"תאומות ושקרים" מאת אודרי ניפנגר | מינוס שתיים

לאחר הפרק הראשון והנוגע ללב, מידרדר "תאומות ושקרים", ספרה בשני של מחברת "אשתו של הנוסע בזמן", מדחי אל דחי עד לסוף הלא ייאמן

שפרה הורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שפרה הורן

תאומות ושקרים

אודרי ניפנגר. תירגמה מאנגלית: דנה אלעזר-הלוי. כנרת, זמורה-ביתן, 429 עמ', 89 שקלים.

5 מיליוני דולרים של מקדמה קיבלה אודרי ניפנגר תמורת כתיבת הספר הזה. על כן - ועל אף העובדה שספרה הקודם, רב המכר העולמי "אשתו של הנוסע בזמן", סבל מחולשות רבות - ניגשתי אל הספר החדש בציפייה מתוקה. הכיתוב על גב הספר הבטיח "רומן מטלטל על אהבה וזהות, על סודות וקשרים בין אחיות, ועל כוחם של החיים - אפילו לאחר המוות". גם תצלום העטיפה, צמה הקלועה משער ראשן של בנות-תאומות שגבן מופנה אלינו, נראה מסקרן ומבטיח.

אך לאחר הפרק הראשון והנוגע ללב, הפותח במשפט הדרמטי: "אלספת מתה בזמן שרוברט עמד מול מכונת משקאות והביט בתה ניתז אל כוס פלסטיק קטנה", מידרדר הספר מדחי אל דחי עד לסוף הלא ייאמן. כמו ב"אשתו של", גם הפעם אודרי ניפנגר עוסקת במוות ובאהבה ובכוחו של המוות להפריד בין אוהבים. אך במקום שבו נכשל אורפיאוס להחיות את אורידיקה שלו, מצליחה הסופרת במשיכת עט אחת להקים מתים מרבצם.

"תאומות ושקרים" הוא רומן גותי-מורבידי בעל מבנה בארוקי סבוך ומפותל, הגדוש בכשלים לוגיים שהופכים את הקריאה לטורדת מנוחה, ולאו דווקא בשל הרוחות המככבות בו. ניפנגר מתארת בקור ובאכזריות גיבורים אבודים ודוחים, פרידות טראומטיות, הולכת שולל, איבוד זהות, גנבת דעת, גנבת זרע וגנבת נשמות. כל זאת בעלילה מלודרמטית עטורת קיטש, אהבות ושנאות, מסכסכת בין חיים ובין מוות וגדושה ברוחות רפאים, בגידות, סודות, חילופי זהויות, תלישת נשמות וקימה לתחייה, ההופכים את הכתוב לבליל מופרך ומגוחך שאינו ניתן לעיכול.

עלילת הספר מתרחשת בלונדון של ימינו ומתחוללת סביב בית הקברות המפורסם הייגייט (Highgate) מהתקופה הוויקטוריאנית, בו קבורים מפורסמים רבים, בהם קרל מרקס וג'ורג' אליוט. שני דורות של תאומות זהות מככבות בספר: אידי ואחותה המנוחה אלספת, שהקשר ביניהן ניתק לפני כ-20 שנה, והתאומות ולנטינה וג'וליה בנות ה-20 המתגוררות בשיקגו, שהן בנותיה של אחת האחיות. התאומות מתבשרות כי דודתן האנגלייה אלספת נובלין, שאותה לא פגשו מעולם, מתה והורישה להן את דירתה בלונדון ובתנאי שיתגוררו בה במשך שנה ושהוריהן לא ייכנסו אליה. התאומות עוברות לגור בדירה הגובלת בבית הקברות הייגייט, ובמשך פרקים ארוכים הן סובבות בלונדון כתיירות לכל דבר ויחד אתן נגררים הקוראים התמימים. נדמה כי ניפנגר, שעברה להתגורר בעיר לשם כתיבת הספר, סירבה להרפות מהאינפורמציה שליקטה והתעקשה לשרבב אותה לכתובים, לצורך ושלא לצורך.

לאט מדי מתוודעות התאומות לדיירי הבניין. אחד מהם הוא רוברט, מאהבה הצעיר של הדודה המנוחה אלספת שעדיין מתאבל על לכתה, אך עד מהרה, ולמרות אבלו, הוא מתאהב באחיינית-הבת הבתולה ולנטינה, שהיא תאומת מראה לג'וליה (אבריה מסודרים בכיוון ההפוך וכך גם לבה - ועל כן היא חולנית). רוברט, המדריך בבית הקברות שעליו הוא כותב את עבודת הדוקטורט שלו, הופך במשך הספר לנקרופיל בעל כורחו. שכן נוסף הוא מרטין, מחבר תשבצים שננטש על ידי אשתו, והוא השתרבב כנראה לספר מבדיחה אחרת. דמותו, העגולה דווקא, מיותרת ואינה תורמת להתפתחות העלילה. לעיסה הלא-אפויה הזאת מצטרפת רוחה של אלספת, שבשל סיבה עלומה מסרבת לעזוב את ביתה, זוממת מזימות, מטרידה את התאומות ומתכתבת עם ולטינה ורוברט. כמו כן, מככבת חתולה לבנה שהתפגרה, קמה לתחייה ושוב נלקחה נשמתה. ועד שמגיעים לעיקר - לאחר דפים רבים - מבקשים הקוראים ההמומים את נפשם למות.

נקודת אור קטנה אפשר בכל זאת למצוא בספר הזה: גיבור נוסף, בית הקברות הלונדוני המפורסם הייגייט, שעליו ערכה ניפנגר תחקיר מפורט ואף הדריכה בו תיירים. תוצאות התחקיר מופיעות בספר באמצעות אנקדוטות עסיסיות על המתים הקבורים במקום. את הרווחים מהספר היא מבקשת לתרום לקרן בית הקברות, שהרי "למרבה הצער, בתי קברות עתיקים ומפוארים הם עסק יקר לתחזוקה". מעניין לדעת כמה תרמה היא מכספי המקדמה שקיבלה. לטובה אפשר לציין את התרגום הקולח של דנה אלעזר-הלוי, שעושה חסד לספר הבלתי ייאמן הזה.

Her Fearful Symmetry / Audrey Niffenegger

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ