הפרוטוקולים של אומברטו אקו

האם הסופר האיטלקי חוטא באנטישמיות ברומן החדש שלו?

סביונה מאנה
סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סביונה מאנה
סביונה מאנה

אחד הספרים הצפויים לעורר פולמוס עם הופעתם בארץ השנה הוא הרומן החדש של אומברטו אקו, "בית הקברות של פראג", שיראה אור בהוצאת כנרת, זמורה-ביתן (מאיטלקית: אריה אוריאל). הספר, שנהפך לרב מכר עם צאתו לאור באיטליה בסתיו שעבר, התקבל בביקורת נוקבת על ידי חוגים יהודיים וקתוליים, שטענו שאקו חטא בספרו ב"אנטישמיות לא מכוונת". לא בכדי: גיבור העלילה, המתרחשת בסוף במאה ה-19, הוא סימונה סימוניני, זייפן מסמכים ואנטישמי אדוק, המשתתף בחיבור "הפרוטוקולים של זקני ציון", תיאוריית הקונספירציה הידועה לשמצה על כוונת היהודים להשתלט על העולם.

"רציתי להתמודד באופן גלוי עם הקלישאות האנטישמיות כדי לקעקע אותן", אמר הסופר. אבל המקטרגים בשלהם: "אקו מסתכן בכך שהוא מסייע לבסס את הדבר שאותו הוא מתכוון לקעקע", אמרה ההיסטוריונית היהודייה אנה פואה, שדבריה פורסמו בירחון יהודי איטליה, "פאג'ינה אברייקה". גם הפילוסוף הצרפתי פייר אנדרה טגייף, המתמחה בסוגיות אנטישמיות, הצטרף לדעתה: "במקום להפריך האשמות שקריות ודעות קדומות, אקו מסתכן בחיזוקן, לפחות בקרב חלק מקוראיו", אמר בראיון לשבועון "נובל אובזרווטר".

אבל הביקורת הבוטה ביותר באה דווקא מצד ביטאון הוותיקן, "אוסרווטורה רומאנו". ברשימה ארוכה שכותרתה "סיפור מורבידי שאין בו גינוי לאנטישמיות" טוענת ההיסטוריונית לוצ'טה סקראפיה שהתיאורים הבלתי פוסקים על נוולותם של היהודים עלולים לעורר חשד של עמימות, לא מכוונת כמובן, מצד אקו. "מרוב קריאת דברים מבחילים על היהודים, מישהו עלול לחשוב שיש בהם יסוד של אמת", הוסיפה סקראפיה. נראה שהפולמוס על "בית הקברות של פראג" רק בראשיתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ