"ברוקלין" מאת קולם טובין | מרגישה בבית

ב"ברוקלין" נתלה קולם טובין בשני אילנות גם יחד: כותב מנקודת מבט של נערה וחוזר אחורה בזמן, אל תקופה שרק נולד בה, ומתאר אותה לא במבט רטרוספקטיבי אלא מזווית נוכחת מאוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ברוקלין

קולם טובין. מאנגלית: שרון פרמינגר. בבל, 265 עמ', 88 שקלים

אתגר כפול לקח על עצמו קולם טובין ב"ברוקלין". אין זו הפעם הראשונה שהוא כותב מנקודת מבט נשית (ה"מגדלור" סיפר על אשה הסועדת את אחיה הנוטה למות) ועוסק בתקופות אחרות ("האמן", על הנרי ג'יימס, ממוקם בסוף המאה ה-19), אך ב"ברוקלין" הוא נתלה בשני האילנות גם יחד: כותב מנקודת מבט של נערה (אם כי לא בגוף ראשון) וחוזר אחורה בזמן, אל תקופה שרק נולד בה, ומתאר אותה לא במבט רטרוספקטיבי אלא מזווית נוכחת מאוד.

שנות החמישים באירלנד במאה הקודמת, ואייליש לייסי היא נערה בת 17 מאניסקורתי - עיירת הולדתו של טובין, שמופיעה גם בספרים נוספים פרי עטו. אייליש היא בחורה רגועה וממושמעת, המביטה מלמטה למעלה אל אחותה הגדולה: רוז היפה, האלגנטית, המצטיינת בגולף, שיש לה עבודה טובה במשרדי המפעל המקומי. רוז ואייליש חיות עם אמן. אביהן נפטר לפני מספר שנים ואחיהן נסעו לעבוד באנגליה, כי האבטלה באירלנד גואה. למרות שכמעט סיימה את הקורס לניהול חשבונות, לאייליש אין כמעט סיכוי למצוא עבודה ראויה בעיירתה. היא מתחילה לעבוד כעוזרת בחנות המכולת המשובחת של מיס קלי הסנובית, וזמן קצר לאחר מכן היא מקבלת הצעה לעבודה מכובדת בניו יורק. כשהיא מבינה שזו הדרך הכי בטוחה שבה תוכל לקיים את עצמה, היא אורזת את חייה ויוצאת למסע אל הלא ידוע על פני האוקיינוס הגדול, המפריד בין כל מה שהיא מכירה לבין חייה החדשים.

עד מחציתו בערך, "ברוקלין" מתאר את הסתגלותה של אייליש לסביבתה החדשה - את התרשמויותיה מהשכונה, שעל שמה נקרא הספר, ממגוריה, יחד עם שלל דיירות נוספות, אצל הגברת קיהו החמוצה, וממקום עבודתה בחנות הבגדים ברטוצ'י ושות'. ואז היא מכירה את טוני פיורלו, צעיר איטלקי נעים הליכות, ומערכת היחסים ביניהם הולכת ומתהדקת בקצב גובר. הוא לוקח אותה למשחקי בייסבול, לסרטי קולנוע, לערבי ריקודים; מכיר אותה למשפחתו, שמקבלת אותה באדיבות אמביוולנטית; ולאט לאט הולך ומתבהר שיש רק כיוון אחד ליחסים ביניהם: נישואים. אבל אייליש, שזו לה מערכת היחסים הראשונה בחייה, אינה ממהרת להתחייב לעד. לימודי החשבונאות המתקדמים מעניינים אותה, וסיכויי ההתקדמות בברטוצ'י ושות' קורצים לה מאוד. היא עדיין נושאת עיניה אל אחותה רוז כמודל: רווקה מטופחת שמרוצה מהחופש שלה ומביטה ברחמים על חברותיה הנשואות והמטופלות בילדים.

טרגדיה במולדת הישנה מערערת את כל יסודות עולמה של אייליש, והיא מחליטה לנסוע לביקור אצל אמה. וכאן מתחיל החלק היפה ביותר של הספר. כל הפרטים שנטוו עד כה נארגים בו לכדי הזדהות מוחלטת עם הדמות הראשית שלו, וסיפור המסגרת מתחדד: לאו דווקא קשיי הגירה פיסיים כי אם כל המערך הנפשי שנלווה אל ההגירה, ובעיקר ההתרחקות הנפשית, ההדרגתית והבלתי נמנעת מהמולדת. כשהיא שבה לאירלנד, אייליש מתקשה להתרגל בתחילה לבית אמה, המוכר והאהוב כל כך, מושא לגעגועים וחלומות במשך כל תקופת הגלות. אך כשהיא מתרגלת מחדש, היא כבר לא רוצה לעזוב. המעמד שלה בעיירה עלה, סיכויים לעבודה ראויה נראים טובים מאוד, ומחזר חדש ומלהיב טורף את הקלפים הרגשיים. עתה, כשהיא מרגישה לגמרי בבית, בסביבתה המוכרת ועם סיכוי טוב לחיים מלאי משמעות במקום ששורשיה נטועים בו חזק, עליה להחליט אם לחזור אל טוני ואל ברוקלין, או להתייחס לכל החוויה ההיא כחלום. אך למציאות דרכים משלה לקבוע עובדות בשטח ואייליש נוכחת בתביעה הכה טריוויאלית, אפילו בנאלית, אך המזעזעת בכל פעם מחדש: לקחת אחריות על מעשים שכבר נעשו.

"ברוקלין" הוא ספר יפהפה - בעדינות המוקפדת שלו, בראיית העולם הרחבה שלו. אייליש היא לא ייצוג קפוא של אוכלוסיה מסוימת, היא אדם דינמי, מתפתח - בעצם נערה בסוף גיל ההתבגרות שלה, אם כי במונחי תקופתה היא כבר אישה צעירה. על אף אופייה השקט וחריצותה הצייתנית, אין היא כנועה או חסרת עמוד שדרה. אנשים והיחסים ביניהם מסקרנים אותה, והיא מפתיעה בכל פעם מחדש ביחסה הלא צפוי לדמות זו או אחרת, לנסיבות חייה או להתרחשויות בסביבתה. טובין רוקם את סיפורה הקטן בסבלנות מלאת תנופה. אין שום דבר פופי בכתיבתו, ובכל זאת שפע של פרטים בונים את מרקם החיים האישי והחברתי של אייליש. בגדים, יציאות, מכתבים, ערבי ריקודים, מצרכים במכולת ותיאורי רהיטים מספקים תפאורה מאירת עיניים למבטה הרענן והעצמאי.

מועקה מלווה את הדפים האחרונים של הספר, אך אין זו מועקה קודרת ומלאת ייאוש. זו מועקה שיודע לתאר רק מי שיודע לחיות את החיים על כל מעלותיהם וחסרונותיהם, עם כלי חישה ערניים הן ליופי הרב והן לכל ההחמצות הכואבות שהחיים מזמנים.

Brooklyn / Colm Toibin

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

שר החוץ האיראני חוסיין אמיר־עבדולליהאן ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב בטהראן, אתמול. איראן מוטרדת לא רק מישראל, אלא גם מהמחאה נגד הממשלה

זרועותיו של התמנון האיראני חשובות יותר מראשו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ