ספרים חדשים 31.10.2012

לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ

פרוזה - מקור

היא, אני והסתיו - סלמאן נאטור. מערבית: יהודה שנהב־שהרבני. גיבורת הספר היא כהרמאן מצ’יצאן, שהיא ספק דמות אלגורית ספק אשה בשר ודם, ודרכה נפרש מרקם החיים בכפר פלסטיני במדינה יהודית. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 175 עמ’, 88 שקלים.

היֹה יהיה: אסופת ספרות ספקולטיבית - עורך: אהוד מימון. קובץ סיפורי מדע בדיוני ופנטסיה מאת כותבים ישראלים, בהם ורד טוכטרמן, עדו סקולובסקי, נגה פרנקל ועוד. הוצאת דני ספרים ואגודה ישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה, 255 עמ’, 88 שקלים.

פליטת הפה של מירי דהן - שמואל פרץ. שלושה צעירים פותחים בתחרות: מי מהם יתעשר ראשון ויצבור חמישה מיליון דולר? כל האמצעים כשרים, החוק לא רלוונטי, ועל הדרך יש להם גם פנאי לאחד כוחות ולנקום במירי דהן. הוצאת ליברוס, 335 עמ’, 89 שקלים.

פרוזה - תרגום

טיסת לילה / אדמת אנוש - אנטואן דה סנט־אקזופרי. מצרפתית: משה מרון. שניים מספריו של סנט־אקזופרי. הראשון הוא רומן על דרמה המתרחשת בטיסת דואר, והשני הוא סיפור הרפתקאותיו של הסופר כאחד מחלוצי התעופה האזרחית בשנות ה–20. הוצאת ספרית פועלים, 312 עמ’, 89 שקלים.

קַין - ז’וזה סאראמאגו. מפורטוגזית: מרים טבעון. סיפורו של קין, מי שנענש להיות נע ונד, נודד כאן לא רק במרחב אלא גם בזמן, ובמהלך מסעו מעז ומתייצב מול אלוהים כשווה אל שווה. הוצאת הספריה החדשה/ הקיבוץ המאוחד, 140 עמ’, 86 שקלים.

הידעונית - פיליפה גרגורי. מאנגלית: בתיה זיסו. אליס, בת המאה ה–16, מתאהבת בגבר הנשוי ונעזרת בקסמים כדי להשיגו, אך עד מהרה הכישוף יוצא משליטתה. הוצאת אופוס, 575 עמ’, 96 שקלים.

דברים שאני יודעת עליה - ורוניק אובלדה. מצרפתית: רמה איילון. סיפורה של שושלת נשים, שכולן נדונו ללדת בנות מבלי שיעלה בידן לספר להן את שם האב. רק אחת מהן מנסה לברוח מגורלה, אבל ספק אם תצליח. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, 240 עמ’, 89 שקלים.

עיון - מקור

המנהיג והתקשורת: דוד בן־גוריון והמאבק על המרחב הציבורי 1948–1963 - רפי מן. מחקר הבוחן את מכלול פעולותיו של ראש הממשלה בן־גוריון בתחום התקשורת, ואת יחסיו המורכבים עם אמצעי התקשורת ותפקידם בבניין האומה. הוצאת עם עובד/ אוניברסיטת תל אביב, 428 עמ’, 118 שקלים.

סיפורים יכולים להציל - מרית בן ישראל. אגדות ומעשיות, כמו סוסים טרויאניים, בחסות התמימות והפשטות מביאות לנו תכנים מורכבים. הספר חוקר את התכנים הללו ואת השפעותיהם התרבותיות החורגות מן הספרות לבדה. הוצאת סל תרבות, 162 עמ’, 84 שקלים.

בראשית היתה משמעות: סיפורי הראשית בקריאה עכשווית - גבי ברזלי. עיון ודיון בשפע הפרשנויות של פרקי ספר בראשית - סיפור המבול, מגדל בבל ועוד - הנוגעים לאדם, טבעו וחולשותיו, ולחברה האנושית בכלל. הוצאת ידיעות ספרים, 175 עמ’, 98 שקלים.

נוער בסערה: תנועות הנוער היהודיות במרוקו - אריה אזולאי. הספר סוקר ומנתח את פעילות תנועות הנוער היהודיות במרוקו בשנים 1944–1964, חשיבותן לחיי הקהילה היהודית ומשמעותן ההיסטורית. הוצאת הספרייה הציונית, 278 עמ’, לא צוין מחיר.

זיכרונות וביוגרפיות

סיפור אהבה בעת מלחמה: יומניהם של ברני ואליס - אליס להמן־כהן פרירא ושולמית ביטרן־להמן. למעלה מ–65 שנה אחרי תום מלחמת העולם השנייה, שיכנעה שולמית את אמה אליס לפתוח את יומניו של אהוב נעוריה שנספה באושוויץ. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 255 עמ’, 88 שקלים.

הילדה בסוודר הירוק: חיים בצל השואה - קריסטינה חיגר עם דניאל פייזנר. מאנגלית: אסנת אופק. בשנת 1943, בני משפחת חיגר, שגרו בלבוב, פולין, התחבאו מהנאצים במערכת הביוב של העיר. קריסטינה חיגר, המחברת, היתה אז ילדה בת שבע. הוצאת דני ספרים, 262 עמ’, 88 שקלים.

כתבי עת

דפים - כתב עת לעיון ולמחקר בחינוך. גיליון 54. בגיליון: מאמרים בנושא מורים והוראה בעידן הידע - על הוראה מתוקשבת; דפוסי למידה באתר רשת חברתית־מקצועית; על התוכנית הלאומית להתאמת מערכת החינוך למאה ה–21; ועוד. עורך: דן ענבר. עורכת־אורחת: יפעת קוליקנט. מו”ל: מכון מופ”ת, 302 עמ’, לא צוין מחיר.

קדמוניות - כתב עת לעתיקות ארץ־ישראל וארצות המקרא. חוברת 143. הגיליון מוקדש לחפירות החדשות הנערכות בתל חצור, בהנהלתו של פרופ’ אמנון בן־תור. עורך: אפרים שטרן. מו”ל: החברה לחקירת ארץ־ישראל ועתיקותיה ורשות העתיקות, 48 עמ’, לא צוין מחיר.

שירה

נעורים יפים: מבחר שירים - גוטפריד בן. מגרמנית: אשר רייך. “אבל עלייך לדעת:/ אני חי חיי חיית טרף. אני שעת מים./ מדי ערב עפעפי מתנמנמים/ כמו יער ושמים./ אהבתי יודעת אך מלים ספורות:/ כה יפות הן על דמך גוהרות” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת כרמל, 98 עמ’, 84 שקלים.

ים של אהבה - שולמית הלחמי. “אתה - שבוי בכאבך,/ טובע בייסוריך./ אני - נכספת אל האור,/ ליד אדם מושטת./ ממך - לקחו את התקווה,/ הגיגיך קודרים, עגומים,/ ואילו אני - עדיין עורגת,/ טווה חלומות” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת אופיר ביכורים, 42 עמ’, 65 שקלים.

מכונית מירוץ אדומה - לאה אילון. “הלילה נעלם/ ואם ארבע מכוניות יעברו זו אחרי זו/ יהיו מכירות בפרדס./ אני אמנם מצד אחד/ לא בטוחה/ אבל מצד שני/ אין ספק שהבתים עם קן מעליהם/ הם הכי// אני מחפשת עכשיו/ ירח/ נאמר שגם זהב/ כמו בבהלה שהיתה/ ואותךָ” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת פרדס, 62 עמ’, 49 שקלים.

ילדים ונוער

החיים שלי, דוט.קום. - עפרה גלברט־אבני. לאסף בן ה–12 אין הרבה חברים, והוא בלה שעות רבות מול המחשב. במסגרת שיטוטיו ברשת הוא לא רק מכיר חברים חדשים, אלא גם מגלה שהחיים שלו ושל משפחתו שונים ממה שהוא חשב. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 268 עמ’, 79 שקלים.

לאיתי יש ארנב - נירה הראל. לאיתי יש ארנב צעצוע אהוב במיוחד, אבל יום אחד הוא נעלם, ולא מוצאים אותו בשום מקום. הוצאת זברה הפקות, עמודים לא ממוספרים, 59 שקלים.

ילד סנדביץ’ בלי גלוטן - שחר גיל. איורים: ישי אורון. סיפורו של הילד רועי, שאובחן כחולה בצליאק, ונדרש להתמודדויות חדשות, בעיקר בתחום המזון. הוצאת אצבעוני, עמודים לא ממוספרים, 68 שקלים.

שומר סף - ימית כהן. איורים: מורן דיין. לגיא יש הרבה חברים בפייסבוק. כל יום הוא מקבל הצעות חברות חדשות, והוא מדבר עם אנשים שהוא לא מכיר. כשחברו הטוב מגלה את זה, יש לו כמה וכמה עצות בשבילו. הוצאת אות ועוד, 23 עמ’, 56 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ