ספרים חדשים 7.11.2012

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

פרוזה - מקור

אחות שמש - דרור בורשטיין. ביום שישי חורפי וגשום מגיע אורי אולמן לבית שבו מתגורר אביו בירושלים כדי לברר מדוע התאבדה אחותו האהובה דורית. אבל האם תיתכן בכלל תשובה על שאלה שכזאת? הוצאת כתר, 181 עמ’, 92 שקלים.

ערים של מטה - שמעון אדף. בחור ישראלי השוהה בברלין נתקל בסמל שממלא אותו חרדה ויוצא לחקור את מקורותיו. במקביל אליו, עוסק הספר גם באח ואחות, שאביהם נמשך לתורת סוד יהודית לא מוכרת. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, 333 עמ’, 94 שקלים.

עוד מעט החורף מתחיל - שי אספריל. קובץ סיפורים קצרים, שבין גיבוריו שופט שמתגורר עם אמו ובלילות מציץ לדירות קרקע בעיר, מדען שפיתח תרופה שנויה במחלוקת, זקן שמחפש מקום למות בו ועוד. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 167 עמ’, 84 שקלים.

אבוא בלי אוויר - יעל ינאי. סיפורה של מיכל, אם, רעיה, אשת קריירה ואשה מאושרת בסך הכל, שמגלה בגיל 50, בלי הכנה מוקדמת, שהיא חייבת לעשות שינוי בחיים כפי שהם נראו עד עכשיו. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, 253 עמ’, 92 שקלים.

פרוזה - תרגום

בריאה - גור וידאל. מאנגלית: הדס וייס. רומן היסטורי שמתרחש במאה החמישית לפני הספירה, ובמרכזו גיבור הנוסע ברחבי העולם העתיק, כשהתרבות, כפי שאנחנו מכירים אותה, רק החלה לקרום עור וגידים. הוצאת אסטרולוג, 667 עמ’, 118 שקלים.

הכלה ממומביי - קארין פוסום. מנורווגית: שירה חפר. רווק נורווגי מזדקן נוסע להודו למצוא אשה ומצליח במשימתו. הוא חוזר לביתו, והיא אמורה להגיע אחריו. אבל כשגופת אשה מתגלה בצד הדרך לשדה התעופה, משתבשות כל תוכניות הזוג. הוצאת כתר, 307 עמ’, 96 שקלים.

הכאב - מארגריט דיראס. מצרפתית: אביטל ענבר. מהדורה מחודשת לספרה של דיראס, המבוסס לפחות חלקית על הביוגרפיה שלה, ובו פרקים מקורותיה במלחמת העולם השנייה בפאריס, דרך סיפוריהן של דמויות שונות. הוצאת ספרית מעריב, 174 עמ’, 92 שקלים.

אלכס קרוס - ג’יימס פטרסון. מאנגלית: בועז וייס. אלכס קרוס, סוכן אך־בי־איי, מחליט לפרוש מעבודתו המסוכנת ולשוב למקצועו הקודם - פסיכולוג. אך לפני שהוא מספיק להתרווח בכורסתו, שותפו לשעבר מבקש ממנו סיוע בלכידת אנס המטיל אימה על וושינגטון. הוצאת מודן, 305 עמ’, 88 שקלים.

עיון - מקור

העיתון וסיפור המשפחה שמאחוריו - עדי מרקוזה־הס. סיפור קורותיו של העיתון “ידיעות אחרונות” מיומו הראשון, וסיפורם של בני משפחת מוזס, שהקימו ומנהלים אותו עד היום. הוצאת כרמל, 473 עמ’, 129 שקלים.

שינוי ברוח קלילה: מקריות, פעולה, משחק - אורי ורניק. הספר מציג את מקום המקריות והמשחק ביכולת של אדם לעשות שינוי שהוא חפץ בו. הוא לא נדרש רק לכוח רצון, אלא עשוי להיעזר גם בפעולות שיכניסו הפתעה ושובבות לתהליך השינוי. הוצאת מודן, 214 עמ’, 94 שקלים.

ברטוק: רומן ביוגרפי - צבי צֹרי. תולדות חייו של המלחין ההונגרי בלה ברטוק, מילדותו בבית הוריו בהונגריה, דרך התחנות המקצועיות והאישיות בחייו, ועד שהפך לאחד מגדולי המלחינים במאה ה–20. הוצאת נהר ספרים, 506 עמ’, 115 שקלים.

עיון - תרגום

המסות - מישל דה מונטיין. מצרפתית: אביבה ברק ‏(הומי‏). מהדורה עברית מלאה של המסות של מונטיין, מחשובי הפילוסופים הצרפתים, החוקר בהן את עצמו ואת טבע האדם תוך עיסוק במגוון רחב של נושאים. הוצאת שוקן, 630 עמ’ בשני כרכים, 198 שקלים.

אבחון יתר: כיצד המרדף אחרי הבריאות מייצר חולים - ד”ר ה. גילברט וולץ’, ד”ר ליסה מ’ שוורץ וד”ר סטיבן וולושין. מאנגלית: הילית חמו־מאיר. הספר מציג מחקר, שלפיו הרפואה המודרנית, שמציעה שלל בדיקות ואבחונים חדשנים, גורמת לכך שמי שבעבר נחשב לבריא ותקין, נחשב היום לזקוק לטיפול. הוצאת הבית הטבעי, 355 עמ’, 85 שקלים.

כתבי עת

קול - כתב עת לשירה, אמנות וחשיבה. גיליון 2. בגיליון: שירים מאת משה אוחיון, הדר לוטן, יונתן ברג; המחזה “סדאם חוסיין” מאת יונתן לוי; רישומים מאת צבי שיר ועוד. עורכים: יפתח בן אהרון, אבנר המאירי. מו”ל: הוצאת עמותת “סופיה” לתרבות־אדם חדשה, 103 עמ’, לא צוין מחיר.

עיניים - כתב עת מיוחד לילדים. גיליון 147. הגיליון מוקדש לשמש: כיצד נוצרה השמש, על זריחות ושקיעות, השמש בתנ”ך, הנחיות לבנייתם של שעון שמש ותנור שמש ועוד. עורך: תמיר ראונר. מו”ל: עיניים, 63 עמ’, 49 שקלים.

שירה

התנסויות - חגית בת־אליעזר. “האנושות מתכערת עם הזדקנותי// פלא שפניך עדיין נעימים לעיני/ ואני יכולה להביט בהם ממושכות/ בזמן שאתה לא מסיר ממני את מבטך” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת כרמל, 115 עמ’, 79 שקלים.

פכורים - יהודה ויזן. “חצי מהדורה ואין קורא.// הכורך/ כבר כורך ידנית.// הדפס/ ראה כבר הכל,/ ואין הוא נשמר - // ‘זה נמכר זה? זה/ נמכר?’// הוא שואל ולא חס” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת עכשיו, 50 עמ’, 52 שקלים.

עיר פנימית - ליאורה בן יצחק. “אני לוקחת שיעורים פרטיים בקפיצות/ כמו דולפין/ אני כבר ברמה שלוש.// כשהגוף ממושמע, הוא מתפנה לחלומות./ אין לי די כיסים לאגרם/ והם מצהיבים מאליהם.// אל תוך גלי חום הלילה/ מקיץ המוח עם מלים טובות” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת אבן חושן, 97 עמ’, 54 שקלים.

חלומו של צייר הרוחות - תמר זיגי. “היום הזה פתח פה גדול./ ובלע אותי./ לא מצאתי עצמי. היה רק יום./ והעולם שליו היה. בצבע אחד./ אסוציאטיבי.// היום גלש בזמן כמו דג גדול./ וחלק./ משי מעולם אחר./ בָּלע אותי. היה רק יום” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת פרדס, 110 עמ’, 49 שקלים.

ילדים ונוער

אני וג’ני - עידן שפר. בילי הוא תלמיד תיכון בניו יורק של שנות ה–70 שמסתובב עם חבורת רחוב אלימה. כשהוא נתפס על ידי המשטרה, הוא נשלח כעונש לסייע לנערה חולה, ועולמו מתהפך. הוצאת גוונים, 240 עמ’, 78 שקלים.

המלך מתיא באי השומם - יאנוש קורצ’אק. מפולנית: אורי אורלב. הוצאה מחודשת של ספר ההמשך ל”המלך מתיא הראשון”, לרגל “שנת יאנוש קורצ’אק”, לציון 70 שנים להירצחו. בספר זה, חי מתיא באי, הרחק מחבריו, ומגלה שהעולם מסובך בהרבה ממה שחשב. הוצאת כתר, 231 עמ’, 92 שקלים.

המסע המופלא של אדוארד טוּלֵין - קייט די־קמילו. מאנגלית: יעל אכמון. אדוארד טוליין חי בשלווה בתור ארנב החרסינה של הילדה אבילין. יום אחד, במהלך הפלגה משפחתית, הוא נשמט אל המים ושוקע אל הקרקעית. אבל זה ממש לא סוף הסיפור. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, 191 עמ’, 84 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ