגה הגדולה בתבל" מאת ריצ'רד דוקינס (דביר, מאנגלית: עמנואל לוטם). בתקופה שבה מדפי חנויות הספרים כורעים תחת נטל העידן החדש, טכניקות לסיוע עצמי, תקשור עם חייזרים, דתות ואמונות חדשות וישנות וכל השאר, מרענן - וגם מיוחד - לקרוא ספר שהוא כתב-הגנה, בלי למצמץ, על המדע, על - האם להעז ולומר זאת? - הרציונליות.

דוקינס, אחד האתאיסטים הידועים בעולם, מסביר באהבה, בתשומת לב, בכישרון טבעי, בגובה העיניים ובאופן אינטליגנטי את האבולוציה, את התפתחות המינים, את תורת דרווין ואת פיתוחיה. התיאוריה המותקפת והמושמצת זוכה כאן לכתב הגנה מרתק וכתוב נפלא.

הספר הראוי לתשומת לב נוספת ולקוראים נוספים בעיני הוא "משפט פריס" מאת רוס קינג (דביר, מאנגלית: יותם פלדמן ונעמי כרמל). קינג התמחה בכתיבת תולדותיהן של יצירות אמנות - הקפלה הסיסטינית (בספרו "מיכלאנג'לו ותקרת האפיפיור") והקתדרלה של פירנצה ("הכיפה של ברונלסקי"). הפעם הוא מתאר את העשור שבו צמח האימפרסיוניזם, העשור שהוביל לסלון המסורבים הנודע, השנים שבהן השתנו פני האמנות לנצח, מבלי שאיש כמעט הבין זאת (פרט אולי למבקר אמנות ותרבות צעיר ששמו אמיל זולא). קינג לוקח את הקוראים, תוך זריקה אגבית של אנקדוטות ועובדות מרתקות, אל הסלונים של קובעי הטעם, אל הקומונה האדומה, אל הפוליטיקה הגבוהה ואל תככי החברה, כמו אל הציירים הצעירים המעזים לצייר לא מציאות מדוקדקת אלא תחושות.

לטעמי, הספר אינו רק סיפור הניצחון של מאנה וחבריו, אלא גם סיפור נפילתו של הדור הקודם, שכלל ציירים חשובים, המעולים בדורם, יהירים, עשירים, מצליחים וטכנאים מוכשרים להפליא (ארנסט מסוניה, למשל). עשור לאחר מותם הם כבר היו לחלק מגל הגרוטאות הנשכח של האמנות.

אורן נהרי הוא עורך חדשות החוץ של ערוץ 1 ועורך המהדורה העברית של סדרת "משני עולם" בהוצאת מטר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ