חדש על המדף

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

פרוזה - מקור

*הסנדלר מכוכבאן - ארז צדוק. ברוקר מניו יורק מופתע לגלות שאמו הסתירה ממנו שמשפחתו חיה בכפר קטן בתימן. הוא מחליט לנסוע אליהם ולחלוק עימם את אורח חייהם הפשוט והצנוע. הוצאת סלע ספרים, 327 עמ', 92 שקלים.

*מזוודות - אילאיל קופלר. וירג'יניה וניצן הן נערות תל אביביות בנות שש-עשרה שמנהלות רומן. ברקע סיפור אהבתן נוכחת דמותו של אלמוג, טרנסג'נדר בן עשר. הוצאת פרדס, 209 עמ', 88 שקלים.

*טלטלה חוזרת: מבחר סיפורים קצרים - צבי לוז. קובץ סיפורים קצרים: על חלוצה מדור המייסדים שמוצאת אהבה עם ערבי, חילוני שחוזר לאמונת אבותיו, וחבר קיבוץ שמכניס את אשתו להריון בכדי שתשאר בקיבוץ. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 189 עמ', 86 שקלים.

* דיאטת רצח - נורית רייכמן. שניים-עשר איש מתכנסים בסדנה יחודית להורדה במשקל המתקיימת בפנסיון גרנדה שבמרביאה. מתכונים ועלילת מתח מתערבבים בפרויקט הצלת הספרים שהנאצים גזלו מהיהודים. הוצאת חממה ספרותית, סטימצקי, 240 עמ', 76 שקלים.

פרוזה - תרגום

* טירזה - ארנון גרונברג. מהולנדית: רחל ליברמן. טירזה היא בתו הצעירה והמושלמת פנימית וחיצונית של יורגן הופמיסטר. כאשר נקרעת מסכת ההצלחה מעל פניו של הופמיסטר, הוא מוצא את עצמו בשבר הגדול של חייו. הוצאת ספרית פועלים, 409 עמ', 92 שקלים.

* רמפול פרקליט פלילי - ג'ון מורטימר. מאנגלית: מיכל אלפון. סנגור הפושעים הוראס רמפול אוהב לעשן ולשתות, לצטט משוררים ולנצח. הוא נזכר בשישה תיקים בלתי נשכחים שבהם טיפל כולל פרשת רצח, מקרה הכרוך בחבר פרלמנט ועוד. הוצאת אחוזת בית, 264 עמ', 98 שקלים.

* הדוור תמיד מצלצל פעמיים - ג'יימס מ. קיין. מאנגלית: לאה ששקו. בשנות ה-30 בארצות הברית של אחרי המשבר הכלכלי, פרנק צ'יימברס הבטלן מסכים לעבוד אצל ניק פפדאקיס היווני כמכונאי רק בגלל שנדלק על אשתו קורה. הוצאת ספרית מעריב, 133 עמ', 89 שקלים.

* הרצח הראשון שלי - לנה להטוליינן. מפינית: דנה שולגה-רז. חוקרת המשטרה מאריה קאליו עובדת על מקרה רצח של גבר צעיר ועשיר, חבר מקהלת סטודנטים שטבע בים ונמצא עם סימן חבלה בראשו. הוצאת פן, ידיעות ספרים, ספרי חמד, 254 עמ', 98 שקלים.

* נערי הכרך - ס"א הינטון. מאנגלית: מאירה פירון. סיפורו של פוניבוי. הוא יכול לסמוך רק על האחים שלו. הוא צריך להיזהר מהסוצים. להם יש כסף. לפוניבוי ולחבורה שלו, הגריזרים, אין. הוצאת ידיעות ספרים, 158 עמ', 88 שקלים.

עיון - מקור

* "כי מרה מאוד הדעת" - עת הגיבורה האינלקטואלית-יוצרת בסיפורת אלישבע (ביחובסקי) ולאה גולדברג - רבקה אלינב. גולדברג ואלישבע הן שתי היוצרות הראשונות שהציגו טיפוס חדש של גיבורה אינטלקטואלית ויוצרת, כזו שמבחינתה הדעת והיצירה הן בגדר משאת לב, ציר זהות וטעם קיומה. האם הצטרפותן של נשים למעגל הלימוד והיצירה מסמנת מגמה של שחרור מתבניות סטריאוטיפיות? האם המבט הנשי ברא גיבורות אוטונומיות מבחינה רוחנית ונפשית, שנאבקות להתפתח כנשות רוח וכאמניות, המנהלות שיג ושיח עם העולם באמצעות יצירתן? הוצאת מכון מופ"ת, 394 עמ', לא צוין מחיר.

* הסדר החברתי והקוד הבלתי פורמלי - עורכים: תמר רפופורט ואהוביה כהנא. סדר חברתי אינו מכיל רק מסגרות התנהגות וחשיבה נוקשה, אלא גם מבנים, פרקטיקות ויחסים אישיים ומוסדיים בלתי פורמלים. מאמרים המנהלים דו שיח מלומד ועדכני עם המודל הבלתי פורמלי של ראובן כהנא. הוצאת רסלינג, 609 עמ', 119 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

* מארק אדלמן - לוחם, מהפכן, אדם - ויטולד ברש וקשישטוף בורנטקו. מפולנית: מיכאל הנדלזלץ. מארק אדלמן, אחד מהמפקדים הנערצים של מרד גטו ורשה, הודר מהתודעה הישראלית כי לא היה ציוני. אדלמן היה איש ה"בונד" - תנועה שהאמינה כי ליהודי אירופה ושפתם, היידיש - יש עתיד בארצותיהם. בניגוד להפצרות חבריו, הוא נשאר בפולין ונעשה רופא מפורסם, חדשן בתחום ניתוחי הלב, ולוחם חירות נגד השלטון הקומוניסטי. הוצאת ידיעות ספרים, 621 עמ', 118 שקלים.

* "לא על החרסים לבד חי האדם" - חיה כץ. הביוגרפיה של פרופ' רות עמירן, שהייתה לבוגרת הראשונה של החוג לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית בשנת 1939. בספר מובא דיון מחודש בכמה מחפירותיה, מתואר המחקר הארכיאולוגי בימי המנדט, ונידונות סוגיות בקשר שבין ארכיאולוגיה ולאומיות המתייחסות לראשית המחקר הארכיאולוגי הישראלי למן שנת 1948 ואילך. הוצאת פרדס, 193 עמ', 88 שקלים.

בישול

* שוקולד בריבוע - דנית סלומון. הבראוניז הן הג'ינס של עולם העוגות: קלות, נוחות ומתאימות לכל הזדמנות. מגוון מתכונים מגוונים בתחום, ביניהם: בראוניז חלב ודבש, בראוניז נוטלה ואילסרים, בראוניז משמשים בניחוח תפוז ועוד. הוצאת קוראים, 90 עמ', 84 שקלים.

* מתכון בטוח - מתכונים מהעונה השלישית של תוכנית הטלוויזיה. בין השפים המשתתפים: דודו אוטמזגין, שאול בן אדרת, צחי בוקששתר, שי-לי ליפא וארז קומרובסקי. הוצאת פן, ידיעות ספרים, 201 עמ', 128 שקלים.

כתבי עת

* חברה - כתב עת סוציאל דמוקרטי. גיליון מס' 50. בגיליון: מה באמת רוצה שר התחבורה? על מאבק העובדים ברכבת ישראל (נחמה וייס), מרצים שקופים (ירון דישון), תקציב הביטחון ואי-שיוויון (יגיל לוי). עורכים: נילי שלו, ירון דישון, אלעד הן, הרן סנד, גילי גופר, נמרוד זליגמן, טל אלמליח. מו"ל: יסו"ד - ישראל סוציאל-דמוקרטית, יד טבנקין, יד יערי, 34 עמ', 30 שקלים.

* האומה - במה למחשבה לאומית. בגיליון: "היות יהודי" בעולם משתנה (זאב איביאנסקי), ישראל בין המיצרים (אלכסנדר בליי), חופש העיתונות על פי ז'בוטינסקי (משה הלוי), רוחם של המכבים מהלך עלינו אימים (חיים שיין). עורך: יוסי אחימאיר. מו"ל: מסדר ז'בוטינסקי, 144 עמ', 120 שקלים.

* איגרת - כתב העת של האקדמיה הישראלית למדעים. גיליון 33. בגיליון: על הקרבן ושבירותו של העבר (משה הלברטל), תכנות בדרך הטבע (דוד הראל), נאורות ואנטי-נאורות (זאב שטרנהל). עורכת: אביטל בר. מו"ל: האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, 62 עמ', לא צוין מחיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ