יאיר אגמון יוצא למסע בחברה הישראלית

יאיר אגמון רק בן 25 וכבר מפרסם ספר שני. לטענתו, גיבור ספרו בעצם רק רצה לברוח מכל מה שאפור, חלוד ומסורס כאן

ענבל מלכה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל מלכה

גיבור הספר "עם הארץ" של יאיר אגמון (הוצאת זמורה-ביתן) הוא סוג של ג'ק קרואק עם עגלת סופר. יאיר, בן דמותו של המחבר הנושא את שמו, הוא קצין קרבי שמשתחרר מהצבא ויוצא למסע ספונטני ברחבי הארץ, שראשיתו בטרמפ וסופו לא ידוע. הטיול שלו הוא בגדר הגשמת פנטסיה של רבים, שהיו רוצים להתנסות בצורות חיים שונות ובמפגש עם צדדים לא מוכרים של החברה, גם אם לפרק זמן מוגבל. כפי שמגדירה זאת אחת הדמויות בספר, "כמו טיול, רק מעמיק". אגמון בן ה-25, סטודנט לקולנוע בבית הספר סם שפיגל, פירסם ב-2008 את ספרו הראשון, "חפ"ש" (הוצאת ראובן מס). סיפור קצר שכתב זכה בהמלצת השופטים בתחרות הסיפור הקצר של "הארץ" בשנת 2011.

בדרך כלל חיילים משוחררים טסים למזרח או עושים את שביל חוצה ישראל. למה היה לך חשוב לכתוב סיפור מסוג כזה?

"כי דרך הכלל מנומנמת ואפורה וחלבית ומלוחה וחלודה ומסורסת, שזה כל מה שאני - ורק מזה אני כל היום בורח. הספר אמנם מסופר בגוף ראשון, גיבור הספר נושא את שמי, והמאורעות המופלאים שפוקדים את מסעו קרו גם לי, בדרך זו או אחרת, אך מכאן ועד האוטוביוגרפיה ישנה עוד כברת דרך.

"לגבי עצם הפרסום - לפעמים אני מרגיש מול העולם את מה שמרגישה פרה בשדה דשא - הכל אכיל. כל העולם אכיל. זה לא ייאמן. ואחרי כך וכך חודשים או שנים, המחברת שלי מתמלאת בדברים שחשוב יותר מהכל לכתוב אותם, ואז אני כותב אותם, ומשתדל גם להוציא החוצה, כדי שמי שמגיע לו ילעס גם, וירגיש את הטעמים החריפים שלהם על הגבשושיות המחוספסות של הלשון, כי העיקר זה להרגיש".

הטיול בספר, כמו הספר עצמו, הוא סוג של ביקור אצל החברה הישראלית. יש מסקנה אופטימית מהביקור הזה?

"כן. בערך (אבל ד"ר סוס כבר עלה עליה): גיבור הספר שלי מוצא את העניין בחיים האלה שבארץ הזאת - בכוחות עצמו בלבד. הסיפורים שבספר הם תולדה ישירה של הפעולות המטופשות לעתים שלו, ולא של החברה כסביבה מעניינת. וזה לא שכל האנשים שכאן לא מעניינים (להיפך), אבל צריך לפעול כדי לעורר בהם את כל העניין הזה, הרדום. הוא נוסע לתל אביב, למשל, לתור אחר חרדית שהתפקרה (שאחיה נתן לו טרמפ), ועלילה שלמה ובלתי נתפשת נרקמת ממרדפו המפוקפק אחריה ואחרי יופייה (שאינו ידוע), כי כשיוצאים מגיעים למקומות מופלאים".

איזה מפגש אחד מהמסע הזה נשאר אתך?

"הספר הזה רצוף במפגשי-טרמפים עסיסיים ומהירים ואס-אם-אסים דלים וקלים לעיכול, ואין בו מפגש אחד של ממש, ואין בו ולו שיחה אחת כהווייתה. גיבור הספר שלי לא יצא למסע הזה כדי לפגוש באנשי הארץ, וגם לא כדי לפגוש בעצמו, כי הוא עסוק בעצמו כל הזמן ממילא. פניו של גיבור ספרי, כמו גם פני שלי, הן פני הדור, והאצבעות מחליקות מהר על האייפון, והאמת נעדרת".

הספר מאוד דל בסימני כתיב כמו סימני שאלה או קריאה, ואפילו גרשיים. למה?

"ראשית, יש בספר סימן קריאה אחד, ושיהיה לך בהצלחה למוצאו. שנית - משפטים עם סימני פיסוק אגרסיביים כאלה הם משפטים דהויים, נטולי קפאין ודלי שומן. קחי, למשל, את צמד המלים "איפה אתה". זה יכול להיות - ‘איפה אתה?' זה יכול להיות - ‘איפה אתה!' וזה יכול להיות - ‘איפה אתה'. מה עדיף ממה, לדעתך? לכתוב נקודה בסוף שאלה זה כמו לראות משפט עם משקפי תלת-ממד".

מה הקטע האהוב עליך בספר?

"כשהייתי בצבא אספתי מלים גסות שהן לא גסות, ונצרתי אותן בפלאפון למשמרת. זה התחיל כשפעם הייתי בבית, במטבח, ואמא ביקשה ממני לפתוח את המזווה ולהוציא ממנו משהו, ואני פתאום חשבתי כמה גס זה נשמע, לפתוח את המזווה, להוציא מהמזווה, אלוהים ישמור, איזה מלים גסות. אחר כך התחלתי לאסוף מלים כאלה, שהן סוטות לחלוטין, אבל כולם משתמשים בהן בנורמטיביות עיוורת, כמו ‘מזווה' ו'מזווד' ו'פתחה' ו'פוך' ו'מוך' ו'משפך' ו'זוויתן' ו'אביזר' ו'שחלה' ו'לגונה' ו'שחי' ו'זגוגית' ו'לפשק' ו'זפק' ו'זרבובית' ו'ייחור' ו'ירמוך'. יש עוד המון".

כתבות מומלצות

אפרת גוש בחדשות סוף השבוע של ערוץ 12

אפרת גוש דיברה באומץ, אבל לא באמת נחשפה

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

סגל. לכל מי שאפשרו את שידור הסקר יש חלק בהסתה

השאלה שהוצגה בסקר אולפן שישי היא הסתה. הפאנל שתק בנימוס

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"