ורד לי - צרובה
ורד לי

האם “מסילת ישרים” ו”ספר התניא” יכולים לשמש ספר הדרכה? האם חוכמת הבעל שם טוב יכולה להוות בסיס לתורת אימון יומיומית? בני גל, בן 67, מציג בספרו “סודות הקואצ’ינג היהודי” שיטת אימון שפיתח, ששורשיה טמונים עמוק בארון הספרים היהודי.
גל נולד בארגנטינה ועלה לארץ בהיותו בן שלוש עם אביו ואחיו. הוא נדד בילדותו בבתי יתומים ובמוסדות. בבגרותו היה קיבוצניק, מפיק קולנוע, וכשהיה כבן 30, בעקבות פגישה עם הרב קוק, חזר בתשובה. הוא ייסד משרד פרסום למגזר החרדי, ולפני כשבע שנים פיתח שיטת אימון ופתח את בית הספר BSD ללימוד השיטה. ספרו מגולל עלילה ספרותית, שבה גיבור ראשי העובר בעצמו תהליך שלם של אימון.

מהו קואצ’ינג יהודי?

“הקואצ’ינג היהודי מאמן את שריר האמונה הקיים בכל אדם. תורת האימון מבוססת על קביעת חז”ל שאומרת שאדם הוא עולם ומקדש, וטמונים בו כל הכוחות הטבעיים והרוחניים הנחוצים לו לחיות בשמחה. העולם הקדום הכיר באדם כבמיקרוקוסמוס, היהדות מוסיפה לו את חיי הקודש. אימון יהודי פועל ראשית לכל בנפש. כדי שתוכל לפגוש את העולם המופלא שבזולתך, עליך לפגוש אותו קודם כל בעצמך. ראיית האדם, כולל עצמך, כעולם ומקדש, היא היסוד לעין טובה, לסניגוריה ולחוסר שיפוטיות. העצמת שריר האמונה מעשויה לחולל תגובת שרשרת פנימית של גדילה והבראה”.

איך פיתחת את השיטה?

“זכיתי להיות אחד מתלמידיו הראשונים של טל רונן בקורס קואצ’ינג ראשון לפני 22 שנה, ומאז אני בתחום. יישמתי את האימון בתחום העסקי, בהקמת משרד פרסום ראשון מסוגו לציבור החרדי והדתי, פרסום ‘גל־אורן’. לפני כעשר שנים, בסדנת אימון עמוקה ופנימית, הבנתי שהקואצ’ינג שואב את תורת הנפש מהמקורות אליהם יש לו גישה: הפסיכולוגיה המערבית ותורות המזרח. הגילוי הזה הקפיא אותי. לא יכולתי להמשיך בתחום שכה אהבתי ולאחר שלוש שנים, פרשתי מעסקי הפרסום ושקעתי בלימוד ומחקר תורני לפיתוח מודל אימון יהודי מקורי, המבוסס כיום על חז”ל, קבלת האר”י, תורת המוסר והחסידות”.

תוכל להדגים מהו קואצ’ינג היהודי?

“בתהליך הקואצ’ינג, מייצרים כמ”ז אישי - כרטיס מהות־זהות שפיתחנו לצורך ניהול כוחותיו של אדם, המניעים והמונעים. הכמ”ז מבוסס על שיטת האר”י, המגלה את לבושי הנפש: מחשבה, דיבור ומעשה. שימוש בכלים אלה מעצים את חופש הבחירה בצמתים משמעותיים בחיים. עורך דין סיפר לנו באימון, על תיק עיזבון שמתנהל כבר שנים ללא דרך להביא לסיומו המוצלח. הוא זיהה דפוס התנהגות שמנהל אותו, אך לא זיהה את הכוח שיאפשר לו להסיט את דיוני בית המשפט למסלול אפקטיבי. הוא עשה שימוש בכמ”ז וביקש הפסקה קצרה בדיון, שאותה הקדיש להתארגנות מחודשת ולבחירת הכוח המצוי בו לשינוי אופן ההתנהלות שלו. לאחר מכן, כך סיפר: ‘חזרתי לאולם, אמרתי את שלי. השופט הופתע, ולאחר דיון של שלוש דקות, נסגר התיק לטובת מרשי ואני הייתי המום מעצמי’”.

יש הרבה תורות קואצ’ינג. מה מחדש עולם האימון היהודי?

“זה כמו לשאול מה ההבדל בין היכל נוקיה לישיבת מרכז הרב. בנוקיה, כשמכבי מנצחת, צועקים ‘יש אלוהים’. במרכז הרב לוחשים אותה אמירה בשעת תפילה ולימוד. ההבדל איננו בפעולת השרירים, אלא בהבנת המניע אותם. האימון היהודי מקדים כוונון לאימון, כמו שנגן מכוון את הכינור לפני קונצרט. בנפש טמונים כוחות סותרים: גם ערכים נעלים וכמיהה להתקדם ולצמוח, וגם צרכים טבעיים ואגו פעיל החוסמים ומכשילים - והכוונון מאפשר ללקוח לפגוש, לזהות ולמפות את הכוחות הללו, כדי שיוכל לנהל אותם לטובתו. האימון היהודי לא מתחיל מהענפים, אלא יורד לשורשים ולכן הוא מתאים לדתיים וגם לחילונים”.

איך מתקבלת השיטה בקרב דתיים ובקרב חילונים?

“בציבור הדתי והחרדי, מערכות החינוך גילו את האימון היהודי והוא מבוקש במכללות להכשרת מורים, בישיבות, בסמינרים ובסדנאות זוגיות ובתחום פיתוח מנהיגות וכישורי חיים. באוכלוסיה חילונית אנחנו מצליחים בעיקר באוכלוסיות שמחפשות חדשנות כגון מערכת הביטחון, אנשי עסקים, פוליטיקאים ואמנים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ