חמש שאלות לאסתר מאיר-גליצנשטיין

סיפור עליית יהודי תימן נתפש בתודעה הישראלית כמעבר פלאי מתרבות נחשלת לישראל המתקדמת. ספר חדש חושף את המחיר האנושי הכבד שגבה המסע ומפנה אצבע מאשימה כלפי הגופים המארגנים

ורד לי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ורד לי

בזיכרון הקולקטיבי הישראלי נתפשת העלייה מתימן, שהחלה בסמוך להקמת המדינה והיתה הגל הראשון של העלייה מארצות האיסלאם, כסיפור של הצלה ממצוקת הגולה ועלייה בדרך נס. "עליית מרבד הקסמים" נהפכה למיתוס שסימל מעבר פלאי, שבמהלכו עברו יהודי תימן מסע במרחב ובזמן - מ"תימן הנחשלת" לישראל המתקדמת והמודרנית. בספרה "יציאת יהודי תימן - מבצע כושל ומיתוס מכונן" (הוצאת רסלינג), חושפת הד"ר אסתר מאיר-גליצנשטיין, מרצה בכירה באוניברסיטת בן-גוריון, את אופן התנהלות המבצע, שגבה מחיר אנושי כבד מבני הקהילה. לדבריה, "המיתוס על עליית יהודי תימן נטווה במכוון כסיפור אגדה קסום כדי להסתיר את המבצע הכושל".

מדוע לדעתך העלייה ההמונית מתימן היתה האירוע הקשה בתולדות העליות למדינת ישראל בשנותיה הראשונות?

"700 אלף יהודים הגיעו למדינת ישראל בשנותיה הראשונות, אך העלייה מתימן היתה היחידה שנכרכה במחיר דמים כבד. עולי תימן הגיעו למחנה המעבר שהוקם עבורם בעדן כשהם חולים ורעבים, לאחר שעברו ברגל מאות קילומטרים, אך המחנה לא היה ערוך לקליטתם. כ-700 אנשים מתו ונקברו בבית עלמין סמוך. כ-150 איש מתו בייסורים בגבול תימן-עדן, שם 'נתקעו' במשך שבועות לאחר שהבריטים והאימאם חסמו את הגבול ומנעו מעבר לעדן. התמותה לא פסקה גם לאחר הגעתם של העולים לישראל והתבטאה במיוחד בתמותת תינוקות. בעוד שמיתוס מרבד הקסמים תלה את האסונות הללו במצב הקשה בתימן, הספר חושף שהטרגדיה הזאת היתה תוצאה של התנהלות כושלת הכוללת טעויות, אדישות והפקרה".

אסתר מאיר גליצשטיין

מי אחראי לטרגדיה הזו?

"יציאת היהודים נעשתה מתוך שיתוף פעולה בין האימאם של תימן, השליטים הבריטים בעדן, ממשלת ישראל, הסוכנות היהודית והג'וינט - ארגון הסעד היהודי-אמריקאי. לכולם היה חלק בטרגדיה. האימאם, שנהנה מן הרכוש והמסים הכבדים ששילמו לו היהודים, לא הושיט להם עזרה. גם הבריטים נמנעו מלסייע. אך האחריות בעיקרה מונחת על כתפי הג'וינט, שמלכתחילה תבע ניהול בלבדי של המבצע אך נכשל לאורך כל הדרך: הוא לא סיפק בזמן את הרכבת האווירית שעליה התחייב, נכשל באספקת קורת גג, תרופות ומזון לפליטים והפקיר אלפי יהודים במדבר הצחיח על גבול תימן. העזרה שנשלחה היתה מעטה ומאוחרת. הסכמת ממשלת ישראל להפקיד את המבצע בידי הג'וינט מטילה גם עליה אחריות לטרגדיה".

אז איך נהפך מבצע כושל למיתוס מכונן הקשור בדימויים של הצלה וגאולה?

"בעיצומו של מבצע העלייה יצאו ראשי הג'וינט בהודעה לעיתונות על 'מרבד הקסמים', אשר הוצג כמבצע הצלה מוצלח שגאל את יהודי תימן. הכשלים הניהוליים ומחירם היקר לא נכללו בסיפור זה ומארגני המבצע הצטיירו כמושיעים. היציאה ההמונית של יהודי תימן הוסברה בהתעוררות משיחית של קהילה דתית אשר 2,000 שנה כמהה לגאולה. המיתוס הדתי-משיחי נקשר בהמשך גם ליתר העליות שהגיעו מארצות האיסלאם".

האם התקיים סביב הנושא קשר של שתיקה וטיוח?

"שלוש ועדות בדקו את האירועים ומצאו שחלק מאנשי הצוות הישראלי בעדן, בכללם הנציגות הבכירה של הג'וינט, עסקו בהברחת כספים וסחורות לישראל של תקופת הצנע וגילו אדישות לסבלם של העולים. היו גם מי שהתעללו בעולים, היכו אותם באלות וגזלו את שאריות רכושם. ראשי הג'וינט הגיבו לממצאים החמורים בהחלפת נציגיהם בעדן, אך איש מן האחראים לא הועמד לדין. רבים ידעו על ההתרחשויות - בהם רה"מ דוד בן גוריון ושרים אחרים בממשלה. כולם שמרו סוד, אולי במטרה להגן על מדינת ישראל הצעירה ועל ארגון הג'וינט שתרם תרומה כה חשובה להעלאת עולים לישראל".

כיצד השפיע סיפור העלייה של יהודי תימן על תהליך השתלבותם בישראל?

"כ-30 אלף עולים הגיעו חולים ורצוצים, ולמרות כל המאמצים, ישראל לא היתה מסוגלת לתת להם מענה רפואי הולם. מצבם של 3,000 תינוקות היה קשה במיוחד. כיוון שמצב העולים נקשר לעוני ולרדיפות בתימן, כל שיפור נזקף לזכות המדינה, ומן העולים ציפו להכרת תודה. בוודאי שלא היתה כל הבנה לטראומה שחוו העולים בעקבות הסבל ואובדן בני המשפחה. עד היום אין בישראל מודעות למחיר הכבד הזה. העלייה מתימן גם לא זכתה להנצחה - אין בישראל ולו אנדרטה אחת לזכרם ולכבודם של אלה אשר שרדו את המסע ואלה ששילמו בחייהם. הם נמחקו מן ההיסטוריה ומן התודעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ