ספרים חדשים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

פרוזה - מקור

* איה הוראות הפעלה - הדס רון-זרחי. מסעה של הגיבורה בארץ הצ'אי והצ'אפטי מפגיש את הקוראים עם הקסום וההזוי בחוץ ובפנים. מארג של קירבה, יצרים ושיגעון גדלות נפגשים בהודו הגדולה. הוצאת אסטרולוג, 220 עמ', 98 שקלים.

* כף רגלו של הסוס - אלמה וייך-חושן. עלילת הספר מתרחשת במהלך שבוע סוער וקיצוני במיוחד, או אולי עוד שבוע רגיל בבית ספר תיכון במרכז הארץ. התנגשות בין מורה לתלמידה מידרדרת למקומות לא צפויים, תלמידת אמנות לומדת דבר או שניים שהמנהלת שלה היתה מעדיפה שלא לדעת, בחדר המורים נרקמים יחסים סבוכים בין שתי מורות, ומחוץ לכיתה מסתובב נער אחד עם לב שבור. הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, 269 עמ', 89 שקלים.

* אל תלכי לשם - הדסה בן עתו. על הצלחתה המקצועית של שופטת מכובדת מעיב זיכרון בעייתי. כשהייתה עורכת דין צעירה הגנה על גבר שהואשם ברצח אשתו, למרות שהייתה משוכנעת באשמתו. עם שובו לארץ של אותו גבר, עולמה מתערער. הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, 396 עמ', 94 שקלים.

* קח גפרור בוער - אריה קרישק. ישראל מתקדמת אל ספו של כאוס חברתי. המאבק בין העניים לעשירים מסלים וקבוצת מיואשים קיצונית מחליטה לעשות מעשה. הוצאת טפר, 189 עמ', 88 שקלים.

* הכלה היהודיה - הגר דורון. דוקטורנטית צעירה להיסטוריה חוזרת מדבלין לתל אביב. הוריה לא מרוצים ממנה, מצבו של הסנדק הקשיש שלה מתדרדר וילדיו מאיימים עליה מפחד שיוריש לה את כספו. בנוסף, יחסיה עם בני המין השני מורכבים. הוצאת מודן, 287 עמ', 88 שקלים.

עטיפת הספר

* המסע לפיומה - גבי אדם. קורותיה של משפחה יהודית בצפון איטליה בעידן הפאשיסטי, בשואה ולאחריה. ובלב הספר - קורותיה של דודה לילי, שנטשה את יהדותה ומשפחתה ערב מלחמת העולם השנייה. הוצאת ספרי עתון 77, 234 עמ', 82 שקלים.

* מכאן ולא מכאן - עוזי זק. ארי פלד, נער בן שש-עשרה שאחיו נספה בשואה, מתבגר בתל אביב של תחילת שנות השישים. פלד נאבק למצוא את מקומו, נע בין שייכות לתחושת בן בלי בית ומנסה להבין את חוקי העולם סביבו. הוצאת אפיק, 396 עמ', 98 שקלים.

* אמא - ענר שלו. רומן וידויי העוסק במות אמו של המחבר ומשלב בין יומן האבל הפרטי שלו לבין תיאור משפחתו וחייו של המחבר עצמו. הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, 273 עמ', 89 שקלים.

* ההתחלה - נומה עמק - רות נצר. זוג עולים פליטי גרמניה מצטרף לקיבוץ דתי בשנות הארבעים של המאה שעברה. אחרי שנים, השניים מגוללים את סיפורם באוזני בתם ומאפשרים לה להבין לראשונה את שאירע. הוצאת כרמל, 328 עמ', 89 שקלים.

פרוזה - תרגום

* אדיפוס המלך - סופוקלס. מיוונית: שמעון בוזגלו. תרגום חדש לטרגדיה הקלאסית המספרת על האדם החותר אל האמת בכל מאודו, וכל זאת לעיני הצופים היודעים מן הרגע הראשון לאן האמת הזאת תוביל. הוצאת ידיעות ספרים, 170 עמ', 88 שקלים.

* ים סרגסו הרחב - ג'ין ריס. מאנגלית: ברוריה בן ברוך. דמותה של ברתה רוצ'סטר, המשוגעת בעליית הגג של "ג'יין אייר" מאת שרלוט ברונטה, היא גיבורת ספר זה. לראשונה, האשה הקריאולית של מר רוצ'סטר זוכה להשמיע את קולה ולקונן על החיים שנשללו ממנה. הוצאת כתר, 186 עמ', 92 שקלים.

עטיפת הספר

* אבן מקיר - מריה ברבל. מקטאלנית: רמי סערי. קונשה היא הבת החמישית במשפחה החיה בכפר קטן בהרי צפון ספרד. חייה והתבגרותה של קונשה, מילדה, לנערה ואשה, נחשפים, וסיפורה נשזר בתולדותיה של ספרד למן ראשית המאה העשרים ועד אחריתה. הוצאת רימונים, 197 עמ', 86 שקלים.

* מיטה - דיוויד וייטהאוס. מאנגלית: כפיר לוי. מאל אינו ילד רגיל כמו שאר הילדים. הוא כל כך ייחודי, שבני משפחתו מחכים בקוצר רוח לראות כיצד הוא מתכוון לממש את הפוטנציאל העצום הטמון בו. ואז ערב אחד הוא נכנס למיטה. ואין לו שום כוונה לצאת ממנה. אף פעם. הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, 271 עמ', 89 שקלים.

* חלומות על אושר - ליסה סי. מאנגלית: דורית בריל-פולק. ג'וי, נערה אמריקאית, מגלה בגיל 19 שאמה כלל אינה אמה הביולוגית ושאביה הוא אמן החי בשנחאי. היא מחליטה לנסוע לחפש אותו, נחשפת לחייהם של החקלאים הקומוניסטים, מוצאת אהבה ומשנה את חייה כליל. הוצאת מודן, 404 עמ', 92 שקלים.

* הזאב האדום - ליסה מרקלונד. משוודית: רות שפירא. עיתונאי בעיר שוודית נידחת נרצח. עיתונאית חוקרת בשם אניקה בנגטסון משוכנעת שמותו כרוך בהתקפה על בסיסי חיל האויר בשנות השישים, לשרשרת רציחות אכזרית ולטרוריסט בן ימינו. היא יוצאת למרדף אחרי האמת והרוצח. הוצאת אריה ניר, 342 עמ', 98 שקלים.

* נוסטלגיה של דרקונים: או: המומיה והפרופסור - דימוסתניס קורטוביק. מיוונית: אמיר צוקרמן. מומיה של קורבן הרצח הקדום ביותר בתולדות האנושות נגנבת לילה אחד ממוזיאון באתונה. מנהל המוזיאון, המואשם בסיוע לגנבים, יוצא למסע להשבתה כשהוא מלווה בקצינת משטרה צעירה ויפה. הוצאת כתר, 322 עמ', 96 שקלים.

עטיפת הספר

* מחולל הנסים - בנג'מין ווד. מאנגלית: שרון פרמינגר. אוסקר, צעיר מבריק שעובד בבית אבות, מתאהב באייריס, סטודנטית יפה, ומוצא את עצמו נשאב לעולמה והופך לחלק מחבורתה. המנהיג הבלתי מעורער של החבורה הוא אחיה של אייריס, אידן, שמאמין שהוא יכול לרפא אנשים בעזרת מוסיקה. הוצאת ידיעות ספרים, 478 עמ', 98 שקלים.

* הכוכבים אינם עוצמים עין - מארק דוגן. מצרפתית: אביגיל בורשטיין. בסתיו 1945, בזמן שבנות הברית צרות על ברלין, מחלקה של חיילים צרפתים הפולשת לדרום גרמניה מוצאת בחווה מבודדת נערה מוזנחת ופראית וגופת גבר מפוחמת. בניגוד להמלצת המפקדים, הקפיטן מתעקש לרדת לחקר הפרשה. הוצאת הכורסא, ידיעות ספרים, ספרי חמד, 190 עמ' 98 שקלים.

עיון - מקור

* קללת דרעי - מרדכי גילת. מסלול ההתנגשות בין העיתונאי מוטי גילת לבין אריה דרעי המשובץ בגלריה של אישים, בהם יצחק רבין, טדי קולק, יעקב נאמן, דורית בייניש רוני בר-און וחיים רמון. הספר מציג את "הסודות שלא סופרו על הפרשה הפלילית האפלה ביותר בתולדות הפוליטיקה הישראלית". הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, 456 עמ', 94 שקלים.

* 10 פרדוקסים מוסריים - שאול סמילנסקי. חשיבותם וייחודם של פרדוקסים לתחום הפילוסופיה של המוסר. הזדמנות לחשוב בצורה אחרת על נושאים שביומיום כגון פשיעה, ענישה, לידה ומוות, חוסר מזל, עבודה ושוויון. הוצאת ידיעות ספרים, 157 עמ', 98 שקלים.

* מי אנחנו - רות שמיר. שאלות העוסקות בזהות יהודית: האם היהדות היא רק דת, כדעת רבים? ומי שאינו דתי - מה זהותו? האם היהדות היא לאום ומהי אפוא עממיות יהודית? האם אנחנו פוסט-ציונים או ציונים עם תכנים חדשים? הוצאת מלוא, 336 עמ', 88 שקלים.

עטיפת הספר

* שוק ההון הישראלי במנהרת הזמן - מאיר חת. שוק ההון עבר כברת דרך ארוכה מאז הונחו יסודותיו לפני הקמת המדינה ועד עידן המחשב ופעילות המסחר החובקת עולם של המאה ה-21. האירועים המרכזיים שעיצבו את שוק ניירות הערך והבורסה על רקע חבלי הצמיחה של המשק הישראלי. הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, 876 עמ' בשני כרכים, 192 שקלים.

* החלוצים שנותרו מאחור - רחל כהן פרידהיים. קליטת העלייה בקיבוצים 1948-1954. בתקופת המנדט, כאשר העשייה למען המטרות הלאומיות ביישוב התבססה על רצון וולנטרי, היה ייצוגה של התנועה הקיבוצית במשימות הלאומיות כגון התיישבות, ביטחון, שליחות וקליטת עלייה, ללא כל ייחס לשיעורה הנמוך באוכלוסייה היהודית הכוללת. עם הקמת המדינה ובואם של גלי העלייה הגדולים, שהכפילו בתוך 3 שנים את האוכלוסייה היהודית בארץ, היתה הקליטה למשימה הלאומית. הציפייה שהתנועה הקיבוצית תירתם למשימה - התממשה בחלקה. הוצאת יד טבנקין, 328 עמ', לא צוין מחיר.

* בנשימה אחת: על גוף, על נשמה ועל חוכמת הנשימה - פרייה הרט. כיצד ההתבוננות בנשימה משפיעה על הלכי הנפש ומה הקשר בין סוד הנשימה לאיכות החיים. סיפורים על אנחה, נחירה, התעטשות, שירה צחוק ועוד. הוצאת מודן, 251 עמ', 88 שקלים.

* המוח האנושי - מיכאל הגנר. מחשבות ביקורתיות על מדעי המוח. הפיכת המוח כמכונן של האדם הוא פרויקט של המודרנה שטרם הושלם, וסביר להניח שלא יהיה ניתן להשלימו. לצד תובנות מרתקות, מחקר המוח טומן בחובו את הסכנה להעמיס על "המוח" סמלים, משמעויות וערכים, ובתוך כך לעורר ציפיות מוגזמות שאינן ניתנות למימוש או כאלה המובילות לתביעות ביו-פוליטיות בעייתיות. הוצאת רסלינג, 313 עמ', 99 שקלים.

עטיפת הספר

* מתי ואיך הומצאה ארץ-ישראל? - שלמה זנד. מהי מולדת ומתי היא הופכת לטריטוריה לאומית? האם מאז ומעולם התקיימה, או שהיא מוצר היסטורי חדש? מדוע כה הרבה אנשים היו מוכנים למות למענה? מהו הגבול ומאיזו סיבה אין אומות מסכימות לוותר ולו בסנטימטר אחד על אדמת מכורתן? הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, 320 עמ', 89 שקלים.

עיון - תרגום

* חקירות ודרישות - ערך: אסף שגיב. מבחר תרגומים של מאמרי מופת על חברה, אמונה ומצב האדם. ביניהם: על האמנה המקורית (דיוויד יום), על כישלונם של כל הניסיונות הפילוסופיים לתיאודיציה (עמנואל קאנט), המדע כייעוד (מקס ובר), המשבר בחינוך (חנה ארנדט) ועוד. הוצאת דביר ותכלת. 299 עמ', 89 שקלים.

* שטאזילנד - אנה פאנדר. מאנגלית: נעמי כרמל. שבע שנים לאחר נפילת חומת ברלין יצאה אנה פאנדר למסע עם האנשים שחיו במדינת המשטרה המשוכללת ביותר. בגרמניה המזרחית היה סוכן שטאזי על כל 36 אנשים ואם מביאים בחשבון מודיעים במשרה חלקית - מודיע אחד לכל 5.6 אזרחים. הוצאת דביר, כנרת, זמורה-ביתן, 318 עמ',89 שקלים.

עטיפת הספר

* הפילוסופים הגדולים - לזלי לווין. מאנגלית: בן-ציון הרמן. 48 ביוגרפיות קצרות של הפילוסופים הגדולים, מן היוונים הקדומים עד הנפילים המודרניים. מאריסטו ואפלטון, דרך הרמב"ם, מקיאוולי ושפינוזה כולל דקארט, ניטשה וסארטר. הוצאת אגם, 173 עמ', 84 שקלים.

כתבי עת

* עכשיו - כתב לספרות, אמנות, הגות וביקורת. גיליון מס' 72. בגיליון: שירים מאת עמוס אדלהייט, ישראל אלירז, דפנה שחורי, יונתן קונדה, מאיה בז'רנו, אהרן שבתאי ועוד. הגות ומאמרים: המצור וה"בשורה" על פי גרוסמן (אמנון נבות), על תחושת האבדן ועל יצירה (יורם קניוק), קטעים מהבוהמה הביתית (אפרת מישורי). עורכים: גבריאל מוקד, ברוך חפץ. מו"ל: עמותת עכשיו, 251 עמ', 80 שקלים.

* גלילאו - כתב עת למדע ומחשבה. גיליון 164: 100 שנה לטכניון. בגיליון: 100 עבר, 100 עתיד - ראיון עם נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא (צפריר קולת), נמלים: הרשת החברתית - ממצאים מרתקים על תקשורת בין נמלים (גליה אריאל), מהמיקרוסקופ ועד הטלסקופ: מדע וטבע בעין העדשה (מיכאל דורון), סטארט-אפ - הטכניון כחממה של חברות הזנק (סמדר סלטון), נפש - כיצד משפיעה החרדה על הצורך לבקש עצה? (מרים דישון-ברקוביץ), משהו קטן וטוב - יישומים ומוצרים לחיים חכמים (רועי כהן). עורכים: אמיר שוורץ ומיכל ברונר. מו"ל: מוטו, 73 עמ', 44.90 שקלים.

* חברה - כתב עת סוציאל-דמוקרטי. גיליון 51. בגיליון: כמה הערות על מאבק המתמחים (יובל אופק), עובדים בעידן של הפרטה (אמיר פז-פוקס), הקפיטל - לקראת דמוקרטיה אמיתית (יפתח גולדמן). עורכים: נילי שלו, ירון דישון, אלעד הן, הרן סנד, גילי גופר, נמרוד זליגמן וטל אלמליח. מו"ל: יסו"ד - ישראל סוציאל-דמוקרטית, יד-טבנקין, יד יערי, המטה השיתופי, מרכז הקואופרציה, 35 עמ', 30 שקלים.

* סוציולוגיה ישראלית - כתב עת לחקר החברה בישראל. כרך י"ג. בגיליון: קריאות חברתיות במעשה המחול. רקדנים קדומים: עקבותיו של הריקוד בארכיאולוגיה של ארץ-ישראל, 1200-600 לפנה"ס (בתיה שכטר), עקבות של תרבות בייצוגים חזותיים (שלומית עופר ובילי עילם). עורך: חיים חזן. מו"ל: פרדס, 482 עמ', לא צוין מחיר.

חקר הספרות

* מחצית היום - נגיב מחפ'וז: יצירה, מפגשים, תרגומים - ששון סומך. ספר המתחקה אחר הרומנים של מחפ'וז - גדול הסופרים הערביים במחצית השנייה של המאה העשרים - ומציג בפני קוראיו את העלילות והדמויות העיקריות המאכלסות את ספריו. בקונטרס התרגומים המופיע בסוף הספר מובא מבחר של סיפורים ופרקי-רומנים של מחפ'וז בתרגום עברי. הוצאת כרמל, 352 עמ', 94 שקלים.

* מלחמת הריאליזם על נפשו - עינת ברעם-אשל. ייצוגי מציאות בספרות ההשכלה העברית 1857-1881. דיון מקיף ואינטגרטיבי בספרות ההשכלה העברית במחיצת השנייה של המאה ה-19. תקופת מפתח זו של הספרות העברית הוכרה כפרק הריאליסטי הראשון בתולדותיה, שבו ביקשו חשובי היוצרים - בהם מאפו, אברמוביץ, מנדלי מוכר ספרים, סמולנסקין ויל"ג - להתמודד עם שאלות היסוד של הקיום היהודי באמצעות ייצוג מהימן וכמו-תיעודי של מציאות החיים הממשית. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 431 עמ', 88 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ