השואה בראי האמנות, המחתרת היהודית בצרפת ועוד

ספרים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ספרים

הסוף: גרמניה, 1945-1944 *איאן קרשו

עם עובד ויד ושם

חיבורו החדש של ההיסטוריון, מחבר הביוגרפיה בשני כרכים של אדולף היטלר והספר "הכרעות גורליות" (שניהם בהוצאת עם עובד ויד ושם). הספר עוקב אחר ההתפתחויות בגרמניה מאז כישלון ניסיון ההתנקשות בהיטלר, ביולי 1944, ועד לקריסתו של הרייך הגרמני במאי 1945. במוקד הספר נמצאת השאלה מדוע הוסיפה גרמניה להילחם, מדוע נרתמו לעניין ראשיה, מנהיגיה, חייליה וגם אזרחיה מן השורה, גם כאשר לכל היה ברור כי אין מנוס מן הקץ והתבוסה בלא תנאים. מאנגלית: כרמית גיא.

השמדת יהודי אירופה* ראול הילברג

יד ושם

"לא די לדעת שהיהודים הושמדו; יש גם להבין כיצד נעשה הדבר. זהו הסיפור שיסופר בספר הזה". מחקרו ההיסטורי המקיף של הילברג מצייר את השמדתם של יהודי אירופה בידי הנאצים לא כפוגרום ענקי, אורגיה של סאדיזם או שקיעה של ציוויליזציה בתהומות הברבריות, אלא כתהליך מנהלי שהתבצע בידי פקידים ברשת משרדים שהתפרשה על פני יבשת שלמה. מאנגלית: איה ברויאר.

המודרניות והשואה* זיגמונט באומן

רסלינג

ספרו של הסוציולוג זיגמונט באומן, שבו הוא טוען כי "השואה לא היתה בעיה יהודית גרידא, ולא היתה אירוע בהיסטוריה היהודית בלבד. השואה נולדה ובוצעה בחברתנו הרציונלית והמודרנית, בנקודת השיא של הציוויליזציה שלנו ובפסגת הישגיו התרבותיים של האדם, ועל כן היא בעיה של החברה הזאת, של הציוויליזציה הזאת ושל התרבות הזאת". מאנגלית: יניב פרקש.

סלון המסורבים: השואה בראי האמנות*פנינה רוזנברג

רסלינג

בשטחי הכיבוש הנאצי הוגדרו אמנים רבים כלא רצויים ויצירותיהם נאסרו לתצוגה. באירוניה של הגורל, המקום היחיד שבו יכלו האמנים המנודים ליצור היו המחנות.

האופוזיציה בגרמניה (שם זמני) *חיים רוזן

יד ושם

מחקר מקיף המתבסס על מקורות בני הזמן ועוסק בשאלה אם אכן היתה בגרמניה אופוזיציה של ממש להיטלר, לשאיפות ההתפשטות הנאציות, לתורת הגזע ולמדיניות הרצחנית כלפי היהודים.

המלכודת הנאצית* שלמה אהרונסון

מודן בשיתוף ההוצאה לאור של משרד הביטחון

האם היה ניתן להפציץ את אושוויץ ואת מסילות הברזל שהוליכו למחנה ההשמדה, והאם הפצצה שכזו הייתה תורמת להפסקת ההשמדה? האם הנהגת היישוב זנחה באמת את יהודי אירופה בשעת אסונם? הספר דן בסוגיות אלה ובאחרות, ומשחזר, בין היתר, את התהליך שהוביל את הצמרת הגרמנית להחלטה על "הפתרון הסופי".

נידונה לחיים: יומניה וחייה של חייקה קלינגר*אביהו רונן

אוניברסיטת חיפה וידיעות ספרים

חייקה קלינגר, ראשונת העדים למרד הגטאות שהגיעה לארץ ישראל, היתה "נידונה לחיים": מי שנבחרה על ידי חבריה בטרם קרב לשרוד אחריהם, על מנת לכתוב את קורותיהם ולהבטיח את זיכרונם. אביהו רונן, בנה של חייקה, מציג את הנראטיב שלה.

חיי חיה (שם זמני)* חיה בילסקי גרשוני

יד ושם

קורותיה של חיה בילסקי, הפרטיזנית ואשתו של עשהאל בילסקי, אחד משלושת האחים בילסקי הנודעים, שנטלה חלק מרכזי באחת הפרשות יוצאות הדופן שהתרחשו בזמן השואה - הקמת מחנה היער היהודי, הלחימה כנגד הגרמנים ועוזריהם, ומבצע הצלתם של יותר מאלף מאתיים יהודים שרידי גטאות ומחנות ביערות מערב בלארוס.

החיפוש*אריק הובל, רוד ואן דר רול, ליס שיפרס

יד ושם

ספר קומיקס לבני הנעורים המספר את סיפורה של משפחת הכט, האב, האם והבת אסתר, בגרמניה הנאצית. מאנגלית: מיכאל דק.

הצלה כהתנגדות: המחתרת היהודית בצרפת (שם זמני)* לוסיאן לזר

יד ושם

הספר, שעורר דיון ציבורי בצרפת, דן בסוגיה כיצד נבדלו המחתרות היהודיות, ששמו להן מטרה להציל יהודים מידי הנאצים ומעוזריהם, מן המחתרת הצרפתית, שמטרתה העיקרית היתה המלחמה בכיבוש הגרמני. מצרפתית: עדה פלדור.

בית אהבה*איילת ברגור

ידיעות ספרים

חשיפה ראשונה של פרשת הצלה של מאות ילדים מברלין בתקופה שבין שתי מלחמות העולם. ביאטה ברגר, אחות יהודייה, ניהלה במשך שנים בית יתומים בברלין. ערב מלחמת העולם השנייה היא ניהלה מבצע הצלה נועז ומורכב, שבסופו הועתק בית היתומים מברלין לארץ-ישראל, אשר ממשיך לפעול עד היום.

הנדון: השמדה, על ועידת ואנזה *איתמר לוין ושלומית לן

מודן

בוועידת ואנזה נפגשו כל המרכיבים שהפכו את שואת יהדות אירופה למציאות נוראה: אידיאולוגיה רצחנית. 70 שנה לאחר קיומה, עולות השאלות: מדוע כונסה הוועידה? מי השתתפו בה ומה היו מניעיהם?

יפאן והיהודים בתקופת השואה *מירון מדזיני

מודן וההוצאה לאור של משרד הביטחון

למרות היותה של יפאן בעלת בריתה של גרמניה הנאצית, כארבעים אלף יהודים שמצאו עצמם תחת שלטונה במלחמת העולם השנייה שרדו את המלחמה. המחקר מתחקה אחרי מדיניות יפאן כלפי היהודים בתקופת השואה ומנסה להשיב על השאלה מדוע התעלמה ממשלת יפאן מדרישות הגרמנים לפגוע ביהודים. פרק מיוחד מוקדש לפועלו של איש הביון היפאני ולימים חסיד אומות העולם, סוגיהרה צ'יוונה.

ילדי הלהבות: דוקטור יוזף מנגלה וסיפורם של תאומי אושוויץ (שם זמני) *מטלון לניאדו ושילה כהן דקל

יד ושם

כ-3,000 תאומים יהודים היו קורבן לניסוייו הפסוודו-רפואיים של יוזף מנגלה ורק 160 מהם שרדו. אלה מול אלה מתוארים בספר חייו של "מלאך המוות מאושוויץ" וחייהם של הניצולים. מאנגלית: יוסי מילוא.

פותחים ספר

מארק אדלמן: חיים. פשוט.

ביוגרפיה שחיברו ויטולד ברש וקז'ישטוף בורנטקו (ספרי עליית הגג וידיעות ספרים, מפולנית: מיכאל הנדלזלץ) על אחד ממנהיגי מרד גטו ורשה, שנשאר בפולין אחרי המלחמה, היה פעיל בתנועת "סולידריות" וחבר הפרלמנט הפולני, ומת ב-2009

"התמונה הראשונה הזכורה לי מילדות? נפלתי מהחלון. מאדן החלון לרצפה. הייתי בן ארבע. אולי חמש".

- וההורים? אתה זוכר את ההורים?

"את אמא אני זוכר. אבא - לא. אפילו לא במעורפל".

כן. למארק אדלמן יש זכות לא לזכור את הוריו. הוא נולד בהומל (כיום בלארוס), אבל עד מהרה כל המשפחה עברה לוורשה. בדרך מת אחיו הבכור. זמן קצר אחר כך, ב-1924, אולי ב-1926, כשאדלמן הוא בן ארבע-חמש, מת אביו.

עד היום הוא לא יודע מי היה אביו ומה היה מקצועו. בבית כמעט שלא דיברו על כך: "זה מעניין שאיש אינו יודע. זאת אומרת: אולי בבית ידעו, אבל הייתי קטן מכדי שידברו על זה אתי".

הוא טוען רק שבשורשי המשפחה מצד האב אפשר לגלות את אליהו בן שלמה זלמן מווילנה, רב מהמאה השמונה-עשרה, ממתנגדי החסידות. ליואנה שצ'סנה אמר, חצי בבדיחות דעת וחצי ברצינות, בשיחה במלאות שישים שנה למרד בגטו: "אני אצולה יהודית אמיתית, אבל אף אחד לא מתייחס אלי ככה. אצלנו בבית זה היה פשוט ידוע; אצל דוד אחד היתה תלויה תמונתו של גאון, ואני הסתכלתי עליו כאחד מאבות אבותי הרחוקים".

עם זאת, ידוע שלאב היו קשרים עם תנועת האס.אר. הרוסית - הסוציאליסטים המהפכנים - אויביהם בנפש של הבולשביקים. גם האם, שבעצם גידלה את הילד לבדה, היתה מעורבת מאוד פוליטית. כך, דרכו העתידית של מארק הוכרעה באווירה ששררה בבית - סוציאליזם, אך לעולם אנטי-קומוניסטי.

כתבות מומלצות

מודי בר און בטקס פרסי הטלוויזיה בגלילות, ב-2021. קולו שב אמש להישמע בשידור אולפן ליגת האלופות

"היה לנו חשוב שהוא ייקח חלק בשידור הגמר": המחווה למודי בר און

אפרת גוש בחדשות סוף השבוע של ערוץ 12

אפרת גוש דיברה באומץ, אבל לא באמת נחשפה

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

סגל. לכל מי שאפשרו את שידור הסקר יש חלק בהסתה

השאלה שהוצגה בסקר אולפן שישי היא הסתה. הפאנל שתק בנימוס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"