צ'אפק על פי בונדי

שני תרגומים לקארל צ'אפק, שנע בין מיתולוגיה למדע בדיוני

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבנר שפירא

כאשר עלתה רות בונדי מצ'כוסלובקיה לישראל ב-1948 היא הביאה אתה לארץ כמה מספריו של אחד הסופרים האהובים עליה, קארל צ'אפק. לא זו בלבד שהיא אהבה את כתיבתו של הסופר הצ'כי עוד מילדותה (ולימים זו השפיעה רבות על כתיבתה), אלא שביתו היה קרוב לבית משפחתה בפראג, כפי שסיפרה הסופרת, המתרגמת והעיתונאית הישראלית הוותיקה באחרית דבר שהוסיפה לתרגומה ל"שנת הגנן" של צ'אפק, שראה אור בשנה שעברה בהוצאת בבל.

בשנה הבאה יראו עוד שני ספרים של צ'אפק בתרגומה של בונדי, ואחד מהם - "הספר הגנוז: אפוקריפים" - היה בין הספרים שנשאה אתה בילקוטה כשעלתה לישראל. הספר, שיתפרסם בהוצאת בבל, מכנס סיפורים קצרים שבהם הסופר מתבונן באירוניה ובאהדה בדמויות ספרותיות, מיתולוגיות והיסטוריות, ובהן פרומתאוס, דון ז'ואן, המלט, שרה ואברהם.

בונדי חשה זיקה עמוקה גם לספר השני של צ'אפק שיופיע בשנה הבאה בתרגומה, "המלחמה בסלמנדרות" (הוצאת מחברות לספרות), מפני שברומן זה הוא "העניק לדמות המרכזית את השם בונדי ובכך הבהיר שמדובר בדמות יהודית בלי לציין זאת במפורש", כדבריה.

הספר, שפורסם בצ'כית ב-1936, מציג סאטירה דיסטופית שבה זן מופרע של סלמנדרות לומד את מנהגי בני האדם ומאיים להשתלט על העולם. תרגומו הראשון לעברית נעשה על ידי אפרים פרויד (הוצאת זמורה-ביתן, 1991), ועם פרסומו כתב הסופר דן צלקה ב"הארץ" כי "צ'אפק מצטיין ביצר פארודי מטורף, דמיון מופלג וחיבה לציורי. באיזו מהירות משדל אותנו צ'אפק לחבב את הסלמנדרות שלו... בקוראינו את ‘המלחמה בסלמנדרות' אנחנו יכולים לתאר לעצמנו כמה נפלאה היתה יכולה להיות ספרות המדע הבדיוני אילו היתה נכתבת על ידי צאצאיו של צ'אפק ולא על ידי אנדרואידים מניו יורק וסיבורגים מקליפורניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ