ספרים חדשים 14.11.2012

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

פרוזה - מקור

עֶצֶם - אייל דותן. אדם לוריא, מנהל השקעות בן 28, וג’יזל, אמנית אמריקאית, מבקשים להעלות את המיצב הנועז ביותר שראה עולם האמנות מעודו, והדרך להגשמת הפנטזיה רצופה תעתועים. הוצאת ידיעות ספרים, 447 עמ’, 98 שקלים.

ליM - קרן דהרי. אמו של ליאם נעלמה כשהיה תינוק, והוא עצמו גדל להיות מתבגר זועם. אבל חייו משתנים כשהוא מגלה באינטרנט ברייה נוספת שכותבת את שמה בדיוק כמוהו, ליM. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, 301 עמ’, 94 שקלים.

לאורה הצח של המציאות - אסתר פלד. קובץ של 12 סיפורים קצרים, על אהבה ועל בדידות, על תקווה ועל בגידה, על כסף ועל נדל”ן, על פסיכותרפיה ועל פסיכואנליזה וגם על כל מה שביניהם. הוצאת בבל, 226 עמ’, 98 שקלים.

צרור חבצלות ליום האהבה, בייבי - חיים שדמי. חמישה סיפורים קצרים הנוגעים כולם באבסורד הקיומי של החיים, נעים בין מסעות פנימיים לחיצוניים, ובכולם גיבורים שמחפשים את מקומם בעולם. הוצאת גוונים, 189 עמ’, 75 שקלים.

פרוזה - תרגום

פרשת קוליני - פרדיננד פון שיראך. מגרמנית: נועה קול. פבריציו קוליני, מכונאי שעבד במפעל של מרצדס בנץ, נכנס יום אחד למלון בברלין ורוצח אדם. העורך דין שמונה לייצג אותו מגלה שסיפורו מורכב עוד יותר מהתסבוכת הנראית לעין. הוצאת ידיעות ספרים, 148 עמ’, 98 שקלים.

פתיונות חיים - פאביו ג’נובזי. מאיטלקית: מונה גודאר. מאז שאיבד את כף ידו בתאונה, חייו של פיורנצו, בן 19, הולכים ומידרדרים, אבל גם לטיציאנה בת ה–32 לא הולך מי יודע מה. ברומן שמתרקם בין השניים, יש בעיקר מבוכה, אבל גם אופטימיות. הוצאת כתר, 396 עמ’, 98 שקלים.

עד בעל כורחו - ג’נריקו קרופיליו. מאיטלקית: אלון אלטרס. המשטרה האיטלקית תפסה מהגר מאפריקה, ויש לה די והותר ראיות לכך שהוא אחראי לחטיפה ורצח של ילד בן תשע. אז מדוע עורך הדין גואידו גואריירי מקבל על עצמו תיק אבוד מראש? הוצאת אחוזת בית, 295 עמ’, 98 שקלים.

הכוכב הנוצץ בשמים - מריאן קיז. מאנגלית: דנה אלעזר־הלוי. יחצ”נית של מוסיקאים, מהגרי עבודה מפולין, גנן יפה תואר, נהגת מונית קשוחה וזוג במשבר - כולם גרים בבניין אחד בדבלין, וחייהם הולכים להשתנות עם בואו של אורח מסתורי. הוצאת מטר, 621 עמ’, 108 שקלים.

עיון - מקור

בשם החוק: היועץ המשפטי לממשלה והפרשות שטילטלו את המדינה - דנה זילבר. שחזור וסיכום של הפרשות שהסעירו את ישראל, שבהן היו מעורבים היועצים המשפטיים לממשלה שכיהנו מאז קום המדינה - ממשפט קסטנר ועסק הביש, ועד פרשת קו 300 ומשפט הנשיא קצב. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, 476 עמ’, 116 שקלים.

ערב הסעודית והסכסוך בפלסטין - מיכאל כהנוב. הספר חוקר את יחסו של אבן סעוד, המנהיג שייסד את הממלכה הערבית הסעודית, אל היהודים, וכיצד דרכו השפיעה והובילה ליוזמת פהד מ–1981 ועד ליוזמה הערבית לשלום של הליגה הערבית מ–2002. הוצאת כרמל, 419 עמ’, 129 שקלים.

מניצנה עד אילת: סיפורו של הנגב הדרומי, 1949–1957 - זאב זיוון. ראשית ההתיישבות בנגב הדרומי בעשור הראשון למדינת ישראל. הוצאת מכון בן גוריון לחקר ישראל והציונות ואוניברסיטת בן גוריון, 395 עמ’, 75 שקלים.

זיכרונות וביוגרפיות

זכיתי לשרת את ארצי - רעיה יגלום. מאנגלית: ליאורה כרמלי. האוטוביוגרפיה של רעיה יגלום, מילדותה בצ’רנוביץ שברומניה, עלייתה ארצה, ושנות פעילותה בארגון ויצו, שבו כיהנה במשך שנים רבות כנשיאה העולמית. הוצאת קווים, 342 עמ’, 82 שקלים.

לבנות ולהיבנות: זיכרונות מייסדי קבוצת גן־שמואל 1920–1930 - עריכה: עמירה הגני רונן. ספר העשור הראשון לקיומה של קבוצת גן־שמואל, ובו פרקי זיכרונות, ראיונות וצילומים, המספרים על הקשיים שהיו מנת חלקם של החלוצים, אך גם על שמחת החיים והגשמת החזון. הוצאת ספרית פועלים וקיבוץ גן־שמואל, 300 עמ’, לא צוין מחיר.

כתבי עת

אודיסאה - מסע בין רעיונות. גיליון 17. בגיליון: מאמרים הנוגעים לתהליכי העבודה המדעית, החלקיק האלוהי, חקר מחלת הסרטן ועוד. עורך: שמואל שם טוב. מו”ל: “אודיסאה”, 90 עמ’, 55 שקלים.

מאזניים - דו־ירחון לספרות. גיליון /5 כרך פ”ו. בגיליון: הספרות בראי המקרא. שירים מאת חיים גורי, ירון אביטוב, ערן קריב, שי חג’ג’ ועוד; זיוה שמיר על יעקב ועשו בשירי ביאליק ואלתרמן; נורית גוברין על אשת לוט; ועוד. עורכת: ציפי שחרור. מו”ל: אגודת הסופרים העברים, 80 עמ’,
30 שקלים.

שירה

לא נקבע תאריך ומקום - שלומית רינת. “אבא הולך אל המתים,/ אמא נמשכת אחריו.// אבא נוגס בפתיתי החלב./ אמא מלקקת את הקרום.// אבא רוצה הביתה./ אמא מאמינה כי היא הבית.// אבא קורא לאמא ‘רבקה’./ אמא עייפה מן החרפה.// אינו/ואינה” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת כרמל, 61 עמ’, 68 שקלים.

סליחה שאני קיים - בנימין אלקובי. “עיר ים תיכונית אפורה, על־אף השתדלותה/ מאוסה/ איך נפשי נקשרה בנפשה./ בשל משך החיים,/ הכל בשל משך החיים./ בשל משך החיים נמאסתי על נפשה, / בשל משך החיים היא שלי” ‏(מתוך הספר‏). הוצאת פרדס, 161 עמ’, 49 שקלים.

ילדים ונוער

המעון של מיס פרגרין לילדים משונים - רנסום ריגס. מאנגלית: טל ארצי. סבו של ג’ייקוב בן ה–16 נרצח בלילה קר ואפל, ולפני מותו הוא מספיק לומר לנכדו רק דבר אחד: “המפלצות חזרו”. כדי לברר מה קרה, חייב ג’ייקוב לחזור אל בית היתומים שבו התגורר סבו בזמן מלחמת העולם השנייה. הוצאת כתר, 360 עמ’, 98 שקלים.

כמה טוב להיות פרח קיר - סטיבן צ’בוסקי. מאנגלית: דורית בריל־פולק. צ’רלי כותב מכתבים, שהם כמו יומן, ובהם הוא מתאר את השנה הראשונה שלו בתיכון, שבה הוא מחליט לעמוד בשוליים, להשקיף מהצד ולא להסתבך יותר מדי. אבל כל זה, אם ירצה ואם לא, עומד להשתנות. הוצאת מודן, 204 עמ’, 88 שקלים.

חוֹם - די שולמן. מאנגלית: יעל ענבר. ספר ראשון בטרילוגיה. סתוס לאונטיס הוא גלדיאטור צעיר שחי בשנת 152 לספירה. אווה קורצקי היא נערה שנשלחה לפנימייה וחיה בשנת 2012. מה מחבר בין שתי הדמויות האלה, שאין ביניהן שום קשר, לא במקום ולא בזמן? הוצאת ידיעות ספרים, 445 עמ’, 88 שקלים.

אמרלד, ילדת־פיות: פריחתה של רוז - אשכר ארבליך־בריפמן. הספר הראשון בסדרת ההמשך לעלילותיה “ווינטר בלו, ילדת־פיות”. הפעם זוהי אמרלד, בתה של ווינטר בלו, שהופכת לילדת פיות, ויוצאת להציל את היצורים המופלאים של ארץ־קסם. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, 431 עמ’, 87 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ