נועה לימונה

הטורים של יאיר לפיד, המתפרסמים בעיתונות בכל שבוע כבר יותר מ-20 שנה וקובצו עכשיו בספר "שוב עומדים בטור" (ידיעות ספרים), הם מרקחת מדודה היטב של תלונות וסנטימנטים: הם כתובים מצחיק, כל אחד יכול למצוא בהם משהו להזדהות אתו, ובעיקר, לטוב ולרע, הם מספרים היטב את סיפורה של הבורגנות הישראלית שאוהבת את דרך האמצע. אז עד שיתפנה לכתוב את המותחן הבא שלו, שלדבריו כבר מדגדג לו באצבעות, הוא משיב על כמה שאלות אישיות, ומוסיף עוד מלה אחת קטנה על פוליטיקה.

מה זה בשבילך להיות ישראלי?

"לחשוב שזו זכותי להגיד עלינו דברים איומים ונוראים, אבל להתרגז נורא כשמישהו זר אומר אפילו חצי מזה... רגע, אני עוצר, יש לי כנראה את המצבור הכי גדול בארץ של משפטי "להיות ישראלי זה..." אבל אני רוצה לא להשתמש בהם הפעם. האמת היא שאני ישראלי פשוט כי איני יכול אחרת. ניסיתי לגור בחו"ל, בתנאים ממש ממש טובים, וסבלתי מכל רגע. אני ישראלי כי אני לא יודע לא להיות ישראלי".

מה התכונה הכי דומיננטית שלך?

"אני חרוץ. השיטה שלי היא לא לכבות מנוע. אם אני צריך לכתוב מאמר ואז מייל, אני כותב מאמר ואז מייל. כמו שאומרות הפולניות, אני כבר אנוח בקבר. בעיני יש לזה יתרון נוסף: הכלי נשאר מכוון. כותבים אינם שונים בהרבה מפסנתרנים קלאסיים, או ציירים. ככל שאתה מתאמן יותר, השליטה שלך בכלי המקצועי משתפרת".

צילום: דודו בכר

איזה סופר היית מזמין לכוס קפה ומדוע?

"את גאי טאליס, ממציא הניו-ג'ורנליזם והאיש שהעלים את הגבול שבין הכתיבה המגזינית לספרות הקאנונית. מלבד ההשפעה העצומה שלו על דורות של עיתונאים, הוא גם מבין גדול באיגרוף והייתי רוצה לשאול אותו על החודשיים שהוא בילה עם פלויד פטרסון אחרי ההפסד למוחמד עלי. למי שלא הבין מלה - בגלל זה אני רוצה להזמין אותו לקפה ולא אתכם".

במאמרך "מרד העבדים" מהקיץ האחרון הבעת תמיכה במחאה החברתית. כיצד היית ממליץ למנהיגי המאבק לנהוג כעת?

"ההמלצה הכי גדולה שלי אליהם היא דווקא לא ערכית - הערכים שלהם הם הערכים שלי - אלא סגנונית. המחאה של הקיץ היתה המחאה המנומסת ביותר בתולדות המדינה, וזה היה כוחה הגדול. נדמה לי שלהפגנה האחרונה אנשים לא באו לא בגלל סיבות אידיאולוגיות, אלא דווקא מסיבות של סגנון, או יותר נכון בגלל היעדרו: הם לא רצו להיות מזוהים עם גסות רוח וצווחנות".

איזה פוליטיקאי ישראלי היית רוצה לראיין ומה היית שואל אותו?

"אין פוליטיקאי ישראלי חי שלא ראיינתי כבר פעמיים, כך שאני מניח שהתשובה היא שהייתי שמח לראיין שני מתים: דוד בן-גוריון ומנחם בגין. אני מצטער שהחמצתי אותם גם בגלל עוצמת אישיותם והביוגרפיות המורכבות שלהם, וגם בגלל שהם היו אנשים רב-ממדיים, עם חולשות ופגמים שאפשר לדבר עליהם בלי שתרגיש שאתה שומע תשובות שתוכנתו בידי יח"צנים ויועצי תקשורת מתוחכמים מדי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ