20 ספרים מומלצים שיעזרו לעבור את הקיץ בשלום

לכבוד שבוע הספר והחופשות הקרבות: אלון חילו, ניר ברעם, נילי לנדסמן ואחרים ממליצים על ספרים למי שנוסעים לים הצפוני ולמי שנשארים במיטה

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

"בית קיץ עם בריכה" / לצימר בגליל
אלון חילו
אחרי שלקחתי לחופשות כפריות מרגיעות ספרים לא לגמרי מתאימים, כמו “הדרך” או “נוטות החסד” (נסו לדמיין את התיאורים הפלסטיים של זוועות פוסט־אפוקליפטיות או תיאורי הברבריות הנאצית מול בריכה של צימר בגליל), החלטתי לחסוך מקוראי מוסף “ספרים” את הטעות הבסיסית הזאת ולהמליץ על ספר קודר פחות ובעל שם הולם יותר לחופשה: “בית קיץ עם בריכה” של הרמן קוך.
הסיפור על רופא המשפחה מארק שלוסר שמתעב את הפציינטים העשירים שלו ונוקם באחד מהם, ראלף מאייר, בעזרת לקיחת דגימה החשודה כממאירה בצורה שתבטיח למאייר מוות בייסורים, היה יכול לעורר פלצות אלמלא הטון הסרקסטי והקומי של הסופר ההולנדי, שאף מתעלה כאן על ספרו הקודם, “ארוחת הערב”.
תיאור החופשה הנהפכת לגיהנום ב”בית קיץ עם בריכה” וטיב הנקמה המאותגרת מבחינה אתית מוגשים כאן בצורה כל כך מצחיקה ומרושעת, עד שלא יכולתי להתאפק. ביריד הספרים הבינלאומי בירושלים שאלתי את המו”ל ההולנדי של ספרי, המכיר את קוך באופן אישי, אם הסופר המחונן הוא מין מניאק רשע כזה כמו הדמויות שלו.
ודאי תשמחו לדעת שהרמן קוך הוא איש נחמד מאוד (תשובה שאני נוטה לפקפק באמיתותה), אבל גם אם לא – “בית קיץ עם בריכה”, המונע כולו מאהבת אב לבנותיו המתבגרות, ושוחה היטב במשמניה של הבורגנות השבעה, יספק לכם כמה רגעים משעשעים ותובנות חדשות על החיים, בחופשה ומחוצה לה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ