בושה וחרפה. למה צריך לנתח את הציורים של היטלר

רחל שטרן אומרת שאין די מלים בפיה לבטא את התדהמה למראה רשימתו של יונתן הירשפלד. הרצלינה יגר מתייחסת לחברות האמת של הבולגרים

רחל שטרן, הרצלינה יגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחל שטרן, הרצלינה יגר

אקוורל של ארכי־רוצח

אין די מלים בפי לבטא את התדהמה, הסלידה, הצער, הכעס והכאב למראה המנתח אקוורל מעשה ידיו של הארכי־ארכי־רוצח הגדול מכולם.

האם אין נושאים אחרים לעסוק בהם? האם בקרוב אנו צפויים לכתבה על גחמותיו או תאוותיו הקולינריות? על גחמותיו ותאוותיו או סלידתו מסוגים מסוימים של שרוכי נעליים?

בושה וחרפה. מזעזע.
רחל שטרן

אדולף היטלר

חברות אמת של הבולגרים

שתי תגובות התפרסמו כאן באחרונה על , שעסקה בסוגיית ההצלה של יהדות בולגריה בשואה. שתי התגובות טענו שיהודי בולגריה ניצלו תמורת . לכן כדאי להבהיר נקודות מספר.

אישיותו של בוריס השלישי מלך בולגריה שנויה במחלוקת, אך הצלתם של יהודי בולגריה התרחשה לא בשל הסכמים אתו, אלא נבעה מתגובות אזרחיות להסכם שחתם עם הנאצים. תגובות אלה כללו ברית יוצאת דופן בין אנשי כמורה, כולל ראש הכנסייה הבולגרית, שאמר כי יפתח את הכנסיות כמחסה ליהודים אינטלקטואלים שיצאו נגד המשלוחים ואנשי פרלמנט ובראשם דמיטרי פשב.

אך יותר מכל מנעה את הגירוש התנגדותו של העם הפשוט. כשנכנסו תלמידי הגימנסיה היהודים לכיתות עם "הכפתור הצהוב" הם מצאו את חבריהם הלא־יהודים עונדים גם הם את אות הקלון. הסיפור סופר בשעתו על־ידי המנצח זיקו גראציאני, ואני שמעתי אותו אישית מאחותי הגדולה שלא היתה בת כיתתו.

כל מי שהביוגרפיה שלו קשורה לבולגריה יודע שהיתה חברות אמת עם החברים בבתי הספר, באוניברסיטה ובעבודה. יהודי בולגריה, עם היותם ציונים, רואים בבולגריה מולדת שנייה.
הרצלינה יגר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ