ספרים חדשים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

פרוזה - מקור

* נערות למופת - שהרה בלאו. באולפנה בבני ברק קבוצת נערות מתכוננת להעלאתו של מחזה אפל העוסק בגורלן של 93 נערות בית יעקב מקראקוב שהתאבדו יחדיו בכדי שלא תחולל טומאתן על ידי הנאצים. בזמן החזרות אחת מהנערות נעלמת וסודות אפלים מהעבר צצים עם היעלמותה. הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, 253 עמ', 89 שקלים.

* זכרונות של עץ - תמר לזר. ריטה לא מוצאת את מקומה בעולם. היא עזבה כבר שני בתי ספר, וכעת הגיעה אל האולפנה היחידה שהסכימה לקבל אותה. תחת הפיקוס בחצר האולפנה, ריטה מגלה את הפרדס שלה, ובלבה מתפנה מקום לגיבורים ספרותיים מסעירים הרבה יותר מגיבורי שיעורי התנ"ך. ידיעות ספרים, 230 עמ', 98 שקלים.

* קליפסו רמלה - ציפי שחרור. שלומית מתבגרת ברמלה של שנות ה-60. אחיה הגדול נהרג במלחמת ששת הימים, אהוב ילדותה נוטש אותה למען אחרת ושמש בית הכנסת אנס אותה בילדותה. רדופת זיכרונות היא נוסעת להודו, בתקווה לאחות את השברים. הוצאת פרדס, 196 עמ', 88 שקלים.

פרוזה - תרגום

* הקופסה - גינטר גראס. מגרמנית: חנה לבנת. רומן המשך ל"קילוף הבצל". שמונה ילדים מתארים את זיכרונות ילדותם והתבגרותם לצד אביהם הסופר. ידידה או מאהבת של האב מצלמת בקופסת מצלמה מסוג אגפא-בוקס וצילומיה משמשים השראה לספריו ומקור לדיונים על אומנות בקרב הילדים. הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, 207 עמ', 89 שקלים.

* אביב - דיוויד סאלאי. מאנגלית: שרון פרמינגר. סיפור אהבתם הבלתי אפשרית של ג'יימס וקתרין. הוא החליף עבודות רבות והפסיד מיליונים בבועת ההייטק, כיום הוא מתגורר עם כלבו בדירה קטנה בלונדון. היא נפרדה מבעלה צלם הפפראצי ועובדת במלון למחייתה. הוצאת כתר, 267 עמ', 94 שקלים.

* מדונה על הירח - רולף באוארדיק. מגרמנית: ארנו בר. פאוול פוטב, תושב כפר קטן בארץ הדמיונית טרנסמונטניה, יוצא לחקור שלושה אירועים מסתוריים שהתרחשו בכפר שלו: היעלמותה של מורת בית הספר השתיינית, היעלמות פסל המדונה ורציחתו של כומר ישיש ואהוב. הוצאת אחוזת בית, 505 עמ', 98 שקלים.

* קמצ'טקה - מרסלו פיגרס. מספרדית: רינת שניידובר. ארגנטינה, 1976. עולמו של הארי בן העשר סובב בית הספר, ספרי קומיקס, תוכניות טלוויזיה והמשחק "סיכון" - זהו עולם שבו לגברים יש כוחות על, וילדים יכולים לכבוש את העולם על לוח המשחק. אולם בפרבר שבו הוא גר בבואנוס איירס הצבא תפס את השלטון ובאווירת הטרור והדיכוי הגוברת אנשים מתחילים להיעלם. ידיעות ספרים, 343 עמ', 98 שקלים

* ניאבק בצללים - לידיה ז'ורז'. מפורטוגלית: מרים טבעון. אשתו של הפסיכואנליטיקאי טוב הלב אושוואלדו קאמפוש מסלקת אותו מחייה אחרי ליל המילניום והוא עצמו הולך ומסתבך בין פרשנויות למציאות ומשתכנע שישנו מחסום גדול של צללים בפורטוגל והוא עצמו היחיד הפועל נגדם. הוצאת הספריה החדשה, הקיבוץ המאוחד, ספרי סימן קריאה, 378 עמ', 92 שקלים.

עיון - מקור

* חלומות ומעשיות - רוית ראופמן. חקירה פסיכואנליטית ואתנו-פואטית. התייחסות חדשה לחלומות ומעשיות עממיות, שניהם תוצרים נפשיים אשר מלווים את האנושות משחר ימיה. הוצאת רסלינג, 222 עמ', 89 שקלים.

* קרוב מדי לקצה - סיפורה של השחיתות בישראל - אסף מצקין. תהליכי ההשחתה שעברו על החברה הישראלית, מלפני קום המדינה ועד ימינו, חולשתם וחוזקם של מנגנוני הממשל השונים כגון מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, התקשורת ועוד, ותפקידם במאבק למיגור התופעה. הוצאת הקיבוץ המאוחד והמרכז לאתיקה בירושלים-משכנות שאננים, 272 עמ', 98 שקלים.

* על אי בודד - אברהם מלמד. תולדותיו של מוטיב במחשבה היהודית. המפגש הטעון בין המחשבה היהודית לזו של התרבות ההגמונית, והדרכים שבהן התמודדו מלומדים יהודים לדורותיהם עם המפגש, מתוך שילוב השפעות וללא ביטול עצמי. הוצאת רסלינג, 201 עמ', 89 שקלים.

* סוגיות משפחתיות בעיניים משפטיות - דפנה הקר. משפחות גרושות, משפחות חד מיניות ומשפחות שנוצרו בעזרת טכנולוגיות פריון הן כבר לא מחזה נדיר, והן מבטאות חירות חדשה שיש לגברים ולנשים לעצב את הביוגרפיות המשפחתיות שלהם. במקרים שבהם נוצר קרע משפחתי, או שהמשפחה מבקשת הכרה סימבולית או חומרית מהמדינה, נדרש המשפט לקבוע האם יש לתת לגיטימציה להתארגנות המשפחתית החדשה ולהכריע בסכסוכים משפחתיים. הספר בוחן כיצד מתמודדת מערכת המשפט בישראל עם התמורות הדרמטיות שעובר מוסד המשפחה. הוצאת משרד הביטחון ומודן, 171 עמ', 58 שקלים.

כתבי עת

* עיניים - כתב עת לילדים. גיליון מספר 139. בגיליון: "כואב אבל פחות - על עבודתם של רופאי הילדים" (דני שור ובני פרבר), "זה בריא לי? איך לאכול אוכל בריא" (דורית אדלר), "רופאים לזכויות אדם" (צור שיזף). עורך: תמיר ראונר. מו"ל: עיניים, 63 עמ', 49 שקלים.

* יקינטון ודווקא - בטאון צאצאי הייקים בישראל בשיתוף עם כתב העת בעברית על ארץ יידיש ותרבותה. גיליון 8 - קרובים-רחוקים: אוסט-יודן וייקים. בגיליון: "סבתי הרוזנת יטי" (ירמי פינקוס), "אי אפשר לאיש כמוני לחזור מרצונו אל מצבו הברברי" (שמואל פיינר), "אוהלי שם לבני יפת" (אבנר הולצמן). עורכים: בני מר ומיכה לימור. מו"ל: ארגון יוצא מרכז אירופה ובית שלום עליכם, 77 עמ', 30 שקלים.

* זהויות - כתב עת לתרבות ולזהות יהודית. גיליון 1. בגיליון: "הלכה בתיקוניה או יהדות בסיכוניה? פולמוס משה לייב ליליינבלום, יחיאל מיכל פינס והרב זכריה שטרן" (יהודה פרידלנדר), "נישואי תערובת והתמורות בערכים ובנורמות של הציבור היהודי באמריקה" (סילביה ברק פישמן), "זרימות חרדיות ביהדות המזרחית בת זמננו" (ניסים ליאון). עורכת: טל כוכבי. מו"ל: מכון ון-ליר הקיבוץ המאוחד, 136 עמ', לא צוין מחיר.

שירה

* לשון איטית - שירה סתיו. "ותאמר לכי לך מעירך ומחדרך/ ומבית אביך אל הרחוב אשר אראך שם/ דירה בשכירות משנה וקחי נא/ אותך את יחדתך אשר לא אהבת/ עוד כמה חפצים קבינה ישנה/ והעליה לעולה אל/ אחד התהומות אשר אמר/ אליך, עמקה" (מתוך הספר). הוצאת דביר, 103 עמ', 76 שקלים.

* בקווים דקים - רפי וייכרט. "גם השחיה היפה/ תגיע לבסוף אל החוף,/ אליו נעלה בתנופה/ תירים שקופים באינסוף,/ מקדישים כל דקה לאתור/ צלילי הנבל ההוא, המזהב,/ אך השיח כבר ריק מדבור, ובעלים רק נוצה מכנף" (מתוך הספר). הוצאת קשב לשירה, 78 עמ', 64 שקלים.

* בבל אשר בים - גאולה הודס-פלחן. "היא/ שידעה לשיר/ בהתפעמות/ השרשים העמקים/ אשר יכלו/ לקריאת התגר/ של הנחשול הנוגס,/ משיפת את הירח שלי/ שיחתך/ את עלטת הנפש" (מתוך הספר). הוצאת עקד, 62 עמ', 58 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ