"האוניברסלי הוא לבן": חמישה ספרים מומלצים על מאבק השחורים בארה"ב

סופרים אפרו־אמריקאים מצליחים לחבר באופן מדויק בין האישי לפוליטי, קובעת אפרת ירדאי, יו"ר אגודת יהודי אתיופיה בישראל ודוקטורנטית לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הספר ראשון ברשימה שלך הוא "זר בכפר", קובץ המסות של ג'יימס בולדווין, במקור מתוך ספרו "רשימותיו של בן המקום" שפורסם ב–1955.

בולדווין הוא אחד ויחיד. בקובץ הזה מופיעים סיפורים אוטוביוגרפיים על זהות, ויש בהם תפירה מדויקת בין האישי לפוליטי. הוא מספר שם למשל על המעבר שלו לפריז ועל המפגש עם אמריקאים לבנים שם. זה כמו שפלסטיני וישראלי ייפגשו בניו יורק. הם מדברים על מזג האוויר ומקטרים על הצרפתים, רק לא מדברים על הבית. אחר כך יש כל הסיפור מול המהגרים האפריקאים, שמצד אחד הוא רואה שהם חיים בתת־תנאים ומצד שני הוא מקנא בהם ומת להיות חבר שלהם. בין היתר, עולה שם התחושה הקיומית של אפרו־אמריקאים של יתמות וחוסר שורשים. בולדווין רואה איך האפריקאים באים למערב להשכיל, כדי לחזור הביתה ולבנות את המדינה שלהם. הם לא צריכים לחזור לתרבות ששונאת אותם, את השיער שלהם ואת הצבע שלהם. יש להם בית. בולדווין כל הזמן כותב על כך שהוא תלוי מדי בתרבות המערבית, על איך זה לגדול בסביבה כזאת שסולדת ממך ומהרפרנס התרבותי שלך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ